۵ تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۸۶۲۸۸۴
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۴
۱۰۹۵۸
اگر قصد دارید تمرکز خود را تقویت و مفاهیم جدید را بهتر درک کنید، باید به دنبال روش‌های تمرین حافظه و ذهن خود بگردید. تمرینات ذهنی به شما کمک می‌کند تا حافظه و مغز فعالی داشته باشید.

برترین ها: اغلب افراد به ورزش و انجام تمرینات بدنی اهمیت می‌دهند و معمولا برنامه مشخصی را در زندگی خود به تمرینات فیزیکی اختصاص می‌دهند. ولی معمولا این نکته فراموش می‌شود که باید ذهن را هم ورزش داد و برای پرورش و تقویت آن برنامه ریزی کرد.

اگر قصد دارید تمرکز خود را تقویت و مفاهیم جدید را بهتر درک کنید، باید به دنبال روش‌های تمرین حافظه و ذهن خود بگردید. تمرینات ذهنی به شما کمک می‌کند تا حافظه و مغز فعالی داشته باشید. ممکن است با گذشت زمان دیگر به دنبال یادگیری مسائل جدید نباشید، مطالعه را کنار بگذارید و دانش جدیدی نیز کسب نکنید، ولی باید در همین نقطه اعلام کرد که با این روند زندگی در مدت زمان کوتاهی ذهن و حافظه تان با چالش‌های جدیدی روبرو می‌شود که قطعا چندان خوشایند هم نیستند. به همین دلیل برای جلوگیری از این مشکل ۵ تمرین ذهنی فوق العاده را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا ذهن خود را برای مدت طولانی تری جوان و زیرک نگه دارید.

۵ تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن

۱- مسائل را هر روز با خود مرور کنید

آیا شب قبل از امتحان را به خاطر می‌آورید که با چه سرعتی در حال یادگیری و ورود اطلاعات مختلف به درون مغز خود بودید؟ باید بدانید که این روش یک تمرین عالی برای حافظه محسوب می‌شود. البته که بسیاری از افراد با گذشت زمان یادگیری و آموزش را متوقف کرده و به یادآوری مطالب مختلف را هم کنار گذاشته اند. برای انجام این تمرین نیاز نیست به سراغ یادگیری رشته یا تخصص جدیدی باشید.

کافی است در ساعات عصر یا شب هنگام همه آنچه در طول روز انجام داده اید، اتفاق‌هایی که برایتان افتاده است و مواد غذایی که خورده اید را به سادگی با خود مرور کنید. همین موارد برای مرور و یادآوری به صورت روزانه کمک کننده هستند.

نوشتن خاطرات روزانه هم روش مناسبی خواهد بود و اطمینان حاصل می‌کند که مجبور می‌شوید این تمرین را به صورت روزانه انجام دهید. شاید به نظر برسد هدفی پشت این راهکار وجود ندارد، ولی باید بدانید که مرور آنچه در طول روز پیش آمده تمرین فوق العاده‌ای برای ذهن و حافظه شماست.

۲- نقشه ذهنی بسازید

حافظه فضایی تان چگونه است؟ برای بسیاری از افراد یادآوری مکان‌ها و مسیر رسیدن به آن‌ها دشوار به نظر می‌رسد و در بسیاری مواقه نمی‌توانند فضا‌های مختلف را در ذهن خود مجسم کنند. اگر شما هم به این مشکل دچار هستید، خلق نقشه ذهنی تمرین فوق العاده‌ای برای تقویت حافظه فضایی شما خواهد بود.

آنچه باید در این تمرین انجام دهید به این صورت است: هر زمان که به مکان جدیدی می‌روید، بعد از بازگشت به خانه نقشه آن را در ذهن مجسم کنید، آن را خلق کنید و روی کاغذ بکشید. این روش هم حافظه فضایی و هم حافظه بصری شما را بهبود می‌بخشد. آیا به نظرتان این تمرین بی نظیر نیست؟

۵ تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن

۳- از دست مخالف خود استفاده کنید

چپ دست هستید یا راست دست؟ یکی از جالب‌ترین تمرینات ذهنی این است که همه کار‌های معمول خود را با دست غیر غالب خود انجام دهید. برای مثال اگر راست دست هستید، سعی کنید با دست چپ خود بنویسید یا دندان‌ها را با دست چپ مسواک بزنید. بدون شک در شروع انجام این تمرین متوجه می‌شوید که تمرین به شدت دشوار است، ولی نگران نباشید، این برداشت کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. برای آنکه بتوانید از دست غیر معمول خود استفاده کنید، تلاش بیشتری نیاز دارید. ولی بدانید که نتیجه این تمرین مثبت و بی نظیر است، شما در این تمرین به سختی در حال فعالیت و تمرین هستید.

۴- برنامه معمول زندگی را تغییر دهید

شاید به نظر احمقانه باشد، ولی زمانی که برنامه زندگی معمول و عادت شده تان را تغییر دهید، در واقع در حال تمرین دادن به خودتان هستید. برای مثال به جای استفاده کردن از آسانسور، از پله‌ها به طبقه مورد نظر بروید و به جای روش کاری همیشگی تان، یک برنامه دیگر را پیش بگیرید. این کار سطح توجه شما را تقویت می‌کند و باعث هوشیاری بیشترتان می‌شود. این روش به این دلیل اثرگذار و مثبت است که باعث می‌شود با مسائل جدید مواجه شوید. زمانی که فعالیتی را با روال همیشگی خود انجام دهید، به اطراف خود توجه کمتری خواهید داشت.

برای مثال اگر از مسیر جدیدی به محل کار خود بروید، مجبورید بیشتر به آن فکر و توجه کنید که باید در کدام خیابان به جهت راست بروید یا اگر مسیر را اشتباه رفته اید، به کدام سمت تغییر جهت بدهید. سپس می‌توانید زمانی که به خانه بازگشتید، این تمرین را با ساخت نقشه ذهنی تلفیق کنید تا ذهنتان را فعالتر نگه دارید.

۵ تمرین عالی برای تقویت حافظه و ذهن

۵- هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید

این تمرین به آن معنا نیست که حتما باید در دوره تخصصی جدیدی ثبت نام کنید یا رشته خاصی را پیش بگیرید. در زندگی روزمره خود مسائل بسیاری وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به چشم تمرین نگاه کنید و از آن چیز‌های جدیدی بیاموزید. برای مثال می‌توانید شماره تلفن یا آدرسی از یک دوست که همیشه عادت دارید در موردش سوال بپرسید و هرگز آن را به یاد نمی‌سپارید را حفظ کنید. این مورد هم به نوعی یادگیری محسوب می‌شود و مفید خواهد بود.

آیا هرگز برای تقویت حافظه خود هیچکدام از این تمرینات را انجام داده اید؟ به نظر شما کدام تمرین مفید و کاربردی‌تر است؟ علاوه بر تمرینات ذکر شده، روش‌های متنوع و بیشتری نیز برای تقویت ذهن و حافظه وجود دارد، برای مثال تمرینات سودوکو و استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص برای فعال نگه داشتن ذهن در این دسته قرار می‌گیرند. این نکته را به یاد داشته باشید که تمرینات ذهن و حافظه در به یادسپاری مسائل مختلف و فراموش نکردن آن‌ها تاثیر به سزایی دارد. انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی برای سلامت جسم و روان مفید است و می‌تواند سبک زندگی بهتری برایتان رقم بزند. پس هر چه زودتر دست به کار شوید.

منبع: steptohealth

صدف حقیقت
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
15:10 - 1398/02/27
واقعا مقاله مفیدیه خصوصا استراتژی استفاده از دست مخالف و همینطور ترسیم نقشه ذهنی،با تشکر از مترجم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
ادیب_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
ادیب_2
عارفی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کالازم_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
اورانوس_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر