چیزی به عنوان داروی لاغری وجود ندارد
۷۹۴۴۰۳
۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
۱۳۰۲۶
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تبلیغات داروهای لاغری، گفت: بسیاری از محصولاتی که با نام دارو معرفی می شوند در واقع دارو نیستند، بلکه مکمل یا فراورده های غذایی‌اند که اگر مجوز نداشته باشند جعلی و تقلبی محسوب می‌شوند.

ایسنا نوشت: سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تبلیغات داروهای لاغری، گفت: بسیاری از محصولاتی که با نام دارو معرفی می شوند در واقع دارو نیستند، بلکه مکمل یا فراورده های غذایی‌اند که اگر مجوز نداشته باشند جعلی و تقلبی محسوب می‌شوند.

دکتر کیانوش جهانپور در یک برنامه رادیویی درباره تبلیغ فرآورده‌هایی با عنوان داروهای لاغری، گفت: باید توجه کرد که بیش از یک تا دو قلم دارویی که به نوعی بتواند در لاغری اثرگذار بوده و شواهد و مدارک علمی و فنی مبنی بر موثر بودن را نیز دارا باشد، در دنیا وجود نداشته که آن هم با ضوابط و شرایط خاص و با مدت محدود مصرف می شود.

وی افزود: متاسفانه هر آنچه که در حوزه لاغری به عنوان دارو مورد بحث قرار می گیرد، دارای عوارض بوده و بر همین اساس مورد تایید محافل علمی قرار نگرفته و مدارک متقنی ندارند. البته در مواردی مکمل‌هایی را می‌بینیم که نه شواهد علمی درباره آنها وجود ندارد و نه تاثیر خیلی قوی دارند. این مکمل‌ها در اشکال دارویی موجودند، اما دارو نیستند و ممکن است انواع مختلف آنها در بازار وجود داشته باشد.

جهانپور با بیان اینکه ادعاهایی که درباره تاثیرگذاری مکمل‌ها مطرح می‌شود با واقعیت فاصله دارد، ادامه داد: محصولات دیگری شامل برخی فراورده‌های غذایی، طبیعی یا سنتی نیز هستند که متاسفانه در سال‌های اخیر در کشور ما تبلیغات کاذب و اغواگرانه‌ای را حول خودشان شکل داده‌اند که شاید این تبلیغات هم با واقعیت فاصله بسیار زیادی داشته باشند.

وی افزود: آنچه مهم است، این است که اغلب این محصولات دارو نیستند و آنهایی که مجوز دارند هم لزوما به میزان کافی برای لاغری از نظر اثرگذاری و اثربخشی قابل اطمینان نیستندو در عین حال در مواردی می‌بینیم که برخی از این مکمل‌ها اساسا مجوز هم ندارند و از مبادی غیر رسمی وارد می‌شوند و به هیچ وجه تحت نظارت سازمان‌های مسئول از جمله سازمان غذا و دارو وارد کشور نمی‌شوند که این موارد هم عوارض خاص خودشان را دارند. باید توجه کرد که بسیاری از این محصولات غیرمجاز جعلی و تقلبی بوده و یا از مواد آسیب‌رسان به سلامت در تهیه آنها استفاده می‌شود که شاید بتواند به کاهش اشتها و وزن در یک دوره زمانی بینجامد، اما قاعدتا عوارض آن بیشتر از فوایدش خواهد بود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ارائه راه حل برای استفاده از محصولات لاغری، گفت: یک راه حل کلی این است که اگر این محصولات دارو محسوب می‌شوند، حتما باید توسط پزشک متخصص تجویز شده باشند. ما به هیچ وجه دارویی نداریم که اجازه تبلیغات داشته باشد؛ چرا که اساسا تبلیغات دارو در کشور ما و حتی در بسیاری دیگر از کشورهای دنیا ممنوع است. اگر هم این محصولات مکمل هستند حداقل باید با مشاوره پزشک یا کارشناس تغذیه تجویز شده باشند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین نکته در این زمینه بحث شناسه اصالت کالا است. باید توجه کرد که بازاری که به نام بازار مکمل‌ها یا فراورده‌های لاغری و کاهش اشتها در کشور ما وجود دارد و حتی شاید عالم‌گیر هم باشد، با مساله قاچاق، تقلب و یا جعلی بودن محصولات مواجه است. بر این اساس بعد از تهیه این محصولات، اصالت کلا، اولین نکته ای است که روی هر کالای سلامت محور از جمله مکمل‌ها و فراورده‌های طبیعی و سنتی مجازی قابل استعلام است. اولین مرحله استعلام الصاق برچسب اصالت کالا بر روی محصول است و دومین مرحله این است که اگر محصولی این برچسب را نیز دارا بود از طریق سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ و یا سایت اینترنتیhttp://support.ttac.ir/ یا از طریق اپلیکیشن Ttac این استعلام صورت بگیرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1397/08/17
......هست چرا هست وجود داره......ولی خیلی کم مخدراست....ولی من ثابت میکنم....که روزی نیم کیلو لاغرشوی....بشین وفقط عرق کن...تازه نه آب میخوری نه غذا.....فقط عرق میکنی وچربی میسوزنی.....من ساندویچی کارمیکردم چاق شده بودم...خوردم دارو وسریع لاغرشدم که شلوارم ازپایم می افتاد.....ولی خوب برای همه کسی مناسب نیست خیلی قوی است....همه کسی نمیتونه استفاده کنه....بخواهم اسمش رابگم برترینها سانسور میکنه...ولی هست تو داروخانه هم هست....قرص بسته ایی 15هزارتومان ..10عددی...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
خب میشه اسمشو بگین
s.r...nik
United States
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
خواهش میکنم اسمشو بگید؛ممنون میشم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
من اسمش را میگم ولی هشدارمیدم اول اینکه بایدخیلی بدن قوی داشته باشید واحتیاط کنید خارجی داره ایرانی هم داره....من خارجی اش رامیگیرم ایرانی ارزانتر است....دوم اینکه ظهربخورید تقریبا دوساعت بعداز غذا...سوم نصف کنید چون 100است ونصف کنید که زور نشود ازتون چون دهانتون میخشکه....وحسابی عرق میکنید وباید قول بدهید بالای بلندی وپل هوایی نروید ورانندگی بخصوص نکنید چون بدن عادت نداره....اگرزیاد بخورید حالت تهوع میگیرید ولی اگر کم بخورید در روز نصف هم انرژی زیادی پیدامیکنید وهم لاغرمیشوید خواب نمیروید وغذا نمیخورید چون میل نداریدوطبیعی است...داروخانه بدونه نسخه پزشک نمیده یا باید آشنا باشد یا دکتربنویسد...ازهمه مهمتر 25 سال به بالاباشید...فقط احساس خستگی نمیکنید اگر ورزش کنید که سه برابر عرق میکنید وانرژی دارید...من اسمش رامیگم امیدوارم برترینها سانسور نکنه....
وروجک
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
پشت سر نقطه چین سانسور میکنه..........
وروجک
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
چرا سانسور کردی....اصلا نذاشتی متن دوباره من را.... من که طبیعی نوشته بودم واسم قرص راهم گفتم ....چرانذاشتی برترینها....گفتم این قرص ضرر نداره ....
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1397/08/18
آره هست
کاملا مجاز و در داروخونه
حتی بدون نسخه هم میدن
اتفاقا تبلیغشم چند روز پیش روی یه مجله ای دیدم
خودم الآن دارم می خورم
پدرمم پارسال باهاش ۳۰ کیلو کم کرد
البته در کنارش قرص کاهش اشتها می خورم و مراعات غذایی هم دارم
پاسخ ها
s.r...nik
United States
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
خوب اسمشو بگین دیگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
سلام میشه اسم این دارو بگین،من یه مدت دارو افسردگی استفاده کردم خیلی چاق شدم اگر امکانش هست بگین ممنون میشم،به خاطر اینکه سر کار میرم احساس خوبی ندارم
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1397/08/18
خواهشا اسمشوروبگید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج