نماینده تهران: باید مدل دو پارلمانی را اجرا کنیم
۸۰۰۴۷۵
۰۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
۳۳۱۱ 
نماینده مردم تهران گفت: ما نظام دو پارلمانی و دو قانونگذاری را در کشور حتما باید احیا کنیم.

خبرآنلاین: نماینده مردم تهران گفت: ما نظام دو پارلمانی و دو قانونگذاری را در کشور حتما باید احیا کنیم.

«اعضای شورای نگهبان دو دوره‌ای شوند» این را عباسعلی کدخدایی در پاسخ به انتقادات درباره شائبه سیاسی شدن تصمیمات شورای نگهبان به زبان می‌آورد. این پیشنهاد که معنایش تغییر اعضا است خود تبدیل به باب گفت‌وگویی برای اصلاح قانون شد اصلاحی که قطعا باید در قانون اساسی دیده شود. اما با همه اما و اگرها این سوال مطرح می‌شود که آیا دو دوره‌ای شدن اعضای شورای نگهبان می‌تواند ما را به جایگاه مطلوب از نظر قانون‌گذاری برساند؟

محمدجواد فتحی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی در این رابطه به خبرآنلاین گفت:من در بحث کلی که نسبت به اصلاح ساختار قانون گذاری کشور وجود دارد، به جد معتقدم در کنار این مجلس باید یک مجلس متخصصانی وجود داشته باشد که می‌توان نامش را مجلس سنا یا هر اسم دیگری گذاشت. به عبارت دیگر ما نظام دو پارلمانی و دو قانونگذاری را در کشور حتما باید احیا کنیم وگرنه تا مادامی که ما هستیم و این سیستم قانون‌گذاری، قوانین و مقررات تصویبی کما اینکه در این چهل ساله تصویب شده است پر ایراد خواهد بود پس ما ناچاریم یک قانونگذار دومی را ایجاد کنیم.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید ادامه داد: وقتی این قانونگذار دوم یا مجلس سنا یا متخصصان یا هر نام دیگری ایجاد شد دیگر به شورای نگهبان آن هم به شکل فعلی نیاز نداریم و تنها آن بعد فقهی شورای نگهبان است که باید درباره شرعی بودن و غیر شرعی بودن مصوبات تصمیم بگیرند.

او با بیان اینکه در صورت وجود مجلس دوم دیگر به حضور حقوقدان‌های شورای نگهبان که بخواهند درباره تطبیق قوانین با قانون اساسی نظر بدهند نیازی نیست گفت: در این مدل پیشنهادی که می توان آن را یک مدل مترقی تصور کرد علاوه بر بعد حقوقی شورای نگهبان دیگر نیازی به مجمع تشخیص مصلحت نظام نداریم و حتی به نهادهای فرعی مانند شورای انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی یا شورای عالی امنیت ملی نیز نیازی نخواهد بود.

نماینده تهران توضیح داد: درواقع در مجلس تخصصی یا مجلس دوم ۵۰ درصد انتصابی و ۵۰ درصد انتخابی هستند که افراد انتخابی با شرایط سختی باید پا به میدان بگذارند، از این جهت که حتما از میان متخصصان باشند. افراد انتصابی هم می توانند این جایگاهی که امروز بعد حقوقی شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی و ... به عهده دارند در مجلس دوم اعمال کنند بنابراین ما بی نیاز از مراجع متعدد خواهیم شد و این سیستمی است که بسیاری از کشورهای متمدن دنیا اجرا می کنند. به هر حال این موضوع نیاز به اصلاح قانون اساسی دارد و بهتر است برای قدم برداشتن در مسیر اصلاح قانون گذاری هرچه سریعتر ما به این سمت حرکت کنیم.

فتحی در پاسخ به این سوال که آیا مشکل قانونگذاری با دو دوره‌ای شدن شورای نگهبان حل نمی شود گفت: مشکلاتی که بر سر قانونگذاری ما وجود دارد قطعا با دو دوره‌ای شدن شورای نگهبان قابل رفع نیست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1397/09/04
مجلسی داریم که تمام اشخاص خبره درآن قراردارند وکارشان فقط دعاکردن است، این افرادبی نهایت خبره را برای راه اندازی مجلس جدید انتخاب کنند
France
14:24 - 1397/09/04
ای برادر
فکرمیکنی با این کار مشکلات حل میشود!؟عزیزدل من همین نهادها یا مجالسی که فرمودین امام برای رفاه مردم و نواقصات احتمالی بوجوداوردن که حالا شدن تمام وعیال سد راه همه چیز ،اصلا این مجالس وظیفه دیگری دارن ،حالا ببین به چه سمتی رفتن !پس اونکه دومجلس هست صدمجلس هم باشه اش همین اش وکاسه همین کاسه
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1397/09/04
مشکل ایران وایرانی روحانی تومجلس از۲۰نمر۴نمره گرفته قبول شده یعنی چی
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1397/09/04
بقول اون طرف که میگفت از ننه اش چی دیدم که میخام از بچه اش ببینم حالا ما ار مجلس شورای اسلامی چی دیدیم که میخایم از بچه اش ببینیم ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج