فواید خوردن کلم بروکلی در بارداری
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۷۸۷۱۷۰
۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۳
۳۹۱۳۶
در طول دوران بارداری، حرکت درون روده‌ها آهسته‌تر می‌شود چون جنین فضای درون شکم را اشغال می‌کند. به خاطر این موضوع احتمال ابتلا به یبوست وجود دارد و بروکلی که سرشار از فیبر است به بهبود حرکت روده‌ها و پیشگیری از یبوست کمک خواهد کرد.

مجله بازده: کلم بروکلی یکی از سالم‌ترین سبزیجات سرشار از ابرمواد مغذی سالم است که برای سلامت انسان‌ها بسیار مفید هستند و همچنین خواص بروکلی در بارداری برای مادران حامله و نوزادان بسیار زیاد است. ظاهر زیبا، بافتار منحصر به فرد، و برگ‌های سبز و تر و تازه‌ی بروکلی دهان آدم را به آب می‌اندازد به ویژه اگر در غذای محبوب‌تان آمیخته شده باشد.

بروکلی برای سالاد درست کردن فوق‌العاده است و حتی به عنوان غذای اصلی هم عالی است و البته می‌توان آن را به عنوان غذای فرعی نیز مصرف کرد. بر خلاف سایر سبزیجات شما می‌توانید بروکلی را به صورت خام یا بخارپز، آب پز، پخته، سوخاری، کبابی و … مصرف کنید. هرچه که هست، وقتی صحبت از انتخاب سبزیجات می‌شود بروکلی پیروز میدان است و این به خاطر طعم خوشمزه‌ی آن است.

خوردن بروکلی در بارداری، هجده فایده دارد

بروکلی چیست؟

بروکلی از خانواده‌ی کلم است و حتی از روی ظاهر آن هم می‌توانید به شباهتش به کلم پی ببرید. بروکلی را با یکی از انواع گل کلم اشتباه نگیرید هر چند از یک تیره‌ی گیاهی هستند.

نام بروکلی از کلمه‌ی ایتالیایی «broccolo» که به صورت تحت الفظی به معنی «جوانه» است شاید به خاطر ظاهر بروکلی که شبیه به سر یک گل‌ بزرگ است که جوانه زده است. خاستگاه بروکلی شمال مدیترانه است و از قرن ششم در آنجا کشت می‌شده است و تا بعد از قرن ۱۸ام، به انگلستان و ایالات متحده و سایر نقاط دنیا معرفی و برده نشده بود. اینک، شما می‌توانید کلم بروکلی در تمام نقاط دنیا پیدا کنید و در تمام فصول سال نیز یافتنی است چون بروکلی برای کشت در آب و هوایی معتدل که نه زیاد گرم باشد و نه زیاد سرد بسیار مناسب است.

ارزش غذایی کلم بروکلی: ۱۵۰ گرم

 • پروتئین: ۳.۷۱ گرم – ۷٪
 • کربوهیدرات: ۱۱.۲ گرم – ۵٪
 • چربی کل: ۰.۶۴ گرم
 • فیبر رژیمی: ۵.۱۵ گرم – ۲۱٪
 • کالری: ۵.۱۵ گرم – ۳٪
 • آب: ۱۳۹.۲۳ گرم

ویتامین‌ها

 • ویتامین B :۰.۱ میلی گرم – ۸٪
 • ویتامین B2 :۰.۱۹ میلی گرم – ۱۵٪
 • ویتامین B3 :۰.۸۶ میلی گرم – ۵٪
 • ویتامین K :۲۲۰.۱۲ میکروگرم – ۲۴۵٪

مواد معدنی

 • بور: ۳۸۵.۵۱ میکروگرم
 • کلسیم: ۶۲.۴ میلی گرم – ۶٪
 • کلراید: ۳۵.۸۸
 • کروم: ۱۸.۵۵ میکروگرم – ۵۳٪
 • مس: ۰.۱ میلی گرم – ۱۱٪
 • فلوراید: ۰.۰۱ میلی گرم – ۰ ٪
 • ید: ۳.۱۲ میکروگرم – ۲٪
 • آهن ۱.۰۵: میلی گرم – ۶٪
 • منیزیم: ۳۲.۷۶ میلی گرم – ۱۵٪
 • منگنز: ۰.۳ میلی گرم – ۱۵٪
 • فسفر: ۱۰۴.۵۲ میلی گرم – ۱۵٪
 • پتاسیم: ۴۵۷.۰۸ میلی گرم- ۱۳٪
 • سلنیوم: ۲.۵ میکرو گرم – ۵٪
 • سدیم: ۶۳.۹۶ میلی گرم – ۴٪
 • روی ۰.۷: میلی گرم – ۶٪

اسیدهای چرب

 • اسیدهای چرب امگا۳ ۰.۱۹ گرم – ۸٪
 • اسیدهای چرب امگا۶ ۰.۰۸ گرم

بروکلی نه تنها سرشار از مواد مغذی است بلکه مزه‌ی فوق‌العاده‌ای نیز دارد. بافت منحصر به فرد آن دلیل پیشتازی این گیاه در بین سبزیجات است. برای مطمئن ساختن شما جهت آنکه بروکلی را حتما به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید، در ادامه فهرستی از خواص بروکلی در بارداری برای‌تان فراهم آورده‌ایم. با ما همراه باشید و این فایده‌ها را مرور کنید.

خواص بروکلی در بارداری

آیا می‌دانستید بروکلی واقعا یکی از بهترین سبزیجاتی است که به مادران باردار توصیه می‌شود در طول بارداری مصرف کنند؟ دلایل آن به قرار زیر است:

خوردن بروکلی در بارداری، هجده فایده دارد.

۱. بروکلی منبع خوبی از فولات است

همان طور که در جدول ارزش غذایی اشاره شد، بروکلی یکی از سبزیجات سرشار از فولات است. یک وعده‌ی مصرفی بروکلی می‌تواند نیاز روزانه‌ی شما را تا ۴۲٪ برآورده سازد.

۲. بروکلی می‌تواند اجابت مزاج را بهبود ببخشد و از یبوست جلوگیری کند

در طول دوران بارداری، حرکت درون روده‌ها آهسته‌تر می‌شود چون جنین فضای درون شکم را اشغال می‌کند. به خاطر این موضوع احتمال ابتلا به یبوست وجود دارد و بروکلی که سرشار از فیبر است به بهبود حرکت روده‌ها و پیشگیری از یبوست کمک خواهد کرد.

۳. از به دنیا آمدن نوزاد با نقص مادرزادی پیشگیری می‌کند

نوزادانی که با نقص مادرزادی به دنیا می‌آیند بیشتر به خاطر سوء تغذیه است. بروکلی سرشار از تمام مواد مغذی است که نوزاد شما نیاز دارد، بنابراین ناراحتی مانند نقص مادرزادی را می‌توان با مصرف آن پیشگیری کرد.

۴. رشد سالم جنین را تقویت می‌کند

ترکیب فولات، ویتامین C، ویتامین K، کلسیم، آهن و روی است که برای رشد سالم جنین لازم هستند چون فولات رشد کامل مغز و سیستم عصبی را تضمین می‌کند، ویتامین K و کلسیم برای رشد استخوان‌ها مفید هستند و آهن و روی تولید گلبول‌های قرمز خون را تضمین می‌کنند. ویتامین C تضمین می‌کند تمام رشد و تکامل‌های صورت گرفته در جنین به صورت بهینه اتفاق افتاده‌اند و حفاظت لازم از سیستم ایمنی بدن فراهم آمده

خواص بروکلی برای کودکان

درست است که خوراندن بروکلی به بچه‌ها کار راحتی نیست. در واقع، تحقیقاتی انجام شده است که نشان می‌دهد مادرانی که دوره‌ی بارداری را پشت سر می‌گذارند سبزیجات زیادی مصرف می‌کنند من جمله بروکلی، که پس از به دنیا آمدن نوزاد، آن نوزاد نسبت به بچه‌هایی که مادرشان در دوران بارداری سبزیجات کافی مصرف نکرده‌اند بیشتر سبزیجات دوست خواهند داشت.

خوردن بروکلی در بارداری، هجده فایده دارد

۵. بروکلی برای مغز عالی است

بروکلی نه تنها برای رشد مغز جنین مفید است بلکه برای بچه‌های در حال رشد نیز بسیار فایده‌مند است.

۶. بروکلی سلامت رشد کودکان را تقویت می‌کند

همان طور که در فوق اشاره شد، بروکلی سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی است که برای مراحل رشد کودکان بسیار ضروری هستند، هرچند احتمالا خوراندن بروکلی به آن‌ها چالشی است که هر مادری باید روزی با آن روبرو شود.

۷. بروکلی باعث رشد شناختی در کودکان می‌شود

رشد شناختی سالم یعنی اینکه کودکان نه تنها به لحاظ کلامی فعال هستند بلکه به لحاظ جسمی نیز پویایی لازم را دارند. خوراندن روازنه‌ی بروکلی به آن‌ها باعث رشد بهینه‌ی شناختی در آن‌ّها خواهد شد.

۸. بروکلی برای کودکان عامل تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی بی‌نظیری است

در طول مرحله‌ی رشد، سیستم ایمنی بچه‌ها گاهی هنوز به قدر کافی به تکامل نرسیده است چون آن‌ها آنچنان واکسینه نشده‌اند. حصول اطمینان از اینکه خطری سیستم ایمنی آن‌ها را تهدید نمی‌کند کار اصلی هر مادری است و بروکلی می‌تواند به انجام این کار کمک کند چون سرشار از ویتامین C است.

۹. بروکلی برای درمان اسهال کودکان عالی است

آیا می‌دانستید اسهال برای کودکان می‌تواند مرگبار باشد؟ باید مطمئن شوید که به خاطر بروز این ناراحتی بدن آن‌ها دهیدراته (بی‌آب) نشده باشد. بروکلی که سرشار از آب است بدن کودک‌تان را آبرسانی (هیدراته) خواهد کرد و همین طور باعث بند آوردن اسهال می‌شود.

بروکلی در زندگی روزانه

خب، بروکلی نه تنها برای مادران باردار و فرزندان آن‌ها در سنین حیاتی رشد آن‌ها مهم است بلکه برای هر کسی و در هر سن و سالی مفید است.

خوردن بروکلی در بارداری، هجده فایده دارد

۱۰. بروکلی می‌تواند کم خونی را درمان کند

کم خونی وقتی رخ می‌دهد که شخصی به کمبود آهن مبتلا می‌شود. خب، بروکلی یکی از سبزیجاتی است که سرشار از آهن است بنابراین می‌توانید با افزودن بروکلی به رژیم غذایی روزانه‌تان برای همیشه با کم خونی خداحافظی کنید.

۱۱. بروکلی برای تقویت قدرت بینایی مفید است

بتا کاروتن موجود در بروکلی می‌تواند به عنوان یک تقویت کننده‌ی ویتامین A خودش سرشار از ویتامین A است، بنابراین چنین ترکیب‌هایی برای قدت بینایی و دید مفید هستند. تا در سنین جوانی هستید برای بهبود قدرت بینایی‌تان در سنین بالا از همین حالا خوردن بروکلی را آغاز کنید.

۱۲. بروکلی می‌تواند با سرطان مبارزه کند

بعضی از سرطان‌ها مانند سرطان سینه، پروستات و سایر انواع سرطان را می‌توان با خوردن بروکلی پیشگیری کرد چون بروکلی حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که می‌تواند از تولید سلول‌های سرطان‌زا جلوگیری کند.

۱۳. بروکلی به عنوان یک سم زدای بدن عمل می‌کند

علاوه بر ویتامین C، ترکیب خاصی از آمینو اسیدها و سولفور در بروکلی وجود دارد که برای سم زدایی بدن عالی است. مصرف بروکلی می‌تواند به پاکسازی بدن شما از سموم و رادیکال‌های آزاد به روشی کاملا طبیعی کمک کند.

۱۴. بروکلی برای پوست بی‌نظیر است

آنتی اکسیدان‌ها موجود در بروکلی برای پوست فوق‌العاده مفید هستند. رادیکال‌های آزاد می‌توانند فرایند پیری را تسریع کنند که باعث پیری زودرس پوست‌تان می‌شود. اما با مصرف منظم بروکلی، می‌توانید شاهد کاهش سرعت چشمگیر فرایند پیری به طبیعی‌ترین روش ممکن باشید.

۱۵. بروکلی برای قلب یک ابرخوراکی محسوب می‌شود

اگر بیماری قلبی در شما تشخیص داده شده است، فکر کردن قبل از خوردن به مانند مانترائی عمل می‌کند که همیشه باید به یاد داشته باشید. بروکلی یکی از خوراکی‌های مفید توصیه شده برای کسانی است که مشکلات قلبی دارند. به علاوه، بروکلی قادر است سطح کلسترول را در بدن کاهش دهد، در نتیجه قلب‌تان به صورت بهینه کار خواهد کرد.

۱۶. بروکلی راه حلی برای مشکلات معده است

فیبر موجود در بروکلی برای درمان مشکلات معده عالی است. به علاوه، منیزیم و ویتامین‌های خاص موجود در بروکلی نیز برای درمان اسیدیته‌ی معده و تسریع فرایند جذب مواد مغذی بسیار مفید است.

۱۷. بروکلی سلامت استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد

از آنجایی که بروکلی سرشار از کلسیم و ویتامین K است، مطمئنا برای سلامت استخوان‌ها مفید است. مصرف منظم آن در جوانی بسیار توصیه می‌شود چون وقتی سن‌تان بالاتر برود ذخیره‌ی کافی از کلسیم در بدن‌تان خواهید داشت.

۱۸. بروکلی فشار خون را به نحو موثری تنظیم می‌کند

همه می‌دانند سبزیجاتی که سرشار از پتاسیم هستند برای تنظیم فشار خون عالی هستند و بروکلی که می‌تواند تا ۱۳٪ پتاسیم روزانه‌ی شما را برآورده کند برای کسانی که به مشکل فشار خون مبتلا هستند بسیار مناسب است.

نکات احتیاطی در مورد مصرف بروکلی

حتی خوشمزه‌ترین سبزیجات مانند بروکلی که سرشار از مواد مغذی است نیز ممکن است عوارضی داشته باشند که بهتر است از آن‌ها آگاهی داشته باشیم.

 • هرچند این مورد بسیار نادر است اما لازم است مواظب واکنش آلرژیک ناشی از مصرف بروکلی باشید.
 • از آنجایی که خوردن بروکلی به صورت خام بهتر است، توصیه می‌شود بروکلی ارگانیک خریداری کنید چون بافت بروکلی برای دفع تمام مواد شیمایی که در معرض آن‌ها قرار می‌گیریم به نوعی سخت عمل می‌کند.
 • اگر بزرگسال هستید، می توانید بروکلی را خام مصرف کنید اما اگر می‌خواهید به کودکان خود بروکلی بدهید بهتر است آن را بپزید.

خوردن بروکلی در بارداری، هجده فایده دارد

کلید تندرستی همواره مصرف معتدل خوراکی‌ها است چون، فارغ از این که تا چه اندازه بروکلی برای سلامتی‌تان مفید است، باز هم مصرف بیش از حد آن فقط باعث اثرات مضر بر بدن‌تان خواهد شد و نتیجه‌ی مثبتی در بر نخواهد داشت. مصرف روزانه‌ی بروکلی نسبتا بی‌خطر است و توصیه می‌شود و بهترین کار آن است که بروکلی را تنها سرو کنید، چون خودش به تنهایی قادر است تمام نیازهای روزانه‌ی شما به مواد مغذی را برآورده سازد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر