پرداخت سود ۲۱ درصدی در بانک‌های خصوصی!
۷۴۹۵۳۲
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
۱۱۹۷۸
در هیاهوی التهاب ارزی و فضای ناآرام اقتصادی، بانک های خصوصی هم نافرمانی از دستورات شورای پول و اعتبار را پیش گرفته و سودهای بالای ۲۱ درصد به مشتریان خود می دهند.

خبرگزاری تسنیم: افزایش غیرمجاز نرخ سود بانکی در شعب بانک های خصوصی درحالی از ماه های گذشته آغاز شده و کماکان ادامه دارد که بانک مرکزی قبلاً این فعالیت های سودی را تخلف شمرده بود.

تخلف سودی بانک های خصوصی البته همزمان با تشدید نوسانات طلا و ارز آغاز شد و اینطور به نظر می رسد که این بانک‌ها در نقاط مختلف تهران و سایر شهرها، تلاش دارند که سهمی از نقدینگی سرگردان مردم داشته باشند.

از ماه های قبل استارت افزایش قیمت ها در بازار طلا و ارز زده شده و این روزها بازاری ها و البته مردم شاهد ثبت رکوردهای عجیب و نجومی برای سکه و ارز هستند.

در همین ایام هم برخی بانک‌های خصوصی به‌راحتی از مصوبه شورای پول و اعتبار و دستور بانک مرکزی تخطی کرده‌ و به سپرده گذاران سودهای بالای 21 درصد می‌پردازند.

این درحالی است که طبق مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله 15 درصد و سپرده‌های کوتاه‌مدت 10 درصد تعیین شده و بانک‌ها ملزم به اجرای این مصوبه سودی هستند.

گشت و گذار خبرنگار تسنیم در شعب بانک‌های خصوصی و دولتی نشان می‌دهد که اکثر بانک‌های دولتی و خصوصی‌های بزرگ، به دستور بانک مرکزی پایبند هستند ولی تعدادی از بانک‌های خصوصی تلاش دارند با سودهای بالاتر سپرده‌ها را جذب کنند.

برخی از این بانک‌های خصوصی در طرح‌های خاص خود سودهای بالای 21 درصد را به مشتری پیشنهاد می‌دهند؛ این بانک‌ها می‌گویند: سود 21درصدی هر ماه به حساب مشتری واریز می‌شود.

البته تعدادی از این بانک‌ها برای پرداخت سود سپرده 21درصدی، محدودیت‌هایی را در نظر گرفته و به مشتری می‌گویند: اگر بیش از 100 میلیون تومان در این بانک سپرده گذاری کنید سود بیشتری به حسابتان واریز می‌شود.

یکی از این بانک‌ها به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهد که با سپرده گذاری در صندوق سرمایه گذاری این بانک، سود 20درصدی دریافت کنند. البته مسئول شعبه این نکته را هم متذکر می‌شود: سود صندوق تضمینی نیست البته تا شهریور 20 درصد را تضمین می‌کنیم ولی بعد از آن ممکن است 20 تا 40 درصد پرداخت کنیم!

بانک خصوصی دیگری که همواره در مسابقه سودی پیشتاز بوده است و بارها از بانک مرکزی تذکر گرفته، این روزها سود 21درصدی به سپرده‌های یک میلیون به بالا می‌پردازد.

یکی از بانک‌های خصوصی هم به مشتریان می‌گوید: "سودهایی که پرداخت می‌کنیم بد نیست و حتماً به تجربه آن می‌ارزد"! در این بانک هم سود 21درصدی پرداخت می‌شود.

رقابت سودی بانک‌های خصوصی درحالی بار دیگر شدت گرفته است و بازار سودی نظام بانکی را به‌هم ریخته که بانک مرکزی قبلاً به بانک‌ها هشدار داده بود نباید از مصوبه شورای پول و اعتبار تخطی کرده و سودها را بالا ببرند.

به گزارش تسنیم، استارت تخلف بانک‌ها از مصوبه سودی شورای پول و اعتبار بعد از تشدید تلاطم‌های ارزی در بازار زده شد و زمانی شدت گرفت که بانک مرکزی در بسته مدیریت بازار ارز مجوز انتشار اوراق گواهی 20درصدی را برای دوره چندروزه به بانک‌ها داد.

28 بهمن‌ماه سال قبل، بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز در قالب سه طرح به‌اجرا در آمد که در مهم‌ترین آن انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 20 درصد قرار دارد. این اوراق در عمل تفاوتی با حساب سپرده 15 درصد نداشته و حتی سود آن پنج درصد هم بالاتر بود. بانک مرکزی این نرخ را برای ایجاد جذابیت و کشاندن نقدینگی به‌سمت شبکه بانکی تعیین کرده بود تا بتواند تا حدی بازار ارز را کنترل کند.

گفتنی است، بانک مرکزی در زمان ابلاغ مصوبه سودی شورای پول و اعتبار به نظام بانکی بر اجرای سودهای مصوب از 11 شهریورماه سال 96 تأکید کرد و حتی در اطلاعیه‌ای از مردم خواست که تخلف‌های بانک‌ها در این زمینه را به این بانک گزارش دهند.

بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود «که در سال‌های اخیر،‌ زمینه لازم برای تحقق کاهش نرخ سود بانکی فراهم شده است، چرا که نرخ تورم، کنترل و در آستانه تک‌رقمی قرار گرفته است و مؤسسات غیرمجاز فعال در بازار غیرمتشکل پولی نیز که همواره عامل اخلال در اجرای سیاست‌های پولی و بانکی بودند، به‌واسطه اقدام‌ها و تدابیر بانک مرکزی و سایر نهادهای نظارتی تعیین تکلیف شدند.

همچنین یکی از اولویت‌ها و برنامه‌های اصلی دولت دوازدهم حمایت از تولید ملی، افزایش اشتغال و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، بر این اساس همچنان از شبکه بانکی کشور انتظار می‌رود با اجرای دقیق سیاست‌های پولی کشور و پایبندی متعهدانه و مجدّانه به آن‌ها، زمینه رونق تولید و ایجاد اشتغال را در کشور بیش از پیش فراهم کنند.

از سوی دیگر، از هموطنان محترم نیز تقاضا می‌شود در این مسیر یار و همراه بانک مرکزی بوده و هرگونه تخلف بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را در اجرای بخشنامه مربوط به نرخ سود، از طریق شماره تماس 29954855-021 به بانک مرکزی اعلام کنند. بدیهی است بازرسان بانک مرکزی نیز به‌صورت نظام‌یافته و مؤثر نسبت به نظارت بر اجرای دقیق بخشنامه اخیر اهتمام لازم را خواهند داشت».

با وجود تشدید تخلف‌های سودی بانک‌های خصوصی از ماه های گذشته هنوز بانک مرکزی به گزارش‌های دریافتی در این حوزه واکنش نشان نداده است؛ ضمن آنکه از ارجاع تخلفات سودی بانک ها به هیئت انتظامی بانک‌ها نیز خبری بیرون نیامده که احتمالاً دلیل چشم پوشی بانک مرکزی از این اوضاع تغییرات ریاست و معاونان این بانک در آینده نزدیک است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1397/05/01
اسم بانکا بگید ما هم بریم سرمایه بذاریم اونجا کجا سود بیشتر میده،
پاسخ ها
ت
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
شغل که ایجاد نمی کنید فکری هم که به حال گرونی نمیکنید حداقل بذارید بانکها سود بدن مردم از گشنگی نمیرن
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1397/05/01
بسیار کار خوبی می کنند اگر سیف دستور به همه بانکها میداد سود ببرد بالا همه چیز درست میشه
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1397/05/01
برای جمع کردن نقدینگی بهترین کار افزایش سود بانکی است. سود بانکی که کم شد، این همه افزایش قیمت ایجاد شد!
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1397/05/01
ریس بانک مرکزی ماست خورد سود رو کم کرد و اشفته بازار درست کرد ومملکت رو به سوی ویرانی برد ...اقای سیف فقط به درد چوپانی میخوره البته اگه قول بده گوسفند هارو به گرگ تقدیم نکنه ...همه میدونیم‌ که عامل از هم پاشیدن اقتصاد ایران بانک مرکزی ورییس بی سواد اون هست.....زنده باد یاد امام راحل وشهدای عزیزمون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
زرشک
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1397/05/01
من خودم گذاشتم بانک آ...... ۲۱ درصد
دستشونم درد نکنه
والا ببرم بازار تو این شرایط چیکارشرکنم
منم دلار بخرم بزارم داخل بالشتم یا سکه
پاسخ ها
رضایی.م
United Kingdom
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲
اسم بانک چیه
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1397/05/01
برو بابا انتظار دارید با سکه ۳۲۰۰ هزارتومنی و گیلاس ۳۰هزارتومنی یکساله پول بی زبونو بدیم ۱۵درصد
والا ۵۰درصد هم کمه، مردم بی شغل دارن با همینا زندگی میکنن
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1397/05/01
آقای سیف اگر راست میگه جلوى افزایش ارز و قیمت طلا و سکه رو بگیره و برگردونه به همون نرخ پارسال، همونطور که نرخ سود سپرده رو پایین آورد و مردمی که معتقد به دوز و کلک نبودند و پس انداز اندکی برای روز مبادا داشتند رو بیچاره کرد،
حالا مثلا چه اشکالی داشت سود کمی بالا باشه تا کسانی که کار دیگه ای رو بلد نیستند یا توانایی جسمی ندارند و یا خیلی پول درشتی ندارند هم درآمد اندکی داشته باشند؟نتیجه ی بی تدبیری امثال سیف شد آشفته بازار کنونی و تبدیل سرمایه اندک مردم به همین راحتی به یک سوم. خدا ازش نگذره.
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1397/05/01
تنها را خروج از این وضعیت سود بالای ۲۵ درصد می باشد واگه بانک مرکزی این کارو از اول می کرد قول می دم این مشکل حل بشود
پاسخ ها
بصیر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
افرین افرین افرین افرین و................بینهایت افرین ای کاش مسولین متوجه بودند
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1397/05/01
آقای سیف با این بازار یکه درست کردی که انشالله بعدش هم خیری نمیبینی سود باید بشه 30 درصد بیسواد که سرمایه ازايران اخراج نشه هرچه سود بیشتر بشه سرمایه از ایران بیرون نمیره با این تورم کسی نميتونه شغل ایجاد کند یا تولیدی راه اندازی کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
درست مزگی تمام سرمایه مردم داره نصف ویا کمتر ویا داره ازمملکت خارج میشه
Germany
16:34 - 1397/05/01
حل گرانی فقط و فقط با بالا بردن سود حل میشود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
ای خدا یکی پیدابشه بکه سودبانکی رابکنند 23%بخدا سکه وارز وغیره به اش بندمیشه
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1397/05/01
الان 50 تا سکه کسی بخره تو یک هفته 50میلیون سود کرده ولی بانک برا یک ماه 2میلیون به این سرمایه سود میده!!تازه میگن 21 زیاده!؟فنا رفتیم خبر ندارین
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1397/05/01
هر جا بیشتر پول بدن ما هم همونجا میبریم گیلاس کیلویی 30تومن گوشت گوسفند50تومن
United Arab Emirates
18:08 - 1397/05/01
بهترین را برای مهار نقدینگی در شرایط فعلی همین است تا زمان مناسبی که متخصصان اقتصادی راهی مناسب جهت هدایت این پولها به بازار سرمایه پیدا کنند نه مثل سال قبل که مشخص بود بعد از کاهش سود پولها به بازار مسکن خودرو طلا ارز و مایحتاج مردم هجوم میبرند
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1397/05/01
از موقعی که سود بانکها را کاهش دادند ومردم پولهایشان را بیرون آوردند وضعیت بازار دچار این همه تورم و گرانی شد.
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1397/05/01
بانک آینده با سود ۲۱ درصد و روزشمار هم هست
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1397/05/01
کدوم بانکه منم برم
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1397/05/01
عقل مدیران بانک های خصوصی از سیف بیشتر است که سکه را تا ۴ میلیون فعلا کشانده است و باید بقیه بانک ها نیز چنین کاری انجام دهند تورم بالای ۲۰۰ در صد است ...
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1397/05/01
وقتی رییس کلاهش پشم نداشته باشد زیر دست نه اینکه به حرفش گوش نمی دهند بلکه مسخره اش هم می کنند
United States
06:43 - 1397/05/02
هنوز کدوم بیسوادی میگه تورم تک رقمی از خواب خر گوشی بیدار شو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳
اگرسودبانک بلابره بشه 30درصدمردم به طرف خرید سکه وعرض نمیرن بازاردرست میشه سیف بااین 15درصدسودکاری کردمردم پولهاشون ازبانکهابکشن بیرون واگرسودبالا نره به زودی ازاین هست بدترهم میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج