واکنش غرویان به نامه تند آیت الله یزدی
۷۸۹۹۸۷
۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۷
۱۳۴۲۱
آیت‌الله محسن غرویان در گفت و گویی با اشاره به نامه آیت الله یزدی به آیت الله شبیری زنجانی گفت: به نظر من انتساب این نامه و محتوای آن به آیت‌الله یزدی اندکی قابل تأمل است، اما اگر خود وی آن را تایید کند دیگر جای بحثی نیست.

جماران: آیت‌الله محسن غرویان در گفت و گویی با اشاره به نامه آیت الله یزدی به آیت الله شبیری زنجانی گفت: به نظر من انتساب این نامه و محتوای آن به آیت‌الله یزدی اندکی قابل تأمل است، اما اگر خود وی آن را تایید کند دیگر جای بحثی نیست.

نکته دیگر که باید به آن اشاره کرد، این است که در تاریخ حوزه‌های علمیه، مراجع و مرجعیت در یک مقام و مرتبه‌ای بودند که اجتهاد آزاد داشتند و این چنین نبوده که شخص دیگری بخواهد برای یک مجتهد آن‌هم در حد مرجع تعیین تکلیف کند.

وی افزود: مراجع در اظهارنظرهای فقهی و موضع گیری‌هایی که داشتند، آزاد بودند و این از افتخارات حوزه‌های علمیه و مرجعیت شیعه است که حوزه های علمیه، محل تبادل آزاد فکری و اظهار نظر اجتهادی بوده است. اما این جای شگفتی دارد که کسی بخواهد برای یک مرجع تقلید تعیین تکلیف کند و این مسأله بسیار عجیبی است.

کسانی که در حد مرجعیت نیستند چگونه می‌توانند برای یک مرجع‌تقلید در رتبه‌ای بالاتر تعیین تکلیف کنند؟

این مدرس حوزه علمیه قم گفت: مردم توقع ندارند که این‌گونه اختلاف‌نظرها بین علما به شکل آشکار و علنی مطرح شود. اگر آیت‌الله یزدی نظری داشتند باید به شکل محرمانه به حضور مرجعیت آیت‌الله زنجانی ارسال می‌کردند. ولی این نوع شیوه مطرح‌کردن نظر جای تعجب دارد. به نظر من صلاح نبود که این نامه با چنین لحنی و به صورت سرگشاده نوشته شود.

وی بیان کرد: سوالی هم که برای بسیاری از فضلا، اساتید، طلاب و عموم مردم مطرح می‌شود این است؛ کسانی که در حد مرجعیت نیستند چگونه می‌توانند برای یک مرجع‌تقلید که از نظر علمی و فقهی در رتبه ای بالاتر قرار دارد، این‌گونه تعیین تکلیف کنند؟

آیت‌الله غرویان در پایان گفت: با اینکه رقابت‌های ناسالم جناحی در میان برخی از حوزویان هم وجود دارد، ولی آیت‌الله شبیری زنجانی در میان حوزویان از شخصیت‌هایی هستند که چهره ایشان بیشتر فقاهتی است و بیشتر پژوهش و تحقیق در کارنامه آیت‌الله شبیری زنجانی می‌درخشد.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:12 - 1397/08/06
خداوند همه مارا به راه راست هدایت فرماید. اللهم عجل لولیک الفرج.
Iran, Islamic Republic of
06:46 - 1397/08/06
غرویان که موضعش مشخص است پس بهتر است بیشتر ازاین حرف نزند عاقبت بخیری چیز خوبیست آقای شبیری زنجانی از دستش ندهید.
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
چاپلوسی هم حدی داره
Iran, Islamic Republic of
07:00 - 1397/08/06
ایکاش آقای یزدی براي مشگلات امروز جامعه يه نامه س گشاده برای مسولين نظام ارسال می کردن نه آیت الله زنجانی
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1397/08/06
افرین به این مقاله وزین
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1397/08/06
جناب عرویان مواظب باش عاقنتت مانند کروبی ودیگر بزرگان نباشد که عاقبت بخیر چه بگویم؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1397/08/06
اگر مودبانه این است پس وای بحال بی ادبان
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1397/08/06
برید گمشید بابا الان یک ماه بحث روز اینه واکنش ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج