ظرفیت‌های اقتصادی ۸ منطقه آزاد جدید
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۶۹۵۲۸۵
۰۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
۶۹۲۰
موافقت با ایجاد هشت منطقه آزاد جدید در بانه، مهران، جاسک، بوشهر، قصر شیرین، اینچه برون، زابل و اردبیل هر یک با افزایش ظرفیت های تجاری و اقتصادی همراه خواهد بود.

خبرگزاری ایسنا: تصمیم دولت بر ایجاد مناطق آزاد در جوار کشورهای همسایه در راستای تقویت و بهبود روابط اقتصادی و اجتماعی بین جمهوری اسلامی ایران و این کشورها بوده، به نحوی که برای تعامل موثر با هر کشور حداقل یک منطقه آزاد داشته باشیم.

چهاردهم تیرماه سال ۱۳۹۵ بود که رئیس جمهوری، لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی را طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تبدیل کرد. پس از آن نیز دولت یک لایحه جدید در خصوص ایجاد منطقه آزاد قصر شیرین را به مجلس شورای اسلامی برد تا ایجاد این مناطق جدید در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گیرد.

براساس این لایحه به دولت اجازه داده می‌شود در استان‌های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه، مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، منطقه آزاد تجاری، صنعتی را در محدوده هایی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد ایجاد کند.

مناطق آزاد جدید و کارکردهای محوری

برای دستیابی به اهداف آمایشی عمران و آبادانی مناطق مرزی و کمک به پایداری امنیت در مرزهای کشور و تکمیل حلقه های تعامل نظام مند اقتصادی با کشورهای همسایه و بهره گیری حداکثری از بازارهای این کشورها و تسریع در تقویت و توسعه زیرساخت های مطلوب زمینه ساز و ضروری برای نیل به اهداف کشور در سند چشم انداز متناسب با قابلیت ها، موقعیت ژئواکونومیک و ظرفیت های بالقوه، ایجاد هشت منطقه آزاد دیگر به مجلس شورای اسلامی محترم پیشنهاد شده تا پس از تصویب بتوان از مجموع مناطق آزاد کشور به عنوان راهبرد موفق تجربه شده برای تقویت و شکوفایی در اقتصادهای در حال گذار و افزایش رقابت پذیری اقتصادهای پیشرفته بتوان نظام توسعه ملی را تحرکی مضاعف بخشید.

منطقه آزاد پیشنهادی بانه-مریوان در استان کردستان

با هدف بهره گیری از بازار در حال توسعه اقلیم کردستان عراق و تقویت مبادلات تجاری و اقتصادی و جلب و جذب سرمایه گذاران آن اقلیم برای ایجاد صنایع و کسب و کارهای مزیت گیرنده از ظرفیت های منطقه و تسریع در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای نیروی کار منطقه پیشنهاد گردیده است.

منطقه آزاد پیشنهادی مهران در استان ایلام

با استفاده از مزیت ها و مشوق های نهادی حاکم بر نظام مناطق آزاد، تقویت تعاملات موثر اقتصادی با بخش مرکزی عراق و جلب و جذب صنایع و کسب و کارهای برخوردار از بازار در این بخش از عراق، تسریع در تکمیل و توسعه زیرساخت های لازم برای توسعه و عمران منطقه ای و ارتقای سطح زندگی ساکنان استان ایلام از طریق سرمایه گذاری ها و کسب و کارها و رونق اقتصادی در این قطعه از جغرافیایی ارزشمند میهن اسلامی را در دستور کار خواهد داشت.

منطقه آزاد پیشنهادی جاسک

با هدف احیای ایده ایجاد پایانه دوم صادرات و انبارش نفت خام کشور پس از خارک که در زمان جنگ تحمیلی در قالب پروژه خط لوله محرم اجرا می‌شد و پس از رسیدن خط مذکور به بندر لنگه و انتقال تاسیسات اجرایی به وزارت نیرو برای پروژه های آب رسانی متوقف شده بود، انتقال نفت خام از تکا به جاسک با ماموریت ترانزیت نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر، خط انتقال گاز طبیعی سرخس با ماموریت ترانزیت گاز طبیعی کشور ترکمنستان، انتقال گاز طبیعی با انشعاب گیری از خط لوله هفتم به کشورهای عمان و امارات و ایجاد کارخانجات پتروشیمی، قطب های جدید دیگری را برای کشور به وجود خواهد آورد که یقینا جلب و جذب سرمایه گذاری عظیم مورد نیاز و ایجاد صنایع پایین دست مرتبط، نیازمند فراهم آوردن زیرساخت های بالای شامل مشوق ها و مزیت های مالی و مالیاتی و تسهیل فضای کسب و کار لازم از طریق اعمال قانون مناطق آزاد خواهد بود.

منطقه آزاد پیشنهادی بوشهر

همراه با مناطق آزاد موجود در خط ساحلی خلیج فارس یعنی اروند، کیش و قشم، می‌تواند پلی برای انتقال گاز صادراتی ایران به کشورهای پایین دست از جمله کویت، امارات، بحرین و عمان به حساب آید.

تبدیل گاز پالایش شده طبیعی به نیروی برق و انتقال آن به این کشورها از طریق مناطق آزاد جنوبی ایران نیز امکان پذیر است. گفتنی است که در حال‌ حاضر توان صادراتی گاز ایران برابر ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز بوده که به سادگی قادر به تامین نیاز هند به میزان ۵۰ میلیون متر مکعب در روز، پاکستان به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب در روز، عراق به میزان ۸۰ میلیون متر مکعب در روز و امارات، عمان و کویت ۵۰ میلیون مترمکعب است. تامین بخشی از این مصارف به علاوه مصارف مورد نیاز کشورهای پایین دست خلیج فارس و کشورهای عمان و افغانستان از گذرگاه های مناطق آزاد با توجه به تاسیسات لجستیکی این مناطق و از طریق خطوط لوله به خوبی امکان پذیر است.

منطقه آزاد پیشنهادی قصر شیرین در استان کرمانشاه

با توجه به نزدیکی دو مرز رسمی کشور و با هدف بهره گیری همزمان از بازار در حال‌ توسعه اقلیم کردستان عراق (مرز پرویز خان و بخش مرکزی مرز خسروی) و تقویت مبادلات تجاری و اقتصادی و جلب و جذب سرمایه گذاران اقلیم و بخش مرکزی برای ایجاد صنایع و کسب و کارهای مزیت گیرنده از ظرفیت‌های منطقه و تسریع در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای نیروی کار منطقه پیشنهاد شده است.

بی تردید جمهوری اسلامی ایران با داشتن طولانی ترین خط مرزی با عراق و پیوستگی های تاریخی و فرهنگی و مذهبی با این کشور، می‌تواند از طریق مناطق آزاد جدید و منطقه آزاد اروند از ظرفیت های فراوان این کشور در دوران سازندگی و توسعه اقتصادی بهره گیری کند.

منطقه آزاد پیشنهادی اینچه برون در استان گلستان

منطقه آزاد پیشنهادی اینچه برون در استان گلستان با بهره مندی از خط ریلی شرق دریای خزر که در دولت یازدهم بین سه کشور جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان افتتاح شد، با ایجاد صنایع بالادست و پایین دست متالوژی با استفاده از منابع کانی های غنی فلزی کشور قزاقستان که به دلیل کثرت از آن به جدول مندلیف یاد می شود و با استفاده از مولفه های موثر تولیدی دارای مزیت از کشورمان نظیر گاز و آب مورد نیاز و نیروی انسانی متخصص و همچنین ایجاد هاب تجارت غلات، ظرفیت قابل ملاحظه ای را در توسعه روابط اقتصادی و صنعتی با کشورهای سمت شرقی دریای خزر ایجاد خواهد کرد که راه آهن جدید التأسیس قزاقستان -ترکمنستان-ایران که در منطقه آزاد اینچه برون وارد کشور می شود، ستون فقرات این تبادلات کالانی به شمار می رود.

ضمنا تقویت تعاملات تجاری و بازرگانی و نیز احداث صنایع با محوریت تولید بازار ترکمنستان و نیز مزیت گیرنده از مواد اولیه ارزان تر این کشور خود می تواند موجبات ارزش آفرینی این منطقه جدید را فراهم نماید.

منطقه آزاد پیشنهادی سیستان در زابل و نقطه مرزی میلک (مرز ایران و افغانستان)

علاوه بر توسعه روابط تجاری با کشور افغانستان، از پشتوانه عظیم نزدیکی به معادن سنگ آهن حاجی گک برخوردار است که می‌تواند ماده اولیه مورد نیاز طرح های سرمایه‌گذاری در حوزه فولاد در سمت ایران را در این منطقه پاسخگو باشد که کل معادن سنگ آهن ایران معادل سه میلیارد تن است، در حالی که معدن حاجی گک به تنهایی بیش از دو میلیارد تن ذخیره معدنی با عیار بالا را در خود جای داده است. از رهگذر این منطقه انتظار می‌رود توسعه روابط تجاری با کشور افغانستان و انتقال بخشی از سرمایه گذاران افغانستان از خلیج فارس به این منطقه و توسعه روابط و ایجاد پل های جدید اقتصادی بین بخش های خصوصی ایران و پاکستان را شاهد باشیم.

منطقه آزاد اردبیل

با برخورداری از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مناسب آب و خاک، زیر ساخت‌های ارتباطی و زیربنایی، دسترسی مستقیم به جمهوری آذربایجان و سایر جمهوری‌های آسیای میانه و قفقاز به دنبال جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی از کشورهای مذکور و سایر بازارهای سرمایه فرصت و تبدیل به مرکز تولید، ‌ پردازش و صادرات کالاها و محصولات مورد نیاز منطقه است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1397/01/08
امیدورام قصرشیرین هم منطقه آزاد بشه
چون تقریبا زیر ساختارهارو داره و از سالیان دور مرز بین المللی بوده .به امید آن روز...
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1397/01/08
فعلا که با دخالت‌های بی جای دستگاه ها و مسؤولین همه جای ایران منطقه آزاد اقتصادی است حالا چه از نوع شعاری چه از نوع دلالی چه ازنوع بلالی
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1397/01/08
آیا مناطق آزاد،می توانند جای پیوستن سازمان تجارت آزاد جهانی را بگیرد؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر صالحی_فوتر
تنورستان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو