مخالفت محیط زیست با انتقال آب از خلیج فارس
۷۷۹۶۷۱
۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
۷۶۹۵ 
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به خاطر شرایط خاص خلیج فارس، سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه موافق انتقال آب از این پهنه آبی نیست.

خبرگزاری ایرنا: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به خاطر شرایط خاص خلیج فارس، سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه موافق انتقال آب از این پهنه آبی نیست.

مسعود تجریشی درباره پروژه های انتقال آب خلیج فارس به استان ها گفت: تاکنون درخواستی در این زمینه به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال نشده است و سازمان به خاطر شرایط خاص خلیج فارس اساسا با انتقال آب از خلیج فارس به هیچ وجه موافق نیست، حتی وزارت نیرو مجوز تخصیص برای برداشت آب از خلیج فارس را صادر نمی کند.

تجریشی توضیح داد: آب خلیج فارس نسبت به دریاهای دیگر گرم تر است، از این رو آسیب پذیری این حوضه آبی نسبت به سایر حوضه ها بیشتر است. همچنین تردد زیاد نفتکش ها، کندی چرخه تعویض آب خلیج فارس و عمق کم، میزان بالای تبخیر و شوری از دیگر شرایط خاص این پهنه ابی است.

مخالفت محیط زیست با انتقال آب از خلیج فارس

وی ادامه داد: چندی پیش فولاد مبارکه با توجه به مشکلاتی که برایش پیش آمده بود، اعلام آمادگی کرد که با هزینه خودش آب را از خلیج فارس منتقل کند اما شاید نمی دانست که فرایند انتقال چگونه است؛ ابتدا باید به وزارت نیرو اعلام شود که قصد دارد این مقدار آب از این نقطه برداشت کند و وزارت نیرو مشخص می کند که امکان پذیر هست یا نه، پس از مشخص شدن شرایط تخصیص از جانب وزارت نیرو، پروژه برای ارزیابی زیست محیطی به سازمان محیط زیست ارسال می شود که در هر صورت، این کار انجام نشده است.

تجریشی گفت: البته ممکن است در گذشته مجوزی برای انتقال آب از خلیج فارس صادر شده باشد اما در حال حاضر، تحت هیچ شرایطی به پروژه انتقال از خلیج فارس مجوز نمی دهیم.

وی اظهار داشت: یکی از مشکلات صدور مجوز در گذشته قید نشدن زمان اعتبار آن بود به این صورت که متقاضیان پس از دریافت مجوز تا هر زمان ممکن می توانستند اقدام به اجرا کنند، اما با توجه به امکان تغییر شرایط منطقه مورد نظر بعد از یک تا دوسال، هم اکنون در مجوزها تاریخ نیز قید می شود.

بهره مندی جنوب شرق کشور از آب دریای عمان

تجریشی گفت: در عین حال، بخش های جنوب شرق کشور شامل شمال کرمان، حاشیه یزد و شمال سیستان و بلوچستان از آب دریای عمان در قالب پروژه انتقال آب بهره مند می شوند.

به گفته معاون سازمان محیط زیست، با وجود ظرفیت بالا در استفاده از آب دریای عمان، ایران نسبت به کشورهای حاشیه این حوضه آبی استفاده بسیار کمی از این ظرفیت دارد و حتی به اندازه یکی از کشورهای کوچک نیز برداشت نمی کنیم بنابراین برای برداشت جا زیاد داریم.

وی اظهار داشت: عمده آب شیرین کن هایی که داریم بسیار محدود است، مثلا در عسلویه و بندر عباس در یک مجموعه خیلی کوچک، آب شیرین کن داریم که ظرفیتی قابل توجه نیست.

تجریشی تاکید کرد: اما اکنون ظرفیتی که برای دریای عمان در نظر گرفتیم، می تواند ظرفیت خوبی باشد و شاخه جنوب شرق کشور شامل شمال کرمان، صنایع حاشیه یزد، شمال استان سیستان و بلوچستان را در قالب یک سیستم آب شیرین کن و خط انتقال کاملا پوشش می دهد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بسیاری از کارهای این پروژه انجام شده است گفت: بسیاری از مجوزهایی که اکنون برای فعالیت در این مناطق صادر می کنیم با فرض بر این است که آب آنها از این محل تامین شود.

وی درباره انتقال آب از دریای عمان توضیح داد: تا چندی پیش افراد زیادی برای برداشت آب از دریای عمان درخواست می دادند، در این راستا با وزارت نیرو صحبت کردیم تا وضعیت و امکان تخصیص مشخص شود؛ کارها انجام شد و وقتی عدد توان برداشت را به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کردند، سازمان نیز مکانی را برای برداشت معرفی کرد تا کمترین آسیب به منطقه وارد شود و قرار شد از همان نقطه به مقدار مشخصی آب برداشت کنند.

تجریشی افزود: بعد از آن یک سازمان سرمایه گذار تعیین و قرار شد آب را برای مصرف صنعت انتقال دهد و بخشی را در اختیار وزارت نیرو بگذارد تا از آن برای آب شرب روستاها و شهرهای کرمان و یزد استفاده کند.

وی گفت: با انتقال آب از دریای عمان مشکل نداریم برای همین منظور خواستیم به جای اینکه تکه تکه و از مکان های مختلف کار برداشت از دریای عمان صورت گیرد در قالب یک پروژه آب شیرین کن و خط انتقال انجام شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1397/07/11
از دریای عمان به نقاط کویری امکان پذیر است ( مثل انتقال آب از جنوب به شمال چین )
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1397/07/11
بنظر شما کشورهای حاشیه خلیج فارس از کجا آب برداشت میکنند؟ از اقیانوس هند؟ دریای کاراییب یا خلیج فارس؟ یکی از سازمان های ضدتوسعه کشور و مخرب کشور همین سازمان محیط زیست است. این سازمان با دادن مجوزهای بی رویه رودخانه ها را خشکانید و اجازه برداشت از خلیج فارس را که به دریای آزاد راه دارد با دلایل واهی نمیدهد.بعنوان یک کارشناس محیط زیست حاضرم بحث کنم و بشمارم تمام تصمیمات مخرب محیط زیست ایران توسط این سازمان عریض و طویل را
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
این آ فای رعیس دریاست مدریت این آ قا زدمملکت ومردم امسال.این اقا نظر شان ممکت.ببشتر بسوی.فقر میکشانند ازعربها یاد بگیریدسالهاست دارند.این کارانجام میدهندگ
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1397/07/11
آقا عزیز یک مقدار واقع بین باشید.
منافع کشور رو در نظر بگیرید نه قوانین غربی
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1397/07/11
بدون اجازه غرب که نمیشه آب ازخلیج فارس برداشت کرد
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1397/07/11
اگر برای کامیاب شدن چیزی وجود دارد که باید آن را یاد بگیریم گمان اینکه با اشتباه آن را یاد بگیریم بیشتر از این است که با دوری از اشتباه آن را یاد بگیریم!!!
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1397/07/11
خود تحریمی که میگن همینه. کل کشور های حاشیه خلیج بزرگترین آب شیرین کن های دنیا رو دارن و از خلیج فارس آب میگیرن. حالا این مسئول آفتابه هم واسه ما از میده. شما جیب ما رو نزن حفاظت از محیط زیست پیشکش. استان اصفهان و چهارمحال و یزد به خاطر بی آبی افتادن به جون هم
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1397/07/11
شما کارشناس اینجایی یاجایی دیگه
United States
11:09 - 1397/07/11
بنظر.من.اگردرچند.نقته.از.آب..دریا.ها.در.یا.چه.مصنوعی.ایجاد.کنند.خیلی.مفید.است...درزمن.مووازب.مغرزان.باشید.
Germany
11:14 - 1397/07/11
اکرمن درکشورحاکم بودم کویرلوت وکویرمرکزی ایران را باآبخلیج فارس دریاچه میکردم تاتمام کشورازآن بهره مند شوند
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1397/07/11
شما اگر به فکر محیط زیست بودی الان کشتی های چینی کل زیست بوم خلیج فارس را تا مرجانها سنگ های کف دریا را توی تور جمع نمی‌کردند!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج