طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت «یارانه بنزین»
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
سمپاشی امحا_1
سمپاشی امحا_3
لایکو_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۷۹۹۹۸۰
۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
۱۲۵۰۲
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد که این مرکز طرحی تهیه کرده که به موجب آن «یارانه بنزین» به تمام ایرانی‌های دارای کدملی پرداخت می‌شود و مردم می‌توانند از محل این یارانه قبوض و هزینه حمل‌ونقل خود را پرداخت و یا مبلغ نقدی آن را دریافت کنند.

خبرگزاری فارس: خبرهایی از تهیه و تدوین طرحی در مرکز پزوهش‌ها به گوش می‌رسد که طبق آن یارانه بنزین به تمام ایرانی‌های دارای کد ملی تعلق می‌گیرد.

این طرح از یکسال پیش در مرکز پژوهش های مجلس درحال تهیه و تدوین است که به موجب آن بنزین به هر فرد ایرانی به جای سهمیه به هر خودرو اختصاص می‌یابد.

به سراغ کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس رفتیم تا جزئیات این طرح را از وی جویا شویم:

جلالی در گفتگو با خبرگزاری فارس در این باره گفت: سیاستگذاری درباره بنزین در ایران همواره موضوعی پرچالش بوده و تبدیل شدن این محصول به کالایی شاخص در نگاه جامعه سبب شده تا قیمت‌گذاری آن ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای پیدا کند.

جلالی در همین زمینه اضافه کرد: نظر ما صرفا کارشناسی است و هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

* تحلیل شرایط فعلی مصرف بنزین در ایران

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور، ‌تصریح کرد: شرایط مصرف بنزین در ایران نشان می‌دهد که ادامه شرایط کنونی موجب شده تا واردات بنزین اجتناب‌ناپذیر باشد و قاچاق آن نیز ادامه یابد.

وی افزود: در شرایط فعلی هر فردی که تحرک و جابجایی بیشتری داشته باشد، از بنزین ارزان بیشتری استفاده می‌کند و برعکس، آنهایی که نیاز به سفر درون شهری یا برون شهری کمتری دارند از یارانه پنهان کمتری استفاده می کنند که محاسبه مقدار یارانه پنهان بستگی به در نظر گرفتن نرخ ارز مبنا متفاوت خواهد بود.

* اختصاص یارانه ۶۰ هزار میلیارد تومانی به بنزین

رییس مرکز پژوهش های مجلس یادآور شد: دولت سالانه حداقل حدود 40 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان از طریق توزیع بنزین به خودروهای شخصی و حدود 20 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به خودروهایی مانند تاکسی‌های سنتی و اینترنتی، وانت و ... که خدمات عمومی ارائه می دهند، تخصیص می‌دهد.

جلالی با بیان اینکه بر اساس آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد 50 درصد خانوارها از خودروی شخصی استفاده می‌کنند، گفت: بنابراین آمار اینگونه می‌توان گفت که نیمی از خانوارها از یارانه پنهان بنزین استفاده نمی‌کنند، در نتیجه پرداخت یارانه بنزین می‌تواند امتیازی برای این خانوارها باشد ضمن آنکه خانوارهای دارای خودروی شخصی نیز با دریافت یارانه بنزین به میزان مصرفشان از این یارانه استفاده خواهند کرد.

* طرح مرکز پژوهش‌ها برای پرداخت «یارانه بنزین»

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه از آذر ماه 1396 این مرکز طرح ارائه بنزین به هر فرد به جای هر خودرو را در دست بررسی دارد، گفت: در این طرح یارانه نقدی تغییر نخواهد کرد و مطابق قبل و سیاست‌ها‌ی موجود اجرا خواهد شد اما به هر ایرانی دارای کد ملی، به‌اندازه مشخصی اعتبار استفاده از بنزین به‌طور ماهانه تعلق می‌گیرد. این سهمیه‌ها به‌جای کارت سوخت در کارت ملی هوشمند افراد و یا کارت بانکی که از آن به عنوان کارت سوخت برخط تعبیر می‌شود، بارگذاری می‌گردد.

وی در تشریح اعتبارات اختصاص یافته به کارت افراد و اشخاص، تصریح کرد: اعتبار تخصیص یافته در کارت فقط قابلیت پرداخت هزینه بنزین در پمپ بنزین‌ها، پرداخت قبض برق و آب و گاز طبیعی خانوارها و کرایه اتوبوس و مترو در طول ماه را داشته و در پایان ماه در صورت باقی ماندن اعتبار در کارت، به صورت نقد از خودپردازها قابلیت برداشت خواهد داشت.

جلالی در تکمیل این توضیحات، خاطرنشان کرد: در صورت عدم مصرف بنزین، فرد می‌تواند اعتبار خود را به افراد دیگر از طریق واگذاری اعتبار بفروش برساند، در مرحله اول، در انتهای هر ماه اعتبار باقی مانده در کارت به دولت واگذار و معادل ریالی آن در کارت‌های افراد قابل برداشت خواهد شد و در مرحله بعد با راه‌اندازی بازار بنزین سناریوهای مطلوب‌تری در دسترس خواهد بود.

وی با بیان اینکه این طرح سعی بر توزیع عادلانه‌تر یارانه پنهان بین عموم مردم دارد، تاکید کرد: در این طرح توزیع و مبنای تعیین سهمیه‌ها، داشتن خودرو نخواهد بود ضمن آنکه با اجرای این طرح منابع جدید درآمدی برای دولت به منظور گسترش حمل و نقل عمومی ایجاد خواهد شد. که امیدواریم دستاورد آن توجه جدی به حمل و نقل عمومی در راستای کاهش مصرف بنزین در شهرهای بزرگ و در نتیجه کاهش آلودگی هوا و ترافیک نیز باشد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس یکی از مهمترین دستاوردهای این طرح را جلوگیری از قاچاق سوخت به دلیل اختلاف چشمگیر قیمت در داخل و خارج از کشور دانست و گفت: با اجرای این طرح این امیدواری وجود دارد که مدیریت عرضه سوخت در کشور به صورت هدفمندتر شود.

* کاهش فشار تورم بر مردم با اجرای طرح «یارانه بنزین»

جلالی توضیح داد: با افزایش هزینه‌های زندگی مردم به دلیل رشد قیمت‌ها، امید است تا با پرداخت یارانه بنزین، این پرداخت‌ها بخشی از فشار تورم ماه‌های گذشته بر خانوارها را کاهش دهد ضمن آنکه انتظار می‌رود تا این طرح به تغییر شیوه زندگی از استفاده از حمل و نقل عمومی به جای خودروی شخصی منجر شود.

وی افزود: طرح ارائه شده فعلی برای بنزین باعث خواهد شد تا قدرت انتخاب و اختیار در برابر خانوارها قرار گیرد و از این طریق به خانوارها این امکان داده می‌شود تا از بین استفاده از خودروی شخصی با صرف یارانه اختصاص یافته و یا استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و دریافت مبلغ نقدی یارانه بنزین، یک مورد را براساس الگوی مصرف زندگی خود انتخاب کنند.

* طرح مدیریت حامل‌های انرژی تدوین می‌شود

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس برای مدیریت مصرف سایر حامل‌های انرژی نیز در حال تدوین طرح های دیگری است که به زودی به اطلاع مردم شریف ایران خواهد رسید.

جلالی تصریح کرد : این طرح از سال گذشته در مرکز پژوهش‌های مورد مطالعه قرار گرفت و نخست چندان موافقی نداشت، لیکن با کار مداوم مرکز و تشکیل جلسات توجیه علمی طرح هم اینک موافقان زیادی در مجموعه حاکمیت دارد.

وی افزود: این صرفا در حد یک نظریه است. هنوز هیچ تصمیمی از ناحیه دولت و مجلس اتخاذ نشده است و خوب است صاحب‌نظران این طرح و سایر طرح ها را به بوته نقد و بررسی بسپارند.

جلالی گفت : یکی از مشکلات اصلی کشور ما این است که مستمندان و دهک‌های پایین جامعه هزینه پولدارها و دهک های بالا را می پردازند و این دقیقا خلاف عدالت و فلسفه انقلاب اسلامی است . ما حتی امروز می توانیم برق و بنزین مجانی به افرادی که در اندازه الگوی مصرف استاندارد مصرف می کنند، بدهیم. به شرط آنکه پر مصرف ها هزینه واقعی برق و بنزین مصرفی خود را بپردازند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ادامه داد : هنگامی که شما تصمیم می گیرید به خودرو سهمیه بنزین بدهید، دقیقا حداقل پنجاه درصد جامعه را از حق خود محروم ساخته‌اید، و این خلاف عدالت است ولی وقتی بنزین سهمیه هر فرد ایرانی شد، این نزدیک به عدالت است.

کاظم جلالی همچنین افزود: تاکنون در مسیر گرانی بنزین همواره مردم و خصوصا قشر مستضعف بیشترین آسیب را دیده است. در این طرح گرانی بنزین با تبیین دقیق ابعاد آن و پول مستقیمی که به افراد و خانوارها در این شرایط سخت می‌رسد.

می‌تواند حتی این گرانی از ناحیه مردم خصوصا مستضعفین و صاحبان انقلاب اسلامی مورد پشتیبانی قرار گیرد و بدین نحو که اگر بنزین به شکل سهمیه هر ایرانی بیست لیتر با قیمت هزار تومان در اختیار مردم قرار گیرد و قیمت آزاد آن به طور مثال حدود ۳ یا ۴ هزارتومان باشد، در نتیجه هر ایرانی مبلغ حدود شصت هزار تومان دریافت و به هر خانوار پنج نفره ایرانی مبلغ سیصد هزارتومان خواهد رسید و ثروتمندی هم که در شمال تهران دارای چنداتومبیل است، ضمن برخورداری مساوی از حق خود در صورت مصرف مازاد، باید هزینه آن را بپردازد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/09/02
ط
رح خوبی ولی بهتره مبلغ این رایانه غیر قابل برداشت باشه و صرفا برای خرید مواد غذایی و حمل ونقل عام یعنی حتی هزینه تاکسی هواپیما قطار قابل استفاده باشه
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1397/09/02
بنزین همان هزار تومانی باشد گند نزنید مثل یارانه ها
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1397/09/02
این طرحها خوب است اما بعدش به سرنوشت یارانه دچار میشه الان با یارانه یک نفر میشه یک کیلوتخم مرغ و یک سطل ماست با ده تا نون خرید در حای که در گذشته خیلی بیشتر ارزش داشت
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1397/09/02
کیسه دوختین معلومه ....جمع کنین این طرح های اراجیف و مسخره رو
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1397/09/02
دوباره تو چه کلکی هستید این ملت دیگه یارانه نمیخوان بسه بسه فقط قیمت ها را ثابت نگه دارید ما هیچی نمیخواهیم
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1397/09/02
اگر این طرح در اجرا هم بدرستی اجرا بشه حققتا به عدالت خیلی خیلی نزدیکتر است ..تمام مردم مخصوصا اکثرا که همگی از دهک ضعیف هستیم..باید از این طرح دفاع کنیم تا اون مرفهینی که هر کدوم از اعضای خانوادشون یه ماشین داره از حق مردم فقیر استفاده نکنه یا حداقل هزینشو به همون فقرا بپردازه تا چرخش ثروت عادلانه تر شود
Netherlands
16:52 - 1397/09/02
بازهم کلید کلاه برداری ازمردم وپهن کردن یه بازار دیگه برای رانت خواری زده شد.
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1397/09/02
این طرح هم مانند یارانه خواهد بود که گفته میشد مردم در خرج کردن ان عجله نکنند وپس انداز کنند وپول خود را ولخرجی نکنند!!!!!!!حالا چطور با بنزین سه هزار تومانی که صد در صد تورم بالایی برای جامعه خواهد داشت ایا باز جای پس انداز هم خواهد داشت!!!اینها همه برنامه ای است تا این تتمه پولی هم که میماند مانند دلارهای نفتی به بانکهای خارج انتقال دهند وچرا ما بیدار نمیشویم یک معما شده!تو روز روشن کلاهبرداری میکنند وبنزین پنجاه تومانی را دارند سه هزار تومان میکنند وملت روز به روز دارند فقیر تر میشوند ومنتظر روزهای خوش هستند ولی ان روز نخواهد امد تا خود نخواهیم!!!!!!
پاسخ ها
حسن بازوبندی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
واقعا حرفتون حقه کاشکی همه مثل شما متوجه بودن
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1397/09/02
ازاین به بعدبرای افاغنه هم بزارین کناربااین کم بودجگی وبدبختی تمام پدران ومردان خارجی که بازنان ایرانی ازدواج کردن وکنن به بچههاشون دولت بی لیاقت خاین میخواهدشناسنامه ایرانی بدوازیارانه سوبسید....مثل ایرانیااستفادکنن چقدربی غیرت وبی عرصگی لعنت بهتون ۱۰۰۰برابربدترخطرناکترشرم اورترننگ امیزترازترکمن چاه اونم تواین موقع تاریخی که همه جااطلاع رسانی میش ولعنت به وطن وهم وطن فروشهاتااخرعنربه خودش وخانوادش وبستوانش ازاین بعدبه ایران بگین فلسطین اشغالی۲بدون جنگ وخون ریزی ایران وگرفتن و۸سال سختیهاکشیدیم خونهادادیم که یک وجب ازخاک مون ندیم ولی الان روحانی اصلاح طلبان ووزیراش دارن یکجامیدن وازلین به بعدوزارتها نمایندگان وریس جمهورباپدران خارجی وافغانی که۱ملیون بچه اینجور تعجب نکنید دست پخت مولاوردی ابتکارسلحشوری ذولفقاری وسائدی کمسیون اجتماعی کهپحمایت میکنن ادم بمیراین ننگ وخاری نبینه ووزیرفرهنگ ارشادایران افغان تباروعباس صالحی عثمان ودترلابی گری گسترده میکنه افاغنه ماندگاربشن وبگین مفیدبازورورشوه تبلیغات دستورتورسانهها صداوسیما وازاین به بعدنسل ایران ایرانی۷۰۰۰سال وامپراطوری ازریش میزنن وحیف خونهاوشهداعزیزشرمند ه ایم کوروش بزرگ اسوده بخواب ایران خواب ودارمیش افغانستان مغول ...۲۰ملیون بودجه ومنابع شغلشون دادیم بس نبود...الان مملکت باتمام منابع نفت وگازاب خاک ومعدن تقدیم کنیم به افاغنه اویزون ومفت خور وحشی کثیغ موزی تقدیم باعشق صدرحمت به قاجاریه..‌این همه کمسیون اصلا نبایداین طرح مطرح بش وکسانی این طرح مطرح کردن خیانتشون وبرای همه روشن واختیاراتشون دست امریکاوانگلیس...
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1397/09/02
دمتون گرم این خوبه خدابیش انجامش بدید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
اینا همش کلکه اگه میخان بنزین رو گرون نکنن پس کارت سوخت این وسط چه کارست.سلام بنزین لیتری 3 هزار تومنی.و درود به دولت تدبیرو اومد.
حسن بازوبندی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
متاسفم برای کسانی که یارانه گرفتن براشون درس عبرت نشده
اقا سهم ما از نفت چی میشه باید بنزین و به دلار بخریم ولی درامدمان به ریال باشه
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1397/09/02
خوبه اگه درست اجراش کنید عالیه
پولدارها دارند سعم یارانه بنزین فقیر و بپولها رو میخورند خب زودتر انجانش میداید
یارو ۳ تا ماشین پرنصرف انداخته زیر پای خودشو اهل و عیالش داره از جیب دیگران هم بنزین میزنه
لعنت بر ظالم
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1397/09/02
خدا پدرتو بیامرزه اگر به هرنفر یارانه بنزینشو بدید
بخدا عالیه
ممنونیم
پاسخ ها
حسن بازوبندی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
شما یا متوجه نیستید چی میگید یا حافظه خیلی ضعیفی دارید با این یارانه نقدی چقدر اجناس سرسام اور گران شد
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1397/09/02
خیلی خوبه وخیلی زودتر باید انجام میشد وقیمت بنزین ازاد هم باید برابر با دیگر کشورهای همسایه باشد تا دیکر قاچاقی صورت نگیرد
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1397/09/02
اگر فراموش نکرده باشید موقع افزایش حاملها انرژی آب برق گاز گفتند ماولتفات بحساب همه واریز میکنیم حتی یکی دوماه بحساب همه واریز کردند بعد یواش یواش دهک دهک کردن تا اینکه همه را قطع کردند
پاسخ ها
مهدیزاده
United Arab Emirates
۰۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
خیالتان راحت هر کار دوست دارید انجام بدید .
Iran, Islamic Republic of
07:28 - 1397/09/05
اگه یادتون باشه زمان رفسنجانی هم در مورد مرغ همین کلک پیاده شد و گفتند مرغ به قیمت ازاد به فروش برسد دولت پول کوپن را به مردم برمیگرداند یکی دو ماه انجام و بعد از ان فراموش شد
اینکه برای جلو گیری از قاچاق و مصرف بی رویه قیمت بالا برود حرفی نیست ولی خواهش میکنیم مردم را ... فرض نکنید و وعده وعید بی خودی ندهید ممنون از شعور شما
پاسخ ها
حسن بازوبندی
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
خدمت دوستان سلام عرض میکنم
گران شدن بتزین برای پولدار جماعت غصه ای نداره تو هر شغل و منصبی که هستند از خود مردم اضافه تر میگیرن و گرانی بنزین و قشر ضعیف فقط با پوست و استخوان لمس خواهد کرد
اگر برای جلوگیری از قاچاق این کار انجام میشه قیمت بنزین و تک نرخی کنند و مابه التفاوت ان را هر ماه به حساب یارانه بگیران واریز کنند
خلاصه با این تصمیمات تنش های بدی در جامعه ایجاد میکنند که عواقب بدی برای قشر کارمند و کارگر داره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر