احیای «ستاد بن» برای ترمیم دستمزد کارگران
۷۶۴۳۳۸
۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
۵۷۰۴
با افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت کالا‌های اساسی نماینده کارگران در شورای عالی کار از کاهش ۷۲ درصدی قدرت خرید کارگران در پنج ماه اخیر خبر می‌دهد و می‌گوید متأسفانه از اوایل سال‌جاری تاکنون قیمت کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج، حبوبات و حتی انواع نان روند افزایشی داشته و همین مسأله باعث شده تا درصد زیادی از جامعه کارگری به لحاظ معیشتی با مشکلات شدیدی مواجه شوند.

روزنامه ایران: با افزایش نرخ ارز و بالا رفتن قیمت کالاهای اساسی نماینده کارگران در شورای عالی کار از کاهش 72 درصدی قدرت خرید کارگران در پنج ماه اخیر خبر می‌دهد و می‌گوید متأسفانه از اوایل سال‌جاری تاکنون قیمت کالاهای اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج، حبوبات و حتی انواع نان روند افزایشی داشته و همین مسأله باعث شده تا درصد زیادی از جامعه کارگری به لحاظ معیشتی با مشکلات شدیدی مواجه شوند.

علی خدایی می‌افزاید: از آنجایی که افزایش بیش از حد هزینه‌ها می‌تواند آثار جبران ناپذیری بر زندگی کارگران وارد کند پیدا کردن راهکاری برای بهبود معیشت این قشر آسیب پذیر امری لازم و حیاتی است.

در این زمینه مدیرکل روابط کار و جبران خدمت نیز معتقد است فقط افزایش دستمزد چاره کار نیست و می‌توان با پیشنهادهای دیگری از قبیل ارائه بن یا کالا به افزایش قدرت خرید کارگران کمک کرد. از سوی دیگر نماینده کارگران می‌گوید چنانچه در این بازه زمانی دستمزد کارگران افزایش پیدا نکند، این امر می‌تواند آثار جبران‌ناپذیری بر سلامت جسم و روان مردم و به دنبال آن کل جامعه وارد کند.

اسماعیل ظریفی آزاد در خصوص راهکارهای ارتقای معیشت کارگران می‌گوید: در مورد تغییر میزان دستمزد، شورای عالی کار تصمیم‌گیرنده است و کمیته دستمزد، تنها می‌تواند تصمیم‌سازی کند و لزوماً تصمیم گیرنده نیست، به همین خاطر در زمینه افزایش قدرت خرید کارگران جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت برگزار شد، اما نباید توقع داشته باشیم تنها با یک جلسه کمیته ترمیم دستمزد، بتوان در این خصوص تصمیم‌گیری نهایی کرد.

وی با بیان اینکه راهکارهای پیشنهادی الزاماً شامل افزایش دستمزد در این مقطع زمانی نیست، می‌افزاید: می‌توانیم با تأمین کالاهای اساسی که نرخ ارزان تری نسبت به بازار دارند، قدرت خرید مردم را افزایش دهیم، البته در این خصوص دولت ارز 4200 تومانی در نظر گرفته است که در این بازه زمانی با مذاکرات و هماهنگی‌های لازم می‌توانیم گامی در جهت ارتقای سبد خرید کارگران در اولین فرصت برداریم.

همانند گذشته که ستاد بن وجود داشت با تشکیل چنین ستادی هم در اسرع وقت می‌توانیم شرایطی فراهم کنیم که با استفاده از بن، کارگران کالاهای مورد نیاز خود را از برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهیه کنند.

او در ادامه می‌افزاید: به‌جز بن می‌توان کالاها را هم با قیمت ارز دولتی در اختیار کارگران قرار داد. البته در محاسبه قیمت کالاها می‌توان به‌صورت ترکیبی، دولت، کارفرما و کارگر هم مشارکت داشته باشند.

کاهش سبد معیشت خانوار تا 70 درصد

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار بر اساس برآوردی که در هفته اول تیرماه انجام شد کاهش سبد معیشت 2/48بوده و این رقم تا کنون به حدود 72 درصد رسیده است.

علی خدایی با اشاره به جهشی مشابه جهش امسال در سال 91 می‌گوید: در آن مقطع 63 درصد از قدرت خرید جامعه کارگری کاهش پیدا کرد و عملاً طی سال‌های گذشته در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با همه تلاش‌هایی که کردیم به میزان 13 درصد از آن 63 درصد با ترمیم حقوق و دستمزد جبران شد اما در حال حاضر میزان دستمزد کارگر تنها 25 تا 30 درصد هزینه‌های خانواده را پوشش می‌دهد و به جرأت می‌توان گفت که امروز اوضاع بسیار نگران‌کننده‌تر از گذشته است و در این مقطع بالابردن حقوق و دستمزد کارگران امری حیاتی است.

او در ادامه می‌افزاید: سردسته تورم، نرخ ارز و طلا است و به محض اینکه نرخ ارز و طلا ثابت شد فقط افزایش دستمزدها می‌تواند برای مهار تورم کمک‌کننده باشد. بر اساس قانون، دولت مکلف است به نحوی دستمزد کارگران را تعیین کند که حداقل‌ها تأمین شوند اما در حال حاضر تنها 25 تا 30 درصد سبد معیشت خانواده کارگر، تأمین می‌شود.

خدایی با ابراز نگرانی از کاهش توان خرید کارگران در زمینه کالاهای اساسی ادامه می‌دهد: بر اساس آمارهای سال 91 با تورمی که در آن سال شاهد بودیم مصرف برخی اقلام کاهش شدید پیدا کرد، به عنوان مثال در سال 89 سرانه مصرف شیر 215 کیلوگرم بود که این رقم در ابتدای سال 92 به 130 کیلوگرم یعنی به نصف رسید، با کاهش سرانه مصرف همین یک کالای اساسی بعد از مدت کوتاهی سلامت جامعه با خطر جدی روبه‌رو می‌شود، با افزایش دستمزد و تزریق قدرت خرید، در میزان هزینه‌های ثانویه‌ای که در سال‌های بعد باید پرداخت شود تا حد زیادی صرفه‌جویی می‌شود.

خدایی با بیان اینکه چنانچه کارفرمایان و دولت رأی به افزایش حقوق ندهند، ادامه داد: با افزایش نیافتن حقوق‌ها به این نتیجه می‌رسیم که شورای عالی کار، ناکارآمد است.او در زمینه پیشنهاد بن هم معتقد است: جامعه کارگری خواهان افزایش رقم بن کارگری از ماهی 110 هزار تومان به 220 هزار تومان (دوبرابر) است.

یعنی دولت به همین میزان ماهانه به مبلغ بن اضافه کند، البته ستاد بن در قالب تعاونی‌های کارگری هم می‌تواند احیا شود تا بدین وسیله اقلام ضروری خانوار تهیه و هر ماه در اختیار کارگران قرار داده شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1397/06/05
راهکارتون بدرد خودتون میخوره.حقوق کارگر باید ماهی6میلیون باشه.باصدتومن دویست تومن درد هیچ کاری دوا نمیشه
Germany
11:12 - 1397/06/05
با این همه ثروت پیدا و پنهان خجالت آوره
مسئولین باید تک به تک بمیرن
اگه حال و روزشون مثل مردم بود مثل اوایل جنگ باکی نبود اما با این همه اختلاف !؟؟
چرا شرایط زندگی عادی مردم رو شرایط جنگی می کنید
یعنی دوباره کوپن‌؟
حزن انگیزه
بیچاره ایران و ایرانی شدیم عین ‌کشورای فقیر آفریقایی
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1397/06/05
خداکمکمون کنه ...شما فقط میاین اراجیف میگین میرین ..بخداشرمنده زن وبچم شدم ..خودتون پادشاهی زندگی میکنین بعدمیگین مملکت اسلامی خداازسرتقصیراتون نگزره
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1397/06/05
با این گرانی حتما می خواهید دوباره سبد کالا راه بیندازید با جنسهای بنجول که دل مردم را بدست بیارید اگر راست می گویید حقوقها را بر اساس تورم تعیین کنید
Germany
13:03 - 1397/06/05
خدا لعنت کن مسببین گرانی ونابودی مردم رو
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1397/06/05
اره همینکه بن کاری رو دوبرابر کنید دیگه مشکل همه کاگرا حله اخه 1میلیون حقوق اگه دوبرابرم بشه باز زندگی رو نمیچرخونه اخه کدوم از مسعولین میتونن با 5میلیون زندگی کنن
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1397/06/05
خاک برسراون مسئولی که بادوبرابرکردن بن صدهزارتومنی بخواد سفره مردمو رنگین کنه بگواحمق اون خرج یه وعده غذایی هم نمیشه چطوربه خودتون میرسه میلیاردیه به مردم اینجوری بذل وبخشش میخواین بکنین اونم اگه تصویب بشه
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1397/06/05
ماکه چییزی نمیبینیم...خدا لعنت کنه همگیتونا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
ولخرجی نشه یه وقت
Iran, Islamic Republic of
01:20 - 1397/06/24
لعنت خدا بر شما مسئولین بی کفایت که هنوز اضافه حقوق ماه فروردین بازنشستگان رو ندادید انشاءالله همه تون سرطان بگیرید که با ملت اینجوری برخورد نکنید شکم گرسنه دین نداره که باعث همه اینان شما هستید انشاءالله خودتان وخانواده تان نابود بشین ما دیگه مرگ بر آمریکا نمیگیم فقط میگیم مرگ بر مسوولین بی لیاقت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج