بودجه دولت برای حمایت از نشر کتاب و مطبوعات
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۱۲۲۰۵
۰۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
۵۲۱۰
لایحه بودجه سال ۹۸ در حالی امروز از سوی دولت به مجلس تقدیم شده است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی حمایت از نشر کتاب و مطبوعات با کاهش بودجه در این لایحه مواجه است.

خبرگزاری مهر: رئیس جمهور صبح امروز با حضور در مجلس شورای اسلامی لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال ۱۳۹۸ را به مجلس ارائه کرد.

اما در ردیف‌های بودجه‌ای پیشنهادی امسال دولت برای حوزه مطبوعات و نشر در سال جاری چه اتفاقاتی رخ داده است؟

قبل از هر مساله کاهش تقریبی بودجه هزینه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به میزان تقریبی ۵ درصد نسبت به سال قبل در لایحه امسال قابل توجه است. به عبارت دیگر بودجه کل این وزارتخانه از میزان معادل ۱۴ هزار و ۱۵۶ میلیارد ریال پیش بینی شده است که در مقابل با بودجه مصوب سال ۹۷ با کاهش ۷۱۸ هزار میلیون ریالی مواجه شده است.

در لایحه سال جاری همچنین مبلغ ۲۳۲۰۰۰۰ میلیون ریال برای حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات پیش بینی شده است که این رفم نسبت به سال قبل که رقم ۲۴۵۵۰۰۰ میلیون ریال برای این منظور مصوب شده است با کاهش ۱۳۰۰۰۰ میلیون ریالی همراه شده است.

اما در سایر ردیف‌های بودجه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نشر برای سال آینده چه ارقامی پیشنهاد شده است؟

بر اساس جداول منتشر شده از جدول بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور حمایت از تقویت و راه‌اندازی کتابخانه‌های مساجد رقم ۲۰۰۰۰ میلیون ریال پیشنهاد بودجه داده است.

همچنین به منظور افزایش ظرفیت صنعت چاپ در کشور رقم ۸۶۰۰۰ میلیون ریال پیشنهاد شده است که شامل بازرسی از چاپخانه‌ها، حمایت از حضور بین‌المللی صنعت چاپ ایران، حمایت از مطالعات تخصصی در زمینه چاپ و کمک به برگزاری جشنواره صنعت چاپ و نیز اعطای مجوز برای اقلام چاپی می‌شود.

در بخش توسعه نشر و ترویج کتابخوانی رقم ۴۳۰۸۰۰ میلیون ریال پیشنهاد بودجه شده است که این رقم شامل مصارف برای بخش‌های بررسی کتاب در سراسر کشور، حمایت از برگزاری نمایشگاه کتاب با رقمی بالغ بر ۹۳۰۰۰ میلیون ریال، حمایت از فرهنگ نقد کتاب، حمایت از حضور بین‌المللی صنعت نشر و کتاب با رقم ۳۰۰۰۰ میلیارد ریال، حمایت از کانون‌ها و مجامع ادبی با رقم ۳۵۰۰۰ میلیارد ریال، سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه نشر با رقم ۷۰۰۰ میلیارد ریال، برگزاری جشنواره‌ها و مسابقه‌های فرهنگی، صدور نظارت و تمدید پروانه فعالیت انتشارات، کمک به برگزاری جشنواره‌ها هفته کتاب و مسابقات کتابخوانی با رقم ۹۶۰۰۰ میلیارد ریال می‌شود.

همچنین مبلغ ۱۶۰۰۰ میلیارد تومان برای حمایت از ترجمه کتب برگزیده در بازارهای جهانی، ۳۴۸۰۰ میلیون ریال برای حمایت از توسعه کتابخوانی در مناطق کمتر برخوردار، ۸۰۰۰ میلیون ریال برای حمایت از انجمن‌های ادبی و ۲۱۰۰۰میلیارد ریال برای حمایت از تبلیغ کتاب و کتابخوانی پیشنهاد شده است.

در جداول امسال همچنین ۳۴۰۰۰ میلیون ریال برای حمایت از مالکیت فکری آثار هنری و ادبی پیشنهاد شده است که صرف آموزش‌های تخصصی برای رعایت حق مولف، تولید پایان‌نامه‌های تخصصی در زمینه مالکیت فکری، سیاستگذاری در زمینه مالکیت فکری، شرکت در کمیته دائم کپی‌رایت و حقوق مرتبط سازمان جهانی مالکیت فکری و کمک به برگزاری همایش مالکیت ادبی و هنری می‌شود.

در بخش امور مربوط به مطبوعات نیز بودجه‌ای بالغ بر ۴۳۵۰۰۰ میلیون ریال پیشنهاد شده است که در میان رقم‌های پیشنهادی تخصیص بودجه برای حمایت از خبرگزاری‌های غیر دولتی و برگزاری نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و نیز حمایت از انتشار مطبوعات دارای مخاطب خاص و برون مرزی نیز دیده می‌شود.

همچنین ردیف بودجه ۹۷۴۰۰۰میلیون ریالی نیز برای حمایت از عرضه نشریات با قیمت مناسب از طریق پرداخت نقدی به آنها در نظر گرفته شده است.

همچنین وزارت ارشاد در بودجه امسال پیشنهاد تخصیص بودجه ۵۰۰۰ میلیون ریالی برای اجرای قانون منع به کارگیری الفاظ بیگانه را داده است.

در زمینه حمایت از امور رفاهی و اجتماعی نویسندگان و هنرمندان و روزنامه‌نگاران نیز بودجه‌ای بالغ بر ۱۰۰۴۴۰۰میلیون ریال پیشنهاد شده است.

در ردیف مربوط به حمایت از نشر و کتاب و مطبوعات رقم ۲۳۲۰۰۰۰میلیون ریال پیشنهاد بودجه داده شده است که این رقم به صرف حمایت از نشر و ترویج کتابخوانی، حمایت از خرید کتب خارجی توسط دانشجویان و اساتید، کمک به اطلاع رسانی و تبلیغ کتاب، کمک به انتشار آثار ارزشمند، کمک به برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب، کمک برای خرید کتاب به منظور تقویت کتابخانه‌ها، کمک به شبکه توزیع کتاب و کمک به مصرف کنندگان کتاب در بخش‌های مختلف اجتماع می‌رسد.

در بخش حمایت از ترجمه آثار فاخر فارسی در زمینه ایران‌شناسی و اسلام شناسی نیز رقم ۳۰۰۰۰میلیون ریال پیشنهاد شده است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
عارفی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
زمردی_فوتر اصلی
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر