گوترش: نباید به سمت جنگ اتمی برویم
۶۰۱۹۷۵
۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۶
۳۹۶۱ 
دبیرکل سازمان ملل در افتتاحیه هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی گفت که دولت میانمار باید فوراً عملیات نظامی علیه روهینگیا را متوقف کند و شرایط بازگشت ایمن و محترمانه مسلمانان فراری‌شده را فراهم آورد.
خبرگزاری فارس: «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد امروز به عنوان اولین سخنران هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در این نهاد سخنرانی کرد.

دبیرکل ابتدا به جنگ لفظی شدید موجود میان آمریکا و کره شمالی که پاسخ اتمی و موشکی کره‌ای‌ها به تحریم‌های آمریکا، موجب تشدید آن شده، پرداخت.

گوترش این تنش‌ها را عاملی محتمل برای حرکت به سمت جنگ اتمی ارزیابی کرد و گفت: «نباید خود را به سمت جنگ اتمی سوق دهیم. حتی تهدید به استفاده از سلاح اتمی هم غیرقابل قبول است.»

دبیرکل سازمان ملل البته اعتقاد داشت که تحریم‌های اعمال‌شده علیه کره شمالی، اقدامی مناسب در جهت رسیدن به صلح و ثبات بوده و با حمایت از مصوبه‌های شورای امنیت گفت: «قطعنامه هفته گذشته شورای امنیت [علیه کره شمالی] پیامی روشن بود مبنی بر این که کشورها باید به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند.»

گوترش سپس به خشونت‌های ارتش میانمار علیه مسلمانان این کشور یا همان اقلیت روهینگیا پرداخت.

دبیرکل سازمان ملل پس از اشاره به ناموفق بودن خشونت در حل مسائل میانمار، به صراحت از دولت میانمار خواست که دست از کشتار روهینگیا بردارد.

گوترش گفت: «مقامات میانمار باید عملیات نظامی را متوقف کنند، اجازه دسترسی به محموله‌های بشردوستانه را بدهند و حقوق پناهجویان برای بازگشت ایمن و محترمانه را به رسمیت بشناسند.»

وی سپس به همه جنگ‌های جاری در نقاط مختلف دنیا اشاره کرد و بار دیگر به مقامات میانمار گوشزد کرد که «هیچ کس برنده جنگ نیست، فقط روند سیاسی است که می‌تواند صلح بیاورد.»

دبیرکل در خصوص مناقشه میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها هم اشاره کرد و گفت که راهکار دو دولتی، تنها راه باقی‌مانده است.

یکی از مسائل مهم مورد بررسی در این دور از مجمع عمومی سازمان ملل، مقوله مهاجرت و نحوه پذیرش مهاجران بود.

گوترش در هنگام برسی این موضوع گفت که خودش هم یک مهاجر است ولی مانند بسیاری از پناهجویان امروزی، مجبور نشده که روی یک قایق بادی برای رسیدن به کار و زندگی بهتر، روی دریاها سفر کند.

اشاره دبیرکل به مهاجرت گسترده سوری‌ها به اروپا از طریق مدیترانه است؛ مهاجرتی مرگبار که تاکنون بر اساس آمار سازمان ملل، به مرگ خاموش حدود 2 هزار پناهجو در آب‌های این دریا منجر شده است.

آنتونیو گوترش با اظهار تأسف از سیاسی‌بازی با دستاویز قرار دادن نیازهای اولیه انسانی پناهجویان گفت: «مایه تأسف است که برخی از چهره‌های سیاسی پناهجویان را ابزاری برای کسب امتیازات سیاسی قرار می‌دهند.»
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج