کیهان: ناظر، مجری و مذاکره‌کننده برجام یکی شدند!
۷۴۹۷۷۳
۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
۴۸۰۷
روزنامه کیهان در شماره امروز خود در نقد عملکرد دیپلماسی دولت در موضوع برجام نوشت: یکی شدن ناظر و مجری و مذاکره‌کننده در جمهوری اسلامی ایران و تلاش آن‌ها برای حفظ توافقی که دست پخت خود آن‌ها است؛ علت اصلی مسامحه در نظارت بر اجرای تعهدات طرف مقابل است؛ متأسفانه طرف‌های آمریکایی و اروپایی از این خلاء نظارتی به خوبی سوءاستفاده کردند.

روزنامه کیهان در شماره امروز خود در نقد عملکرد دیپلماسی دولت در موضوع برجام نوشت: در حالی که طرف آمریکایی بعد از پایان مذاکرات هسته‌ای؛ در مرحله اجرا و نظارت، تغییرات اساسی در ساختار پیگیری توافق ایجاد کرد و وندی شرمن مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی پس از اتمام مذاکرات کنار رفت و نظارت بر توافق در چارچوب ساختار تشکیلاتی به تیمی دیگر سپرده شد تا تیم قبلی اگر مرتکب غفلت و یا سهل انگاری شده باشد با محافظه‌کاری سعی در پوشش آن نداشته باشد.

متاسفانه این اتفاق در ایران نیفتاد و همان تیم مذاکره‌کننده، نقش مجری و ناظر را هم ایفاء کرد و اقدام به تهیه گزارش برای هیئت عالی نظارت بر اجرای برجام نمود که به این ترتیب عملا همانها که برجام را به تصویب رساندند هم آنها نظارت و پیگیری نقض برجام را نیز به عهده گرفتند. نتیجه این شیوه نظارت این شد که علیرغم عهدشکنی‌های مکرر، هیچ‌گونه اقدام باز دارنده‌ای علیه طرف مقابل صورت نگرفت ودر نهایت نقض‌کننده اصلی به نحوی گستاخانه و بدون کوچک‌ترین هزینه‌ای از برجام خارج شد.

یکی شدن ناظر و مجری و مذاکره‌کننده در جمهوری اسلامی ایران و تلاش آنها برای حفظ توافقی که دست پخت خود آنها است؛ علت اصلی مسامحه در نظارت بر اجرای تعهدات طرف مقابل است؛ متأسفانه طرف‌های آمریکایی و اروپایی از این خلاء نظارتی به خوبی سوءاستفاده کردند و در مقابل تیم مذاکره‌کننده به جای پاسخگویی و توجه به انتقادات منطقی و دلسوزانه منتقدین، تلاش خود را بر تعامل محافظه‌کارانه با طرف مقابل برای حفظ توافق متمرکز کرد که در نهایت منجر به خسارت محض بر جمهوری اسلامی ایران و خروج آمریکا از برجام گردید.

در حالی‌که در آمریکا در رابطه با برجام چند صد نفر (برخی آن را ۸۰۰ نفر ذکر کرده اند) در حوزه‌های مختلف اقتصادی سیاسی امنیتی نظامی علمی و صنعتی، نقش برنامه‌ریزی، نظارت و پیگیری را بر عهده داشته‌اند و برکوچک‌ترین اقدام جمهوری اسلامی ایران، نظارت دقیق اعمال نموده‌اند و در طول دو سال و اندی اقدام به تدوین و تصویب بیش از ۷۰ طرح علیه جمهوری اسلامی ایران نموده اند؛

تعداد محدود نفرات برنامه‌ریزی، پیگیری و نظارت بر برجام از سوی ایران، وجود جاسوس به عنوان مشاوره ارشد مبادلات مالی و بانکی، فقدان تیم قوی، کار آمد و تمام وقت در حوزه نظارت و پیگیری مستمر؛ جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که جدای از عهدشکنی‌ها و فریبکاریها؛ دست برتر مذاکره، نظارت و پیگیری از آن طرف مقابل و اصرار بر پایبندی به تعهدات از آن جمهوری اسلامی ایران بوده است.

هیئت ناظر براجرای برجام یا همان تیم مذاکره‌کننده علیرغم حساسیت بالای توافق و غیر قابل اعتماد بودن طرف مقابل، متاسفانه در حوزه نظارت و پیگیری بسیار ضعیف و ناکارآمد عمل کرد، آنها در عین نظارت دقیق و مستمر بر انجام تعهدات خودی، متاسفانهً نظارت موثری بر انجام تعهدات طرف مقابل طبق مفاد برجام به عمل نیاوردند و صرفا به ارسال چند نامه بی‌اثر به کمیسیون مشترک برجام اکتفاء نمودند.

دریغ است کشوری در عین برخورداری از دست برتر قدرت در معادلات سیاسی منطقه‌ای و تاءثیرگذاری در جهان در عرصه دفاع ازعزت ملی خود، دچار غفلت گردد!

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1397/05/02
آخرش هم تو سکته میکنی و میمیری.....البته اهمیتی هم نداره...
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1397/05/02
آقای شریعتمداری دوستان فکر گردند طرف مقابل هم مثل ایرانیا و شیوه عمل هم مانند مملکت خودمونه تقریبا در همه جای ایران خودمون قانونگذار مجری ناظر و..... همش یکی باشه. مثل روزنامه کیهان خودش ببره و خودشم بدوره.
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1397/05/02
بریم از باغ برجام گلابی بچینیم
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1397/05/02
راهی نداریم.اگر بمونیم فایده ای برامون نداره چون برجام مرده و اگر خارج بشیم کمک کردیم به آمریکا و اسرائیل و دوستان عربشون.
پس موندن در در همین برجام مرده خطرش کمتره!
چرا پیش بینی اینجاش رو نکرده بودن؟!
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1397/05/02
عامل بی امنی و بی ثباتی ایران بعد از برجام شد و چنان نقشی را اجرا کرد که امریکا و انگلیس و اسراییل در چهل سال گذشته اجرا نکرده بودند .
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1397/05/02
راستی چرا هبچوقت اسم اون جاسوس در مذاکرات را نبردند و بعد از مدتی دیگه حرفش هم نیست؟
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1397/05/02
بابا یکی یه پستی به این بنده خدا بده...مگه میرجسین از دفتر روزنامه نرفت وزیری ..خارجه ..فاطمی هم همینطور ...خب الان که اون شریعتمدار سایتش هک شده داره میره ..این بنده خدا بنظرم خیلی از اون لایقتره ...وزیر صمت ایسان را بگذارید ...یه خورده اعصابش آروم بشه ...گناه داره ...چهل ساله میگه منم هستم ...حالا دوسه سال هم این هم مردم استراحتی میکنند ...
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1397/05/02
کیهان ما از تو بیشتر از ترامپ عصبانی هستیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج