گره گشایی از اشتغال با هدفمندی یارانه ها
۶۵۰۸۱۴
۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
۲۲۰۱
دولت دوازدهم در ارائه اولین برنامه مالی سالانه کشور با پیشنهاد هدفمند کردن یارانه های نقدی ، رفع بیکاری را هدف گرفته که این به معنای تغییر شکل یارانه از پرداخت نقدی به سمت حمایت از طرح های اشتغالزا است.
خبرگزاری ایرنا: دولت دوازدهم در ارائه اولین برنامه مالی سالانه کشور با پیشنهاد هدفمند کردن یارانه های نقدی ، رفع بیکاری را هدف گرفته که این به معنای تغییر شکل یارانه از پرداخت نقدی به سمت حمایت از طرح های اشتغالزا است.

 تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در حال حاضر براساس آخرین آمارهای رسمی بیش از 95 درصد از جمعیت 80 میلیون کشورمان ماهانه یارانه نقدی 45 هزار 500 تومان را دریافت می کنند. در حالی که اساس پرداخت یارانه نقدی کمک به دهک های ضعیف کشور تعریف شده، دور از باور است که بیش از 70 میلیون دهک ضعیف با حداقل درآمد زندگی می کنند.
 
از سوی دیگر در شرایطی که منابع مالی محدود دولت باعث ابتر ماندن بسیاری از پروژه های عمرانی، آبادانی و پروژه هایی مانند بیمه، سلامت و بهداشت و درمان و آموزش شده، سالانه بالغ بر 48 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و غیر نقدی به جمعیت نزدیک به 80 میلیون نفر پرداخت می شود.
 
بنابراین پیشنهاد دولت در لایحه بودجه سال 1397 هدفمند شدن یارانه ها است به این معنا که هر چند رقم بودجه یارانه کاهش پیدا می کند اما در عین حال متعهد به پردخت یارانه دهک های کم درآمد و نیازمند خواهد بود و سایر دهک ها از دریافت یارانه حذف می شوند و مابقی بودجه یارانه که معمولا از خزانه برداشت می شد، صرف اقداماتی می شود که در نهایت نفع آن به اقشار مختلف مردم به ویژه گروه کم درآمد می رسد.

** یارانه به کمک اشتغال می آید
 
ماموریت ویژه بودجه سال آینده باز کردن گره های اشتغال است به طوری که دکتر «حسن روحانی» رییس دولت دوازدهم پس از ارائه لایحه بودجه به نمایندگان مجلس در موعد مقرر اعلام کرد که مبنای بودجه سال آینده اشتغال فراگیر، رفع فقر و ایجاد عدالت است.
 
بنابراین دولت قصد دارد با هدفمند کردن یارانه ها، حمایت از دهک های ضعیف را از قالب یارانه های ماهانه به سمت حمایت از تولید و طرح های اشتغالزا تغییر دهد. از این رو دولت با سیاست هدفمند کردن یارانه ها در لایحه بودجه سال آینده، برای پرداخت یارانه نقدی بودجه 23 هزار میلیارد تومانی را پیشنهاد داده است.
 
به عبارت دیگر اگر سقف 45 هزار و 500 تومان برای یارانه نقدی ماهانه، تغییر نکند با این بودجه یارانه نقدی 41 میلیون نفر تامین می شود. در تبصره 14 لایحه بودجه سال آینده آمده است که دولت قصد دارد مبلغ 37 هزار میلیارد تومان بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها با انواع روش های نقدی و غیرنقدی بین خانوارهای هدف و کالاها توزیع کند که این رقم نسبت به رقم 48 هزار میلیارد تومانی امسال کاهش پیدا کرده است. از رقم 37 هزار میلیارد تومانی در بودجه سال آینده،23 هزار میلیارد تومان به ‌صورت یارانه نقدی و غیرنقدی بین دهک های هدف توزیع می شود و 7 هزار میلیارد تومان در قالب سیاست کاهش فقر مطلق از طریق بهزیستی و کمیته امداد در اختیار اقشار ضعیف قرار می گیرد.
 
از این رقم همچنین 3700 میلیارد تومان به‌عنوان یارانه بخش سلامت و 3300 میلیارد تومان به‌عنوان یارانه نان پیش بینی شده است.
 
در حالی که بسیاری از رسانه ها از حذف جمعیت 30 میلیونی از دریافت یارانه صحبت می کنند اما در واقع قرار است یارانه افرادی که برای گذران زندگی نیازی به مبلغ 45 هزار و 500 تومانی ندارند، در پروژه های با اولویت کشور مانند طرح های عمرانی، بهداشتی و آموزشی و از همه مهم تر پروژه های اشتغالزا هزینه شود که منافع آن به تمام اقشار کشور به ویژه دهک های کم درآمد که در اولویت بهره مندی از این طرح ها قرار دارند، بازمی گردد.
 
طبق گفته مسئولان حدود 3 میلیون بیکار وجود دارد که مهم ترین دلیل صف طولانی ورود به بازار کار برای این افراد، محدودیت های مالی دولت در حمایت از بنگاه های مولد و پروژه های عمرانی است. حال اینکه دولت می خواهد به پرداخت یارانه افرادی که در رفاه نسبی زندگی می کنند پایان دهد و مشکل بیکاری به ویژه اشتغال جوانان را از محل صرفه جویی در یارانه حل کند که قطعا عواید آن بیشتر از مبلغ 45 هزار و 500 تومان به مردم برگشت داده خواهد شد. طبق گفته «عادل آذر» رییس دیوان محاسبات کشور، سال آینده حدود 34میلیون و 500هزار نفر از جمعیت یارانه بگیر کشور کم می شود و پیش بینی می شود با انجام این مهم ،حدود 18 هزار و 800میلیارد تومان منابع مالی حاصل شود که تماما صرف اشتغال جوانان می شود.

**یارانه هیچ نیازمندی قطع نمی شود
 
تا کنون در چند دوره چیزی حدود 4 میلیون نفر از لیست دریافت یارانه نقدی خط خورده اند این بار هم دولت قصد جدی در اجرای هدفمندی یارانه ها دارد اما برخلاف هیاهویی که برخی از رسانه ها درباره حذف عده ای از یارانه ایجاد کردند اما در پیشنهاد دولت قرار است تنها شکل پرداخت یارانه به بخشی از دهک ها تغییر کند و در این فرآیند قرار نیست یارانه دهک های ضعیف و نیازمند حذف شود. به طور قطع طبق گفته رییس دیوان محاسبات کشور، یارانه مدیرانی که حقوق 18 میلیون تومانی دریافت می کنند قطع خواهد شد اما تمام افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، یارانه دریافت خواهند کرد.
 
اما دولت با چه ساز و کاری می تواند این تفکیک و شناسایی را انجام دهد، سوالی که «محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت در توضیح آن گفته است که دو روش برای اعطای یارانه‌های نقدی به افراد نیازمند وجود دارد. بر مبنای روش نخست، قطع یارانه پردرآمدها است که این روش در سال‌های اخیر با توجه به اعتراضات صورت گرفته به وزارت کار و همچنین نیاز به افشای حساب بانکی افراد با کندی روبه‌رو بوده و نهایتا 3 تا 4 میلیون نفر از دایره یارانه‌بگیران حذف شدند.روش دوم، شناسایی افراد نیازمند است و اینکه یارانه به اشخاصی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، تعلق گیرد که در حال حاضر این کار توسط نهادهای ذی‌صلاح صورت گرفته است.
 
البته بخشی از مردم، تحت پوشش این نهادها نبوده، ولی مشمول دریافت یارانه‌ها هستند که پس از بررسی، یارانه‌ها آنها برقرار می‌شود.
 
یکی دیگر از مهم ترین اقدامات دولت در هدفمند شدن یارانه تغییر ساختار آن است به این معنا که قرار است، سال آینده سازمان هدفمندی یارانه‌ها منحل و وظایف آن از طریق صندوق رفاه اجتماعی یکی از زیرمجموعه های وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی، انجام شود. بنابراین در این اقدام دولت در راستای اجرای درست طرح هدفمند کردن یارانه ها در حالی که یارانه نقدی به دست دهک های ضعیف می رسد در عین حال با حذف یارانه اقشار متوسط به بالا قرار است، گره مهم ترین مشکل تمام خانوار یعنی اشتغال باز شود.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1396/10/03
اگه می خواهید کره کشایی کنید برای بیکاران و جوانان رشوه خوری و اختلاس کننده کان را متلاشی کنید نه حذف یارانه مردم بیچاره و فقیر را نو بخت
Italy
13:09 - 1396/10/03
چرا دولت چشمش دنبال چند ریالیست که به مردم میدهد چکار کرده کدام طرح را اجرا کرده واقعا جای تاسف است که دست دولت در جیب مردم است وچشمش دنبال لقمه نان رو سفره اشان
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1396/10/03
اخه اولین کارخانه تولیدی را افتتاح کنید ویکعده را استخدام کنید تا مردم به شما اعتماد کنند
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1396/10/03
کدوم گره گشایی از اشتغال
من با تماس خوده شما وارده سیستم طرحه تحول اصفهان شدم
اما دیگه خروجم نمیتونه به دسته شما باشه مگه پرسنل طرحه تحول اصفهان بازیچه شما هستند که هر وقت گفتید بیاند و هروقتم ک کارتون باهاشون تموم شد اخراج....
من به خاطره تماسه شما و نیازی که به کار داشتم خودما آواره این شهر کردم با بدبختی پوله پیش جور کردم و خونه ای اجاره الان بعده یکسال که ۴ ماهه اونم بدون حقوق کار کردم شما حق ندارید راحت بگید تعدیل به دلیله نبوده بودجه
مگه من سرخود وارده این سیستم شدم
جواب آه و اشک های منا آقای رییس جمهور عزیز و وزیر محترم بهداشت و شما همه نمایندگان مجلس دیر یا زود باید پاسخگو باشید
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1396/10/03
دولت با حقه ای دیگر به اسم اشتغال زایی در صدد حذف یارانس قبلا به اسم بیمه سلامت این کلک و به مردم زد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۳
اگر واقعا بخوان یاران حذف کنن یارانه ثروتمندانو حذف کنن و به کم درامد ها اضافه کنن این درسته؟
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1396/10/03
یارانه ها
قطع نکنید چرا ما مستاجران امیدم به همین یارانه ها خوش است
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1396/10/03
من کاری بایارانه ندارم هربلایی میخواد سرش بیاد فقط این حرف خبرنگار بگه حاملهای انرژی راز حالت تصاعدی در بیارن چون اپارتمانیها وویلاییها ضربه میبینن والسلام
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1396/10/03
اقایون یارانه این ملت رو قطع نکنید. اینم یه حیله دبگرددولته. اینقدر این ملت بیچاذه رو نچزونید
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1396/10/04
بااین ۴۰تومن نمیشه اشتغالزای کردبرین راه حل درست پیداکنید ظلم مردم بیشتر نکنید
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1396/10/04
گره کشایی با گرانی بنزین جور نیست نمی شود مردم برتر فقیر تر می شود این را هر بیسواد می دانند اگه بنزین گران شود همه چیز گران میشود
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1396/10/04
کار گشا از نکرفتن حقوق نجومی درست میشود نه قعطع یارانه های مردم بیچاره ایران
Belgium
06:52 - 1396/10/05
دروغ میگن. می خوان این یه خورده یارانه رو هم بخورن و یه آبم روش. دولت توجهی به مردم نداره.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج