یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۶۴۶۴۷۲
۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۴
۹۰۹۵
کاهش 11 هزار میلیارد تومانی از بودجه هدفمند کردن یارانه ها در لایحه بودجه 97 نشان از تغییرات اساسی مکانیزم پرداخت یارانه در سال آتی دارد.
باشگاه خبرنگاران جوان: با ارائه لایحه بودجه 97  به مجلس مشخص شد که دولت بودجه اجرای هدفمند کردن یارانه ها را حدود 11 میلیارد تومان کاهش داده است و این امر نشان از تغییرات اساسی مکانیزم پرداخت یارانه در سال آتی دارد.

درلایحه بودجه 97 خالص وجوه ناشی از هدفمند کردن یارانه ها، 37 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده در حالیکه این رقم در سال جاری 48 هزار میلیارد تومان بوده است بنابراین به طور حتم باید تعدادی از افراد از لیست یارانه بگیران فعلی خارج شوند تا تعادل بین میزان پرداختی ها و  این ارقام به وجود آید.

بحث تغییر مکانیزم پرداخت یارانه  و حذف دهک های پردرآمد از همان ابتدای اجرای طرح هدفمندی مطرح بود اما با وجود تاکید دولت ها  تنها حدود 4 میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف شدند و تا به حال منابعی از این بخش به تولید و دهک های پایین جامعه پرداخت نشده است.

بر این اساس گویا این بار دولت دوازدهم عزم خود را جزم کرده و در لایحه بودجه 97 ، مسير پرداخت يارانه نقدی را به سمت خانوارهای نيازمند تغییر داده است به گونه ای که در این لایحه  آمده ، دولت در راستای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر مطلق و توسعه بهداشت و سلامت مردم و همچنین معطوف کردن پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، این اجازه را دارد که در سال آینده از محل منابع سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها تا مبلغ 37 هزار میلیارد تومان هزینه کند که نسبت به امسال 11 هزار میلیارد تومان کمتر است .

 بر اساس این گزارش محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در یک نشست خبری، مکانیزم تغییر روش در پرداخت یارانه نقدی را از حذف ثروتمندان به شناسایی افراد نیازمند تایید کرد و در خصوص چگونگی اجرای هدفمندی یارانه ها در سال آینده توضیحاتی ارائه داد.

نوبخت تاکید کرد: با توجه به مصوبه مجلس، دولت مکلف به حذف برخی یارانه‌بگیران شده است بر این اساس یارانه را باید به کسانی که نیازمند هستند و یا استحقاق آن را دارند، بدهیم .

نوبخت البته تاکید کرد که ارقام اعلام شده درخصوص حذف ۲۰ یا ۳۰ میلیون نفر درست نیست، زیرا جامعه هدف به‌طور دقیق مشخص نشده است و نمی‌توان گفت که در حال حاضر چه تعداد از شمول دریافت یارانه نقدی حذف خواهند شد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که اگر یارانه نقدی تنها به افراد نیازمند پرداخت شود، رقم حذف شده حتی از این ارقام نیز فراتر خواهد رفت.

وی افزود:دو روش برای شناسایی افراد و پرداخت یارانه وجود دارد، اول آنکه به حساب 80 میلیون نفر سرکشی کنیم که در اینصورت همین دعواهای کنونی پیش می‌آید و  نهایتاً 3 تا 4 میلیون نفر حذف شدند.

به گفته نوبخت  روش دیگر، شناسایی افراد نیازمند بوده که برای این موضوع 3 سازوکار در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گفته به احتمال قوی ساز و کار پرداخت یارانه در سال 97 طبق روش شناسایی افراد نیازمند و حذف مابقی آحاد جامعه از لیست یارانه بگیران خواهد بود.

بر این اساس عمده افراد نیازمند تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که ثبت و شناسایی شده اند؛ بخش دیگر افراد شناسایی نشده اما با اطلاعات مشخص در نزد بیمه‌های تامین اجتماعی هستند که این افراد هم به صف افراد یارانه‌بگیر اضافه خواهند شد.

بر اساس این گزارش گروه سوم افراد نیازمندی هستند که تا کنون شناسایی نشده اند اما به گفته نوبخت می توانند تمایل به دریافت یارانه را به دولت اعلام کنند و وزارت کار پس از بررسی و صحت سنجی،  یارانه آنها را نیز به همان مبلغ 45500 تومان پرداخت خواهد کرد.
 
یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟ 

ریالی از منابع هدفمندی صرف هزینه‌های جاری و عمرانی نمی‌شود

نوبخت در خصوص مکانیزم جدید محاسبه یارانه در سال 97 و حذف یارانه برخی افراد گفت: ما به جای اینکه به همه افراد ۴۵۵۰۰ تومان بدهیم به افراد نیازمندتر پول بیشتری خواهیم داد پس پول پرداختی به مردم و کل جامعه کم نمی‌شود بلکه تخصیص آن بهینه می‌شود. از طرف دیگر هیچ ریالی از منابع هدفمندی یارانه صرف هزینه‌های جاری و عمرانی دولت نمی‌شود.

از مجموع صحبت‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه  هم می‌توان این نتیجه‌گیری را کرد که عملا مکانیزم اعطای یارانه‌ها در سال 97 تغییر خواهد کرد و یارانه نقدی تنها به افرادی پرداخت می‌شود که نیازمندی آنها برای نهادهای رفاهی کشور، ثابت شود.

تنها حدود 42 میلیون نفر در کشور نیازمند یارانه هستند

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درخصوص وضعیت یارانه بگیران در سال آینده گفت:جمعیت یارانه بگیر کشور در حال حاضر حدود ۷۶میلیون نفر است که این میزان جمعیت یارانه بگیربه این معنی نیست یارانه ها بصورت هدفمند پرداخت نمی شود و تبعیض در این رابطه وجود دارد چرا که نمی شود به تمامی مردم به یک میزان یارانه پرداخت کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد:دولت در بودجه سال ۹۷ مقرر کرده که به ۴۱ میلیون و ۸۰۰هزار نفر یارانه نقدی پرداخت کند و به عبارتی نمی توان گفت بیش از حدود ۴۲ میلیون نفر نیازمند دریافت یارانه نقدی در کشور وجود دارد.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی افزود:در سال آینده تقریبا به همه کسانی که واجد دریافت یارانه نقدی هستند، یارانه نقدی پرداخت می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد:دولت در بودجه سال آینده به ۴/۷ میلیون نفر افراد مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) که شامل ۳/۹میلیون نفر مستمری بگیر و ۸۰۰ هزار نفر مددجوی موردی و پشت نوبتی می شود یارانه پرداخت می کند.

وی تصریح کرد:همچنین دولت به حدود ۳/۶میلیون نفر مددجویان تحت پوشش بهزیستی که شامل ۱/۳ میلون نفر مستمری بگیران و ۲/۳ میلیون نفر نیازمندان موردی و پشت نوبتی می شود یارانه پرداخت می کند،همچنین یارانه به ۱/۲ میلیون نفر زنان سرپرست خانوار ارائه می شود .

وی ادامه داد:به افراد ساکن در دهستان های با ضریب ۶،۷،۸،۹ که این ضرایب در خصوص محرومیت و فقر روستایی های است، یارانه پرداخت می شود که شامل حدود ۸میلیون نفر در ۱۵۹۸ دهستان در کشور است همچنین به یک میلیون نفر بیماران خاص و صعب العلاج، یارانه پرداخت می شود.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود:به گروه های نیازمند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی که شامل حدود ۱۱ میلیون نفر است یارانه پرداخت می شود که شامل ۵ میلیون و ۳۰۰هزار نفر کارگران ساختمانی بیمه شده و پشت نوبتی ، ۳ میلیون و ۲۵۰هزار نفر رانندگان برون شهری، یک میلیون و ۱۵۰هزار نفر قالیبافان،۷۱۰هزار نفر صیادان و ۲۵۰هزار نفر طلبه، ۹۰هزار نفر خادمان مساجد، ۲۸۰هزار نفر باربران،یک میلیون نفر عشایر و ۴/۸ میلیون نفر بازنشستگان با حقوق کمتر از یک میلیون تومان بعلاوه افراد تحت تکلف و حدود ۲ میلیون و ۹۵۰هزار نفر نیازمند دریافت یارانه نیز یارانه نقدی پرداخت می شود.

حدود ۳۴میلیون و ۵۰۰هزار نفر از جمعیت یارانه بگیر کشور کم می شود

وی ادامه داد:حدود ۳۴میلیون و ۵۰۰هزار نفر از جمعیت یارانه بگیر کشور کم می شود و پیش بینی می شودبا انجام این مهم ،حدود ۱۸ هزار و ۸۰۰میلیارد تومان منابع مالی حاصل شود که تماما صرف اشتغال جوانان می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بالغ بر ۵۰درصد جمعیت ایران در سال آینده یارانه نقدی دریافت می کنند،افزود:باید در کشور فقرزدایی شود و تنها نیازمندان واقعی یارانه دریافت کنند البته شخصا پیشنهاد خواهم داد به بازنشستگان با حقوق کمتر از دو میلیون تومان در سال آینده یارانه نقدی پرداخت شود.

بر اساس این گزارش حذف دهک های پردرآمد از لیست یارانه بگیران و پرداخت یارانه تنهابه افراد نیازمند، از اصلی ترین اهداف هدفمند شدن یارانه ها محسوب می شود و تحقق این امر البته اگر به درستی صورت گیرد به نفع اقتصاد کشور خواهد بود اما باید دید این تغییر مکانیزم پرداخت یارانه ها به چه صورتی اجرایی می شود و آیا تنها افراد ثروتمند از این لیست خارج می شوند یا این تغییر روش، گریبان گیر اقشار آسیب پذیر جامعه هم خواهد شد؟
برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:56 - 1396/09/25
آقای نوبخت خط فقر ۳۵۰۰۰۰۰۰ ریال است چطور ۱۰۰۰۰۰۰۰ریتل شد بازنشستگان وضع خوبی دارد مثل خودتان هستند
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1396/09/25
اقای روحانی یادت نره که الان در دوره شما اکثرایت مردم ایران به یارانه نیاز دارن برخلاف وعدهای که داده بودی کاری کنم که مردم به یارانه نیاز نداشته باشن ولی الان نیاز دارن و شما میخواهی قطعش کنی امیدوارم کارگران ۸۰۰ تومانی یارانشون اضافه بشی آن آقای که میگفت هرکس نیاز داره بیاد کمیته امداد ثبت نام کنه شاید یکی نیازمند باشه ولی عابروش اجازه نده برا کمیته امداد هرچند به خاطر شرایط بد فعلی مردم مجبور میشن به کمیته امداد هم برون وراهنمای نیست یه سری به خانوارها ویخچالهای مردم بزنید ببینید واقعیته بعد از یه عمری افتخار کردن کردن به کشورم امروز به این نتیجه رسیدم کاش من هم ایران به دنیا نمی ادم البته این حرف امروز زیاد شنیده میشه
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1396/09/25
باز هم بی عدالتی تمام شاغلان کشور نام برده شد قالی باف رانندگان بازنشستگان...... به جز افرادی که مستاجر هستند ودر هفته فقط ۲روز کار گیرشون میاد.
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1396/09/25
ازهر کس در اطرافتان سوال کنید که آیایارانه میگیرند پاسخ منفی دریافت خواهید کرد حال یک سوال باقیست یا دولت دروغ می گوید وتعداد حذف شده ها خیلی بیش از آین تعداد است یا این وسط طبق معمول کس یا کسانی دارند دزدی می کنند راهکار بررسی ساده است برای کلیه مردم پیامک ارسال کنند وبا دوشماره 1,2پاسخ دریافتی را مورد بررسی دقیق قرارداده واطلاع رسانی کنند بنظر می رسد بیش از 2/3 یارانه بگیران حذف شده اند
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1396/09/25
خدا لعنتون کنه هر روز این یارانه ناچیز به سر این ملت مظلوم، و بی بدیل میزنید، به بهانه این یارانه لعنتی همه چيزو صد برابر کردین، واقعاً شرم کنین ببیند بقیه کشور ها چگونه اقتصاد و اشتغال کشورشون را اداره میکنن اونم بدون منابع طبیعی، اما خوشبختانه کشور ما سرشار از منابع طبیعی نفت گاز معدن طلا.... و اینم از بیکاری جوانان و فقر مردم بخدا حیا کنین از خدا بترسین...
Iran, Islamic Republic of
21:02 - 1396/09/25
شما بیایید هرماه یک روز پول نفت رابین همین تعداد قسمت کنید هیج فقری باقی نمی مونه
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1396/10/22
سلام،منه کارگر ساختمانی که چهار سال بیمه پرداخت کردم اما به خاطر نبود کار وبیکاری طولانی مدت نتونستم بیمه پرداخت کنم ، والان حدود دوساله بیمه ام را پرداخت نکردم آگه یارانه ام راهم قطع کنید،راهی جز گدایی واسم نمیماند. شمارا به خدا قسم یارانه ام را قطع نکنید. آقای روحانی..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
استیل رگال_فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر قدیمی_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران باغ بهشت _فوتر