«دور دور کردن»؛ معضل یا مانور بچه پولدارها؟!
۷۷۲۹۲۴
۲۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۵
۱۳۲۷۶ 
رئیس‌پلیس تهران بزرگ دیروز در حاشیه مراسم اجرای طرح ارتقای انضباط ترافیکی از شناسایی و توقیف ۵۵ دستگاه خودروی لوکس که در مناطق شمالی شهر تهران اقدام به «دور دور» می‌کردند، خبر داده است.

روزنامه شهروند: رئیس‌پلیس تهران بزرگ دیروز در حاشیه مراسم اجرای طرح ارتقای انضباط ترافیکی از شناسایی و توقیف ۵۵ دستگاه خودروی لوکس که در مناطق شمالی شهر تهران اقدام به «دور دور» می‌کردند، خبر داده است.

پدیده «دور دور کردن» به این صورت است که افراد سوار بر خودرو در خیابانی خاص جمع می‌شوند، صدای ضبط‌های‌شان را تا آنجا که ممکن است بالا می‌برند، سیگار دود می‌کنند و با هم گپ می‌زنند و ایجاد مزاحمت می‌کنند. اگر شما هم در این ترافیک‌های ساختگی اسیر شده باشید، به طور حتم تیکه‌پراکنی‌های زشت و زننده سرنشینان این خودرو‌ها را شنیده‌اید.

در این اتفاق به‌اصطلاح تفریحی خودرو‌های گرانقیمت و خودرو‌هایی که عجیب و‌غریب‌ترین و پرهزینه‌ترین تزیینات را دارند، بیش از همه مورد توجه‌اند! تفریحی که با مسابقه سرعت و «ویراژ» دادن در بزرگراه‌های شهر به پایان می‌رسد؛ پایانی که گاه به تصادف‌های مرگبار ختم می‌شود.

اقدام ضربتی توقیف ۵۵ دستگاه خودروی لوکس رئیس‌پلیس تهران بزرگ گفته که «۵۵ دستگاه خودروی لوکس که در مناطق شمالی شهر تهران اقدام به دور دور می‌کردند نیز شناسایی و توقیف شده‌اند.» سردار حسین رحیمی در حاشیه مراسم اجرای طرح ارتقای انضباط ترافیکی با محوریت رانندگان پرتخلف در معابر بزرگراهی گفته که «مرحله جدید طرح ارتقای انضباط ترافیکی طی ٤٨ ساعت گذشته با محوریت برخورد با خودرو‌هایی که رفتار‌های مخاطره‌آمیز دارند، انجام شده است.»

او ادامه داد: در این طرح با خودرو‌ها و موتور‌هایی که در سطح شهر اقدام به رفتار‌های مخاطره‌آمیز و غیر مجاز داشته و عموما به صورت غیر قانونی و غیر مجاز وارد شده و در سطح شهر تردد می‌کنند، برخورد شده است. برخی از این خودرو‌ها در خیابان‌ها اقدام به دور دور کرده که توسط پلیس راهور، یگان امداد و گشت‌های نیروی انتظامی شناسایی و با آن‌ها برخورد شده است.

محصول آن‌چه در جامعه رخ می‌دهد جامعه‌شناسان بر این اعتقاد هستند که دو نکته بسیار مهم در دور دور کردن به چشم می‌خورد؛ یکی حضور بچه‌پولدار‌ها که می‌گویند علاف هستند و در «دور دور»‌ها وقت می‌گذرانند و دیگری حضور برخی اشخاص که دور دور را تفریحی کم‌هزینه و جذاب می‌دانند.

این پدیده یکی از مصادیقی است که معضلات جامعه ما را به اتفاقی عینی و قابل لمس تبدیل کرده است. درآمدزای روزافزون عده‌ای خاص با استفاده از رانت‌ها و شغل‌های غیر مولد مانند دلالی و شکل‌گیری طبقات نوکیسه و از سوی دیگر وضع نگران‌کننده بیکاری ازجمله عواملی هستند که در کنار یکدیگر هر روز شکاف طبقاتی را در کشور عمیق‌تر می‌کند؛ اختلافی که می‌تواند کینه‌های اجتماعی را در دل بخشی از جامعه قرار دهد.

«دور دور» کردن در شکل عادی خود عملی مجرمانه نیست علیرضا آذربایجانی- حقوقدان| پدیده‌ای که امروزه در بین جوانان تحت عنوان «دور دور» کردن رایج شده، چنانچه با ایجاد مزاحمت، قانون‌شکنی و خطر همراه نباشد، نمی‌تواند عملی مجرمانه تلقی شود. دور دورکردن امروزه تنها عملی مجرمانه یا غیر مجرمانه است که با خودرو انجام می‌شود.

در این پدیده چنانچه اخلال در نظم عمومی صورت گیرد، به این معنا است که متخلفان عملی خلاف قانون را مرتکب شده‌اند و درواقع جرم آن‌ها جنبه عمومی پیدا می‌کند. در بروز این پدیده باید گفت که خود این مسأله نمی‌تواند عملی مجرمانه تلقی شود، مگر زمانی که از حالتی عادی خارج شده و در کانون توجه بینندگان و شهروندان قرار گیرد.

کسانی که این اعمال را انجام می‌دهند، ساختار و زندگی شهروندانه و نظم اجتماعی را به هم می‌ریزند. در دور دورکردن برای اثبات اینکه تخلفی صورت گرفته یا نه، می‌توان گفت که تابع رفتار مصداقی کسی است که این کار را انجام می‌دهد؛ می‌تواند در قالب مزاحمت باشد یا انواع و اقسام تخلفاتی که از عهده متخلفان برمی‌آید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:39 - 1397/06/26
مردم دارن از نداری خودکشی میکنن ایناااااا
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1397/06/26
آقا همه اینا چاره داره . ده تا ماشین رو که بخابونن و به نفع دولت مصادره کنن بقیه غلاف میکنن و میتمرگن توی خونه و مزاحم مردم نمیشن .
پاسخ ها
آرام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
احسنت.
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
... مگه مال باباته که میبخشی یا دستور مصادره میدی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
بله مثل ثروت مردم که اقایون به نفع خودشون مصادره کردند.دیگه چیزی نمونده که به نفع دولت مصادره بشه .مصادره که شد میره زیر پای یکی از اقازاده ها ..یه تیکه چوب حیفه به نفع دولت مصادره بشه.مگه جناب خاوری و خاوریها که میلیارها از ملت دزدیدند تو دولت نبودند؟از فضا اومده بودند؟این همه اختلاس گر مگه تو دولت نبودند؟
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1397/06/26
بشین بابا همچیز کشور درست به جز دور زدن با ماشین .بدش اونا آقازاده هستن هیچ قلطی نمیشه بکنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
اینها اگر این غلطها رو می کنند بخاطر افکار امثال شماست که حتی برخورد با چند جوان لاابالی رو سیاسی می بینی , چند تا جوان که بویی از انسانیت نبردند آسایش رو از مردم گرفتند پلیس باید و حتما با اینها برخورد قاطع بکنه تا ادب شوند
آرام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
تو این وسط چته حرص میخوری.
ح
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
همه چیز درست شده مونده گور بالاش اونم درست کنین
کیانی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
همه میدونن شماهم میدونید مال کیه و امروز باکمال تشکر تحویل دادید دیگه این فیلما چیه نشون ما بیچاره ها میدید
United States
18:11 - 1397/06/26
اقای پلیس اینها ... بچهای اقازادها .. که غیراز خدا کسی تیقش نمیرسه خدا قوت اقا پلیسه
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1397/06/26
تو این وضعیت مسخره مملکت نمیتونیم تو خیابون یکم دور بزنیم و چند دقیقه از حال بدمون دور باشیم و شاد باشیم
Iran, Islamic Republic of
19:26 - 1397/06/26
آقا اکثر شب ها حتی گاهی خیابان نیاوران رو هم میبندن و آخر شب قرق میکنند خیابان را....تنها راهش مصادره این خودروهاست
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1397/06/26
بزنید پدرشون درارید بی مصرفهای آشغال
Iran, Islamic Republic of
21:45 - 1397/06/26
کاربر17:42
معلوم خودت هم از اونایی..
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1397/06/26
مگه بچه من و تو هستن که ماشینهاشونو بخوابونن,اونا اقازاده هستن ,اقاااااااازاده متوجه شدی
Iran, Islamic Republic of
22:17 - 1397/06/26
مگه بچه من و تو هستن که ماشینهاشونو بخوابونن,اونا اقازاده هستن ,اقاااااااازاده متوجه شدی
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1397/06/26
یاددارم یکی از افسران ارشد راهور چند سال پیش یک خودرو لوکس و گرانقیمت را در دور دور کردن متوقف کرد وبه راننده خودرو فرمودند اگر اتومبیل شما را به پارکینگ منتقل کنیم دچار مشگل نمی شوی راننده با وقاحت تمام گفت دو تا دیگر اتومبیل در منزل دارم از آنها استفاده می کنم منظور این است متاسفانه پلیس هم دستش بسته است گاهی کاری نمی تواند بکند
United States
23:47 - 1397/06/26
افا زاده ها ... باید اعدام شوند.
Iran, Islamic Republic of
00:00 - 1397/06/27
...
لعنت خدا بر هرچی نو کیسه دلال که با زحمت به پول نمیرسن و وضع مردم و دولت رو بهم میریزند تا پول دار بشن
Iran, Islamic Republic of
01:49 - 1397/06/27
خوبه بابا چهارتا فقیرتوخیابان چه درامدی دارد حداقل همین ده تا بچه پولدار نباشند باید درایران تخته کنید.
Germany
15:17 - 1397/06/27
کاربر 21:45
بعله من با دوستام میریم بیرون میچرخیم ولی هیچوقت برای کرم ریزی نبوده فقط میخوایم حال و هوامون عوض شه
بعدشم هرکی دور دور میکنه آقازاده نیس مگه ما دل نداریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج