۴۰ سال حبس برای عامل حمله به پارلمان انگلیس
۷۴۸۲۴۹
۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۰
۲۷۳۱
خالد علی عامل حمله تروریستی سال گذشته به پارلمان انگلیس روز جمعه از سوی دادگاهی در این کشور گناهکار شناخته و به حداقل 40 سال حبس محکوم شد.

ایرنا: خالد علی عامل حمله تروریستی سال گذشته به پارلمان انگلیس روز جمعه از سوی دادگاهی در این کشور گناهکار شناخته و به حداقل 40 سال حبس محکوم شد.

علی 7 اردیبهشت سال گذشته به جرم حمله با سلاح سرد به پارلمان، توسط نیروهای پلیس بازداشت شد. او که از اعضای گروه تروریستی القاعده و درزمینه ساخت بمب تخصص دارد از سوی دستگاه‌های امنیتی انگلیس زیر نظر بود.

پلیس فدرال آمریکا اواخر سال 2016 اثرانگشت او را در بمب‌های ساخت گروه طالبان کشف کرده بود. وی خردادماه گذشته به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام تروریستی و حمل مواد منفجره در دادگاه محکوم‌شده بود.

۴۰ سال حبس برای عامل حمله به پارلمان انگلیس

دادگاهی که امروز در رابطه با پرونده تخلفات وی تشکیل شد، علی را به دست‌کم 40 سال حبس به اتهام ساخت بمب دست‌ساز و 25 سال دیگر به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله در انگلیس محکوم کرد.

نیکولاس هیلارد قاضی پرونده وی، گفت که تردید ندارد در صورت آزادی او، دوباره مرتکب اقدام های تروریستی می‌شود.

در جریان رسیدگی به پرونده علی گفته شد که خانواده وی سال 2011 گزارش دادند که او گم‌شده است. علی پنج سال بعد سر از کنسولگری انگلیس در ترکیه درآورد و گفته بود که گذرنامه‌اش را گم‌کرده است.

وی آذرماه دو سال پیش در مرز فرودگاه هیترو لندن از سوی پلیس متوقف و از خون وی نمونه‌برداری شد. او گفته بود که اول به فلسطین رفته و سپس سر از پاکستان درآورده که در آنجا، سازمان جاسوسی انگلیس موسوم به ام آی 5 تقاضای همکاری با او را مطرح کرده‌اند.

پلیس می‌گوید که چند روز پیش از وقوع حادثه سال گذشته، او را از طریق دوربین‌های مداربسته در نزدیکی وست مینستر رویت کرده است. روز حادثه، علی با مترو به سمت وست مینستر حرکت کرده و برای رد گم کردن گوشی همراه خود را به درون رودخانه تایمز می‌اندازد که از سوی مأموران پلیس کشف می‌شود.

این حادثه دقیقا چهار هفته پس از حمله تروریستی صورت گرفته در نزدیکی پارلمان رخ داد که در جریان آن 5 نفر جان باختند.

انگلیس سال گذشته صحنه 5 حمله تروریستی بود که در جریان آن ده‌ها تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند. سطح هشدار امنیتی ناشی از تروریسم در انگلیس از اوت سال 2014 میلادی در سطح 'شدید' قرار دارد که به این معنا است حمله تروریستی در این کشور به‌شدت محتمل است.

درصورتی‌که اوضاع امنیتی جزیره به بدترین حالت خود برسد، سطح هشدار امنیتی به سطح «بحرانی» می‌رسد و این بدان معناست که «وقوع یک حمله قریب‌الوقوع تروریستی انتظار می‌رود.»

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج