دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما
۸۴۳۷۸۶
۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
۷۷۷۷ 
یکی از دلایل سقوط به پنجره‌های مربعی بازمی گشت که فشار زیادی را به زوایای هواپیما وارد می‌نمود و آن را شکننده کرده و در معرض سقوط قرار می‌داد، چون بیشترین فشار و تنش در گوشه‌های تیز پنجره‌های مربعی رخ میداد، به خصوص وقتی که هواپیما اوج می‌گرفت، به همین دلیل برای امنیت بیشتر آن‌ها را گِرد طراحی کردند.
وبسایت تابناک باتو: چرا پنجره هواپیما‌ها گِرد و یا بیضی شکل است؟! این یکی از چندین پرسش بسیاری است که مردم از روی کنجکاوی و یا تمایل برای دانستن اطلاعات بیشتر درباره جهان پیرامون می‌پرسند. هر چیزی که به هواپیما و هواپیمایی مرتبط است، دقیق و حساب شده است تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری شود. اشتباه در این زمینه باید به صفر برسد، زیرا نخستین اشتباه، آخرین است که فجایع غیرقابل جبران را پدید خواهد آورد.

۱. چرا پنجره هواپیما‌ها گِرد است؟!
 
دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما

در سال ۱۹۵۰ میلادی، هواپیمای جت مسافربری «دِ هاویلند کامت» به عنوان نخستین جت مسافربری دنیا تولید شد. هاویلند کامت به مانند یک معجزه بود. اما پس از گذشت فقط یک سال از آغاز فعالیت این هواپیما، مشکلات آن به تدریج نمایان شد تا جایی که طی دوازده ماه سه فروند کامت سقوط فاجعه باری داشته و نابود شدند. مهندسان متخصص به بررسی تکه‌های هواپیما و شواهد موجود پرداختند و در نهایت به یک نتیجه رسیدند که خلاصه اش این بود: علت این سقوط‌ها شکست ساختاری است. یکی از دلایل سقوط به پنجره‌های مربعی بازمی گشت که فشار زیادی را به زوایای هواپیما وارد می‌نمود و آن را شکننده کرده و در معرض سقوط قرار می‌داد، چون بیشترین فشار و تنش در گوشه‌های تیز پنجره‌های مربعی رخ میداد، به خصوص وقتی که هواپیما اوج می‌گرفت، به همین دلیل برای امنیت بیشتر آن‌ها را گِرد طراحی کردند.

۲. چرا بیشتر هواپیما‌ها رنگ سفید دارند؟!
 
دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما

خنک نگه داشتن هواپیما و محافظت از آن: بهترین رنگ برای خنک نگه داشتن بدنه هواپیما رنگ سفید است. محافظت از قطعات پلاستیکی و مواد کامپوزیتی هواپیما از تابش نور خورشید بسیار مهم است. رنگ سفید این قابلیت را دارد که هواپیما را در مواجهه با اشعه‌های خطرناک خورشید محافظت کند. رنگ سفید کم هزینه‌تر است، قیمت رنگ سفید از بقیه رنگ‌ها کمتر است. مانع برخورد با پرندگان می‌شود، پرندگان قدرت زیادی برای دیدن رنگ سفید دارند، و در نتیجه احتمال برخورد با پرندگان کاهش می‌یابد. رنگ سفید شکاف، خراش و ترک‌های هواپیما را به خوبی نشان می‌دهد، بروز شکاف روی بدنه هواپیما نشانه بسیار بدی است، به پرواز درآوردن هواپیمایی که بدنه اش آسیب دیده، عواقب خطرناکی را به دنبال دارد.

۳. چرا خلبان‌ها اجازه داشتن ریش را ندارند؟!
 
دانستنی‌های شگفت انگیز درباره هواپیما

برخی از شرکت‌های هواپیمایی قوانین سختی دارند، به خصوص درباره زدن موی صورت، به طوری که آنان خلبان‌ها را از گذاشتن ریشِ پرپشت منع می‌کنند، زیرا موی صورت اجازه نمی‌دهد تا ماسک اکسیژن به طور ایمن روی صورت خلبان قرار بگیرد و در نتیجه زندگی همه سرنشینان را در معرض خطر قرار می‌دهد.
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:17 - 1398/01/05
همون حقایق جالبی درباره هواپیما و شغل خلبانی که نمی دانستید بود که این مطلب
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/01/05
برتریمها داداچ پست های قبلو میاری اول میزاری؟

یه چیز جدید بزار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
اره بابا من خیلی وقته برترینها دارم خیلی از پست ها و مطالبو تکراری میزارن
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1398/01/08
این سوالات رو از هرکسی پرسیدم نتونست۴ه جواب بده
حتی از یک‌ خلیان هم پرسیدم نتونسته جواب بده
۱- چرا مکالمات خلبان و برج مراقبت بجای ذخیره شدن در جعبه سیاه در داخل برج مراقبت ذخیره نمیشود؟
۲- چرا یک دوربین در داخل کابین خلبان نصب نمیشود تا کلیه حرکات خلبانان و اتفاقات داخل کابین را در برج مراقبت ذخیره کند؟
Iran, Islamic Republic of
04:09 - 1398/01/13
پاسخ به سوالات کسی که سوال مطرح کرد:
۱-چون تعداد هواپیما ها انقدر زیاده که نمیشه همشون تو یه جا ذخیره بشن و باید درون خودشون باشه که هم صدا با کیفیت باشه و هم داده های پرواز.
۲-چون از لحاظ امنیتی مشکل داره و نیازی به این کار نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج