مناسبتی که عراقی‌ها تمایلی به یادآوری‌اش ندارند
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_4
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۸۹۴۴۴۶
۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۷
۱۳۴۷۵
امروز 8 اوت 2019 مصادف با 17 مرداد 98 مقارن با سی و یکمین سال اعلام پایان جنگ هشت ساله تحمیلی رژیم صدام علیه جمهوری اسلامی ایران است مناسبتی که عراقی ها کمتر رغبتی به یادآوری آن دارند.

ایرنا: امروز 8 اوت 2019 مصادف با 17 مرداد 98 مقارن با سی و یکمین سال اعلام پایان جنگ هشت ساله تحمیلی رژیم صدام علیه جمهوری اسلامی ایران است مناسبتی که عراقی ها کمتر رغبتی به یادآوری آن دارند.

گذری بر شبکه های اجتماعی در این روز نشان می دهد که اغلب نخبگان سیاسی، فرهنگی و کارشناسان عراقی کوشیده اند که با سکوت از کنار این مناسبت عبور کنند و عده معدودی از نخبگان عراقی هم که از این روز یادی کرده اند یادآوری شان سرشار از حزن و اندوه است.

اغلب دیدگاه های کارشناسان عراقی حول این محور می چرخد که رژیم صدام عامل همه این مصیبت هایی است که عراق همچنان در آن دست و پا می زند و به خاطر ماجراجویی های بی حاصل دیکتاتور پیشین حاکم بر عراق بود که امروز عراقی ها تاوان آن را می پردازند.

مناسبتی که عراقی‌ها تمایلی به یادآوری اش ندارند

اغلب کسانی که درباره این روز یادداشتی نوشته اند، از جنگ هشت ساله علیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان جنگی بی حاصل یاد کرده و اشغال کویت را یک اشتباه بزرگ دانستند که عراق را به سراشیبی ویرانی و عقب ماندگی و در نهایت اشغال و سرنوشت مجهول کشانده است.

کسانی که در این روز یادداشت هایی نوشته اند، اغلب افراد پا به سن گذاشته ای هستند که تجربه همه جنگ های سابق عراق را به چشم خود دیده و از رویاهای جوانی که در میان صفیر گلوله ها و اجساد متلاشی شده در میادین جنگ به باد فراموشی سپرده شد، یادی کرده اند.

در میان این ارزیابی نخبگان فکری عراق از دوره حاکمیت رژیم بعث، یک عده که هنوز به حزب منحله بعث وفادار هستند، انگار که زمان در نزد آنها در سال های دور همچنان متوقف شده، از روز 8 اوت به عنوان «روز پیروزی بزرگ!» یاد کرده اند امری که مورد سخریه نخبگان فکری عراق قرار گرفته است.

برخی نخبگان فکری و حتی کاربران عراقی، هواداران رژیم بعث را در این روز به شکل درازگوش نمایش داده اند که بعد از گذشت سه دهه هنوز در افکار و اندیشه های پوسیده و رویاهای دست نیافتنی غوطه می خورند.

«سالم مشکور» روزنامه نگار معروف عراقی در صفحه شخصی خود نوشته است که «تعجب می کنم از عراقی احمقی که ویرانی های برجای مانده از جنگ هشت ساله در عراق را همچنان بعد از گذشت اینهمه سال می بیند اما بازهم از پیروزی بزرگ سخن می گوید.»

وی خطاب به این عده نوشته است که جنگی را که صدام در منطقه برپا کرد بعدها خودش اعتراف کرد که او را فریب داده و به جنگ کشاندند.

جالب اینکه نه تنها عراقی ها بلکه اتباع دیگر کشورهای عربی خصوصا حوزه خلیج فارس از این روز به عنوان یک روز تلخ در تاریخ عراق و منطقه یاد کرده و برخی از نخبگان فرهنگی و رسانه ای عرب اعتراف کرده اند که هویت و حقیقت صدام را اینک شناخته اند.

یکی از واکنش های جالب در این روز، واکنش هنرمند و کمدین محبوب عربستان سعودی است که تصویری از صدام را در روی صفحه تلویزیونی نمایش داده که درازگوشی جلو آن ایستاده و از قول آن نوشته است: «خدا رحمت اش کند!».

«ناصر القصبی» در ذیل این تصویر آورده است: «فقط این گونه آدم ها هستن که برای صدام رحمت می فرستند.»

«کریم الحمادی» روزنامه نگار و مجری برجسته تلویزیون «العراقیه» این توئیت ناصر القصبی را به نشانه تایید در صفحه شخصی خود بازنشر کرده است.

الحمادی همچنین توئیت عضو هیات مدیره باشگاه «العربی» کویت را در خصوص جنگ کویت و پایان جنگ هشت ساله تحمیلی منتشر کرده که در آن اعتراف کرده است که نباید جنگ هایی که رژیم صدام در منطقه به راه انداخت به مردم عراق نسبت داده شود.

«نجاح محمد علی» روزنامه نگار عراقی نیز در صفحه شخصی خود نوشته است: «صدام به دستبوسی شاه ایران رفت و ذلت بارانه نصف شط العرب را با امضای توافقنامه الجزائر به ایران بخشید و سپس سالها بعد جنگ هشت ساله به راه انداخت و در نهایت آنچه را به شاه بخشیده بود، دوباره به ایران واگذار کرد، انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

وی اضافه کرده است که همین صدام بعد از اشغال کویت، ذلت بارانه ارتش عراق را از کویت بیرون کشید و مرزهای کویت را تا عمق صدها کیلومتری از اراضی عراق به رسمیت شناخت و حاضر به امضای توافقنامه با کویتی ها شد.

در حالی که رسانه های غربی به سالروز پایان جنگ هشت ساله تحمیلی اهتمام داده اند در رسانه های عراق کمتر رغبتی به اشاره به این روز تاریخی در تاریخ معاصر عراق دیده می شود.

در همین راستا روزنامه نگار و سردبیر اسبق روزنامه «الصباح» پرتیراژترین روزنامه عراق از ویرانی ها و جنگ هایی که عراق از زمان رژیم صدام شاهد بوده ابراز تعجب کرده و پرسیده است که چرا این همه مصیبت ها بر عراق نازل شده است.

«فلاح مشعل» نوشته است در چنین روزی نمی توان خاطره اندوه سال ها جنگ به خاطر میهنی که اشغال نشده بود از یاد برد، جنگی که ما را به اوج اندوه مان رساند و در پرتگاه پیری قرار داد.

وی با اشاره به پایان جنگ هشت ساله و شروع اشغال کویت افزوده است که چند سال بعد از آن (پایان جنگ هشت ساله)، عنفوان جوانی را در محاصره و جان کندن به دنبال لقمه نان گذراندیم و بعد از اینهمه در نهایت کشور به اشغال خارجی درآمد و راهزنان و دزدان و جنایتکاران و قاچاقچیان مواد مخدر بر آن مسلط شدند.

این نگاه یاس آور به تاریخ عراق از زمان حاکمیت رژیم صدام تا به امروز با توجه به اینکه عراق هنوز در مشکلات و بحران ها دست و پا می زند، باعث شده است که سیاه نمایی های نخبگان و افکار عمومی عراق در این کشور در این برهه تاریخی، غلیظ تر شود.

بعد از گذشت بیش از سه دهه از پایان جنگ هشت ساله هنوز عراق از حیث فساد اداری و مالی در قعر کشورهای جهان قرار دارد و درصد بیکاری بسیار بالا است و ناهنجاری های اجتماعی از هر طرف این کشور را محاصره کرده و در کنار همه این مشکلات، مسئله وحدت ارضی و هویت ملی دستخوش بحث و جدل داخلی شده است.

همچنان تروریسم یک تهدید جدی برای امنیت عراق محسوب می شود و فعال شدن باندهای بزه و مفاسد اجتماعی قشر جوان را هدف قرار داده تا جایی که شالوده جامعه عراق را در معرض تزلزل قرار داده و همه این ها سبب شده اند تا شهروند عراقی بیش از اینکه به سالروز پایان جنگ هشت ساله تحمیلی اهتمام دهد و از آن درس عبرت بگیرد، فکر و ذهن اش را در این برهه سرگرم التیام دردها و زخم های امروزش کند./

برچسب ها:
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:02 - 1398/05/17
حقیقته صدام اگر به ایران و بعد از ایران کویت حمله نمیکرد هم خودش در قدرت بود هم کشورش در آرامش بود در جنگ با ایرن غرب پشتش بود ولی حمله به کویت باعث تحریمهای ۱۳ ساله و در نهایت حمله به عراق شد
Iran, Islamic Republic of
22:08 - 1398/05/17
آره شما بمیرید میخواهید مردم عراق رو مبرا کنید وفقط جنگ رو تقصیر صدام بن اید اما بجز مزدوران داخلی عام مردم
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1398/05/17
چقدر این خبرگزاری برا مظلوم جلوه دادن عراق خودش را خوار و کور کرد .
-
22:13 - 1398/05/17
لعنت بر صدام و همه دارودسته اش
Iran, Islamic Republic of
22:14 - 1398/05/17
آخی به این زودی برای حمایت از عراقی ها زخم و رنج ایرانی ها را فراموش کردید و برا اینکه عراقی را خوب نشون بدید از درد و زخم های اونا گفتید ولی از زخم و دردهای خانواده شهدای خودمون و جانباز هامون و اسرا گذشتید؟ زیادی روغن داغش را زیاد کردید. پس ما چی
Iran, Islamic Republic of
22:37 - 1398/05/17
شایدم اون دنیا شهیدان جلوی یه سری رو بگیرن که ما مردانه جنگیدیم و رفتیم شما خسارت رو ....نگرفتید ؟
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1398/05/17
چرا ما هنوز هر سال میلیونها دلار به عراق غرامت میپردازیم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
منبع
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
چی زدی دوست عزیز؟؟!
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1398/05/17
عراقیها کلی از جوانهای کشور ما رو از بین بردن شما دیگه بازی در نیار چند سال دیگه جشن میگیرن الان احتیاج به پول تیران دارن بعدها معلوم میشه
-
23:43 - 1398/05/17
ماهم با نظر مردم برادر عراق موافقیم ، جنگی که صدام به نیابت از امریکا و انگلیس و روسیه بر مردم ایران و عراق تحمیل کرد تمام شده و جنایتکاران حزب بعث به سزای کردارشان رسیده اند و یادآوری روزهای تلخ سودی ندارد ، اوضاع عراق اینگونه نمی ماند و فرزندان عراق به یاری خداوند وطنشان را از بحران عبور خواهند داد انشاالله .
پاسخ ها
بددون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
اتفاقا درس گرفتن از سیاهی‌های تاریخ بسیار ضروری است
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1398/05/17
ذلت بارانه نصف شط العرب را با امضای توافقنامه الجزائر به ایران بخشید.
کل خاک عراق تا اوایل دوره قاجار جزو ایران بوده است. احساس ذلت به خاطر باز پس دادن چیزی که از اول متعلق به ایران بوده است !!!
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1398/05/18
نتیجه رابطه صدام با آمریکا و انگلیس بیشتر از این نیست نوبت ذبح دیگر کشورهای عربی هم میرسه بذار آمریکا شیر دوشیدنش تمام بشه اوناییکه مگن بریم سراغ آمریکا چرا عبرت نمیگیرید???????!!!!
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1398/05/18
نتیجه رابطه صدام با آمریکا و انگلیس بیشتر از این نیست نوبت ذبح دیگر کشورهای عربی هم میرسه بذار آمریکا شیر دوشیدنش تمام بشه اوناییکه مگن بریم سراغ آمریکا چرا عبرت نمیگیرید???????!!!!
Iran, Islamic Republic of
00:48 - 1398/05/18
خدا لعنت کنه صدام رو وکسانی که باعث و بانی این جنگ نا عادلانه شدند ولی الان فرزندان اون کسایی که جوون های ما پدران خیلی ها رو کشتند خجالت زده باشن ولی فرزندان شهیدان ما با افتخار سر بالا بگیرن دایی جونم روحت شاد
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1398/05/18
چاخان همشون ی پست گذاشتن
نوشتن نوشیدن کاسه سم را یاداوری میکنیم
Iran, Islamic Republic of
01:13 - 1398/05/18
کدوم عقب ماندگی در اثر جنگ این مردم از اول بشریت عقب مانده هستن عراقیا ادمهای چرتی هستن و تا اخر روزگار اب خوش از گلوشون پایین نمیره خواهید دید انشالله ذلیل و گرفتار ابدی بشن خدا ۱۰۰برابر بدتر از صدامو براشون مسلط کنه این مردمه کثیف مگر به علی مرتضی و حسین تشنه لب رحم کردن خدا ازشون نگذره انشالله کافرهای وهابیه بی همه چیز فرصت دوباره جنگ با این پست فطرتان بیفته تا اخرین نفس به درک واصلشان میکنم
پاسخ ها
آرمین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
ای ول ...
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1398/05/18
خیلی هاشون که خوشحالن و افتخار میکنن به پر پرکردن جوونای ما
Iran, Islamic Republic of
02:14 - 1398/05/18
موجب ناراحتی کشور دوست و برادر نشو. حمله کرد که کرد اهمیت چندانی نداره باید ما بهشون تبریک بگیم تا خوشنود باشند
Iran, Islamic Republic of
02:21 - 1398/05/18
مثل اینکه زیباکلام ها همه جا هستند :)
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1398/05/18
فقط صدام خوب بود واسه این عراقیها
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1398/05/18
هزار سال دیگه هم که بگید کشور دوست و برادر، هرمقدار زور بزنید که بگید جنگ رو صدام یک نفره با مردم مریخ علیه ایران راه انداخته، هرقدر هم با بخشیدن غرامت جنگ به عراقی ها به ملت خودتون خیانت کنید بازم کینه جنایات عراقی ها از دل مردم ایران پاک نمیشه. مردم کوفه در درازای تاریخ خائن بوده و خائن خواهند ماند. هر کشوری دلار بیشتر بده با او خواهند بود
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1398/05/18
چرا بدون همه پرسی غرامت ۱۰۰۰ میلیارد دلاری جنگ رو که برای بازسازی زیرساخت ها که تو جنگ نابود شده بود و هزینه جبران عقب ماندگی ۸ ساله کشور بود رو بخشیدید؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
کدوم غرامت و کدوم بخشش؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
لایک داری
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1398/05/18
پس پیام من کو از دیروز فرستادم سانسورچی خیلی نامردی .خیلی
-
18:22 - 1398/05/18
صدام ملعون باتحریک وتشویق شوروی وبرای انتقام از ایران درخصوص شکست عملیات ظفار (کمونیستهای عمان)وهمیطور حمایت ایران ازمجاهدین افغانی درمبارزه علیه دولت کمونیستی افغانستان وهمینطور قرارداد۱۹۷۵ الجزایر (ایران وعراق) صدام احمق فریب روسها راخورد وکشور وملت ایران وعراق رادرطی یک جنگ ناموفق به نابودی کشاند.جالب اینکه همچنان روسهای پدرسوخته دوست ایندو کشور است انگار نه انگار دوکشور دوست وبرادر سالها ازپیشرفت وترقی عقب ماندند.تنهادراین جنگ روسها بردند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
سفیر بار ساقدوش_2
استخدام_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کیان برنا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر