خيالتــان راحــت به اين زودي نمي‌ميريد اگر...
۶۱۳۴
۱۰ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۹:۱۰
۳۲۹۳۰
ويتامين D معجزه مي‌كند
سال‌هاي زيادي است كه دانشمندان به خواص مفيد ويتامين D در بدن انسان پي برده‌اند اما تحقيقات جديدتر نشان داده، ويتامين D حتي بيشتر از آنچه فكر مي‌شد، مهم است. آيا مي‌دانيد در تك‌تك سلول‌هاي بدن انسان يك گيرنده مخصوص ويتامين D وجود دارد؟
برترین مجله اینترنتی ایران

سال‌هاي زيادي است كه دانشمندان به خواص مفيد ويتامين D در بدن انسان پي برده‌اند اما تحقيقات جديدتر نشان داده، ويتامين D حتي بيشتر از آنچه فكر مي‌شد، مهم است. آيا مي‌دانيد در تك‌تك سلول‌هاي بدن انسان يك گيرنده مخصوص ويتامين D وجود دارد؟ چرا بايد در تمام سلول‌ها يك گيرنده مخصوص اين ويتامين وجود داشته باشد؟ اين مطلب را بخوانيد تا به اهميت اين ويتامين پي ببريد.
اكثر مردم جهان كمبود ويتامين D دارند

يك هشدار جدي: در حال حاضر بيشتر مردم دنيا دچار كمبود ويتامين D هستند،‌ طبق آمار سازمان جهاني بهداشت 53درصد از زنان،‌ 41درصد از مردان و 61درصد از كودكان جهان دچار كمبود اين ويتامين هستند. جالب است كه اين ويتامين تنها ويتاميني است كه در بدن خودبه‌خود توليد مي‌شود، آن هم با ايستادن مقابل نورخورشيد، ولي امروزه بيشتر مردم جهان به ويژه در فصل زمستان ميزان مناسبي از نورخورشيد را دريافت نمي‌كنند. 

اما تحقيقات جديد: آن‌هايي كه ويتامين D كافي در بدن‌شان است، نصف آن‌هايي كه ميزان ويتامين D آن‌ها كم است بيمار مي‌شوند،‌ درضمن اين گروه اگر هم بيمار شوند زودتر از گروه ديگر بهبود پيدا مي‌كنند. اما چرا؟ چون اين ويتامين به گلبول‌هاي سفيدخون كمك مي‌كند تا پروتئين‌ها و آنتي‌بادي‌هاي مناسب عليه اين بيماري را توليد كنند، درضمن داشتن سطح مناسب ويتامين D در بدن احتمال ابتلا به سرطان سينه را بين 30 تا 50 درصد و احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 50درصد كاهش مي‌دهد.

اما چرا؟ تحقيقات نشان مي‌دهد اين ويتامين، ژني را كه مسئول رشد و بقاي سلول‌ها هستند، تنظيم مي‌كند تا اين ژن از رشد بي‌رويه سلول‌ها جلوگيري كند، در ضمن اگر سرعت رشد سلول‌ها زياد باشد و نتوان آن‌ها را كنترل كرد، شروع به از بين رفتن مي‌كند.

يك نكته تكميلي: در مطالعاتي كه در آلمان نشان داده شده، ميزان مرگ در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ كه ميزان كافي ويتامين D در بدن آن‌ها وجود داشته 39درصد كمتر از افرادي بود كه سطح اين ويتامين در بدن آن‌ها كم بود.بيماري‌هاي كمبود D

مطالعات نشان مي‌دهد كه در صورت كمبود ويتامين D در بدن شما ممكن است اين بيماري‌ها اتفاق بيفتند.

1- نارسايي قلبي: افرادي كه ويتامين D كمي در بدن خود دارند 80درصد بيشتر از ديگران در معرض خطر گرفتگي عروق قرار دارند، درضمن اين ويتامين در تنظيم فشارخون هم موثر است.

2- ديابت: از آنجايي كه اين ويتامين محرك توليد انسولين در بدن است، عجيب نيست كه كمبود آن بيماري ديابت را به همراه داشته باشد. كمبود اين ويتامين دركودكان احتمال ابتلا به ديابت را تا 20 درصد افزايش مي‌دهد.

3- دردهاي مزمن: تحقيقي در سال 2008 در آمريكا نشان داده، 25درصد افرادي كه دردهاي مزمن دارند در بدن خودشان به اندازه كافي ويتامين D ندارند. اين ويتامين به كنترل عملكرد بخش‌هاي عصبي و عضلاني كمك مي‌كند، كمبود آن ممكن است باعث عدم اتساع عروق شود كه همين باعث بروز دردهاي ضربان‌دار در بدن مي‌شود.

4- افسردگي: اين ويتامين محرك توليد سروتنين در بدن است و كساني كه ميزان كمتري از آن را دريافت مي‌كنند، بيشتر در خطر ابتلا به افسردگي هستند.

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج