واکنش تند پسرِ تختی به ادعای جمشید مشایخی
۸۴۲۴۰۲
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۲
۱۸۷۱۴
حرف‌های جمشید مشایخی سرانجام سبب شد تا بابک تختی از آمریکا سکوتش را بشکند و به توهین‌هایی که به مادر و البته پدرش شده پاسخ دهد.

۲۴ آنلاین نوشت: حرف‌های جمشید مشایخی سرانجام سبب شد تا بابک تختی از آمریکا سکوتش را بشکند و به توهین هایی که به مادر و البته پدرش شده پاسخ دهد.

گفت و گویی از بابک تختی با مهدی رستم‌پور گزارشگر و مجری پیشین رسانه ملی که چند سال قبل از کشور رفت در کانال این کشتی نویس منتشر شده که فارغ از مشی تند بابک نسبت به مواضع رسانه ملی توضیحاتی شفاف دارد درباره ابهام بزرگ درباره زندگی جهان پهلوان.

به دلیل همه چارچوب‌ها و خط قرمزهایی که باید رعایت کنیم، بخش‌هایی از حرف‌های بابک تختی در این گفت و گو که صرفا پاسخ به اتهامات مشایخی و حتی رسانه‌های اصلاح طلب به جهان‌پهلوان تختی است با کمی تغییرات به اجبار در تک واژه‌ها، در ادامه برای‌تان نشر می‌شود.

*من به دنبال دانستن اینکه چه اتفاقی برای پدرم رخ داده ، رفتم وزارت اطلاعات.آنجا به من گفتند سری به هتل آتلانتیک زدی؟

*من زنگ زدم و آقای ساعدی به من گفت:بابک جان این بیست و چندسال کجا بودی؟ چرا نیامدی قاتل پدرت را ببینی؟

*من در تمام طول مسیر با خودم ترس داشتم که باید می رفتم و او را می دیدم؟ کسی که همه می گفتند هتلش خانه امن ساواک بوده است. حتی در همان فیلم اول تختی هم درباره اش زده شده بود.من با او نشستم و بعد مصاحبه ای کردم و گفتم تختی خودکشی کرده و همه مایی که آقای ساعدی را قاتل تختی می‌دانستیم یک عذرخواهی به او بدهکاریم.

*بعد از آن نشریه یا لثارات به من یک هشدارهایی داد!

*در سال ۱۳۴۶ به طور مداوم نشریات آن زمان درباره خودکشی تختی با جزئیات نوشته بودند ولی بعد ۵۰ سال مدیران تلویزیون آنتن می دهند تا بحث خودکشی تختی به زردترین حالت ممکن منتشر شود.

*حتی دیگر زردترین روزنامه‌ها درباره سلبریتی‌ها هم این طور نمی‌نویسند که همسر فلان سلبریتی با چه کسی بوده و بعد از او چه کرده و این جور حرف‌ها. این یعنی اضمحلال فرهنگی. واقعا کاری می‌کنند آدم مخش سوت می‌کشد که واقعا شاملو و فردوسی و حافظ از این جا در آمدند.

*آقای مشایخی گفتند تختی نمی‌توانست با این زنش زندگی کند. اصلا این کسی که شما می‌شناسید تختی نیست. اصلا تختی لات و لمپن نبوده. زنش را دیده بوده، می دانسته حجابش {چطور است} مثل شما عقب مانده نبوده. ارزش‌هایش با شما تفاوت داشته. با شعبان جعفری و دیگر لات و لوت‌هایی که شما اسم می‌برید، که روایت‌های زندگی تختی را از آنها شنیدید بیگانه بوده و تفاوت داشته است. دوستانش می‌دانند، الان رفقایش هستند، آقای صنعت‌کاران هست، از او بپرسید. تختی اگر توی خیابان شعبان جعفری را می‌دید، مسیرش را عوض می‌کرد.

*تختی عارش از این بود که کشتی با این لات و لمپن‌ها قاطی شده. عارش از این بود که ورزش ملی بود، عشقش بود و راه عشق ورزیدنش به ملتش بود را یکسری لمپن از کنارش تغذیه می‌کردند و شمشیر نشاندند در بدن آقای فاطمی. این تختی شما نیست. تختی مگر مثل شما بود که نتواند از زنش طلاق بگیرد؟

*شما منظورتان اختلاف نیست، شما منظورتان این است که شهلا به تختی خیانت کرده است و تختی تاب نیاورده و خودکشی کرده است. از این اراجیف‌تر و مزخرف‌تر برای من ممکن نیست. اگر این اتفاق افتاده بود چرا نمی‌توانست از شهلا جدا شود؟ مگر رستم و رخشش است که کسی جز رستم نمی‌توانست سوارش شود؟ این چه استدلال بیهوده احمقانه‌ای است.

*این اصلا اسطوره شکنی نیست. دارند اسطوره زایی می‌کنند. برای تختی اسامی مختلفی گذاشتند. گفتند تختی اهل خانواده نبود. می‌گفتند برای خانه و خانواده ساخته نشده بود. آدم مهربانی که همه زندگی‌اش بخشیده بود، به زن و بچه‌اش نمی‌توانسته ببخشد؟

*مادر من که زندگی‌اش را کرد ، تمام شد و رفت اما این خجالت‌آور نیست برای مردمی که یک دختر ۲۱ ساله را این بلا را سرش آوردند؟ آن آقای مافی را یادتان هست که این دفاع از تختی نیست، نابود کردن تختی است. اینکه جهان پهلوان یک مملکتی از دست یک دختر بیست و یکساله خودش را کشته است. یعنی چنین مملکتی رئیس‌جمهوری بهتر از احمدی‌نژاد می‌خواهد که جهان پهلوانش از دست یک دختر بیست و یکساله خودکشی می‌کند؟

*مادرم یک دختر ساده از خانواده معمولی که نه ربطی به کبریت توکلی داشت خاندانش و نه اتوتوکل. مادر من کلی به خودش غره شده بود برای ازدواج با تختی. دهانش هیچ وقت از خنده بسته نمی‌شد.

بله با هم اختلاف داشتند. هم اختلاف طبقاتی داشتند و هم اختلاف سنی داشتند و این را مادرم به اطلاعات هفتگی هم گفته بود. ولی خب زن و شوهر بودند. مردم با هم ازدواج می‌کنند که اختلاف هم داشته باشند!

*یکی از اختلاف‌هایی که داشتند مثلا این بود. تو سینما سرود شاهنشاهی می‌زدند و مردم باید بلند می‌شدند. مادرم می‌گفت خب برویم تو سینما و بلند نشویم و این بابا را عصبانی می‌کرد.

*این پروژه شهیدسازی تختی را اولین بار جلال آل‌احمد شروع کرد. او از آن‌جایی که گفت: «جهان پهلوان باشی و در بودن خود جبران کرده باشی ، نبودن دیگران را» و این دروغ باعث و بانی خیلی از مشکلات برای دیگران شد. این آقای ساعد مدیر هتل آتلانتیک بارها زندان رفت. حتی رفت پیش آقای طالقانی و گلایه کرد یا مرا بکشید یا بگذارید زندگی‌ام را بکنم. تا قبل از انقلاب مادر من قاتل تختی بود و بعد از انقلاب این آقای ساعد مدیر هتل آتلانتیک ، قاتل بود!

*سازندگان فیلم اول تختی پیش ساعد رفته بودند. آنها حرف‌های او را شنیده بودند ولی باز فیلم را طوری ساختند که آن هتل ستون ساواک بوده و حرف‌های این مدیر را نساختند. خود من این حرف را باور کرده بودم. نمی‌دانستم حتی این هتل در تهران واقعا وجود داشته باشد که بروم با مدیرش حرف بزنم.

*داوری ما درباره حکومت‌ها هرچه می‌خواهد باشد نباید قاطی واقعیت‌ها کرد. من اسناد پس از مرگش را دیدم. اینکه تختی طرفدار مصدق بود غیرقابل انکار است. تختی با دانشجوها دیدار داشت. در تولیدو با دانشجویان کنوانسیونی در تولیدو دیدار کرد و می‌گوید باید تندتر باشید از جبهه ملی.

*او را نگذاشتند مربی کشتی شود، جلویش را گرفتند. ولی نه نکشتندش!

تختی علیه همه زخم زبان‌ها و فشارها، آگاهانه دست به تصمیمش زده است. تختی با مردم زندگی کرده بوده. من تصور می‌کنم او نمی‌توانست پیش‌بینی کند که چه اتفاقاتی بعدش می‌افتد. آن دوره‌ها را اگر مرور کنیم من تصور می‌کنم رفته بود هتل به این امید بود که یکی سراغش بیاید و نجاتش بدهد. در یادداشت‌هایش می‌گوید من یهودی سرگردانم…

تختی مداوم می‌گوید که با کشتی ادای دین می کند با مردم . او رفت آنجا در جنوب کشتی را آغاز کرد. این آدم راه ارتباط با مردم پیدا کرده بود و برایش خیلی مهم بود. تختی نمی‌خواست این را قبول کند که راهی برای تغییر جهانش را ندارد. آخر زندگی‌اش این بن بستی بود که راهی بین این مبادلانه عاشقانه با مردمش را نداشت. نه می‌توانست مردمش را خوشحال کند، نه می‌توانست انقلاب کند و نه می‌توانست مصدقش را آزاد کند. این بزرگترین چالش روزهای پایان عمرش بود.

*آقای ساعد هتل آتلانتیک نمی توانست هتل را بفروشد برود که اگر می‌رفت

ما مملکت پهلوان پروری نیستیم که اگر بودیم هزار تا مثل تختی داشتیم. نگاه آزار دهنده این است که تختی را از زمین ببرد آسمان .

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 46
در انتظار بررسی:0
Netherlands
00:16 - 1397/12/24
يا من نفهميدم
يا خيلي بد بيان شده
پاسخ ها
رهگذر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
منم همین حس رو دارم.
ترسو
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بخاطر سانسور شدن شديد سخنان بابك تختي كه احتمالا به مذاق آقايان خوش نيامده ، اينگونه دچار قطع و جرح شده !
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
من که اصلا نفهمیدم تایید کرد خودکشی و یا تکذیب فقط یه جا دیدم عقدشو خالی کرد به احمدی نژاد فحش داد:)
Iran, Islamic Republic of
00:22 - 1397/12/24
تختی خودش رو کشت چون تحمل قهرمان مردم بودن رو نداشت.و جالبه که بعد خودکشی تبدیل به اسطوره شد.و زنش و صاحب هتل هم قربانی شدند...بیچاره مردمی که نیازمند قهرمان اند
پاسخ ها
گنزق
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بینام جان ، عزیزم تو چند سالته؟
alireza
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خیلی معذرت میخوام قربان . اون موقع شما کجا تشریف داشتید که اینقدر محکم صحبت میکنید. به پسرش هم اطلاع بدید که در جریان هستید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
افرین لایک
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
آفرین
United States
00:23 - 1397/12/24
امان از این ممیزی! خوب اخه ادم عاقل، پسر تختی از تحریف تاریخ شاکی هست، بعد شما حرفهاش رو با تحریف منتشر میکنی؟
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1397/12/24
خوب لپ کلام تختی خودکشی کرده 40سال میگفتند کشتنش ولی شواهد گویا خودکشی تختی است
پاسخ ها
لولو
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
هر کسى رو که اينها تاييدش مى کنن توش شک کنيد
Iran, Islamic Republic of
00:35 - 1397/12/24
واقعیت اینه که وقتی یک بادکنک زیاد از حد گنده میشه از ترس اینکه کل حجم اتاق رو بگیره باید ترکوندش. تختی حجمش زیاد شده بود و طبیعتا خیلیا خوششون نمیومد. اونایی که قائل به خودکشی هستند باید ساده اندیشی رو کنار بذارن! تختی خواننده رپ دهه ۶۰آمریکا نبود که به خاطر مشکل مصرف هروئین یا پوچ گرایی و ... خودشو بکشه، آدم بسیار سرسختی بود که از صفر به اوج رسیده بود و در قلب ملت جا داشت، چنین کسی خودشو نمیکشه.
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
مشکل شما اینه که میگن چون فلانی سختی کشیده و معتقد بود، پس نمیتونه خودکشی کنه. چون در این صورت تمام اعتقادات شما رو زیر سوال میبرد و دیگه نمیتونی ازش اسطوره بسازین. یاد بگیریم که آدما رو طوری که هستند ببینیم و بدانیم که هیچ کس معصوم نیست.
Iran, Islamic Republic of
00:44 - 1397/12/24
من که از این متن متوجه نشدم که پسرش آخر موافق حرفهای مشایخی بوده یا نه واقعا خیلی درهم وجملات بی معنی هستند
پاسخ ها
رسول بیروتی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
دقیقا
خیلی گنگ بود خییییلییییی
یا پسر تختی نفهمیده چی گفته یا چی نفهمیده پسر تختی گفته!✨✨
France
00:46 - 1397/12/24
تختی به دستور سازمان سیا وبه دست ساواک کشته شد چون تختی رهبر مردمی بود واز سرمایه دار ها حمایت نمیکرد وراه روش زندگی اش شبیه چپی های آن زمان بود که مخالف آمریکا ونظام سرمایه داری بوداند ترس آمریکا وساز مان سیا از تختی این بود که شاید در آینده نزدیک گرایش سیاسی خود به چپی ها را اعلام کند وتمام طرف داران وی به سمت چپی ها بروند وکفه سیاسی ایران به سمت شوروی آن زمان سنگینی کند وشاید چپی ها وشوروی در ایران به پیروزی سیاسی برسند بنابراین برای جلوگیری از پیروزی وتقویت چپی ها تختی را قربانی کرداند در واقع مرحوم تختی قربانی عقیده خود یعنی حکومت مردم وعدالت محوری ومخالفت با نظام سرمایه داری شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
خخخخخ اره تو راست میگی
علی۷۷۷
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
جنست خوب بوده
ترسو
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
بدون نام هميشه در صحنه ! برادر ! پاشو ديگه ، از صبح هم گذشته ، لنگ ظهره !!!!!
بدون نام
United Arab Emirates
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
این اطلاعات خیلی خیلی دقیق رو از کجا آوردی؟ نکنه خودت ساواکی بودی؟
بدون نام
United Arab Emirates
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
نه بابا این سازمان سیا رو از کجا اوردی امریکا ستیز
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1397/12/24
خیلی خوب و زیبا نوشت و همه ضعف های ما را نشان مان داد ولی باز هم معمای مرگ تختی باقی ست ، تختی بزرگ اسطوره وطنم همیشه محترم و نیک در یادها می ماند .
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1397/12/24
هرکی گفته تختی خودکشی کرده از آدمیت بویی نبرده.این مشایخی چند ساله چرت وپرت زیاد میگه.جدی نگیرینش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
تختی با زنش مشکل داشت واون شب را در هتل بود بعد هم خودکشی کرده حالا چرا نخواستند این موضوع را با مردم در میان بگذارند میخواستند از تختی یک قهرمان کذایی بسازند همین حالا یک عده غرق این قهرمان کذایی شدند وحاضر نیستند بپذیرند اگه چاره داشتن او رو شهید قلمداد میکردند
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1397/12/24
کاش خبررسانی ها شفاف بود و بدون جرح و تعدیل مصاحبه رو چاپ می کردید
Iran, Islamic Republic of
02:04 - 1397/12/24
مگر رخش است که کسی جز رستم سوارش نشود
......
برای توصیف یک زن و توجیه طلاق زشت ترین چیزی بود که تابحال شنیدم, متاسفم که لحن پسر جهان پهلوان اینه....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
نادان! از استفهام انکاری استفاده کرده یعنی داره اون جمله رو نفی میکنه.
Iran, Islamic Republic of
06:39 - 1397/12/24
خدالعنتت کنه مشایخی..میدونستم دروغ میگی..
پاسخ ها
لولو
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
هر کسى رو که اينها تاييدش مى کنن توش شک کنيد
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1397/12/24
جمشید مشایخی تمام حیثیت و شخصیت خود را از دست داد
جهان پهلوان تختی برای ما تا همیشه جهان پهلوان است
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1397/12/24
برو بشبن سر جات . یا مرده یا کشته شده چه فرقی واسه تو میکنه. جواب داری بیا اینجا باباتو کشتن یا خودش خودشو کشت واسه تو که بد نشد
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1397/12/24
من از حرفهای پسرش فهمیدم که خودکشی پدرش رو تایید کرده. ولی مهم نیست که تختی خودکشی کرد یا نه مهم مرام پهلوانیش هست. الان چند درصد از ما زن و بچه رضا یزدانی یا سوریان رو میشناسیم. زمان قبل از انقلاب افراد مهم کل زندگیشون در معرض دید مردم بود با اینکه شبکه های اجتماعی هم نبود. حتی خاندان شاه هم همینطور
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1397/12/24
یا خبر ی را نزارید یا خیلی شفاف بزارید که کاربران نروند از سایت هایی مثل بی بی سی اخبار دنبال کنند من که در کل نفهمیدم چی گفت
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1397/12/24
خیلی روشنه که تختی خودکشی کرده ...
United Arab Emirates
10:15 - 1397/12/24
خوب، اینجا هم دقیقا اعتراف کرده که تختی خودکشی کرد و ...
United Arab Emirates
10:29 - 1397/12/24
به نظرم هرچی مشایخی گفته راست گفت
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1397/12/24
اقای جمشید مشایخی شما سن وسالی ازتون گذشته در مورد دیگران قضاوت ناحق نکنید .شما خدا نیستید ..
United Arab Emirates
11:16 - 1397/12/24
اتفاقا پسر تختی در همین مصاحبه به صراحت میگه که تختی خودکشی کرده، منتها در اینجا اون قسمتشو سانسور کردید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
دقیقا ، خودکشی رو تکذیب نکرد ، فقط اینکه علت خودکشی پدرش مادش بوده رو تکذیب کرد ، و همچنین اینکه تختی رو ساواک نکشته ، به هر حال چیزی از ارزش جهان پهلوان تختی کم نمیشه
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1397/12/24
ناراحت نباش مردم حرف این پیر الزایمری را باور نمی کنند اینها خیلی وقت است از چشم ملت افتاده اند فقط یک عده عروسک آنها را قبول دارند
Canada
13:58 - 1397/12/24
احمدی نژاد و خداییش خوب اومد یه جورایی گفت مردم اگه حالیشون بود مموتی ریس جمهورشون نمیشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
درود بردکتر احمدی نژاد حلمی مستضعفان
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1397/12/25
چرا پیام من رو با این که بی ادبی هم نکردم نشون ندادید در حالی که بیشتر پیام های توهین آمیز رو نشون میدید دیگه خوشم از این برنامه شما نمیاد و اون رو حذف میکنم
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1397/12/25
خیلی متأسف شدم! از خودکشی تختی! و از اینکه پسر اون مرد در کشور دشمن ماست! ولی اینرو هم باور دارم که مردم ما با شعورشون تختی رو باور دارن! یعنی مرام تختی! مثل پوریای ولی! و اتفاقا این نشون میده مردم ما شخص پرست نیستن! بلکه این شخصیت افراده که درون اونا سالیان سال موندگاره! و ضمن اعلام انزجار از موضع و گفتار بابک, هنوز احترام خاصی برای تختی قائلم و اونو اسطوره میدونم!بازم میگم جهان پهلوان تختی... و بهش مفتخرم!
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1397/12/25
اینم یه گره کور دیگه به معمای مرگ تختی بنده خدا معصوم نبوده که اشتباه نکنه انسان جایز الخطاست نمیدانم چرا پسرش برآشفته میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج