۸۳ سد بزرگ کشور۱۰۰ درصد پر هستند
۸۵۹۴۸۳
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۳
۶۱۱۳ 
وزارت نیرو:
ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای مهر سال گذشته تاکنون به ۶۴.۰۸ میلیارد مترمکعب رسیده، که این رقم در مقایسه با ورودی ۱۶.۱۵ میلیارد مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته ۲۹۷ درصد افزایش داشته است

خبرآنلاین: میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به ۳۱۹ میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با (۱۳۹ میلیمتر) مدت مشابه سال گذشته ۱۲۹ درصد و در مقایسه با (۲۱۹ میلیمتر) مدت متوسط بلندمدت ۴۵ درصد افزایش داشته است.

روند افزایشی بارندگی‌ها موجب شده است تا کشور ما پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر خود را تجربه کند و حجم بارندگی تمامی استان‌های کشور از مدت میانگین ۵۰ سال اخیر کشور هم فراتر برود.

سدهای کشور نیز تحت تاثیر بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری وضعیت بسیار مناسبی را تجربه می‌کند به طوری که ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای مهر سال گذشته تاکنون به ۶۴.۰۸ میلیارد مترمکعب رسیده، که این رقم در مقایسه با ورودی ۱۶.۱۵ میلیارد مترمکعبی مدت مشابه سال گذشته ۲۹۷ درصد افزایش داشته است.

در حال حاضر میزان ذخیره آب سدهای کشور با رشد ۶۰ درصدی نسبت به سال گذشته به ۷۴.۳۹ میلیارد مترمکعب رسیده است و ۷۹ درصد از ظرفیت مخزن سدهای کشور نیز پر شده است. میزان خروجی از سدها نیز با افزایش ۲۰۲ درصدی به ۴۴.۳۱ میلیارد مترمکعب رسیده است که همین امر نوید سال زراعی بسیار مناسبی را می‌دهد.

بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده است تا از میان ۱۷۸ سد مهم کشور حدود ۸۳ سد بزرگ که ۵۹ درصد از ظرفیت کل مخازن سدهای کشور را شامل می‌شود بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر شده باشد.

هم اکنون ۹۲ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز خلیج فارس، ۷۸ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ۷۰ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون، ۶۱ درصد مخازن سدهای حوضه‌های آبریز دریای خزر و مرکزی و ۵۶ درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس نیز پر است.

سیلاب‌های فروردین در کنار بارش‌های مناسب چندماه اخیر موجب شده است تا سدهای استان خوزستان نیز در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گیرد؛ به طوری که ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به حدود ۳۷.۵ میلیارد مترمکعب رسیده است. این رقم سال گذشته در چنین زمانی تنها هفت میلیارد مترمکعب بوده است.

در حال حاضر ۹۴ درصد مخازن سدهای خوزستان پر است و آب موجود در مخزن سدهای استان با افزایش ۷۴ درصدی نسبت به سال قبل به بیش از ۲۳ میلیارد مترمکعب رسیده است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1398/02/14
خدا را شکر حالا ديگه موقع گران کردن آب هست
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/02/14
شکر خدا.ای کاش مدیریت ها هم درست میشد
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1398/02/14
دو روز دیگه اینم تکذیب میشه و میگن بدلیل خشکسالی آب هم سهمیه بندی و اب بها افزایش می یابد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
هشتادودو درصد طرفیت سدها پر است .وصددرصد جیب وزارت نیرو ویا وزارت فشار و سازمان اب خالی میباشد .و قیمت اب بها را بالابرده اند.!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1398/02/15
ظرفیت راباچه می سنجید؟ نزدیک به نیمی ازحوضچه های پشت سدها پرازرسوبات ست که چندین دهه ست لایروبی نشده وظرفیت خالص نیست
Iran, Islamic Republic of
23:44 - 1398/02/20
حتما آب هم شما تولید کردین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج