چرا روحانی در جلسه امروز مجمع غایب بود؟!
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۴۸۵۵۵
۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
۵۱۳۰
موضوع حضور «سپنتا نیکنام» عضو زرتشتی شورای شهر یزد که با حکم دیوان عدالت اداری از حضور در شورای اسلامی این شهر باز مانده بود و تبدیل به یک مساله بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی شده بود، در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد تا این نهاد حکم نهایی را پیرامون حضور یا عدم حضور وی در شورای اسلامی شهر یزد صادر کند.

تابناک نوشت: موضوع حضور «سپنتا نیکنام» عضو زرتشتی شورای شهر یزد که با حکم دیوان عدالت اداری از حضور در شورای اسلامی این شهر باز مانده بود و تبدیل به یک مساله بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی شده بود، در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد تا این نهاد حکم نهایی را پیرامون حضور یا عدم حضور وی در شورای اسلامی شهر یزد صادر کند.

چندین ماه از ارجاع پرونده «سپنتا نیکنام» به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصمیم گیری نهایی در خصوص وی سپری شد تا اینکه هفته گذشته خبر آمد که این مساله در نهایت در دستور کار مجمع قرار گرفته و بزودی اعضا در خصوص اینکه اقلیت های دینی می توانند عضوی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور باشند، تصمیم گیری خواهد کرد.

چرا روحانی در جلسه امروز مجمع غایب بود؟!

در نهایت امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی این مساله را در دستور کار قرار داد و در نهایت، در این جلسه قانون شوراهای 1375 مورد اشاره قرار گرفت و با شمول این قانون و تبصره آن، اقلیت‌ها می‌توانند در انتخابات شوراها شرکت کنند. اعضای مجمع همچنین ماده 4 مصوبه اخیر مجلس درباره حضور اقلیت ها در شوراها را با دوم سوم آراء تصویب کردند که مطابق با این تصمیم «سپنتا نیکنام» منتخب زرتشتی شورای شهر یزد به عضویت شورا درآمد و می تواند پس از این به کار خود در شورای شهر بازگردد.

اما «سپنتا نیکنام» طی روزهای گذشته و در حالی که می دانست موضوع مربوط با او در نهایت طی هفته جاری در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت قرار می گیرد، طی نامه ای از رئیس جمهور خواستار اجرا و عمل به شعار های انتخاباتی اش شده بود و از «حسن روحانی» درخواست کرده بود که برای متقاعد کردن اعضای مجمع در جلسه امروز حاضر شده و در دفاع از حضور اقلیت ها در شوراها سخنرانی کند.

اما در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام که اکثریت قریب به اتفاق آن به جز چند نفر مخالفتی با عضویت اقلیت های دینی در شوراهای اسلامی شهر و روستا از خود نشان ندادند، نه تنها «حسن روحانی» رئیس جمهور حاضر نشد و در دفاع از این مساله صحبت نکرد، بلکه حتی «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور دولت تدبیر و امید که این مساله ارتباط مستقیمی به او داشت، از حضور در جلسه مجمع اجتناب کرد.

این رفتارهای روحانی و اعضای دولتش را تاکنون در مسائل و مباحث دیگری هم دیده ایم که اگرچه شعارهای پر طمطراق و قشنگی پیرامون برخی موضوعات می دهند، اما در نهایت به عرصه و ورطه عمل که می رسد، خیلی خود را پایبند به آنچه به عنوان شعار مطرح کرده اند، نشان نمی دهند.

در حقیقت می توان دولت «حسن روحانی» را «دولت شعارهای قشنگ» نام نهاد؛ چرا که او در جریان تبیلغات انتخاباتی سال 92 و 96 هم بارها شعارهایی در حضور مردم سر داده است، اما به وقت عمل که رسیده از آن موضوع یا پا پس کشیده اند، یا اینکه به نحوی تلاش کرده اند آن را خارج از اختیارات دولت بنامند.

مشخصا در مورد حصر، برداشتن تحریم ها و عدم اتخاذ تصمیمات خلق الساعه اقتصادی می توان ملاحظه کرد که روحانی بارها در این خصوص صحبت کرده و شعارهای آنچنانی درباره این موضوعات داده است، اما در عمل نه تنها نتوانسته به آن عمل کند، بلکه در برخی موضوعات به دلیل بهره گیری های سیاسی و انتخاباتی اگرچه اختیار عمل وجود داشته اما از تحقق شعار انتخاباتی خود نیز ممانعت کرده است.

درباره «سپنتا نیکنام» هم دقیقا چنین رویه ای را شاهد بوده ایم. شاید این عضو زرتشتی شورای شهر یزد، امید زیادی به تدبیر روحانی و دولتش بسته بود تا بتواند مطابق با قانون و خواست مردم این شهر به جایگاه خود در شورا بازگردد. این امید حتی تا روز گذشته هم برای او زنده بود؛ چون مطابق با آن به رئیس جمهور نامه نوشت و از او درخواست هایی را مطرح کرد، اما روحانی ترجیح داد، خواسته او را یا نشوند یا ندیده بگیرد!

به هر حال همانطور که در تصاویر منتشر شده از جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام می توان مشاهد کرد، اکثریت قریب به اتفاق اعضای مجمع به جز چند نفر، مهر موافقت خود را پای حکم حضور «سپنتا نیکنام» در شورای شهر یزد زدند تا مجمع و نظام اسلامی نشان بدهد که بن بستی در تصمیم گیری ها ندارد، اما کاش رئیس جمهور هم پای وعده خود به اقلیت ها می ماند و امروز در مجمع در دفاع از سپنتا سخن می گفت.

گفتنی است، پس از رأی آوری «سپنتا نیکنام» حضور منتخب زرتشتی شورای شهر یزد در این شورا اختلاف‌نظرهایی را میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان ایجاد کرد. در این باره آیت‌الله یزدی از فقهای عضو شورای نگهبان گفته بود که فقهای شورای نگهبان به اتفاق به توقف فعالیت نیکنام رای دادند و تاکید داشتند که تصمیم‌گیری اقلیت مذهبی برای مسلمانان خلاف شرع است.

آذر ماه سال گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند. این مسئله چون مورد اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس بود برای تصمیم‌گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد و ر نهایت با تصویب بیش از دو سوم اعضای مجمع اعلام شد که عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد اشکالی ندارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1397/04/30
آقای دکتر دلارشد ۸۵۰۰ دیگه
پاسخ ها
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
دعا کنید به مقامی برسم خودم مشکلات را حل میکنم
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1397/04/30
دمتون گرم خوب گفتید فقط دولت حرف مفت و وعده وعید که هیج نباید کلامی روی حرفش حساب کند!؟
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/04/30
دمتون گرم خوب گفتید به حرف وکلام این دولت اصلا نمی شه حساب کردواینوبارها ثابت کرده است که پایبندشعارهای انتخاباتی نیست وبرهمه ثابت شده وامروز هم شد.
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1397/04/30
دولت تدبیر و خالی بندی و ناامید
Iran, Islamic Republic of
01:25 - 1397/04/31
اگه حاضر بود چکار میخواست بکنه?
Iran, Islamic Republic of
02:07 - 1397/04/31
حیف و صد افسوس به 2 بار رأی که به دولت کلید دروغ و اشرافی گری دادم.
United Arab Emirates
09:14 - 1397/04/31
هرچی گفت راست بودشیب ملایم البته الان تتد شده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو