عبدی: رضا شاه را در زمان خودش قدر ندانستیم
۷۶۳۸۲۹
۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
۷۹۱۹
عباس عبدی در ایران نوشت: گذشته را منصفانه تحلیل نمی‌کنیم و بازخوانی گذشته را در خدمت سیاست‌های جاری درمی‌آوریم، به ناچار مواجه با نتایج معکوس آن نیز می‌شویم. نمونه‌اش دوران بیست ساله رضا شاه است. کسی که منشأ تحولات مهمی در ایران بود و به یک تعبیر ایران نوین را پایه‌گذاری کرد، ولی هنگامی که بیگانگان او را به آن وضع خفت‌بار از کشور اخراج کردند، کمتر کسی از این پیشامد ناراحت شد

عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت:  28 مرداد یکی از مقاطع تاریخی است که هنوز زنده است و هر سال گروهی در صددند که با تحلیل یا ارائه اسنادی له یا علیه این و آن؛ ۲۸ مرداد را از تاریخ به سیاست بیاورند. به همین دلیل پرونده 28 مرداد به لحاظ سیاسی هنوز باز است. البته پرونده هیچ رویدادی به لحاظ تاریخی بسته نمی‌شود و نباید هم بسته شود، ولی به لحاظ سیاسی، تا این حد در گذشته متوقف شدن یک خطای آشکار است.

منظور از سیاسی، یعنی آثار روز داشتن و رد و تأیید نیروهای سیاسی موجود از آن متأثر باشد. بسته شدن سیاسی پرونده‌های گذشته منافاتی با درس‌آموزی تاریخی ندارد، ولی داوری تاریخی درباره 28 مرداد به هر شکلی که باشد، اثرات سیاسی زیاد و تعیین‌کننده‌ای بر نگاه امروز ما درباره جامعه و سیاست ندارد.

متأسفانه نگاه غالب در جامعه ما معطوف به گذشته است و درباره حال و بویژه آینده بسیار کمتر بحث و گفت‌و‌گو صورت می‌گیرد. از آنجا که گذشته را منصفانه تحلیل نمی‌کنیم و بازخوانی گذشته را در خدمت سیاست‌های جاری درمی‌آوریم، به ناچار مواجه با نتایج معکوس آن نیز می‌شویم.

نمونه‌اش دوران بیست ساله رضا شاه است. کسی که منشأ تحولات مهمی در ایران بود و به یک تعبیر ایران نوین را پایه‌گذاری کرد، ولی هنگامی که بیگانگان او را به آن وضع خفت‌بار از کشور اخراج کردند، کمتر کسی از این پیشامد ناراحت شد، سهل است که مردم مسرور نیز شدند و با بدنامی از کشور رفت. ولی اکنون چرا باید یکی از شعارهای معترضان (هرچند محدود) شادباش به روح او باشد؟

به نظر بنده یک علت مهم دارد. بازخوانی سیاسی و غیرواقعی از دوره او به وسیله رسانه‌های رسمی و رادیو و تلویزیون در ۴۰ سال گذشته است که برای اثبات وضع موجود و به جای آنکه بر دستاوردهای خود تکیه کنند، بازخوانی سوگیرانه و غیرواقعی و غیرمنصفانه تاریخ را در دستور کار قرار دادند و نه تنها کاملاً یکسویه، بلکه تا حدی هم با جعلیات سعی کردند که تصویر سیاهی از گذشته ارائه کنند. 

چنین رفتاری موجب می‌شود که تاریخ همچنان سیاسی و زنده بماند و افراد و گروه‌های فعال سیاسی از منابع تاریخی برای توجیه وضع و اعتبارافزایی خود استفاده یا طرف مقابل را تخریب کنند. هر کس می‌کوشد که به جای بیان داشته‌هایش، برای خود میراث یا شجره‌نامه‌ای را در تاریخ دست و پا کند.

پناه بردن به تاریخ برای فرار از پاسخگویی درباره امروز و آینده است. ما جامعه‌ای مانده در تاریخ هستیم. 28 مرداد که سهل است، از صدر اسلام و دوران هخامنشیان نیز هر کس برای خودش کلاهی می‌دوزد. حتی در مقابل جوامع دیگر نیز فقط به تاریخ خود می‌بالیم.

ایرادی به این بالیدن نیست، اگر فقط یک بخش کوچک ماجرا باشد، ولی هنگامی که کل اعتبارمان را به تاریخ حواله می‌دهیم به معنای آن است که امروز دستمان خالی است. این سنگرگیری در تاریخ به نوعی سازوکار دفاعی است که درباره امروزمان پاسخی داده نشود. تاریخ و گذشته برای ما بیش از آنکه آموزنده باشد، مخدر و توهم‌زا شده است. در جوامع پیشرفته کمتر دیده می‌شود که تا این حد پرونده‌های تاریخی افراد و ایل و تبار آنها را پشت اندر پشت روی میز بگذارند.

ما فرق سیاست با دادگاه را کمتر مورد توجه قرار می‌دهیم. حتی دادگاه هم باید در مدت زمان معینی حکم قطعی و نهایی صادر کند، ولی سیاست نیاز به صدور احکام قطعی و حتی ظنی نیز ندارد. سیاست میدان حقیقت و حتی منحصر در تحقق عدالت نیست.

سیاست عرصه کاهش آلام در حال و آینده است. سوء تعبیر نشود، منظور این نیست که سیاست کاری به عدالت ندارد. اتفاقاً بدون سیاست به عدالت نمی‌رسیم. ولی فراموش نکنیم که اگر بشر در صدد اجرای تاریخی عدالت باشد، هیچ‌گاه به نتیجه نخواهد رسید.

زیرا هیچ موضوعی نیست که تاریخ به صورت منصفانه و بی‌طرفانه در آن مورد قضاوت قطعی کرده باشد. به همین دلیل است که همیشه امکان خوانش‌های جدید از تاریخ و گذشته پیش روی ماست. حتی مدارک جدید نیز از تاریخ کشف و عیان می‌شود. بنابراین پرونده موضوعات تاریخی همیشه باز است و هیچ‌گاه به نتایج قطعی نخواهد رسید و ما نمی‌توانیم زندگی امروز و فردای خود را بر این احکام غیرقطعی و سوگیرانه بنا کنیم.

شاید بپرسیم که یک پدیده و اتفاق سیاسی کی به تاریخ می‌پیوندد و باید از عرصه سیاست روز دور شود و به تاریخ بپیوندد؟ پاسخ ساده نیست.

بنده هم برای آن جواب قطعی ندارم. ولی به گمانم اگر نگاهمان را معطوف به آینده کنیم و کمتر نوستالژی گذشته را داشته باشیم و به تناسب به پشت سر نگاه کنیم، مسأله حل می‌شود. ما آنقدر در تار و پود درس‌آموزی از گذشته هستیم و در امواج آن غرق می‌شویم که توجه نداریم این درس‌آموزی را برای امروز و آینده‌مان می‌خواهیم و اگر قرار باشد امروز و آینده بیایند و بروند و ما همچنان در پیچ و خم دادگاه تاریخ باشیم، از هدف اصلی بازمانده‌ایم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 29
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1397/06/04
لعنت بر کسانی که قدر ندانستند
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1397/06/04
ایران تنهاکشوری که به گذشتهمیری انگاررفتی به اینده
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1397/06/04
روحت شاد رضا شاه بزرگ
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1397/06/04
انشالله با رضاشاه مشهور بشوی....
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1397/06/04
آفتاب همیشه پشت ابر باقی نمی مونه
Iran, Islamic Republic of
10:41 - 1397/06/04
آقای عبدی شاید یکی از معدود کسانی باشی که بعداز انقلاب به صراحت درموردمرحوم رضا شاه می نویسی. به قول حضرت عالی اینها واقعیاتی است که کتمان شدنی نیستند. ایشان ایران را واقعا به عرصه تمدن جهانی واردکرد ....
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1397/06/04
رضاشاه حرف از دهنش بیرون میومد نه مثل اینا از جای دیگشون
روحت شاد رضاشاه نور به قبر پاکت ببارد
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/06/04
الان هم یک رضاشاه کم داریم که بیاد ریشه اینهمه ظلمی که به مردم بیچاره به جهت فساد،رانت،کلاهبرداری،دلالی،وووووهزاران جرم وجنایتی که میشه بکند همه شان را قلع و قمع کند
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1397/06/04
رضا شاه ببین چکار ایرانت کردن. روحت شاد
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1397/06/04
صحیح است وبرای خودمان با این فرهنگ قالب غلط متاسفم
Iran, Islamic Republic of
11:50 - 1397/06/04
همانطور که برای آینده و آیندگان خزر چیزی برای گفتن نداریم.
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1397/06/04
عباس عبدی مشکل ذهنی و روحی و روانی پیدا کرده است.
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1397/06/04
افرین اقای عبدی.. تازه تازه داری روحیه انصاف و واقع‌گرایی رو در حرفات بکار میگیری..
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1397/06/04
اون که شاه بود هر ریخت و پاشی میکرد برازندش بود اما اینا خودشونو همرنگ ما نشون میدن اما ...
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1397/06/04
خداییش الان اگه یه نفر باخصوصیات رضا شاه بود همه چی درس میشد حیف که نیست غیرت از ایران رفته مسعولان فقط فکر جیب خودشونن فاتحه رفاه مردومو خوندن خرماشم خوردن
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1397/06/04
خواهش میکنم وقتی نام از رضاشاه رحمت الله علیه آمد صلواتی چیز بگذارید تا روح شادش دوصد چندان شاد شود علیه سلات وسلام
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1397/06/04
درباره همه چیز باید زر بزنه این
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
خفه شو
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1397/06/04
فقط تیترشو خوندم اره قدر ندونستیم اگه قدر میدونستیم عراقیا الان ...
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1397/06/04
خدا رحمتت کنه..که واقعا برازنده تصمیم گیریهای به جا وبانفوذ عالی..مرد بودی.
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1397/06/04
چرا سانسور میکنید به ولا مردم میفهمن به ولا مردم اگاهن بذارین پیش شماها حرفمونو بزنیم همه ما کشورمونو دوست داریم دلم میسوزه برااین همه شهدایی که دادیم چرا سانسور میکنی اره اگه رضاشاه بود عراقیا دنبال ناموس ایرانی نبودن سانسور نکن
Iran, Islamic Republic of
01:19 - 1397/06/05
لعنت بر کسی که در ایران دمکراسی را از بین برد وبه جای آن دیکتاتوری را برقرار کرد
Iran, Islamic Republic of
02:45 - 1397/06/08
آری کلاه ازسربرمیداریم ومی ایستیم وبا احترام به روح بزرگ مرد ایران درود میفرستیم درود رضا شاه کبیر درود درود درود
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1397/11/15
همین رضا پالان بی سواد بارها جلوی اربابان انگلیسی خودش دولا راست شد قبلشم که کارگر استبل یکی از همین سران غربی بود معروف بود به رضا پالان! خخ اتفاقا انگلیسی ها برای تحقییر یک ملت این آدم بی سواد و پهن جمع کن سران خودشون رو آوردن پادشاه یک کشور تحت مستعمره خودشون کردن
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1398/05/11
روحت شاد، بزرگـمرد وطن پرست، رضا شاه بزرگ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج