آفارها؛ سرسخت‌ترین مردمان کره زمین
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۶۱۰۳۶۱
۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
۵۵۰۰
زندگی بر روی سنگ های ماگمایی کاری بسیار خطرناک است اما مردمان قوم «آفار» نسل هاست که به این شیوه زندگی خود ادامه داده اند. این قوم بیابانگرد که در جیبوتی زندگی می کنند، دشت های بیرحم مناطق جنوبی این کشور و به طور ویژه دره ی «گریت ریفت» را سکونت گاه خود کرده و زندگی خود را بر پایه ی عناصری که زندگی آن ها را به خطر می اندازند بنیان نهاده اند.
وبسایت روزیاتو - حسین علی پناهی: زندگی بر روی سنگ های ماگمایی کاری بسیار خطرناک است اما مردمان قوم «آفار» نسل هاست که به این شیوه زندگی خود ادامه داده اند. این قوم بیابانگرد که در جیبوتی زندگی می کنند، دشت های بیرحم مناطق جنوبی این کشور و به طور ویژه دره ی «گریت ریفت» را سکونت گاه خود کرده و زندگی خود را بر پایه ی عناصری که زندگی آن ها را به خطر می اندازند بنیان نهاده اند. شرایط سختی که مردمان این قبیله با آن روبرو هستند بسیار زیادند: خشکسالی، فوران آتشفشانی و زندگی بر روی زمین هایی که هر لحظه امکان دارد دهان باز کرده و آن ها را در خود ببلعد. اما یک کالای اساسی که در این منطقه به وفور یافت می شود زندگی مردمان آفار را در این دره امکان پذیر ساخته است: نمک.
 
آفارها؛ سرسخت‌ترین مردمان کره زمین

دریاچه ی آسال و در واقع باقیمانده های آن، که حدود ۵۰۰ متر زیر سطح دریا قرار گرفته است، پایین ترین نقطه نسبت به سطح دریا در کل قاره ی آفریقا به شمار می آید. این دریاچه ی رو به زوال در پای دهانه ی کوه آتشفشانی قرار گرفته و یکی از شورترین دریاچه ها در سراسر جهان به شمار می آید. پسروی آب این دریاچه باعث شده که کریستال های سفید نمک زیادی برجای مانده که به منبع کسب درآمد عمده  و شاهرگ حیاتی مردم بیابانگرد ساکن این دره تبدیل شده است.
 
آفارها؛ سرسخت‌ترین مردمان کره زمین

به گفته ی حمدو الیسی که از ۱۵ سالگی به استخراج نمک و فروش آن مبادرت ورزیده، برای قرن ها مردم آفار این نمک را استخراج کرده و به فروش رسانده اند، ابتدا به اتیوپی و امروزه نیز در مقیاسی گسترده به توریست ها. با این وجود جیبوتی در معرض شدیدترین تغییرات آب و هوایی و محیط زیستی قرار دارد و به گفته ی یک زیست شناس بومی به نام عبدالرحمان عمر هاگا: "تغییرات آب و هوایی در حال از بین بردن این مردمان بیابان نشین است. اگر باران نداشته باشید گیاهی نیز در کار نخواهد بود. و بزهای شما خواهند مرد”. الیسی نیز در این باره چنین می گوید:”زندگی در این جا بسیار سخت است زیرا ما اینجا هیچ آبی نداریم. اما این جا محل زندگی من است و نمی توانم جای دیگری بروم”.
 
آفارها؛ سرسخت‌ترین مردمان کره زمین

ممکن است روزی بیاید که حتی دیگر نمکی نیز در این مناطق یافت نشود. جمهوری جیبوتی که از قبل نیز یکی از خشک ترین و بی آب ترین کشورهای جهان بوده ، در محل اتصال سه صفحه ی تکتونیک زمین واقع شده است که هر ساله به میزان دو سانتیمتر از هم جدا می شوند و در برخی مناطق ماگما تنها در فاصله ی ۳٫۵ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. هاگا بر این باور است که فعالیت های زلزله ای می تواند در آینده باعث شکل گیری اقیانوس جدیدی شده که زمین های نمکدار این مناطق را با خود خواهد برد. وی در این باره می گوید:” اگر زلزله ای رخ دهد این منطقه ممکن است به زیر آب برود”. شاید جلوگیری از وقوع زلزله در اختیار دانشمندان نباشد اما این بدان معنا نیست که نمی توان شرایط وخیم اقلیمی در جیبوتی را بهبود بخشید.
 
آفارها؛ سرسخت‌ترین مردمان کره زمین

در واقع هاگا بر این باور است که این مناطق خشن می تواند آینده ی بهتری را برای بیابان نشینان آفار فراهم نماید. در واقع در این کشور به دلیل برخورد سه صفحه ی زمین شناسی هر لحظه امکان وقوع فوران آتشفشانی وجود دارد و شرایط این کشور از این لحاظ تنها با ایسلند قابل مقایسه است که از این منظر شرایطی مشابه با جیبوتی دارد. حرکات لرزشی می تواند به ایجاد شدن شکاف های عمیقی منجر شود که در آن جا گدازه های آتشفشانی جمع شده و زمین و آب های اطراف را به شدت داغ نمایند. هاگا بر این باور است که این نوع از گرمای درون زمینی زندگی آفارها را برای همیشه تغییر خواهد داد.
 
آفارها؛ سرسخت‌ترین مردمان کره زمین

وی در این باره می گوید:” گرمای هسته ی کره ی زمین بسیار مهم است و می تواند به منبع بزرگ انرژی برای جیبوتی تبدیل شود. انرژی خورشیدی و انرژی بادی موقتی هستند اما گرمای درونی زمین همیشه وجود خواهد داشت”.مهندسان می توانند با کنترل کردن بخار و آب های داغ موجود در زیر زمین انرژی الکتریسیته تولید کنند که می تواند منافع درازمدت آفارها را برآورده نماید. وی می افزاید:” بدون انرژی هیچ توسعه ای وجود نخواهد داشت”. به گفته ی وی جیبوتی ظرفیت کافی برای استفاده از انرژی گرمای درونی زمین برای تولید انرژی الکتریسیته ی مصرفی تمام کشور را دارد.
 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
تبدیل اتومبیل به اسنوموبیل با Track N GO 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1396/07/15
عامو بیو خوزستان تا بفهمی سرسخت کیه و چیه
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/09/21
سرسخت ترین مردم کره زمین ما ایرانیها هستیم که با داشتن منابع غنی ملی خدادادی نفت گاز زغال سنگ معادن فلزات طبیعت چهارفصل نیروی جوان زمینهای کشاورزی و زراعت متنوع و اختلاسهای هزارمیلیاردی فراوان فقیرترین ملت دنیا هستیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
آره متاسفانه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کیان برنا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر