کمبود دارو‌های روانپزشکی در بازار
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۸۳۸۳۷
۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
۲۶۰۵
رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: با توجه به وضعیت کنونی اقتصادی افراد دیگر پولی برای رسیدگی به مشکلات روانی و سلامت روان خود ندارند.

خبرگزاری ایلنا: مریم رسولیان (رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران) در خصوص تاثیرات نوسانات اقتصادی اخیر بر بیماری‌های روانشناختی گفت: داروهای ایرانی مورد نیاز برای درمان مشکلات روانشناختی در بازار کم است و نوسان دارد، اما به هر طریق تامین می‌شود، درباره داروهای خارجی هم باید بگویم که بر مبنای سیاست‌گذاری‌های ارزی کم وارد می‌شوند.

وی افزود: در خصوص اختلالات روانی آمار 23 درصدی در کشور وجود دارد که مبنای پیمایشی ملی مربوط به چندین سال پیش است و مرحله جدید آن هم امسال اجرا می‌شود، اما نکته قابل توجه این است که 23 درصد اختلال روانی در کشور ما نسبت به آمارهایی که در کشورهای دیگر وجود دارد، آمار زیادی نیست، ولی بعضا به گونه‌ای مطرح می‌شود که انگار این آمار سر به فلک کشیده است.

رسولیان تصریح کرد: در کشوری مثل دانمارک که از نظر رفاه اجتماعی در سطح بالایی قرار دارد، خودکشی و افسردگی بیشتر از کشور ما وجود دارد، البته این بدان معنا نیست که ما مشکلات اجتماعی نداریم.

وی تاکید کرد: نارضایتی افراد از زندگی به معنای بیماری افسردگی نیست و بدان معناست که فرد نسبت به زندگی خود احساس رضایتمندی ندارد و تاثیر مستقیم مسائل اقتصادی کشور روی رضایتمندی و کیفیت زندگی افراد است، اما لازم به ذکر است مسائل اقتصادی اخیر روی بیماری‌های اصلی روانشناختی مثل اسکیزوفرنی تاثیری ندارد.

رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران با بیان اینکه عدم رضایتمندی فرد در زندگی باعث بروز بسیاری از مشکلات روانشناختی است، اظهار داشت: افراد استعداد دچار شدن به اختلال‌ها را دارند به همین دلیل راهکار پیشگیرانه این است که با استفاده از توانمندی افراد مقاومت‌شان در مقابل مشکلات را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت بی‌ثبات اقتصادی ناامیدی و ناامنی در افراد ایجاد می‌کند و باعث افزایش موج مهاجرت‌ها و بحران‌های فردی می‌شود، گفت: افراد در این شرایط اعتماد خود را از دست می‌دهند و بسیار احساس ناامنی می‌کنند و هر کسی این احساس ناامنی را به گونه‌ای در رفتار اجتماعی خود بروز می‌دهد.

رسولیان در خصوص افزایش اعتیاد و مصرف مواد محرک با توجه به شرایط اقتصادی اخیر گفت: وقتی ناامنی روانی برای افراد فراهم می‌شود و سطح استرس آنها بالا می‌رود به طبع هر کسی یک راه‌حلی برای آن پیدا می‌کند. راه‌حل‌های غیرکارآمد و احساسی شامل افزایش پرخاشگری و مصرف مواد مخدر است که شاهد آ‌ن هستیم. افرادی که در عرصه شروع به کار هستند و مستقل زندگی می‌کنند، آسیب‌های زیادی می‌بینند. عدم وجود شاخص‌های سلامتی باعث می‌شود، افراد برای بهتر شدن زندگی خود تلاشی نکنند، چرا که احساس می‌کنند، تلاششان موثر نیست.

وی افزود: یکی از مهمترین مشکلاتی که با نوسانات اقتصادی اخیر پیش آمده این است که تامین دارو و روش‌های درمانی با مشکل مواجه شده‌است، این چرخه معیوب باعث می‌شود افراد دیگر پولی برای رسیدگی به مشکلات روانی خود نداشته باشند.

رسولیان در خصوص نزدیکی شرایط سلامت روانی افراد به بحران در شرایط امروز کشور، اضافه کرد: احساس ناامنی شدیدی در خصوص شرایط اقتصادی کشور در افراد ایجاد شده است، اما از آنجایی که به سرعت قیمت‌ها افزایش یافته با درصد کمی کاهش آنها هم مردم خوشحال می‌شوند و این نشان دهنده آن است که جوی هیجانی در کشور حاکم است و سلامت روان آنها تحت تاثیر قرار گرفته است.

وی در پایان گفت: وضعیت ما به لحاظ اجتماعی و رضایتمندی از زندگی دستخوش تغییرات فراوان و تاثیرات منفی زیادی قرار گرفته است و تردیدی نیست که این مشکلات منجر به افزایش آمار مشکلات روانشناختی شده است، اما با توجه به آماری که مربوط به پنج سال پیش است.

آمار مشکلات روانشناختی در کشور ما به نسبت کشورهای دیگر به رغم مشکلات، آمار بالایی نیست، البته که این آمار نیاز به بروزرسانی دارد و طی دو سال آینده این بروزرسانی انجام می‌شود، علاوه بر این به دلیل اضطراری بودن مشکلات فعلی وزارت بهداشت انجام هر چه سریعتر این پیمایش را در دستور کار قرار داده است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1397/07/26
باید این شرایط پیش میومد تا جرقه حرکت ایران به سمت تولید وخودکفایی زده بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کلینیک النا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تنورستان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کالازم_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان