اول خرداد، پایان ماراتن قیمت‌گذاری بنزین
۸۵۸۲۱۹
۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
۹۸۹۵
دیگر کار از زمزمه گذشته و بر اساس گزارش‌ها تصمیم بنزینی دولت در آستانه نهایی‌شدن است.

روزنامه شرق: دیگر کار از زمزمه گذشته و بر اساس گزارش‌ها تصمیم بنزینی دولت در آستانه نهایی‌شدن است.

دو سناریو پیش‌روی دولت قرار گرفته است؛ نخست، حفظ کارت سوخت شخصی و حذف کارت سوخت جایگاه‌ها به همراه بنزین تک‌نرخی و دوم، سهمیه‌بندی بنزین بر دو نرخ که نرخ پایه برای هر لیتر بین هزار تا هزارو 300 تومان و نرخ دوم رقمی بین دوهزار تا دوهزارو 500 تومان با درنظرگرفتن سهمیه 60 لیتری برای هر خودرو خواهد بود.

باید در نظر داشت هر دو سناریو، مبتنی بر احیای کارت سوخت است. علاوه بر آن، بر اساس شنیده‌ها، دورترین زمان اجرای تصمیم دولت، اول خرداد است؛ اما «فارس» خبر داده این تصمیم احتمالا از ساعت 24 روز پنجشنبه همین هفته (12اردیبهشت‌) اجرائی شود. با توجه به پشتوانه تصویب طرح سهمیه‌بندی بنزین در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، به نظر می‌رسد جدیت بر اجرای این تصمیم بسیار بالاست.

متقاضیان در انتظار صدور کارت سوخت

هرچند جدیدترین اطلاعیه شرکت ملی پخش از آغاز مجدد ثبت‌نام کارت سوخت خبر داده است، برخی از متقاضیانی که پیش از این ثبت‌نام کرده‌اند، همچنان در انتظار صدور کارت سوخت جدید هستند؛ در‌حالی‌که قرار نیست کارت سوخت جدیدی صادر شود. جدی‌شدن خبر تصمیم جدید برای «بنزین»، از سوی برخی کارشناسان حوزه انرژی و سوخت حمایت می‌شود.

آنها می‌گویند باید مانع هدررفت بنزین و قاچاق آن به دیگر کشورها و همچنین تلاش برای تغییر قیمت این حامل انرژی بر اساس فوب خلیج‌فارس باشیم؛ این در حالی‌ است که طیف مقابل بارها این قیاس را رد کرده‌اند؛ زیرا معتقدند در شرایطی که میزان دستمزدها با کشورهای همسایه برابر نیست، تلاش برای هماهنگ‌سازی هزینه‌هایی که بر دوش مردم سنگینی می‌کند، اقدامی نامعقول است.

بااین‌حال، آنچه اکنون در مرکز توجه دولت و سیاست‌گذاران است، میزان مصرف بنزین است که از ابتدای سال جاری به بیش از 91 میلیون لیتر در روز رسیده. آنها انتظار دارند با اجرای طرح سهمیه‌بندی، مصرف بنزین کاهش یابد و قاچاق بنزین نیز کنترل شده و به صفر برسد! اقدامی که بارها از سوی کارشناسان منتفی دانسته شده؛ زیرا به گفته آنها، قاچاق سوخت قبل از جایگاه‌ها انجام می‌گیرد که از توان مردم عادی کاملا خارج است.

تصمیم قطعی برای احیای کارت سوخت

جواد نوفرستی، کارشناس انرژی، با بیان اینکه تصمیم قطعی به احیای کارت سوخت است، می‌گوید: احیای کارت سوخت در قالب دو سناریو مدنظر قرار گرفته که مشخص نیست کدام سناریو در دستور کار قرار خواهد گرفت. نوفرستی ادامه می‌دهد: در سناریوی نخست، الزام به استفاده از کارت سوخت شخصی و حذف کارت جایگاه حتی با نرخ فعلی یا جدید و بدون سهمیه‎بندی مدنظر قرار گرفته که در این ‌صورت با بنزین تک‌نرخی روبه‌رو خواهیم بود.

در سناریوی دوم، احیای کارت سوخت به شیوه سابق و در قالب سهمیه‎بندی و سیستم دونرخی اجرائی خواهد شد. در این ‌صورت، نرخ پایه بین هزار تا نهایت هزارو 300 تومان و نرخ دوم بین دوهزار تا نهایت دوهزارو 500 تومان در نظر گرفته می‌شود. او در پاسخ به این پرسش که موعد اجرائی‌شدن این تصمیم چه زمانی است، پاسخ می‌دهد: این تصمیم به‌زودی عملیاتی خواهد شد و در دیرترین حالت، اول خردادماه اجرائی می‌شود. به گفته او، به احتمال قوی، سهمیه هر خودرو 60 لیتر در نظر گرفته شود، اما هنوز رقم آن نهایی نشده است.

این کارشناس انرژی با اشاره به پیامدهای این تصمیم دولت می‌گوید: یک، احیای کارت سوخت یعنی سامانه نظارتی، یعنی کاهش قابل‌توجه قاچاق حداقل 10 میلیون لیتر در روز و فرصت درآمد صادراتی برای دولت. دو، با این اقدام صنعت CNG دوباره توسعه خواهد یافت و سهم گاز در سبد سوخت حمل‌و‌نقل افزایش می‌یابد.

این اقدام، کمک مجدد به کاهش مصرف بنزین و جایگزینی با گاز از 21،22 میلیون مترمکعب روزانه فعلی به بالای 30 م م م در روز خواهد بود. این اقدام به معنای آن است که فرصت صادراتی بیشتری برای بنزین در اختیار دولت برای جبران بخشی از کاهش درآمد نفتی قرار خواهد گرفت که کمک به کاهش آلودگی هوا خواهد کرد. سوم، این اقدام کمک به کاهش کسری بودجه دولت خواهد بود که خود، مهم‌ترین عامل تورم‌زاست.

به گفته او، همه مسئولیم که به فرایند تصمیم‌گیری کشور کمک کنیم، زیرا دولت در اتخاذ تصمیمات بزرگ و مؤثر، مردد است و مجلس هم با توجه به آنکه نگران انتخابات اسفندماه است، احتمالا مشکلاتی را بر سر تصمیم‌گیری برای «بنزین» ایجاد کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Turkey
09:49 - 1398/02/11
حداقل ۲۵۰۰ میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
خوبه توی این مملکت . اب. برق . گاز. بنزین . تلفن . هست .اگه این اقلام وجود نداشتند.چه چیزی را میخواستند از مردم چپاول کنند.؟
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/02/11
فعلا فرمان دست شماهاست کی با این فرمان خود و مردم را به پرتگاه هدایت کنید خدا میداند ولی شک نکنید نزدیک است آخر گشت نامحسوس که همان خدا است همی شما را اعمال قانون میکند
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1398/02/11
اینابنزین گرونن نمیکنن وچندبرابرش ازملت جای دیگه میگیرن
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1398/02/11
ببرید بالا ، هر چه توی سر این ملت بزنید بهتر میتونید سواری بگیرید .
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1398/02/11
احمقانه تر از این تصمیم نداریم . به دلایل بی شماری که نمیتوان اینجا نوشت . واقعا متاسفم .
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1398/02/11
ظلم برملت بس! جواب این همه ظلم راپس خواهیدداد! نمایندگان همیشه خواب درمجلس بیدارباشیدکه انتخابات آتی وپیش رودراسفندرابه یک شکست تبدیل میکنیم
سخن کان از سر اندیشه نایدنوشتن را و گفتن را نشاید
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/02/11
همه میدونن که اینطوری هم مشکل قاچاق حل نمیشه قاچاق بنزینقبل ازجایگاه انجام میشه وربطی به کارت سوخت واین اداواطوارنداره تواین سالها همیشه هم بوده دولت میحوادطبق معمولبا جیب مردم دوماد بشه وچاله وچوله بی عرضه گیشو ازجیب مردم بدبخت بده ازاونورم صادرات کنه بنزینی که توکشورخودمون قیمتشوکرده مثلا۲و۵۰۰صادرمیکنهبه۱و۵۰۰خارجیا حالشوببرن بریزنتوماشیناشون یه فتحه هم به روح ایرانیا نفرستن
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1398/02/11
برای هر کاری نقشه لازم است بعد از آن زیر ساختها ولوازم آن ما ابتدا وانتهای آن کار فقط وفقط بلدیم حرف بزنیم ولی عمل درستی در کار نیست نمیدونم تا کی باید اینطور پیش برویم خدایا خودت کمک کن
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1398/02/11
به بهانه قاچاق مردمو بدبخت کردید راست میگید حقوق کازمندو کارگر جماعتم هم رده کشورهای دیگر کنید واردات خودرو هم ازاد کنید .
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1398/02/11
مسولین تازه فهمیدن جایگزینهای دیگری جای بنزین هست پس تا حالا چکار کردید فقط بلدید قیمتها رابالا ببرید وبه مردم فشار بیارید ...
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/02/11
گور باباتون پدر مردمو در آوردید
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/02/11
دیگه اونقدر شما روزثامها دروغ گفتین که مردم برای خبراتون تره هم خورد نمیکنن
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/02/11
خوشبحال ما مردم درعوض گرون شدن بنزین ما مردم هم توان خریدمون میره بالا....
United Arab Emirates
11:08 - 1398/02/11
خلایق هر چه لایق این ملت بی عرضه بدترین از اینها باید سرش بیاید
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/02/11
آقای روحانی این آتشی که بپا میکنی در آخر خودت و دودمان تو به باد میدها
پاسخ ها
روزبه فرهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
عذاب
خدا نزدیکه
Iran, Islamic Republic of
23:59 - 1398/02/11
مردم خاطر جمع باشید تا قبل از انتخابات مجلس هیچ تغییری در ارایه بنزین ایجاد نخواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
02:15 - 1398/02/14
خب هر سال ۲۰۰ گرون میکردی فشار هم به مردم کمتر میومد بعد ۵ سال قیمت رسیده بود به همون ۲۰۰۰... ولی انصافا این سوختی که به ما میدن ۱۰۰۰ تمن هم گرونه اگه سوخت با کیفیت بدن... اونوقت میشه بگی تا ۱۵۰۰ نهایت جا داره واسه افزایش قیمت... البته اینم واسه پلان آخر باشه... اولین پلان اینه که جلوی قاچاق سوخت رو بگیرن... .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج