گرانی آسان و ارزانی دشوار است
۸۹۳۷۱۶
۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
۷۸۷۹
تاثیر بازار ارز بر قیمت کالاها در زمان افزایش قیمتها سریع و در زمان کاهش قیمت ارز به شدت کند است، به گونه‌ای که ممکن است به کلی اثری از آن بر قیمت کالاها دیده نشود.

خبرآنلاین: تاثیر بازار ارز بر قیمت کالاها در زمان افزایش قیمتها سریع و در زمان کاهش قیمت ارز به شدت کند است، به گونه‌ای که ممکن است به کلی اثری از آن بر قیمت کالاها دیده نشود.

با کاهش ۱۰ روزه قیمت ارز در بازار ایران، زمزمه هایی شنیده شد از احتمال کاهش قیمت کالاها؛ این انتظار از آن ناشی می شود که با افزایش قیمت ارز به سرعت قیمت انواع کالا و خدمات افزایش می یابد و به تبع انتظار بخشی از مردم هم کاهش قیمتها با هر نوسان منفی قیمت ارز است؛ حال آن که کاهش قیمت به علل گوناگونی وابسته است که مانند جهش افزایش رخ نخواهد داد.

در روند افزایشی قیمت ارز به سرعت قیمت کالاهای مصرفی و دیگر بازارها چون مسکن تورمی می شوند اما در شرایط کاهش قیمت چسبندگی قیمت ها در کنار انتظارات تورمی و اقتصادی مردم دست به دست هم می دهند تا عملا کاهش قیمتها کاری بسیار سخت و در شرایط فعلی ایران تقریبا غیر عملی باشد.

به این اعتبار بر خلاف این تصور عمومی باید نگاهی جامع تر به تحولات اقتصادی داشت و جای آرزو را با احتمالات موجود یکسان نپنداریم و بدانیم افزایش قیمت ها گرچه آسان است اما کاهش قیمت بسیار دشوار است.

از سوی دیگر باید توجه داشت هنوز قیمت ارز در ایران روند ریزشی به خود نگرفته و این کاهش قیمتها هم نه ریزش بلکه تا حدی تعدیل بازار بود. با این همه عملا در بحث رکود نیز تقویت پول ملی همچنان توانایی به تحرک در آوردن اقتصاد را ندارد، به این معنا که رکود حاصل شرایطی است که قیمت کالاها و خدمات به اندازه ای رشد کنند که دیگر قدرت خرید جامعه امکان مصرف آن را نداشته باشد. متعاقب این امر، سبد مصرفی خانوار تغییر می کند و برخی کالاها از مصرف خانوار حذف می شوند و در مقابل تولیدکنندگان نیز به دلیل ابهامات و مه آلود بودن شرایط و عدم امکان پیش بینی آینده از هرگونه سرمایه گذاری جدیدتر خودداری می کنند.

هر چه قدرت خرید مردم بیشتر تضعیف شود دوره رکود طولانی‌تر می شود و در شرایط فعلی ایران هم فعلا آینده مبهم است. این شرایط به گونه ای پیش رفته که حتی برای کوتاه مدت و میان مدت نیز احتمال وقوع اتفاقات مختلف و حتی متضاد وجود دارد که این مه آلود بودن شرایط قبل از هر چیز به سیاست گذاری های اشتباه مربوط است.

در این شرایط بیش از پیش مصرف کننده از مصرف پرهیز می کند و تولیدکننده از تولید . این میان آینده اقتصادی کشور بیش از هر زمانی به وضعیت تراز ارزی گره خورده و اگر در این بخش پیشرفتی حاصل شود، ثبات بیشتری به اقتصاد خواهد آمد و چنانچه ایران نتواند ارز کافی را به دست آورد، باید منتظر جهش دوباره قیمتها و کاهش قدرت پول ملی خود باشیم.

وحید شقاقی؛ کارشناس اقتصادی

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1398/05/15
خوشی بابا کی به مردم قدرت خرید مردم کار داره مملکت برای همان ۴ درصدی هاست و بس مردم کیلو چند حالا بزار ۴ تا صفر هم حذف شود بعد تورم را خواهید دید
Iran, Islamic Republic of
21:01 - 1398/05/15
امکان نداره هیچ کالایی در ایران ارزان شود چون اقتصاد بشدت ضربه خورده است.
پاسخ ها
مسئول جسور ومومن
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اتفاقا هم امکان داره وهم خیلی راحته اگه دلال بازی حذف بشه ومسئولان بخوان وبه فکرملت باشن.مثلا واردات خودرو کارکرده آزادبشه خودرو ارزون میشه ،این املاکیا جمع بشه زمین و خونه ارزون میشه و......
Iran, Islamic Republic of
21:56 - 1398/05/15
دولت بعث گرانی شد یک روز از بنزین گفت یکروز ازصفر وارز هی گرانی ایجاد کر د حالا توش مونده ونمی تونه کاری کنه وجلوی گرانی را بگیره چون قاطع نیست مثلا اگر مغازه ای گران فروشی کرد جریمه میکنه این باعث میشه گران فروش سود برده یک چیزی هم گیر دولت اومده درحقیقت این مصرف کننده است که جریمه شده دولت گرانفروش را درهرجا هرکسی است جریمه کند جواز کسب اورا باطل وازکار بیکار واموالش تحت بررسی قرارگیردومصادره شود اگربا قاطعیت این کار بشود برای بیکاران کار پیدا میشود حالا۸ساله ازصفرگفته میشه ۴ ساله بنزین ۳ ساله ارز وهمش حرف وهرروز گرانی هی طرح اینطرح ها وخودشیرینیها که عمل توش نیست تخریبه خراب کنه اگرکاری لازمه بشه یکی دوماه باید عمل و انجام بشه نه ۸سال واگرهم نمیشه چه گفتنی داره
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1398/05/15
برادر من اقتصاد ایران به یک پخ بنده تا دوباره قیمتها صعودی بشه معلومه که کسی به این کاهش قیمت ارز اعتماد نداره.هرچی مملکت تو زمینه نظامی قویه تو اقتصاد واقعا ضعیف هست
Germany
22:33 - 1398/05/15
چه شود خوب حالا کی به این حرفها گوش میده
اقتصاد دانها دلشون خونه
فعلا که واردات برنج ازاد شد پس برنج ارزان مبشود
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1398/05/15
خرابکاری اسان ودرست کردن سخته مثل کاری که روحانی باایران کردفقط خرابی توهمه چیزها
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1398/05/15
مردم دورو ===== تحقیر شدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
خدایایه روزمیشه خبریه چیزروبدن که ارزون شده...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج