دادستان تهران: آشوب‌ پاسداران، بدتر از فتنه ۸۸ بود
۶۸۵۶۷۳
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۰
۷۵۲۷ 
دادستان تهران گفت: اگرچه آشوب‌های فتنه سال ۱۳۸۸ را پشت سر گذاشته‌ایم؛ اما در این حد نبود که منطقه‌ای شهر به ناامنی کشیده شود و به ماموران ناجا به طرز وحشیانه‌ای حمله شود.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جعفری دولت‌آبادی در بیست و نهمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران به موضوع آشوب‌های منطقه پاسداران تهران پرداخت و با اشاره به اینکه ریشه این آشوب‌ها به گذشته و دو اتفاق قبلی شامل تجمع گروهی از یکی فرقه خاص مقابل زندان اوین و اجتماع آنها در منطقه پاسداران باز می‌گردد که تجمع مقابل اوین با آشوب‌های دی‌ماه سال جاری تلاقی زمانی داشت، اظهار داشت: با تدبیر وزارت کشور و همکاری نهادهای امنیتی و پلیس با عوامل دو حادثه قبلی مدارا شد و با توجه به هم‌زمانی این اتفاقات با سالروز پیروزی انقلاب، تدبیر بر این بود که حتی‌الامکان درگیری رخ ندهد، اما این برخورد همراه با مدارا موجب افزایش جسارت افرادی شد که با انتساب خود به یک فرقه خاص در منطقه پاسداران تجمع کردند و با حرکات غیر متعارف، نسبت به تخریب اموال و ایجاد مزاحمت برای مردم اقدام کردند.

جعفری دولت‌آبادی در خصوص علت درگیری آشوب‌گران منطقه پاسداران با پلیس، به دستگیری یکی از این افراد توسط پلیس اشاره کرد که بهانه‌ای برای تجمع آنان در منطقه و ارتکاب برخی جرائم و جنایات از جمله شهادت سه مامور نیروی انتظامی شد.

وی افزود: رویکرد ابتدایی پلیس در مقابل این افراد مدارا بود؛ چرا که پلیس قدرت مقابله را داشت؛ لذا پس از تصمیم شورای تامین بر برخورد با اقدامات مجرمانه این افراد، ظرف زمان کمی متهمان دستگیر شدند.

وی به اقدامات دادسرای تهران در مورد آشوب‌های در منطقه پاسداران پرداخت و ضمن تشکر از مددی و امین‌ناصری دو تن از معاونین داسرای تهران به لحاظ حضور در صحنه و مدیریت وضعیت، عملکرد دادستانی در مدیریت این حادثه را تجربه‌ای مفید خواند که برای رویدادهای مشابه قابل بهره‌برداری است و در تایید چنین روندی اظهار داشت: حجم ناامنی حاصل از این حادثه، برخورد قاطع و سریع دادستانی را می‌طلبید و لذا فردای آن روز هفت معاون دادستان و 30 قاضی بسیج شدند که تحقیق از تمام متهمان و تعیین تکلیف آنها را در همان روز به دنبال داشت.

انجام تحقیقات از متهمان

دادستان تهران با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با پلیس و نهادهای امنیتی و همچنین پیگیری‌های دادستانی تهران برای سرعت بخشیدن به تحقیقات، در خصوص نتیجه این پیگیری‌ها اظهار داشت: تحقیقات پلیس ظرف روزهای اخیر به پایان رسیده و وزارت اطلاعات نیز در حال انجام تحقیقات تکمیلی است.

جعفری دولت‌آبادی اقدام دیگر دادستانی تهران در مدیریت پرونده پاسداران را حضور یکی از معاونان خود در بیمارستان‌های اطراف به منظور شناسایی مجروحین حادثه اعم از مردم عادی، مأمورین و متهمان اعلام کرد و افزود: این اقدام موجب شد رقم دقیقی از مجروحان حادثه و وضعیت آنها به دست آید.

اعلام شکایت مالکان منازل منطقه پاسداران

دادستان تهران همچنین از اعزام یکی از معاونان دادسرا به منطقه پاسداران برای ارزیابی میزان خسارات وارده به مردمی که آشوبگران در جریان تعقیب پلیس و پیش از آن به منازل آنها وارد شده بودند، خبر داد که منتهی به ارائه شکواییه از سوی برخی مالکان منازل به دادستانی تهران شد.

جعفری دولت‌آبادی از دیگر اقدامات دادسرا در این خصوص را بازدیدهای مکرر قضات ناظر از زندان عنوان کرد و اظهار داشت: شب اول حادثه، سه تن از سرپرستان دوایر نظارت تا ساعت سه و نیم نیمه شب با متهمان ملاقات کردند. روز پنجشنبه (3/12/1396) دادستان تهران در زندان حضور یافت و پس از آن نیز بازدید قضات ناظر از متهمان به طور منظم انجام می‌شود؛ ضمن اینکه برای حفظ حقوق متهمان به تمام خانواده‌ها اطلاع‌رسانی شده و مساعدت‌های لازم به متهمان مورد توجه قرار گرفته است.

وی مطالبه جدی مردم از دستگاه قضایی در خصوص متهمان پرونده آشوب در منطقه پاسداران را محاکمه سریع و علنی متهمان دانست و این مطالبه را از آن جهت که عده‌ای جرات یافته‌اند در پایتخت به مردم و مامورین حمله کنند، انتظاری به جا دانست و افزود: البته چنین جسارتی ناشی از ضعف دستگاه‌های امنیتی و انتظامی نبوده؛ بلکه ریشه در تصمیم شورای تامین دائر بر جلوگیری از درگیری داشته است؛ اما آنجا که به ارتکاب جنایت تبدیل ‌شد، برخورد جدی ضرورت یافت.

دادستان تهران با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه تحقیقات پرونده‌های این دسته از متهمان به زودی خاتمه یابد، از معاونان دادسرا خواست در این رابطه به قضات دادسرای شهید مقدس مساعدت کنند تا پرونده‌ها به دادگاه ارسال شود.

جعفری دولت‌آبادی وجود امنیت برای مردم را به مثابه هوا حیاتی دانست و تسریع در محاکمه را زمینه‌ساز بازگشت امنیت به شمار آورد و ضمن تشکر از محمد شهریاری - سرپرست دادسرای جنایی که در اقدامی جهادی ظرف 48 ساعت تحقیقات پرونده شهادت ماموران ناجا در کلانتری پاسداران را به سرانجام رساند و پرونده را با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال کرد، اظهار داشت: تحقیقات دادستانی تعطیل ‌بردار نیست و باید بسیجی‌وار خدمت کرد و معاونینی که این‌گونه جهادی کار می‌کنند قابل تقدیرند.

دادستان تهران با اشاره به برنامه‌ریزی دادسرای تهران از ارسال حداقل 20 پرونده اتهامی به دادگاه در مدت 10 روز آینده خبر داد و با اعلام اینکه دادستانی در مقابل آزمون بزرگی قرار گرفته است و اگرچه آشوب‌های فتنه سال 1388 را پشت سر گذاشته‌ایم؛ اما در این حد نبود که منطقه‌ای از شهر به ناامنی کشیده شود و به ماموران ناجا به طرز وحشیانه‌ای حمله شود، افزود: سرعت، دقت و قاطعیت در برنامه کاری دادستانی است و در عین حال معتقد به رعایت حقوق متهمان هستیم؛ اگرچه که مرتکب جنایت شده‌اند.

بیست و نهمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران، روز شنبه دوازدهم اسفندماه سال جاری با حضور معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت و دادیاران ناظر زندان و دادیاران ناظر بر ضابطین دادسراهای نواحی تهران به ریاست جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار شد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1396/12/13
فتنه گر و آشوبگر اعدام باید گردد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
خدا لعنت كنه كسي كه فتنه ميكنه و كاري ميكنه اين نظام بجاي هزينه براي پيشرفت وعلم هزينه كنه تا آنارشيسم توليد شده توسط اراذل اوباش و يا ساده لوحان هزينه كنه تا اغتشاش رو كنترل كنه
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1396/12/13
داعشیهای ایران همین آشوبگر و اغتشاشگر و فتنه گران هستند
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1396/12/13
کجای دنیا انقدر ملت خودش رو تخریب میکنه داعشی وفتنه گر واختشاشگرباید با مردم مدارا کرد که چنین اتفاقاتی نیفته خواسته مردم حقوق بشره
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1396/12/13
مامورینی که درسال هشتاد و هشت با بی‌رحمی از روی مردم بی‌دفاع با خودرو رد شدند چه شدند آیا
Iran, Islamic Republic of
21:21 - 1396/12/13
خیلی پس نفهمی کی به شماها پست میده
Iran, Islamic Republic of
21:48 - 1396/12/13
دیگه خوبه فیلما لو رفتن از پاسدارن و هنه دیدن چطور با باتوم‌داغونشون کردین
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1396/12/13
اگر مسؤلان و سران کشور ریشه اصلی اعتراضات مردم را
پیدا و آن را برطرف می‌ساختند . کشور آباد میشد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
ریشه اصلی خود مسولان اختلاص کننده هستند
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1396/12/13
کلا بگو مردم حق اعتراض ندارند باید بمیرن
Iran, Islamic Republic of
23:52 - 1396/12/13
مقصر اصلی خودتون هستیدکه کاربلد نیستیدوبر مسند ریاست تکیه زدید وبه هیچ طریقی هم اعتراف به گناه نیستید.
Iran, Islamic Republic of
05:15 - 1396/12/14
بجای حرف زدن ازاین ازدین خا رج شدگان وطن فروش باید خفه شان کرد
Iran, Islamic Republic of
06:50 - 1396/12/14
ای کاربران ابله بترسید زمانیکه با حرفهایتان چهره اصلی داعش روببینید ومثل بید بلرزید وخودتان را خیس کنیدآنوقته قدر عافیت دستان میاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
ابله آن کسی است که عقل خود را از عقل جمع بیشتر می داند .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج