مردان بعد از طلاق به حمایت بیشتری نیاز دارند تا زنان
۷۶۴۳۳۷
۲۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۷
۱۰۴۶۳
در دنیای مدرن امروز یکی از مشکلاتی که گریبان بسیاری از خانواده‌ها را می‌گیرد، جدایی زن‌وشوهر‌ها از یکدیگر است. برخی از مردم فکر می‌کنند جدایی به مراتب برای آقایان راحت‌تر است تا خانم‌ها، در حالی که این‌طور نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان راحت‌تر با این موضوع کنار می‌آیند.

هفته نامه سلامت - محبوبه ریاستی: در دنیای مدرن امروز یکی از مشکلاتی که گریبان بسیاری از خانواده‌ها را می‌گیرد، جدایی زن‌وشوهر‌ها از یکدیگر است. برخی از مردم فکر می‌کنند جدایی به مراتب برای آقایان راحت‌تر است تا خانم‌ها، در حالی که این‌طور نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان راحت‌تر با این موضوع کنار می‌آیند.

در این گفت‌وگو دکتر سعید جهانیان، روان‌شناس سلامت، عضو مجمع روان‌شناسان آمریکا و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد توضیح می‌دهد که جدایی چه مسائلی برای مردان ایجاد می‌کند؟ در جامعه امروز، به دلیل تغییرات ایجادشده در شیوه زندگی افراد و نحوه تفکرشان، آمار طلاق در کشورمان رو به افزایش است. بیشتر مواقع مردم فکر می‌کنند مردان پس از طلاق آسیب جدی‌ای نمی‌بینند و همه مشکلات پس از طلاق گریبانگیر خانم‌هاست. آیا واقعا همین‌طور است؟

برعکس تفکری که عموم مردم دارند، باید بگویم مردان بیشتر از زنان در معرض آسیب‌های جدی پس از طلاق قرار می‌گیرند و به افسردگی‌های شدیدتری مبتلا می‌شوند. همین موضوع آنها را از محیط‌های اجتماعی و حتی دوستانشان دور می‌کند. بنابراین مردان در طول این دوره، مشکلات جدی‌تری را تجربه می‌کنند، از ضربه‌های روانی جدایی بیشتر رنج می‌برند و زودتر به ته خط می‌رسند. آنها آشفته‌تر از زنان هستند و بیشتر به خودکشی فکر می‌کنند و احتمال خودکشی در آنها بیشتر است.

مردان بعد از جدایی به حمایت بیشتری نیاز دارند

مردان معمولا پس از طلاق از نظر جسمی چه آسیب‌هایی می‌بینند؟

آنها معمولا به دلیل افسردگی‌ای که سراغشان می‌آید، روحیه خود را می‌بازند و از نظر جسمی نیز دچار مشکل می‌شوند، مثلا کم‌غذا می‌شوند، در بدن خود احساس درد می‌کنند، تپش قلب پیدا می‌کنند، دائم حالت تهوع دارند و...

 چرا قبول این موضوع؛ یعنی طلاق و جدایی برای زنان راحت‌تر از مردان است؟

زمانی که یک زن تصمیم قطعی به جدا شدن می‌گیرد، معمولا مدت طولانی‌تری درد و رنج را تحمل کرده و در مدتی که اختلافات خانوادگی را تجربه می‌کرده، احساسات منفی‌تری نسبت به ازدواج و همسرش داشته بنابراین جدایی برای زنان، فرایندی طولانی و دردناک است اما برای مردان معمولا به‌صورت ضربه روانی تجربه می‌شود. زنانی که عزت نفس بالاتری دارند و از نظر مالی وابسته نیستند، راحت‌تر می‌توانند ناامیدی را در خود شکست بدهند. ضمن اینکه زنان بیشتر آغاز‌کننده روند طلاق هستند و چنین درخواستی دارند. همچنین زنانی که درخواست طلاق دارند، معمولا از ازدواج ناراضی‌ترند و نسبت به شوهرانشان زمان طولانی‌تری درباره طلاق گرفتن فکر کرده‌اند.

آیا جدایی روی کار مردان و وجهه اجتماعی آنها اثر منفی دارد؟

خیلی زیاد. به همین دلیل می‌بینید بیشتر مردان پس از جدایی از همسرشان حتی شغل خود را از دست می‌دهند و کمتر می‌توانند مانند گذشته در حرفه خود موفق عمل کنند. همین موضوع ناامیدی را در آنها افزایش می‌دهد. بیشتر مردان ترجیح می‌دهند جدایی‌شان را در محل کارشان مخفی نگه دارند.

 برخورد خانواده با مردی که از همسرش جدا شده باید چگونه باشد؟

معمولا واکنش خانواده‌ها متفاوت است. زنان برعکس مردان روابط دوستانه و اجتماعی خود را افزایش می‌دهند که همین موضوع خیلی به آنها کمک می‌کند و خانواده‌هایشان نیز آرامش بیشتری دارند و پذیراتر هستند اما این مساله در مورد خانواده‌های مردان، برعکس است چون مردان مدت‌های زیادی در خودشان فرومی‌روند و کمتر با اطرافیانشان ارتباط برقرار می‌کنند. خانواده‌ها باید آرامش محیط را حفظ کنند و از نظر عاطفی فرد را حمایت کنند تا کمتر احساس تنهایی داشته باشد و بهتر بتواند طلاق را بپذیرد و راهی برای زندگی در شرایط جدید انتخاب کند. به همین دلیل است که گفته می‌شود مردان پس از طلاق به حمایت بیشتری نیاز دارند و بهتر است برای درمان از مشاور در این زمینه کمک بگیرند.

مردی که از همسرش جدا شده‌ چگونه می‌تواند از شر افکار منفی رهایی پیدا کند؟

همه افراد پس از تجربه طلاق، چه بخواهند وچه نخواهند دچار افکار منفی می‌شوند. بنابراین به هیچ وجه نمی‌شود به آنها گفت که فکر و خیال منفی نکنند. نیازی هم به سرکوب کردن آنها نیست.
آنچه که اهمیت دارد این است که افراد نباید از فکر کردن درباره طلاق فرار کنند، بلکه لازم است زندگی قبلی خود را به خوبی تحلیل کنند و مسوولیت رفتارها و اشتباهات خود را بپذیرند. این کار هم می‌تواند به سازگاری آنها برای آینده کمک کند و هم آنها را برای زندگی بعدی آماده ‌کند زیرا اگر نقص‌های گذشته را بررسی نکنند و دائم تمام مشکلات را گردن همسر بیندازند، حتی اگر دوباره زندگی جدیدی را آغاز کنند، این زندگی هم برایشان خیلی سخت می‌شود.

مردان بعد از طلاق بیشتر خودخوری می‌کنند، در حالی که زنان با گفت‌وگو تنش‌ها را از خود دور می‌کنند. درست است؟

بله، همین‌طور است. زنان با گفت‌وگو هم خودشان را از نظر روانی خالی می‌کنند و هم راهی برای بازگشت دوباره به زندگی پیدا می‌کنند اما مردان در این مواقع از حرف زدن خودداری می‌کنند. به همین دلیل پیدا کردن شخصی همدل و امین که بتوانند با او گفت‌وگو کنند و ناراحتی‌های خود را بیان کنند، بسیار موثر است.

حتی گاهی اوقات ترس از سرزنش و قضاوت باعث می‌شود فرد تنهایی را انتخاب کند و تعاملات خانوادگی خود را نیز محدود کند. این کار احساس غمگینی و طرد شدن را تشدید می‌کند. درمان این است که فرد تعاملات خانوادگی را حفظ کند و فعالیت‌های اجتماعی مانند بیرون رفتن با دوستان و... را از سر بگیرد.

مردان بعد از جدایی به حمایت بیشتری نیاز دارند

به نظر شما افراد برای ازدواج مجدد چقدر باید صبر کنند؟

این فرایند نیازمند زمان است و ازدواج مجدد بلافاصله بعد از طلاق، احتمال شکست بسیار بالایی دارد و فرد را بیشتر آشفته می‌کند. پس صبر کنید تا زمانش فرا برسد. حتی توصیه می‌شود 1 تا 2 سال بین ازدواج اول با ازدواج دوم فاصله بیندازید. این مساله هم در مورد مردان مصداق دارد و هم در مورد زنان چون اگر ازدواج دوم از روی احساسات باشد منجر به شکست دوباره خواهد شد.

 اگر در این میان فرزندی وجود داشته باشد چه باید کرد؟

به سن وسال فرزند بستگی دارد اما باید حتما از مشاور کمک گرفت. مشاور می‌تواند در پذیرش راحت‌تر طلاق و سازگاری بعد از آن به فرد بسیار کمک کند. همچنین مشورت با مشاور در مورد فرزندان و نحوه برخورد با آنها، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

برخی مردان پس از جدایی دیگر به هیچ خانمی اعتماد نمی‌کنند و حس انتقام‌جویانه در برابر خانم‌ها دارند. در این مواقع چکار باید کرد؟

یکی از بدترین تبعاتی که می‌تواند یک مرد را بعد از طلاق درگیر کند، اعتماد نکردن دوباره به خانم‌ها یا به طور کلی‌تر هر آدم دیگری است. شاید مردها بتوانند خودشان را از همه دردهایی که پس از طلاق به آن گرفتار می‌شوند، نجات دهند اما از این مورد( بی‌اعتمادی) با ذهنیت محافظت از خودشان در برابر عذاب بیشتر خلاص نخواهند شد. همین مساله باعث می‌شود آنها از شکل دادن به زندگی دوباره و رابطه‌ای مجدد که می‌تواند به زندگی‌شان سر و سامان بدهد، پرهیز کنند.

فعالیت‌های ورزشی و سفر می‌تواند به آنها کمک کند؟

بله،خیلی زیاد. مردان باید پس از جدایی حتما فعالیت‌های ورزشی داشته باشند چون با ماندن در خانه هیچ چیز عوض نخواهد شد. در مورد سفر هم باید بگویم راه مناسبی است اما باید به هزینه‌های آن نیز فکر کنند. برخی مردان برای آرام کردن حس انتقام و خشمی که دارند معمولا بی‌محابا پول خرج می‌کنند که این مساله در بلندمدت آنها را دچار مشکل می‌کند، بنابراین با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان مشکلات را به درستی حل کرد.

انتشار یافته: 29
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1397/06/29
فقط مورد اول!! راست میگی مرده تمام مدت با توان قوا خانمشو همه جوره اذیت میکنه بعد که زن میگه طلاق ضربه روحی میخوره!!!!!!!! برعکس خانمه که بیشتر اسیب میبینه که یه عمر با کم و زیاد و بی پولی و اخلاق بد و خونواده شوهر ساخته حالا هم باید همه حقشو ببخشه بدون پشتوانه مادی و معنوی بعضن بدون پول و سرمایه با این نگاههای بد تو جامعه باید سر کنه. اکثرن خانما الان حضانتم میگیرن که دیگه اقا کمترین دلواپسی نداشته باشه و حالام که دیگه راهشو یاد گرفته راحت بره سراغ نفر بعدی. اره والا خیلی مردا اسیب میبینن!! این حرف به این معنی نیس که همه مردا بدن نمیدونم ولی حداقل من که تا حالا ندیدم در این مورد به مردی جقا شده باشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
الان زن اخلاق بد خيلي بيشتره ضمنا يه جوري گفتي با خونواده شوهر ساخته انگار با عزراعيل ساخته چرنديات بافتي
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1397/06/29
واای من با مردی ازدواج کردم که فقط هشت ماه از طلاقش گذشته بود حالام زندگیم یه جهنم واقعیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
ربطي به طلاقش نداره چشت و باز نكردي از بي شوهري افتادي تو ديگ
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1397/06/29
خانم ها پول مهریه رو میگیرن و شوهرو به خاک سیاه میشونن بعدشم ازدواج میکنن ولی مرد باید یه عمر تاوان یه اشتباهو بده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
مردا هم زن ها رو اذیت میکنن اونارو شش سال تو پله های دادگاه میچرخونن تا طلاقشون بدن.یه طرفه قضاوت نکنیم بی شعور نباشیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
دقيقا درسته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
اكثر دخترا مهريه ميگيرن ميرن پسر بازي
Canada
16:06 - 1397/06/29
بعد از طلاق خانوم ها اوایلش ناراحت هستن ولی بعد از یه مدت کنار میان ولی اقایون تا یه مدت براشون خیلی مهم نیست یهو تازه کاملا درک میکنن که چه اتفاقی واسشون افتاده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
افرين درسته مردها بيشتر اسيب ميبينند هم روحي هم اقتصادي
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
ماشالله مردای ایرانی که صبح تا شب درحال هرزگی کردنن آسیب دیدنشون رو کجای دلم جا کنم
بدون نام
United States
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
18:47
دقیقا مثل پدرت
France
23:13 - 1397/06/29
به جهنم.خاک تو سر بی لیاقتشون. مردی که نتونه زندگی شو مدیریت کنه.همینه.فقط باسرنوشت يه دختر بازی کرده. کم چیزی نیست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
احمق مديريت از نظر تو حتما ريختن پول بي حد تو حلقوم زنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
احمق مدیریت از نظر تو هم سرمایه گذاری عاطفی برای نری که عرضه مرد بودن هم نداره
ضد ماده سالاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
18:46
احمق گرامی زن نیستی نمیخواد پاشیدن زندگی رو بندازی گردن مردا
ترشیده جان
France
09:32 - 1397/06/30
اره همه حمایت ها فقط باید برای مررررررررردها باشه چون نر هستن.فقط چون نر هستن.ایش حالم به هم خورد
پاسخ ها
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
اماااااان از دست نررررهاااا خخخخخخخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۲
خخخ بسوز بدبخت ترشیده
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1397/06/30
اینم مد شد، آقایونو دریابید!!! ماشالله آقایون همممیشه به فکر خودشون هستن و با آزادی هایی که دارن حسابیم خوش می گذرونن. دیگه چه حمایتی ازشون بکنیم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
دخترا كم خوش نميگذرونند هر روز با يه پسر هستند و در حال تيغ زدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
آقایون هم کم خوش نمیگذرونن مدام درحال هرزگی و چشم چرونیچشمتو باز کن درست انتخاب کن جیبتو تیغ نزنن عقده ای
محمد
United Kingdom
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
خیلی از دخترا این طور نیستن مشکل تو اینه که با دخترایی که اینجورین افتادی دوست گرامی
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1397/06/31
من به نظرات كاري ندارم ولي بلاي كه زنم سرم اورد و ميگم
حاصل 15 سال دسترنج مو با اجرا گذاشتن مهريه بالا كشيد و رفت طوري بود كه من بعد 15 سال كار پوله اجاره يك اتاق نداشتم به هيچ چيزي رحم نكرد
ضمنا راي دادگاه هم بر ناشزه بودن زنم صادر شده بود يعني زن زندگي نبود و معضلات زيادي داشت سيگاري بود مواد و مشروب خور بود رفيق باز و ولگرد بود فحاش و دهن لق يه محله از دستش عاصي بودن
اقايون عزيز برادران بزرگوار مراقب زنان شيطان صفت باشيد خيلي زياد شده اند ....
پاسخ ها
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
.مطمئن باش بااین صفات ایشون.. اون پول هم بهش وفا نمیکنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
وقتی از روی ظاهر ازدواج میکنین و به قلب طرف توجهی ندارین نتیجش میشه همین
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
دیگه شما مشکل داشتی که رفتی دنبال یه همچین زنی
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1397/07/08
اصلا قبول ندارم.توافقی جدا شدیم و من اتفاقا خیلی راحتم اون نمیدونم..کلا طلاق واقعا خوبه ..معنی نداره که با یه نفر تا آخرش روح و روان آسیب ببینه...احمقانست..هه
پاسخ ها
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
اقا من بعد از ۲۸ سال از همسرم جدا شدم با دخترم که۲۶ ساشه زندگی میکنم حدود ۲ماه جداشدم خودم وضع روحی خوبی ندارم ولی وضع روحی همسرمم خیلی بده چطور میتونم کمکش کنم ای کاش شما که حالتون خوبه میتونستید باهاش صحبت کنید شاید یکم اروم شه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج