پیام‌رسان‌های داخلی کجای میدان رقابت قرار دارند؟
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۷۶۱۵۶۲
۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
۲۴۶۰
یکی از اهداف فیلترینگ تلگرام، رفع انحصار از این پیام‌رسان عنوان شده بود؛ با گذشت چندین ماه از اعمال فیلترینگ، هنوز کاربران پیام‌رسان‌های داخلی به تعداد کاربران پیام‌رسان تلگرام نرسیده است؛ اتفاقی که شاید با حذف نسخه‌های فارسی تلگرام، تحت تاثیر قرار گیرد.

خبرگزاری ایسنا: بنا بر تصمیم مسوولان ذی‌ربط، دی ماه سال ۱۳۹۶، تلگرام مسدود شد و این موضوع فرصتی به پیام‌رسان‌های داخلی داد که وارد عرصه‌ی رقابت شوند. اگرچه این موضوع مدت زیادی به طول نینجامید و تلگرام توانست بار اول با قید شرط، از فیلترینگ خارج شد، اما اردیبهشت‌ماه سال جاری بار دیگر فیلتر شد، این بار با عنوان حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی.

با وجود این، هرچند برخی کارشناسان و تحلیلگران همان زمان هم معتقد بودند فیلترینگ تلگرام تنها راه مناسب برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی نیست، این روند تا امروز ادامه‌دار شده است و البته از طرف مسوولان قضایی همواره به رشد پیام‌رسان‌های داخلی پس از اعمال فیلترینگ برروی تلگرام و خروج اکثر کاربران از آن و کوچ به شبکه‌های داخلی اشاره شده است، هرچند این انتقاد هم وجود داشت که بخشی از کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن از همچنان از تلگرام برای پیام‌رسانی استفاده می‌کنند.

امیر خوراکیان - معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور - در ماه‌های اخیر، درباره آمار استفاده از تلگرام، به کاهش رتبه‌ی این پیام‌رسان اشاره کرده و گفته بود: در مقایسه آمار رتبه جهانی الکسا، پیام‌رسان‌های داخلی روند رشد بسیار پرشتاب‌تری نسبت به تلگرام در آغاز فعالیت داشته‌اند که بسیار امیدبخش و نشان از اقبال کاربران به این خدمت بومی است.

از طرفی در حالی که عبدالصمد خرم‌آبادی - معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی - معتقد است: «اعطای اینترنت بدون فیلتر به هاتگرام و تگرام طلایی به منظور دور زدن فیلتر تلگرام ضربه سختی به پیام‌رسان‌های داخلی وارد کرده اما «بیش از ۳۰ میلیون کاربر ایرانی با علم به داخلی بودن نرم‌افزار هاتگرام و تلگرام طلایی به آنها مراجعه کرده‌اند و در واقع با یک رفتار معنادار فیلترشکن ایرانی را بر فیلترشکن خارجی ترجیح داده‌اند.»، با وجود این، همچنان بسیاری از افراد از تلگرام استفاده می‌کنند.

اما محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اخیرا در زمینه فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی گفته است که کاربران پیام‌رسان‌های داخلی از ۱.۵ میلیون به ۷.۵ میلیون نفر افزایش داشته‌اند که رشد خیلی خوبی را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه در ایران بین ۴۲ تا ۴۵ میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی در ایران وجود دارد، افزود: نباید پیام‌رسان‌های داخلی را با نمونه‌های مطرح آن‌ها در دنیا مقایسه کرد. پیام‌رسان‌های داخلی با استفاده از خلاقیت و بهره‌گیری از فناوری بهتر در یک فضای رقابتی می‌توانند خدمات خود را توسعه دهند.

صرفنظر از اینکه تا پیش از فیلتر تلگرام، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیش از ۴۰ میلیون کاربر داشتند و اکنون با فیلترینگ تلگرام و با گذشت چندین ماه، کاربران پیام‌رسان‌های داخلی به هفت میلیون رسیده‌ و هنوز ظرفیتی که مسوولان کشور از معاون دادستان کل کشور و وزیر ارتباطات از پیام‌رسان‌های داخلی انتظار دارند، به ثمر نرسیده است.

به نظر می‌رسد استفاده از نسخه‌های فارسی تلگرام عمر زیادی نخواهند کرد، زیرا ابوالحسن فیروزآبادی -رییس مرکز ملی فضای مجازی- اخیرا درباره حمایت از هاتگرام و طلاگرام اظهار کرده است: از همان ابتدا که سیاست خروج از انحصار تلگرام را داشتیم، برای دوران گذار، پذیرفتیم که تلگرام‌های نسخه فارسی چند ماهی فعال باشد. با آخرین مهلتی که به آنها دادیم، تا ۱۵ شهریور باید به یک پیام‌رسان ۱۰۰ درصد بومی تبدیل شوند.

در نهایت در حالی که برخی مسوولان معتقدند «معضل کنونی پیام‌رسان‌های داخلی بیش از مشکلات فنی، مشکل عدم اقناع کاربران در استفاده از این پیام‌رسان‌هاست» و از طرفی برخی می‌گویند «دلایل استقبال نکردن مردم از شبکه‌های داخلی به ظرفیت‌های فنی بازمی‌گردد که با افزایش کارآیی می‌توان اعتماد را به مردم بازگرداند»، گذر زمان و فراسیدن موعد جلوگیری از فعالیت نسخه‌های فارسی تلگرام که به زعم برخی فیلترشکن‌های داخلی هستند، نشان خواهد داد که علت مهاجرت پایین مردم به پیام‌رسان‌های داخلی چیست؟

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1397/05/29
ول کنید ما بیخیال هر چی تلگرام وپیام رسان داخلی شدیم مشکل شما بامردم چه که گرفتین اینارابیان میکنید اصل ماحرا دررابطه بامسایل اقتصادی چرا حل نمیکنید
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1397/05/29
در اپلیکیشن اخبار فن اوری نیست گاهی اوقات محبورم درهمین جا سرچ کنم
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1397/05/29
زیاد به خودتان اطمینان نداشته باشید ا لا ۷میلیون توش شک است ثانیاهیچ کس ازتلگرام نرفته بعضی هاهم ات واشغالی بنام سروش رابه خاطررایگان بودن(آلان رایگان نیست)دارندوتلگرام هم دارند وجایی که به امنیت احتیاج دارندوامن بودن به سراغ تلگرام می روندودیگه اینکه ادارات دولتی وافرادش رامجبوربه کوچ اجباری به این پبامرسانان داخلی کرده اید.
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1397/05/29
میدون فلسطین
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1397/06/16
باید هر چه سریعتر پیام‌رسان‌های داخلی که مال خودمان است و اطلاعاتش جایی در خارج کشور درز نمی‌کند و حمایت از تولید داخل هم هست، تقویت و فراگیر شود. خیلی طول کشید!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
کالابرد_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
استیل رگال_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
چوب و هنر _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر