لحظات آخر هویدا به روایت آیت الله خلخالی
۹۰۴۱۸
۱۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۵
۱۳۰۴۳ 
آیت الله خلخالی اولین حاکم شرع دادگاه های انقلاب در کتاب خاطرات خود نوشت: خلاصه حرف های هویدا در دادگاه حول این محور دور می زد که «سیستم تصمیم می گرفت و عمل می کرد و افراد کاره ای نبودند و بی تقصیرند.»
خبرگزاری ایرنا: آیت الله خلخالی اولین حاکم شرع دادگاه های انقلاب در کتاب خاطرات خود نوشت: خلاصه حرف های هویدا در دادگاه حول این محور دور می زد که «سیستم تصمیم می گرفت و عمل می کرد و افراد کاره ای نبودند و بی تقصیرند.»

وی افزود: به او گفتم شما با این کیفیت و مدافعات حتی شاه را هم تبرئه می کنید. آقای هویدا شما می گویید سیستم زندان درست کرد و شکنجه گاه آفرید و مردم را به منگنه گذاشت و در خیابان شکار کرد و کشت و نفت را مجانی به اسراییل داد و دست مستشاران نظامی آمریکا و اسراییل را در ایران باز گذاشت و مبارزین را پس از اتمام دوره زندان چندین سال دیگر در زندان نگاه داشت، شما سیزده سال تمام حکومت کردید، ولی بی خبر از همه چیز و همه جا؟ آیا ممکن است کسی نخست وزیر مملکت بشود و بتواند خودش را به این آسانی تبرئه کند؟»

خلخالی افزود: هویدا تقریبا گیج شده بود، مانند کسی که سرسام گرفته باشد گفت که تکلیفم چیست؟ گفتم تکلیفت این است که آخرین دفاعیات خود را بکنی.

وی در کتاب خود، افزود: مثل اینکه متوجه منظورم شد، لذا گفت که من نمی گویم بی تقصیر بودم، کارهای مفیدی هم کردم، سبک و سنگین بکنید، می خواهم تاریخ 25 ساله ایران را بنویسم. گفتم بعد از این تاریخ نویس زیاد خواهد بود و سبک و سنگین کردیم جزای شما همان جزای مفسدین فی الارض است.

من گفتم: کسانی که در روی زمین فساد و تباهی را گسترش می دهند جزای آنها مرگ است. پس از شنیدن این سخن او به عجز و لابه افتاد، ولی دیگر دیر شده بود.

خلخالی نوشت: هویدا در حالی که عرق می ریخت، گفت که حضرت خلخالی من نمی گویم من را اعدام نکنید، ولی خواهش می کنم به مدت دو ماه اعدام مرا به تاخیر بیاندازید. هر چه او اصرار کرد من قبول نکردم و گفتم وصیت خود را بنویس. هویدا حاضر به نوشتن وصیت نشد تا شاید اعدام او به تاخیر افتد.
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1392/11/14
گهي پشت به زين وگهي زين به پشت روزگار ميگذرد اما تاريخ در مورد افراد تصميم ميگرد كه چه كسي راست گفت وكه دروغ
پاسخ ها
کاربر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
البته در ابتدا که اب را گل الود کرده اندتاریخ صحیح را نمی شود درست تشخیص داد. ولی بزودی اب صاف می شود.
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1392/11/14
خدا روشکر با کشته شدن امثال هویدا که نرخ تورم رو سالها پایین نگه داشت نسل مدیران نا کارآمد ازبین رفت ، الان نگاه کنید ببینید چه تعداد مدیرو رئیس اقتصاد دان کاربلد داریم ، ببینید چقدرخوشبختیم ، نه گرانی داریم و نه تورم ، نه فساد و نه اختلاس، اگه گاهی یه جوون سی وچند ساله کلی ازکنار نفت ایران به جیب میزنه تقصیراسرائیل و آمریکاست،والا ایران با اعدام های اون زمان بالاخره رنگ آرامش رو دید و همه چی عالی شد، خدایا شکرت، دارم از خوشحالی سکته میزنم
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1392/11/14
الان ادم خوبه قصه کدومه؟؟؟نظر منو ميزارين؟واقعا برام سواله!ميخام جواب بگيرم
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1392/11/14
درباره آخرین روزهای زندگی خلخالی هم شنیدیم !!!!!!
تا اونجایی که من شنیدم فرزند امام با اعدان هویدا مخالف بود .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
دليل استعفاي بازرگان هم همين بود
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1392/11/14
به نظرتون الان اقای خلخالی کجاست؟؟؟؟ یکی از نزدیکانش میگفت روزهای اخر عمرش.... میدونم درج نمیکنید ولی گذر زمان خیلی چیزهارو مشخص کرد..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج