بیانیه روسیه در واکنش به اظهارات «ترزا می»
۶۹۰۸۷۷
۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۷
۷۱۷۷ 
وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای اظهارات «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در خصوص کاهش روابط با روسیه را بی سابقه و تحریک آمیز خواند و اعلام کرد: این اظهارات گفت وگوهای میان دو کشور را تضعیف می کند.

خبرگزاری ایرنا: وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای اظهارات «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در خصوص کاهش روابط با روسیه را بی سابقه و تحریک آمیز خواند و اعلام کرد: این اظهارات گفت وگوهای میان دو کشور را تضعیف می کند.

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: اظهارات ترزا می نخست وزیر انگلیس در پارلمان این کشور که در آن تدابیر برای مجازات روسیه به بهانه جعلی شرکت در مسمومیت اسکریپال و دخترش اعلام شد، را محکوم می کنیم.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: رفتار دولت انگلیس را که با اهداف سیاسی ناپاک تنش جدی در روابط دوجانبه بوجود اورده و مجموعه تدابیر خصمانه از جمله اخراج 23 دیپلمات روس را اعلام کرد کاملا غیرقابل قبول و ناشایست می دانیم.

وزارت امورخارجه روسیه خاطرنشان کرده است: انگلیس بجای تکمیل تحقیقات و بکارگیری ساز و کارهای بین المللی از جمله در چارچوب سازمان منع تسلیحات شیمیایی که روسیه برای آن آماده بود مجموعه اقداماتی را در راستای رویارویی با مسکو انجام داد.
در بیانیه آمده است: بدیهی است که دولت انگلیس با متوسل شدن به شیوه های یکجانبه و غیرشفاف تحقیق درباره این حادثه، بار دیگر تلاش کرد تا کارزار ضد روسی راه بیندازد.

در بخش دیگری از بیانیه گفته شد: روسیه به زودی تدابیر متقابل را اعلام می کند.

ترزا می نخست وزیر انگلیس امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که اخراج دیپلمات های روس را به عنوان تدبیر متقابل در پاسخ به مسمومیت سرگئی اسکریپال در نظر گرفته است.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه نیز اعلام کرد که دولت انگلیس در رابطه با مسمومیت سرگئی اسکریپال خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل شده است.

ترزا می همچنین اعلام کرده است که هیچ یک از مقام های دولتی و سلطنتی انگلیس برای مشاهده مسابقات جام جهانی به روسیه نخواهند رفت.

سرگئی اسکریپال جاسوس پیشین روسیه که در بریتانیا زندگی می‌کرد، هفته گذشته به همراه دخترش، بیهوش روی یک نیمکت در مرکز خریدی در شهر سالزبوری پیدا شد.

بر اساس ادعای رسانه های انگلیسی، حال هر دو وخیم است و پلیسی که اولین بار آنها را پیدا کرد نیز در بیمارستان بستری است.
اسکریپال 66 سال داشت و سال 2010 میلادی در یک تبادل جاسوسی میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد؛ در آن معاوضه، مسکو چهار جاسوس خود را با 10 جاسوس آمریکا مبادله کرد.

وی پیشتر مامور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال 2006 میلادی به 13 سال حبس در مسکو محکوم شد؛ او متهم بود که هویت جاسوسان روسی در اروپا را به سازمان جاسوسی ‌ام.ای.6 می دهد.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج