انجام ۶ هزار جراحی تغییر جنسیت در ایران
۸۲۶۵۵۷
۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
۸۲۱۷
فرشید مسعودی رییس انجمن حمایت از افراد تراجنسی آمار جراحی تغییر جنسیت در ایران می گوید: در 10 سال گذشته پنج تا 6 ‌هزار نفر مجوز عمل جراحی گرفته باشند. مثلا پزشکی قانونی فقط کسانی را در آمار خودش دارد که عمل جراحی کرده باشند. آمارهای جهانی هم جمعیت‌های متفاوتی نشان می‌دهد.

روزنامه شرق: فرشید مسعودی رییس انجمن حمایت از افراد تراجنسی آمار جراحی تغییر جنسیت در ایران می گوید: در 10 سال گذشته پنج تا 6 ‌هزار نفر مجوز عمل جراحی گرفته باشند. مثلا پزشکی قانونی فقط کسانی را در آمار خودش دارد که عمل جراحی کرده باشند. آمارهای جهانی هم جمعیت‌های متفاوتی نشان می‌دهد.

انجام ۶ هزار جراحی تغییر جنسیت در ایران

بخشی از گفتگو با وی را بخوانید:

* گروه هدف ما ترنس‌سکشوال‌ها هستند. حتی افراد ترنس‌سکشوال‌ هم باید به لحاظ حقوق اولیه انسانی آزاد و برخوردار باشند. در اینکه انتخاب کنند عمل جراحی شوند یا نه. موضوع اینها جنسی نیست. آن‌طور که ما این نگاه را به آنها داریم؛ یعنی دنبال لذت‌جویی‌ها و تنوع‌طلبی‌های جنسی نیستند. آنها فقط می‌خواهند هویتی را که برای خودشان قائل هستند، دیگران هم آنها را به همین صورت بشناسند و آنها را محترم بشمارند.

* اگر فردی که در جسم و جنس یک انسان نر به دنیا آمده و خودش را زن می‌داند و دوست دارد در محافل زنانه باشد و لباس زنانه بپوشد و در جامعه رفتار اجتماعی زنان، یعنی نقش زنانه ایفا کند، بسیار رنج می‌برد که جامعه حاضر نیست او را بپذیرد و می‌گوید تو مرد هستی؛ مگر اینکه عمل جراحی انجام دهی و آن‌گاه می‌توانیم به تو نقش زنانگی در جامعه بدهیم. خیلی از اینها خودشان آگاهانه و عامدانه به سمت عمل جراحی می‌روند؛ چون از جسم خودشان هم ناراضی هستند و تحمل آن را ندارند؛ اما بعضی از ترنس‌سکشوال‌ها می‌توانند با فیزیک‌شان کنار بیایند و بیشتر از پذیرفته‌نشدن و طردشدگی رنج می‌برند. طبیعتا اینها را به زور و اجبار به سمت عمل جراحی سوق‌دادن قبل از آنکه آنها را به‌عنوان یک انسان دارای حق انتخاب به رسمیت شناخته و محترم بشماریم، غیراخلاقی و غیرانسانی است.

* (درباره آماری از تعداد ترنس‌سکشوال‌ها): هیچ‌کس آمار درست و دقیقی ندارد. به دلیل اینکه هیچ متولی خاصی در این بخش وجود ندارد. شاید در قانون فقط آمده که بهزیستی مسئول ارائه یک‌سری خدمات و حمایت‌ها به ترنس‌سکشوال‌هاست که آن هم در نهایت به کمک بلاعوض سه تا پنج‌میلیونی برای اعمال جراحی خلاصه شده. من اگر ترنسی باشم که نمی‌خواهم عمل جراحی کنم و به آن سمت نروم، طبیعتا در آمار بهزیستی هم نمی‌آید. اگر ترنسی باشم که هیچ‌کس بهزیستی را به من معرفی نکرده باشد، من هم نخواهم رفت. اگر ترنسی باشم که دوست نداشته باشم در هیچ ارگان دولتی نامم ثبت شود، سمت بهزیستی نمی‌روم. 

* اگر ترنسی باشم که تمکن مالی دارم و نیاز به کمک بهزیستی ندارم، طبیعتا سمتش نمی‌روم. تعداد بسیار زیاد و درخور‌توجهی از ترنس‌سکشوال‌ها در سازمانی مثل بهزیستی ثبت نمی‌شوند؛ چون فقط کسانی که برای گرفتن کمک بلاعوض مراجعه می‌کنند، ثبت می‌شوند. همچنین است آماری که نزد پزشکی قانونی یا ثبت احوال و... وجود دارد. هیچ‌کدام از آن مؤید آمار دقیق ترنس‌سکشوال‌ها نیست.

* شاید در کل 10 سال گذشته پنج تا شش ‌هزار نفر مجوز عمل جراحی گرفته باشند. مثلا پزشکی قانونی فقط کسانی را در آمار خودش دارد که عمل جراحی کرده باشند. آمارهای جهانی هم جمعیت‌های متفاوتی نشان می‌دهد. طبق یکی از این مطالعات در هر صد هزار نفر، 30 نفر ترنس هستند که با احتساب جمعیت 80 میلیونی ایران تعداد ترنس‌سکشوال‌ها در کشور ما چیزی حدود 24 هزار نفر تخمین زده می‌شود.

* (درباره هزینه جراحی این افراد): بستگی دارد به اینکه فرد بیمه باشد یا خیر یا اگر بیمه باشد، بیمه او تا چه سقفی از هزینه‌های درمان را شامل ‌شود. معمولا در بیمارستان‌های دولتی عمل تخلیه با سه تا چهار میلیون تومان انجام می‌شود. ولی برای افرادی که تحت پوشش بیمه قرار ندارند، در بیمارستان‌های غیردولتی این هزینه ممکن است به بالای هفت میلیون برسد. عمل‌های ترمیمی که شامل پروتز‌ها و لیزر‌ها و... است، به دلیل آنکه عموما شامل بیمه نمی‌شوند، می‌تواند تا 20 تا 30 میلیون تومان هزینه در بر داشته باشد. البته خیلی‌ها مایل نیستند عمل جراحی ترمیمی یا حتی اصلی را در ایران انجام دهند و به کشورهای دیگر مراجعه می‌کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1397/11/11
انشا الله نوبخت وضعیتش بهتر میشه.
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1397/11/11
والا از خدا پنهون نیست از شما چه پنهون... منم میخواستم از حمید معصومی نژاد ررررم به حمیده معصومی نژاد دبی ی ی تغییر کاربری بدم
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1397/11/11
عمل میکنن میرن کاسبی توش نون داره تا چند وقته دیگه همه مردهای ایرانی عمل میکنین تعغیر جنسیت میدن میرن تایلند پول در بیارن ...
‌‌‌‌ ( شب دراز است قلندر بیدار )
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1397/11/11
نیازی به تعقید جنسیت نیست با عمل جراحی مرد پیدا نمیشود کاش میشد رگ غیرت را جراحی میکردن بعد از جنگ رگ غیرت دیده نمیشود همه مثل دولت میگویند به ما ربطی نداره.
Iran, Islamic Republic of
00:35 - 1397/11/12
این عین واقعیت است احتمالا کل کشور ما هرموفردیت هستند یعنی نه مردند و نه زن و گرنه این وضع کشور و ملتی با این همه منابع خدادادی نبود.
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1398/04/10
واقعا نظرات مردم رو آدم میبینه میفهمه چقدر عقب مونده هستن. ای کاش یکبار ترنس بدنیا بیان تا بفهمن تفاوت ظاهر و باطن چقدر سخته. واقعا باید واسه این ملت عقب مونده تاسف خورد. خوبه که از لحاظ شرعی ایرادی نداره حالا اینا شدن کاسه داغ تر از آش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج