کارمزد انتقال وجه بین بانک‌ها تغییری نکرده
۶۸۲۲۴۹
۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
۸۵۲۴
بعد از اخبار و شواهد متفاوتی که در رابطه با جریان تغییر نرخ کارمزدها در شبکه بانکی مطرح شد، ظاهرا تغییری در کارمزد انتقال وجه بین بانک‌ها اتفاق نیفتاده ولی در مواردی کارمزدگیری از برخی خدمات اعمال شده است.

خبرگزاری ایسنا: بعد از اخبار و شواهد متفاوتی که در رابطه با جریان تغییر نرخ کارمزدها در شبکه بانکی مطرح شد، ظاهرا تغییری در کارمزد انتقال وجه بین بانک‌ها اتفاق نیفتاده ولی در مواردی کارمزدگیری از برخی خدمات اعمال شده است.

در روزهای اخیر اخبار و شایعاتی مبنی بر افزایش و حتی چند برابر شدن نرخ کامزد برخی خدمات بانکی به ویژه انتقال کارت به کارت مطرح شد. این در حالی است که بانک مرکزی به طور هر چند غیررسمی موضوع را تایید نکرد و مراجعه به شعب بانک‌ها هم از اینکه مبلغ کارمزد کارت به کارت از بانکی به بانک دیگر با افزایش همراه شده، حکایت نداشت؛ تا اینکه تازه‌ترین اظهارنظر مدیران بانک مرکزی با این توضیح همراه بوده که به تازگی هیچ بخشنامه‌ای برای افزایش کارمزد انتقال وجه در شبکه بانکی نداشته‌اند و اوضاع به روال سابق ادامه دارد.

با استناد به این اظهارنظر مدیران بانک مرکزی باید گفت که بنا به بخشنامه بانک مرکزی در اواخر دهه ۱۳۸۰، مشتریان بانک‌ها برای کارت به کارت کردن وجه باید بر این اساس کارمزد بپردازند: تا یک میلیون ۵۰۰ تومان، یک تا دو میلیون ۷۰۰ تومان، دو تا سه میلیون ۹۰۰ تومان، سه تا چهار میلیون ۱۱۰۰ تومان، چهار تا پنج میلیون ۱۳۰۰ تومان، پنج تا شش میلیون ۱۵۰۰ تومان، شش تا هفت میلیون ۱۷۰۰ تومان، هفت تا هشت میلیون ۱۹۰۰ تومان، هشت تا ۹ میلیون ۲۱۰۰ تومان، ۹ تا ۱۰ میلیون ۲۳۰۰ تومان، ۱۰ تا ۱۱ میلیون ۲۵۰۰ تومان، ۱۱ تا ۱۲ میلیون ۲۷۰۰ تومان، ۱۲ تا ۱۳ میلیون ۲۹۰۰ تومان، ۱۳ تا ۱۴ میلیون ۳۱۰۰ تومان و از ۱۴ تا ۱۵ میلیون ۳۳۰۰ تومان. با این توضیح که انتقال مبلغ تا سه میلیون تومان از طریق خودپردازها هم امکان‌پذیر است و از سه میلیون تا ۱۵ میلیون تومان حتما باید در داخل شعب انجام شود.

با این وجود تغییراتی در کارمزد برخی خدمات در خود بانک‌ها ایجاد شده است و برخی بانک‌ها به صراحت این موضوع را اطلاع‌رسانی نیز کرده‌اند؛ به طوری که حتی انتقال وجه از یک بانک به خود همان بانک گرچه بیشتر با کارمزد صفر همراه بود، ولی اکنون شامل مبلغی می‌شود. البته بانک‌ها اعلام می‌کنند که این موضوع را بر اساس همان دستورالعمل قبلی بانک مرکزی که به چند سال پیش برمی‌گردد، اجرایی کرده‌اند. به عنوان نمونه در برخی از بانک‌ها مشاهده می‌شود که تراکنش‌های مبتنی بر کارت مانند کارت به کارت به خود بانک، کارت به حساب، پرداخت قبض، خرید شارژ و اعلام مانده مشمول کارمزد شده است.

دریافت کامزد از خدمات در حالی در بانک‌ها کلید خورده و البته اطلاع‌رسانی مشخصی در این رابطه از سوی بانک مرکزی وجود نداشته که ورود شبکه بانکی برای افزایش درآمد از محل کارمزدها موضوعی است که در سال گذشته در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید و از بانک مرکزی خواسته شد تا زمینه‌های لازم را برای آن فراهم آورد. طی ماه‌های گذشته هم بحث‌های زیادی برای تغییر نظام کارمزد مطرح شد و همواره تاکید بر این بود که بانک‌ها بتوانند مانند سایر بانک‌های دنیا به سمت تامین بخشی از هزینه خود از محل کارمزد خدمات بانکی حرکت کنند.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1396/12/06
چرااین سوال نکردن اینهمه سال تلفن بانک وعابربانک ملی کارمیکردیم که دیگه نمیکنم از12بهمن هیچ کس جوابی نمیده فقط همین 1دونه کارمزد برمیداره من رفاه هم امتحان کردم برنمداره برای موجودی گرفتن من اعتراض دارم قانع نشدم
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1396/12/06
بانک ملی به تازگی بابک موجودی گرفتن از طریق همراه بانک کارمزد میگیره
قبض هم با همراه بانک ملی پرداخت کنی کارمزد میگیره
کارت به کارت از ملی به ملی توسط همراه بانک کارمزد نداشت اون هم کارمزد دار شده
هرکسی هم شک داره میتونه امتحان کنه خودش
گذاشتن کارمزد واسه پرداخت قبض نوبره والا
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1396/12/06
اخیراً بانک ملی ایران از کارت به کارت متعلق به خود بانک ملی (داخل بانکی) و اعلام موجودی ، مبلغ 250 ریال کارمزد بر میدارد !
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1396/12/08
مردم ایران متاسفانه تفاوت بین خدمات بانکها را معمولا متوجه نمیشوند ، بانکهای کوچک و جدید خدمات بهتری میدهند ولی متاسفانه مردم فکر میکنند بانک ملی براشون تخم دو زرده میزاره
بانک ملی و ملت بیشترین کارمزد را دریافت میکنند و شلوغ ترین بانکها هم هستند
از ماست که بر ماست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج