طرح آمریکا برای ایجاد نیروی دریایی در خلیج‌فارس!
۸۷۵۰۲۰
۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
۱۵۷۰۰
پس از حمله به چند نفتکش و کشتی در بندر الفجیره امارات در ماه گذشته، بالافاصله مقامات آمریکایی را متهم به دست داشتن در این ماجرا کردند. اتهامی که هیچگاه نتوانستند مدارک و شواهدی دال بر تایید آن ارائه دهند و عملا منجر به همراهی هیچ کشوری با واشنگتن نشد.

تابناک: پس از حمله به چند نفتکش و کشتی در بندر الفجیره امارات در ماه گذشته، بالافاصله مقامات آمریکایی را متهم به دست داشتن در این ماجرا کردند. اتهامی که هیچگاه نتوانستند مدارک و شواهدی دال بر تایید آن ارائه دهند و عملا منجر به همراهی هیچ کشوری با واشنگتن نشد.

در ادامه، حملات به دو نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی آب های سرزمینی ایران، فاز جدیدی از اتهام زنی مقامات آمریکایی علیه ایران را ایجاد کر و بلافاصله پس از حمله به نفتکش ها، آمریکایی ها بار دیگر بدون هیچ گونه شواهد و مدارکی ایران به دست داشتن در این حملات متهم کردند. اتهامی با واکنش گسترده بین المللی مواجه شد و بسیاری از کشورها تردید خودشان نسبت به روایت آمریکا از ماجرا را اعلام کردند.

آمریکایی ها اهداف مختلفی را از متهم کردن ایران دنبال می کنند. پیشبرد سیاست فشار حداکثری بر ایران عمده ترین هدف احتمالی است.

با این حال، به نظر می رسد واشنگتن در پی افزایش حضور نظامی خود در خلیج فارس و تنگه هرمز به بهانه امنیت کشتیرانی و دریانوردی است.

در همین رابطه، روزنامه تایمز انگلیس نوشت، به دنبال حوادث اخیر و هدف قرار گرفتن دو نفتکش در خلیج عمان، کشورهای غربی برای ایجاد نیروی دریایی مشترک جهت حفاظت از کشتی‌های تجاری و نفتکش در منطقه برنامه ریزی می‌کنند.

این روزنامه به نقل از دو مسؤول غربی نوشت: صحبت‌ها درباره نشان دادن واکنش سریع به این حادثه اخیر خیلی کم مطرح می‌شوند و بیشتر اعلام می‌کنند که تکمیل تحقیقات در خصوص آن ضرورت دارد.

این مسؤولان بر ضرورت اتخاذ اقدامات برای حفاظت از نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری دیگر در تنگه هرمز تاکید داشته و گفته‌اند: در حال حاضر چالش بر سر دستیابی به توافق نظر درباره چگونگی تحقق این برنامه میان انگلیس، شرکای دیگر اروپایی، آمریکا، شرکای موجود در حوزه خلیج فارس، ژاپن و نروژ و هر طرف دیگر ذی‌ربط است.

این روزنامه افزود: نروژ، ژاپن، عربستان و امارات در پی دو حادثه اخیر خسارت دیدند و چین، هند و کره جنوبی از بزرگترین واردکنندگان نفت خام از حوزه خلیج فارس هستند و بسیاری از این کشورها که از حوادث اخیر متاثر شدند، حضور دریایی نظامی دائمی در منطقه خلیج فارس و نیز تعدادی پایگاه دریایی در شبه جزیره عرب دارند اما مشکل در انتخاب یک بخش بی‌طرف است که هم پیمانان بتوانند زیر نظر آن عملیات حفاظت مشترک را اجرایی کنند.

تایمز در ادامه نوشت: سازمان دریایی بین‌المللی وابسته به سازمان ملل ممکن است این نقش را برعهده بگیرد اما احتمالاً نفوذ سیاسی خود را از دست می‌دهد.

براساس این گزارش، به نظر می رسد آمریکایی ها در پی ایجاد یک سازمان امنیتی- نظامی با حضور سایر قدرت های غربی و متحدان منطقه ای هستند تا در وهله اول نفوذ و تسلط بیشتری بر خلیج فارس به دست آورند و در مرتبه بعد، اجماع و مشروعیت لازم بین المللی برای هر گونه اقدام احتمالی در منطقه را ایجاد کنند.

در واقع، با بهانه امنیت کشتیرانی، در پی محدود کردن دامنه نفوذ و قدرت ایران در تنگه هرمز و نظامی کردن خلیج فارس هستند.

از سوی دیگر، با شکست طرح ناتوی عربی، واشنگتن و ممتحدانش ممکن است در پی ایجاد یک اتحاد جایگزین در منطقه باشد که بتواند به اقداماتشان مشروعیت بخشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/03/26
بالافاصله مقامات آمریکایی را متهم به دست داشتن در این ماجرا کردند.
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
خلیج‌فارس ودریای عمان باید تحت نظر سازمان ملل اداره شود.
بدون نام
Luxembourg
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
بهانه لازم واسه حضور نظامی کلیه کشورها در خلیج فارس مهیا شد و آمریکا هم دنبال همین بود تا خریداران نفت را با ناوگان جنگی به منطقه بکشاند
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1398/03/26
خرج آنرابایدعربهابدهنند واین یعنی اینکه آمریکا می خواهدمنابع نفتی این منطقه رابه گروگان بگیردوآغاز سلطه به طریق جدید با نظارت مستقیم خودش!وبابهانه های واهی!
-
09:07 - 1398/03/26
اگر آمریکایی ها فکر امنیت خلیج فارس هستند هیچ کاری انجام ندهند فقط خلیج فارس رو ترک کنند و بروند خلیج خوک های خودشان .به محض اینکه آمریکایی ها خلیج فارس رو ترک کنند و بروند .خلیج فارس امن تر از همه جا ی دنیا خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/03/26
اصلا حمله به نفتکش هاکارامریکایی هااست میخواهند منطقه راناامن کنند چندتا نوکراشون هم حمایت کنند وبعدنیروهاشون راواردمنطقه کنند ونفتی که مفت ازحکام عرب میبرند به کشورهای مصرف کننده بفروشن اینها میخوان بازار رابه دست بگیرند
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
کارخودامریکاست میخادبندازه گردن ایران بهانه درست کنه جنگ راه بندازه باایران.
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/03/26
اسرائیل ،برای همیشه نقش آتش زیر خاکستر را بازی کرده است1
پاسخ ها
قاسمی ازاهواز
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
آخه امریکا چیکارست توخلیج فارس که مال ایران ها نکه میخوادتنش ایجادکنه جنگ را بندازه ولی کورخونده تمان سربازش و کشتطهاشون بدریا غرق خواهن شد ان شاالله
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/03/26
اسرائیل ،برای همیشه نقش آتش زیر خاکستر را بازی کرده است1
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1398/03/26
خخخخ حاج قاسم گفتند باید از خاور میانه بروید خواهی رفت بهتر زودتر برید تا دیر نشده مرگ بر امریکاه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج