خبر خوش بازار کار برای اشتغال زنان
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
استخدام_1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_4
استخدام_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۵۰۱۸۰
۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۹
۹۱۹۳
گزارش فصل بهار مرکز آمار از بهبود شاخص‌های بازار کار برای زنان خبر می‌دهد. در درجه اول نرخ مشارکت زنان به بیشترین مقدار خود در یک دهه اخیر و به ۸/ ۱۶ درصد رسیده است.

دنیای اقتصاد: گزارش فصل بهار مرکز آمار از بهبود شاخص‌های بازار کار برای زنان خبر می‌دهد. در درجه اول نرخ مشارکت زنان به بیشترین مقدار خود در یک دهه اخیر و به ۸/ ۱۶ درصد رسیده است.

با وجود رشد ورود زنان به بازار کار، نرخ بیکاری نسبت به فصول قبلی افزایش نیافته است. شاخص دیگری که به نفع زنان در فصل بهار ۹۷ رقم خورده، سهم حداکثری زنان در کاهش بیکاران «جوان» و «با تحصیلات عالی» است. طوری که سهم زنان از کاهش ۸۲ هزار نفری بیکاران جوان ۷۷ درصد و از کاهش ۴۸ هزار نفری بیکاران تحصیلکرده ۹۸ درصد بوده است.

ویژه‌ترین اتفاقی که در فصل گذشته رخ داد را به ورود زنان به بازار کار نسبت داد. نرخ مشارکت فصلی زنان اکنون بیش از هر زمانی به ۱۷ درصد نزدیک شده است. بر اساس داده‌های مرکز آمار، نرخ مشارکت زنان در بهار ۹۷ به ۸/ ۱۶ درصد ارتقا یافته است، می‌توان گفت که این عدد حداقل در یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده و بعید به نظر می‌رسد که پیش از آن نیز عدد بیشتری برای فعالیت زنان در بازار کار گزارش شده باشد.

در نتیجه می‌توان گفت که ضریب فعالیت زنان در بازار کار به یک عدد تاریخی رسیده است. سیل ورود زنان به بازار کار پررنگ‌ترین دلیل برای افزایش نرخ مشارکت در فصل گذشته بوده است. اقتصاددانان و محققان پیش از این ورود زنان به بازار کار را یکی از چالش‌های جدی نیروی کار ایران قلمداد کرده‌اند و اکنون این فرضیه در عمل به واقعیت تبدیل شده است.

می‌توان انتظار داشت که روند افزایشی نرخ مشارکت زنان در فصول بعدی نیز تداوم یابد. در مقابل واکنش بازار به تقاضای کار زنان چطور بوده است؟ نرخ بیکاری زنان در بهار ۲/ ۱۹ درصد بوده است، عددی که نسبت به مردان ۹ درصد بیشتر است اما نسبت به نرخ بیکاری زنان نسبتا مناسب است، در واقع با وجود افزایش تقاضای زنان در بازار کار، نرخ بیکاری تقریبا ثابت مانده است، هر چند از بازه ایده‌ال به‌طور قطع فاصله دارد.

در گزارش جدید مرکز آمار، میزان بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر که فارغ‌التحصیل عالی هستند به‌طور مجزا اعلام شده است. نرخ بیکاری این گروه ۸/ ۱۷ درصد و ۵ درصد بیش از نرخ بیکاری کل است. هر چند وضعیت بیکاری این گروه نسبت به بهار سال گذشته با بهبود مواجه شده و نرخ ۶/ ۲ درصد کاهش یافته است.

تعداد بیکاران تحصیلکرده در بهار بیش از یک میلیون و ۲۱۰ هزار نفر برآورد شده است. با توجه به عدد کل بیکاران (۳ میلیون و ۳۲۲ هزار نفر) بیش از یک سوم آنها تحصیلکرده هستند. اگر بخواهیم جمعیت بیکار را از نظر صرفا سنی بررسی کنیم، بیش از نیمی از جمعیت بیکار کشور، در بازه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان این بازه سنی ۵/ ۲۵ درصد محاسبه شده است. از تعداد بیکاران جوان نسبت به بهار ۹۶ نزدیک به ۸۲ هزار نفر کاسته شده است.

اما نکته قابل توجه در هر دو بخش تحصیلکرده‌ها و جوانان، بهبود وضعیت بیکاران زن است. در واقع سهم عمده کاهش بیکاران جوان و تحصیلکرده‌ مربوط به زنان است. سهم زنان از کاهش بیکاران جوان ۷۷ درصد و از کاهش بیکاران تحصیلکرده ۹۸ درصد بوده است.

به نظر می‌آید بخشی از کاهش بیکاران زن از طریق اشتغال ناقص رخ داده است. افراد دارای اشتغال ناقص شامل تمام شاغلانی است که در هفته کمتر از ۴۴ ساعت کار می‌کنند.

تعداد زنان دارای اشتغال ناقص در بهار سال جاری نسبت به سال گذشته رشد ۵/ ۴۲ هزار نفری پیدا کرده است. در حالی که از تعداد مردان دارای اشتغال ناقص در همین بازه کاسته شده است.

خبر خوش بازار کار برای اشتغال زنان

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1397/05/03
از اینطرف بیرون می اندازند از اینطرف می گویند مژده مژده خبر خبر دم خروس یا قسم حضرت عباس خالی بندا
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1397/05/03
پس پسرای جوون چی برن مواد فروشی و دزدی
پاسخ ها
بدون نام
France
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۴
چه ربطی به زنا داره بیکاری مردا

به نظرم روتون خیلی زیاد شده دیگه
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1397/05/03
چه خبر خوشی ...خخخ
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1397/05/03
آمارهاتون همه ساختگی و دروغینه. حالم از این مملکت بهم میخوره
France
21:19 - 1397/05/04
همش اخبار الکی و چرند و پرند
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1397/05/05
کدوم خبر خوش خدا لعنتون کنه من چهار دختر لیسانس و فوق لیسانس دارم که همه رو با حقوق گارگری به استانهای خیلی دور از محل زندگیم فرستادم بهترین دانشجو از همه نظر بودن حالا هم بیکار تو خونه نشستن و روزهاخون به دل همدگه میکنیم چکار کنیم ما پدر ومادرا که تقصیری نداریم تمام دستزنج زنگیمون خرج بچه هامون کردیم اونا هم تمام مشکلات رفت وامد سرما وگرمارو و....... تحمل کردن از همه مهمتر عمر شون به هدر رفته به امید روزی که برن سر کار جبران همه چیز بشه من که بعنوان یک مادر سر پل صراط جلوی همه اونایی که حق بچه های منو ضایع کردن میگیرم چون ما سهمیه داریم نه پارتی واز طرفی جلوی مسولین رو هم میگیرم چون واقعا در حق بچه هام ظلم شده اگر بچه هام تنبل بودن یا اگر پول باد اورده داشتم ذره ای اعتنام نبود اما حالا.....
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1397/05/11
بمیر ، پدر مردما در آوردید
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1397/05/11
اینکه به فکر زنان سرپرست خانواده باشیم خوبه ولی بجای خوشحالی از اینکه برای زنها شغل درست کردین تا پول لوازم آرایششونو دربیارن یه کم به فکر مردهایی بلشین که از روی بیکاری یا شرمنده زن و بچشون شدن یا خانوادشون داره از هم میپاشه. واقعا در این دولت مردان کمی عقلم آرزوست
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
کی میخوای بفهمی

تو حق نداری برای یک زن تصمیم بگیری
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آف دکور _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کیان برنا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر