حجاریان: دولت روحانی، گیج و کرخت است
۷۵۵۷۴۴
۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۳
۹۰۳۸
گفتگوی سعید حجاریان با روزنامه شرق: وضعیت دولت روحانی «تعلیق در تعلیق» است. اکنون دولت روحانی در چنین وضعیتی است. برای مثال در حوزه پرتلاطم اقتصاد، ازیک‌طرف با متغیر‌های بیرونی نظیر تحریم و... درگیر است و از طرف دیگر با سنگ‌اندازی‌های داخلی مواجه است.

گفتگوی سعید حجاریان با روزنامه شرق:

 وضعیت قوه مجریه در ایران را با چه مفهوم یا مفاهیمی می‌توان تبیین کرد. بحران کارآمدی، اختلال کارکردی یا...؟

وضعیت «تعلیق در تعلیق» علاوه بر دولت، به‌طور مستقیم بر مردم نیز تأثیر منفی می‌گذارد؛ چنانکه می‌بینیم و می‌شنویم، قدرت تصمیم‌گیری مردم کم و کمتر می‌شود تا آنجا که عمق آینده‌نگری‌شان به یک روز ختم می‌شود.

 زمان اوباما چند گزینه داشتیم و می‌توانستیم مسئله را حل کنیم.

این امکان وجود داشت که قرارداد‌ها سریع‌تر امضا شود و سرمایه و هواپیما و... در یک فرایند برگشت‌ناپذیر به زمین ایران بیاید. ایران در دوره خاتمی و روحانی پیشاترامپ هم گزینه روی میز و هم گزینه زیرمیز داشت، اما امروز خودمان به دست خودمان گزینه‌ها را از بین برده‌ایم، دقیقا مشابه شرایط جنگ ایران و عراق. ما می‌توانستیم پس از آزادسازی خرمشهر یعنی در سال دوم به جنگ خاتمه دهیم. در مقاطع بعد نیز چنین امکانی مهیا بود، اما جنگ را ادامه دادیم تا آنکه رسید به سال ۶۷ و پذیرش قطع‌نامه.

حجاریان: دولت روحانی، گیج و کرخت است

به چه دلایلی تصمیم‌گیری‌ها این‌گونه شد و این‌گونه ماند؛ چرا به شرایط بی‌گزینه‌بودن رسیده‌ایم؟

واقعیت این است که دولت جرئت تصمیم‌گیری ندارد، به‌همین‌دلیل همیشه می‌خواهد زمان بخرد. در واقع به‌دنبال قضا و قدر است تا دری به تخته بخورد و شرایط طرف مقابل عوض شود..

آیا راهی برای خارج‌کردن سیستم از وضعیت تعلیق وجود ندارد؟

واقعیت آن است که در شرایط کنونی، جایگاه‌ها مشخص نیست و هرکس خود را عقل کل می‌نامد. از طرفی، هرکس خود را به جایی وصل می‌داند. چندی پیش، متنی منتشر شد که تحلیل‌های فرمانده اسبق سپاه [محسن رضایی]پیرامون حمله آمریکا به عراق را دربر می‌گرفت؛ از قضا همه تحلیل‌ها غلط از آب درآمده بود. زمانی که چنین متنی منتشر می‌شود، مردم حق دارند از چگونگی مدیریت آقای رضایی در جنگ و جا‌های دیگر بپرسند..

ما در حکومت‌داری با یک معادله مواجه هستیم؛ یک طرف آن «لیاقت‌سالاری» و طرف دیگر آن «بقا» قرار دارد. هرچه لیاقت‌سالاری افزایش یابد، به بقای حکومت کمک می‌کند و طبعا هرچه لیاقت‌سالاری کاهش یابد، دولت نیز با مشکلاتی مواجه می‌شود. آیا می‌توان یک طرف معادله را طلب کرد و از طرف دیگر غافل شد؟

من یک بار درباره بقای سیستم به عباس عبدی گفتم، گویی به گردن دولت، مانند یک بچه «و ان یکاد» انداخته و در خیابان رهایش کرده‌ایم..

می‌توانیم بگوییم نقادی در حوزه سیاست تعلیق شده است. به این معنا که مسائل سیاسی و زیربنایی رها شده و تنها بر اقتصاد و مسائل خرد مرتبط با بوروکراسی مانور داده می‌شود. این تغییر رویکرد، معلول چه عواملی است؟

واقعیت آن است که نقد اقتصاد راحت‌تر از نقد سیاست است، چراکه برای منتقد هزینه‌ای به بار نمی‌آورد، اما فارغ از این موضوع و در تأیید گفته شما باید بگویم بله تأکید بر اقتصاد ما را منحرف می‌کند. ببینید! تمامی تلاطم‌های بازار ارز به گردن سیف انداخته شد و تمام. آقای توکلی، دیده‌بان فساد است، اما با ملاحظه‌کاری؛ یعنی اگر فردی به او اطلاعات مهمی بدهد که با حوزه قدرت پیوند دارد، قطعا دست به افشاگری نمی‌زند.

امروز دولت واقعا در چه زمینی بازی می‌کند؟

دولت کرخت و گیج است و در زمین اصلاحات بازی نمی‌کند.

با توجه به پیشینه روحانی، تغییر ادبیات او را باید چگونه تفسیر کرد؟

تغییر ادبیات روحانی، مانند دلار جهانگیری است و روحانی نباید به این وضعیت تن بدهد. این را باید تذکر داد و به رئیس‌جمهور یادآور شد که بانک مرکزی مستقل است و دستورپذیر نیست.

تعیین دستوری نرخ دلار چه تبعاتی به دنبال داشته و دارد؟

زمانی که قیمت چهار‌هزارو ۲۰۰ تومان اعلام شد، دیدیم در مدت کوتاهی دلار به بالای ۱۰ هزار تومان رسید؛ یعنی ارزش پول کارگر نصف شد. پس براساس یک دستور، از جیب کارگر دزدیدند، اسکناس چاپ کردند تا بدهی کاسپین و ثامن‌الحجج و امثالهم را تسویه کنند. باید از مراجع استفتا کرد که آیا دولت حق دارد دستور بدهد و از جیب کارگر بزند و بدهی مؤسسات مالی و اعتباری ورشکسته را بپردازد؟ شاید یک مرجع پاسخ مثبت داد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1397/05/16
گناه مردم چیه اینها گیج هستند ...یه نفر هوشیار به داد ملت ایران برسه
پاسخ ها
حسن روحانی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
احتمالا حجاریان سال 96 یا به رئیسی رای داده یا رای سفید داده است!!؟ یا...؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست ...
حسن
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
دوستان اصلاح طلب ما که در سال 92 و 96 برای رای آوری روحانی خودشان را به آب و آتش زدند امروز از ناکارامدی وی آنهم نه با تصریح که به تلویح سخن می گویند
گاهی با خودم فکر می کنم تمام تلاش بخشی از اصلاح طلبان ناکارامد نشان دادن نظام است لذا از فردی ناتوان حمایت می کنند تا رای بیاورد و موجبات نارضایتی ملت را فراهم کند
در عین حال به هر عنصر صادق با هر گونه دین و تفکر که برای سعادت ملت حرفی یا حرکتی انجام دهد درود می فرستم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
فساد غوغایی به پا کرد ه.جیک جیک مستونتونبود فکر زمستان نبود.مرگمون را پیش چشم آوردید
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1397/05/16
تا زمانیکه تئوریسین ها و مدیرانی مانند حجاریان تاج زاده صفاهی و ..... بیرون سیستم باشند وضعیت همبن طور خواهد ماند ملاحظه کاری در انتقادهای سیاسی و رفتارهای هیات گونه دولت و کوتاه آمدن در برابر نهادهای قدرتمند نظامی و فرهنگی نتیجه ای جز نابودی ملت و سرزمین پهناور ایران در پی نخواهد داشت
United Arab Emirates
08:49 - 1397/05/16
لطفا ایا همه چی گران میشه
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1397/05/16
کاربر رضا یعقوبی خیلی گیجی یعنی تا حالا هیچی گرون‌نشده؟خخخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
حالش خوب نیست بنده خدا
France
09:54 - 1397/05/16
آقای حجاریان شماراطراح سیاست های غربگرایانه اصلاه طلبان میشناسندشماوهم پالگیهاتون این ردای سراسربدبختی روباسم دلت بمردم تحمیل کردید امیدوارم خداوندیکجفت شاخ ویک دم بشما عنای کند تا فرایند تکامل شما کامل شود
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1397/05/16
مردک عدس صفت تو بو بمیر .5نقر رو اسیر کردی تورو تر و خشک کنه!
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1397/05/16
فقط مونده بودشمابتازی؟ دیروزتوفراموش کردی؟
کرخت خودتی بااون قلمی که برای دیگران مینویسه!
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1397/05/16
تو یکی حرف نزن مردیکه عوضی هرچی انقلاب میکشه از شما نون به نرخ روز خورها میکشه خونب ه دل امام و رهبری کردی همینخودت لعنت به توی خبیث... هرکس نشناسه تورو من خوب میشناسمت سعید حجاریان خیلی دربارت تحقیق کردم خیلی خیانت کردی یک روز گردنتو انقلابی‌ها میزنن علیه امینت میلی خیلی اقدام کردی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
زِر نزن بابا
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1397/05/16
5 تا دولت گيج و كرخت بودند
يكي رو بگو كه درست بود!!!
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1397/05/16
اصول گرا نیستم اما چند ساله که اصلاح طلبان را هم قبول ندارم.
اولین باره که یکی اومده و واقیت را میگه.
براساس یک دستور، از جیب کارگر دزدیدند، اسکناس چاپ کردند تا بدهی کاسپین و ثامن‌الحجج و امثالهم را تسویه کنند
خب مسئول این دزدی کیه اقای حجاریان؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
07:33 - 1397/05/17
خوبه که در همه حال ادب رعایت بشه حتی موقع انتقاد،آقای حجاریان که هنوز شرایط انتقاد رو بلد نیست پس حق اظهار نظر رو هم نداره.
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1397/05/17
مگه خودت نمی گفتی
اصلاحات زنده باد روحانی پاینده باد
حالا شد گیج
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج