چگونه مامور قلابی را شناسایی کنیم؟
۷۶۲۲۶۶
۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱
۸۹۱۵
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا در یادداشتی به تشریح راه های مختلف شناسایی افرادی که با عنوان جعلی مامور نظامی و انتظامی، اقدام به فریب و سرقت از شهروندان می کنند، پرداخت.

خبرگزاری مهر:معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا در یادداشتی به تشریح راه های مختلف شناسایی افرادی که با عنوان جعلی مامور نظامی و انتظامی، اقدام به فریب و سرقت از شهروندان می کنند، پرداخت.

در اینجا آمده است؛ چنانچه افرادی که خود را مامور سازمان های نظامی یا انتظامی معرفی می کنند و تقاضای بازرسی بدنی از شما یا منزلتان را دارند حتما از مامور بودن آنها مطمئن شوید و به صرف داشتن تجهیزات پلیسی که چه بسا قلابی است فریب نخورید.

سارقان مامورنما به دلیل تجربه مجرمانه و با استفاده از تجهیزات قلابی از سهل انگاری، غفلت و عدم مهارت شهروندان در تشخیص ماموران واقعی از افراد متقلب سوء استفاده کرده و مرتکب سرقت می شوند.

راه های پیشگیری

برابر قوانین و مقررات، دستوالعمل نیروی انتظامی، کلیه ماموران پلیس چه با لباس خدمت و چه لباس شخصی مکلف به ارائه نشان و کارت شناسایی خود می باشند.

بدون احراز هویت، درب منازل و خودروهایتان را به روی فردی که خود را مامور انتظامی معرفی می کند باز نکنید و اجازه ندهید هر کسی به حریم شخصی شما وارد شود؛ ماموران نیروی انتظامی برای ورود به منزل باید حکم قضایی ارائه دهند.

"به نوع درخواست ماموران توجه کنید" به خاطر داشته باشید درخواست ماموران پلیس ابتدا احراز هویت افراد است که برای آگاهی از آن کارت شناسایی درخواست می کنند نه کیف یا سوئیچ خودرویشان را؛ بنابراین مراقب افرادی که تحت عنوان مامور پلیس از ابتدا قصد کنترل چک پول و اشیای خریداری شده با ارزش شما را دارند باشید..

در صورتی که فرد مدعی از شما درخواست کرد تا پیاده همراه او بروید با رعایت ادب بخواهید صبر کند تا خودروی گشت کلانتری در محل حضور پیدا کند؛ اگر فرد واقعا مامور نباشد از این کار امتناع خواهد کرد.

اگر به تازگی از بانک یا سایر مراکز مالی بیرون آمده اید و مقدار زیادی پول نقد یا اسناد و اموال با ارزش دیگری را به همراه دارید و فردی با لباس مامور ناجا به شما اتهامی وارد می کند هوشیار باشید و به دقت موارد ایمنی را رعایت کنید.

زیرا احتمالا با باندی از سارقان مواجهید که به شیوه زاغ زنی از بانک تعقیب تان کرده اند و از وجود نقدینگی و اموال با ارزش نزد شما مطلعند.

در جرایم رانندگی سبک، کارکنان نیروی انتظامی برای انتقال خودروی افراد به مراکز مورد نظر خودروی خود را با خود فرد به همراه یک مامور منتقل می کنند اگر فرد مدعی دستور انتقال خودروی شما به پارکینگ را بدون شما صادر کرد به مامور بودن او شک کنید و اجاز ه ندهید خودروی شما را به تنهایی به پارکینگ انتقال دهد.

در صورتی که فرد مدعی در برابر درخواست شما مبنی بر ارائه کارت شناسایی، تحکم کرد یا برخورد لفظی شدیدی نمود خونسردی خود را حفظ کنید و بر این حق قانونی خود پافشاری کنید.

در بازرسی منازل به صورت قانونی و متعارف پلیس حتما از صاحبخانه می خواهد در تمام مراحل بازرسی از همه بخش ها حضور داشته باشد پس از پایان بازرسی، صورت جلسه دقیقی با ذکر جزئیات از هنگام ورود تا پایان بازرسی در حضور صاحبخانه تنظیم می گردد؛ اگر ضبط اموال و اجناس ضرورت داشته باشد به دقت در این صورت جلسه ذکر می شود.

اگر فرد مدعی برای بازرسی به تنهایی به اتاقی وارد شد و با توسل به بهانه های گوناگون به شما اجازه حضور در محل را نداد در مامور بودن وی شک کنید.

اگر در هنگام بازرسی به هر دلیلی به مامور بودن افراد شک کردید فورا با پلیس 110 تماس بگیرید.

به هر حال به یاد داشته باشید که حفظ جان از حفظ مال مهمتر است ؛ اگر ممکن است جانتان به خطر بیفتد با سارقان مقابله نکنید.

عوامل زمینه ساز

عدم اشنایی افراد با قوانین و مقررات، حقوق شهروندی و تسلیم شدن بی قید و شرط در برابر افراد مامورنما

اطمینان، غفلت و سهل انگاری شهروندان در احراز هویت افرادی که ادعا می کنند پلیس هستند.

دستپاچگی و فقدان تمرکز افراد در مواجهه با ایراد اتهام از سوی افراد مامور نما

نگهداری وجوه نقد و طلا و جواهرات زیاد در منزل

در صورت وقوع چه باید بکنید؟

خونسردی خود را حفظ کنید.

با پلیس 110 تماس بگیرید یا به کلانتری محل وقوع جرم اطلاع دهید، زیرا تشکیل پرونده با گزارش کلانتری و بازدید از محل انجام می شود.

کلیه اطلاعات خود درباره نحوه وقوع سرقت و مشخصات سارق را در اختیار ماموران پلیس قرار دهید.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:56 - 1397/05/30
دیگه ما کارت و حکم تقلبی داشته باشه نمیتونیم تشخیص بدیم که!
Iran, Islamic Republic of
19:59 - 1397/05/30
چنتا مامور من گرفتن برا باز بینی بدنی ازشون کارت شناسایی خواستم هم کتک خوردم هم موتورم گرفتن بردن گفتن حالا کارت میخوایی بازم!!!
ولی تقلبی نبودن با درد سر موتورم بعدا از کلانتری گرفتم..
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1397/05/30
خب الان خود دزدا یاد میگیرن دیگه
Iran, Islamic Republic of
21:08 - 1397/05/30
بااینکه اسم نداره مصاحبه شونده ولی بیشتر کار کنید در همین زمینه که جلوی خیلی ازاتفاقات گرفته میشه.عید همگی مبارک برترین
Iran, Islamic Republic of
21:56 - 1397/05/30
یه بار من و پسرخالم با ماشین بودیم دو تا مامور کلانتری لباس شخصی به ما مشکوک شدن و از من مدارک ماشین رو خواستن و منم خیلی لاکچری گفتم کارت شناسایی؟ مامور هم خیلی عادی کارت شناسایی رو بهم نشون داد و گذاشت خوب نگاهش کنم و گفت جمعی فلان کلانتری هستیم...
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1397/05/30
این توصیه ها همان فرهنگ سازی است که مردم همیشه در خواست آنرا دارند لذا بعنوان یک شهروند ضمن تشکر از اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از همه شهروندان خواهش می کنم حتما"به این توصیه ها توجه کنند
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1397/05/31
آخه برخورد بعضی ماموران انتظامی هم کار تشخیص را سخت میکنه. بعضیاشون بد برخورد میکنن در برابر خواسته مردم
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1397/09/08
نسبت به برخورد بعضی پلیس های واقعی صد رحمت به پلیس های قلابی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج