خط قرمز ایران در سوریه حفظ بشار اسد است؟
۶۲۸۲۵۶
۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷
۵۴۲۲ 
معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه درباره اینکه آیا خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در میدان تحولات سوریه حفظ بشار اسد یا خیر گفت: خط قرمز جمهوری اسلامی ایران این است که دیگران برای ملت و دولت سوریه تصمیم‌گیری نکنند.
رویداد 24: معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه درباره اینکه آیا خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در میدان تحولات سوریه حفظ بشار اسد یا خیر گفت: خط قرمز جمهوری اسلامی ایران این است که دیگران برای ملت و دولت سوریه تصمیم‌گیری نکنند.

خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در سوریه چیست؟ از آغاز جنگ سوریه در پی فتنه‌گری‌های بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی باهدف تضعیف محور مقاومت و به‌طریق‌اولی تضعیف موقعیت جمهوری اسلامی ایران در منطقه بارها دراین‌باره اظهارنظر شده است و هر یک از مقامات و مسئولان ایرانی خط قرمزی برای این جنگ تعیین و تبیین کرده‌اند.

تاکنون از حفظ موقعیت و جایگاه ایران در سوریه گرفته تا جلوگیری از گسترش دامنه جنگ به ایران به‌عنوان خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات سوریه اعلام‌شده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران نیز چندی پیش خطوط قرمز گسترده‌تری در ارتباط با تحولات سوریه تبیین کرد.

او «دفاع از حریم اهل‌بیت (ع)»، «حفظ سوریه در جبهه مقاومت»، «استقلال و تمامیت ارضی» و «حفظ شخص بشار اسد» را چهار خط قرمز جمهوری اسلامی ایران در سوریه بیان کرد و خواستار آن شد که این مهم توسط روحانیان و مبلغان برای مردم تبیین شود.

این خطوط قرمز به‌ویژه حفظ شخص بشار اسد با واکنش‎های گسترده‌ای همراه شد. چراکه برخی معتقدند این مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند بشار اسد باید حفظ شود و یا پس از سال‎ها حکومت بی‎رقیب به دموکراسی تن دهد و از قدرت کناره‌گیری کند؛ بنابراین ایران نباید این مسئله را خط قرمز خود بداند.

حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با رویداد۲۴ در رابطه بااینکه ایران برای آینده سوریه خط قرمزی مانند حفظ بشار اسد دارد، گفت: بسیاری از مداخله‎گران خارجی در بحران سوریه دائماً برای حل بحران این کشور پیش‌شرط‌هایی مانند اینکه فلانی نباید باشد یا چه اتفاقاتی در آینده باید روی دهد، می‌گذاشتند.

وی در ادامه اضافه کرد: مسئولان کشور ما هم این اظهارنظرت را بدون پاسخ نگذاشتند و موضع اساسی خود را اعلام کردند که شامل مخالفت با مداخله خارجی، مخالفت با استفاده از ابزار تروریست و افراط‌گرایی برای تحقق سیاسی و همراهی با خواسته‌های مشروع و مطالبات طبیعی ملت سوریه مانند تمام ملت‌های دیگر برای اداره کشورشان می‌شود.

معاون وزیر خارجه دراین‌باره اظهار داشت: سه اصل مطرح‌شده در کنار یکدیگر در اصول برخورد و تعامل جمهوری اسلامی ایران با بحران سوریه است و در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کند.

جابری انصاری در ارتباط با آینده سوریه تأکید کرد: خط قرمز جمهوری اسلامی ایران این است که دیگران برای ملت و دولت سوریه تصمیم‌گیری کنند. این ملت سوریه است که باید آینده خود را تأمین کند و هر انتخابی که انجام دهد برای ایران و تمام ملت‌ها و دولت‌های دیگر محترم است.

وی در این رابطه یادآور شد: این موضع قطعی جمهوری اسلامی ایران است، در این مسیر کار می‌کند و تلاش‌هایی هم که صورت می‌گیرد مبتنی بر همین اصول و جهت‌گیری است. مسئله مهم این است که بیگانگان برای ملت و دولت سوریه تعیین تکلیف و تحمیل شرایط خود را نکنند. ملت سوریه آینده خود را تأمین خواهد کرد و هر انتخابی انجام دهد با آنان همراه هستیم.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج