تیتر امروز «کیهان» چه مقصودی دارد؟
۶۵۴۴۸۳
۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
۱۲۸۰۲ 
درست یک روز پس از افزایش تنش‌های پراکنده و برخی تجمعات غیرقانونی در کشور، روزنامه کیهان از عبارتی دو پهلو به عنوان تیتر یک شماره امروز خود استفاده کرد.
خبرگزاری ایسنا: درست یک روز پس از افزایش تنش‌های پراکنده و برخی تجمعات غیرقانونی در کشور، روزنامه کیهان از عبارتی دو پهلو به عنوان تیتر یک شماره امروز خود استفاده کرد.
 
تیتر امروز «کیهان» چه مقصودی دارد؟ 

 اگرچه در رو تیتر صفحه نخست عبارت «در سالروز حماسه پرشکوه ۹ دی» به چشم می‌خورد اما استفاده از واژه «قیام» این برداشت را ایجاد می‌کند که مقصود تصمیم‌گیران کیهان، نه بزرگداشت ۹ دی بلکه تجمعات اخیر در کشور است زیرا قاعدتا در سالروز بزرگداشت یک حماسه، نیازی به «قیام» نیست و صرفا افراد به گرامیداشت یاد و خاطره آن حماسه می‌پردازند. اصولا «قیام» به معنای به‌پاخاستن و خیزش است که در خصوص سالروز ۹ دی، معنا و مفهومی ندارد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت، طراح این تیتر، مفهوم واژه «قیام» را به درستی درک نکرده و انتخاب چنین تیتری - با خوش‌بینی - نوعی کج‌سلیقگی بوده است.

البته آنچه موجب می‌شود قدری در نیت دوستان محترم کیهان تردید کرد، این است که بلافاصله بعد از این تیتر، نوشته شده است «به فتنه‌گران اجازه موج‌سواری ندهید». اگر مقصود کیهان از «ملت قیام کرد»، اشاره به بزرگداشت سالروز ۹ دی باشد، دیگر «موج‌سواری فتنه‌گران» بی‌مفهوم است و اگر مقصودش تجمعات اخیر باشد، وجهه «قیام ملی» دادن به این تجمعات با توجه به آنکه در غیرقانونی بودن آنها تردیدی نیست، می‌تواند متضمن نوعی حمایت و تحریک باشد. آنچه از این دو تیتر برداشت می‌شود این است که کیهان به تجمعات اخیر به چشم «قیام ملت» نگاه می‌کند و آن را مورد حمایت قرار می‌دهد اما هشدار می‌دهد که این «قیام» نباید موجب «موج‌سواری فتنه‌گران» شود.

شاهدی دیگر بر این مدعا که نوعی شیطنت در تیتر یک کیهان وجود دارد، جمله‌ای به نقل از حسین شریعتمداری در سخنرانی دیروز وی در رشت است که نوشته «سختی معیشت و ناراضی کردن ملت، مأموریت فتنه‌گران نفوذی در دولت است». حماسه ۹ دی چه ارتباطی به معیشت مردم دارد که زیر تیتر مربوط به بزرگداشت ۹ دی، این جمله آمده است؟

در مجموع، این صفحه نخست تنها دو قضاوت را برای مخاطب پدید می‌آورد: یا کیهان به حمایت از تجمعات غیرقانونی پرداخته، یا افرادی که در تهیه صفحه نخست این روزنامه لااقل برای شماره امروز نظر داده‌اند، افرادی غیرحرفه‌ای بوده‌اند!
برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1396/10/10
ای بابا تیتراژ همه روزنامه ها رو ول کنید.کیهان رو خودم میدونم اصلا اون .....من میگم که چرا دولت عرضه نداره تخم مرغ رو ثابت نگه داره؟
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1396/10/10
دیرنیست روزی که شما هم مثل کیهان سرعقل خواهید آمد.
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1396/10/10
خدا ازت نگذره شریعتمداری که تنها دغدغه ت اینه که چرا ی دولت اصولگرا سر کار نیست
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1396/10/10
بابا این اصلا روزنامه نویسی بلد نیست دیدگاه سیاسی اجتماعی بلد نیست .
فقط ی مقلده
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1396/10/10
کیهان مانند روباه مکار است!!!!
Iran, Islamic Republic of
19:03 - 1396/10/10
خدا دروغگوها رو رسوا کرد. ملت را از گرانی و سایه جنگ و تحریم ترسوندن و دولت رو گرفتن و حالا....
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1396/10/10
ننگ بر کیهان و صدا و سیما
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج