راهنمای خرید تلویزیون: LCD، LED یا Plasma؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
کتاب لند_1
دکتر استرکی_1
استخدام_3
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
استخدام_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۰۵۰۷
۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۹
۱۶۰۹۳
هنگام خرید یک تلویزیون جدید ملاک های فراوانی برای انتخاب وجود دارد که مهمترین آن ها نوع صفحه نمایش است.
گراف مدیا : انتخاب هر محصول میزان حساسیت متفاوتی برای خریدار آن ایجاد خواهد کرده و هر چه کالا بیشتر به سمت لوکس بودن پیش رود بر حساسیت خریدار افزوده خواهد شد. بطور مثال شما برای خرید شیر یا تخم مرغ مطمئناً آن قدر تامل و موشکافی نخواهید داشت که برای خرید یک گوشی تلفن همراه یا تلویزیون خواهید کرد. برای خرید تلویزیون فاکتورهای بسیاری وجود دارند که بدون داشتن اطلاعات کافی، انتخاب مناسب ترین گزینه از میان انبوهی از مدل های مختلف امروزی تا حدودی دشوار خواهد بود. پس اگر به دنبال انتخاب بهترین تلویزیون هستید در ادامه با ما همراه باشید:

هنگام خرید یک تلویزیون جدید (که امروزه با نام های HDTV و یا UHDTV, 4K شناخته می شود) ملاک های فراوانی برای انتخاب وجود دارد که مهمترین آن ها نوع صفحه نمایش است. امروزه در حالیکه تلویزیون های CRT رو به انقراض هستند و دوران تلویزیون های عظیم الجثه پروجکشن به پایان رسیده است، بازار HDTV ها 4 نوع از تلویزیون ها را به شما پیشنهاد می کند:

الف. پلاسماها

ب. تلویزیون های LCD با نور پس زمینه CCFL

ج. تلویزیون های LCD با نور پس زمینه LED (که امروزه به اختصار با نام LED شناخته میشوند)

د. تلویزیون های OLED

در ادامه متن تلویزیون های LCD با نور پس زمینه LED را به اختصار LED خواهیم نامید.

اما با توجه به قیمت بسیار بالای OLED ها و تکنولوژی قدیمی LCD ها رقابت اصلی امروزه میان پلاسما ها و LED هاست، پس OLED ها را فاکتور گرفته و برای آن دسته از افرادی که از نظر بودجه مشکلی نداشته اما فرصت کافی برای مطالعه این مقاله ندارند پیشنهاد میکنیم همین الان به سراغ OLED ها بروند! در غیر این صورت ادامه مقاله را بخوانید:

1- چگونه کار می کنند؟

توضیح کامل در خصوص چگونگی کارکرد هر یک از این سیستم ها خود بحثی مفصل می طلبد. اما به طور اجمالی می توان گفت تلویزیون های LCD از کریستال مایع برای نمایش تصویر و نور پس زمینه CCFL (فلوئورسنت کاتد سرد) استفاده می کنند. تلویزیون های LED در واقع همان سیستم LCD هستند که برای نور دهی از نور پس زمینه LED استفاده می کنند. پلاسما ها نیز برای ایجاد تصاویر از عنصر فسفر و گاز پلاسمای سرد استفاده می کنند که نور خود را نیز تأمین می کنند، در نتیجه نیازی به نور پس زمینه ندارند.

2- قیمت:

در لحظه نگارش این مقاله، با ذکر این نکته که به دلیل فناوری خاص پلاسماها اندازه آن ها از 40 اینچ شروع می شود، ارزانترین تلویزیون های 32 اینچ LED قیمتی در حدود 1 میلیون و دویست هزار تومان داشته و ارزانترین تلویزیون های پلاسما نیز قیمتی در حدود 1 میلیون و چهارصد هزار تومان دارند. و البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید: تماشای فیلم ها در صفحه های بزرگتر لذتی به مراتب بالاتر خواهد داشت! این تجربه ای ثابت شده است و بسیاری از افراد پس از تماشای فیلم با یک تلویزیون بزرگتر افسوس میخورند که چرا هنگام خرید به این اندازه کوچک بسنده کرده اند! (ابعاد صفحه تلویزیون های 42 اینچ در حدود 72 درصد بزرگتر از 32 اینچ ها می باشد.)3- مصرف انرژی:

تلویزیون های پلاسما به وضوح مصرف انرژی بیشتری نسبت به LCD ها و LED ها داشته و LED ها کمترین مصرف را دارند.هر چند در مدل های جدید پلاسماها تلاش خوبی برای کاهش مصرف انرژی، گاه تا 50%، صورت گرفته است.

جدول زیر دربردارنده میانگین مصرف انرژی این 3 نوع می باشد:4- ضخامت، وزن و مقاومت:

ضخامت میانگین LED ها در حدود 4/5 سانتی متر می باشد. وضعیت پلاسما ها نیز چندان بد نیست، میانگین ضخامت آنها در حدود 6/3 سانتی متر است. بازنده این قسمت LCD ها با میانگین ضخامتی برابر 9/1 سانتی متر هستند. هرچند ممکن است برای بسیاری ضخامت تلویزیون فاکتور بسیار مهمی برای تصمیم گیری نباشد، چرا که معمولا برای تماشای تلویزیون روبروی آن می نشینید نه در کناره های آن! هر چند در صورتی که قصد خرید یک LED دارید ضخامت کم می تواند از لحاظ زیبایی یک امتیاز برای شما تلقی شود.

از لحاظ وزن LED ها سبک ترین بوده و پلاسما ها نسبت به دو مدل دیگر سنگین تر هستند، چرا که از دو لایه شیشه تشکیل شده و برای تحمل فشار گاز درون باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند. البته این امر موجب یک برتری بزرگ برای پلاسماها شده است و آن مقاومت بالا در برابر ضربه است. فرزند کوچک و البته بازیگوش دارید؟ این هشدار را جدی بگیرید؛ اگر ضربه ای به صفحه LCD شما وارد کرده و و آن را بشکند بهتر است به فکر خرید یک تلویزیون جدید باشید ولی پلاسما ها اینگونه نیستند. البته در بعضی مدل های LED وضعیت نسبت به LCD ها بهتر است.


5- کیفیت تصویر:

به طور قطع مهمترین و البته پیچیده ترین فاکتور تصمیم گیری برای اغلب افراد کیفیت تصویر است، اما عوامل بسیاری در آن دخیل هستند: گستره زاویه دید، غلظت بالای رنگ مشکی، روشنایی رنگ سفید، دقت رنگ و تار نشدن تصاویر متحرک.

زاویه دید:

از لحاظ ساختاری عامل اصلی در زاویه دید تکنولوژی به کار رفته در هر نوع تلویزیون است، اما به طور کلی پلاسما ها دارای زاویه دید بسیار وسیع تری نسبت به LED ها هستند به گونه ای که با افزایش زاویه شما با تلویزیون کیفیت تصویر LED ها سریع تر افت می کند.

به شما توصیه میکنیم که به مشخصات اعلام شده از طرف تولید کننده ها توجهی نکنید. امروزه تقریبا تمامی تولید کننده ها ادعا می کنند که LED های آنها زاویه دیدی برابر با 178 درجه دارند. هرچند این ادعا درست است اما کیفیت تصویر در زوایای بالا افت شدیدی میکند. البته ممکن است همه به زاویه دید بالا نیازی نداشته باشند. اگر شما قصد دارید به تنهایی تلویزیون تماشا کنید یا مبلمان شما مستقیما روبروی تلویزیون است زاویه دید LED ها برای شما کافی خواهد بود، اما در صورتی که قصد دارید با جمعی از دوستان خود به تماشای مسابقه فوتبال بنشینید ممکن است تا حدودی شما را ناامید کند.


غلظت رنگ سیاه:

این همان قلمرویی است که تلویزیون های پلاسما در آن یکه تازی می کنند. هنگامی که در تلویزیون های پلاسما برای تولید رنگ مشکی پیکسل خاموش می شود تقریبا هیچ نوری ساطع نمیشود (تنها 0.05 cd/m2) که این عدد در LED ها برابر 0.15 cd/m2  است، اما باز هم مقدار قابل قبولی است. در مورد تلویزیون های LCD ترجیح می دهیم سکوت اختیار کنیم! چرا که رنگ های مشکی بیشتر به خاکستری می مانند تا سیاه.روشنایی:

هر دو نوع LCD ها (CCFL و LED) روشنایی بسیار بالاتری نسبت به پلاسما ها دارند. در صورتی که قصد استفاده از تلویزیون در یک اتاق با پنجره های زیاد یا زیر نور زیاد لامپ دارید روشنایی های تولید شده توسط LCD ها و LED ها را ترجیح خواهید داد.

محو شدگی تصاویر متحرک:


تارشدگی یا محو شدگی تصاویر متحرک مشکلی است که اغلب در LCD های ارزان قیمت مشاهده می شود. در ویدیوهایی که اشیاء با سرعت زیاد حرکت می کنند (مانند حرکت توپ در مسابقه فوتبال یا حرکت خودرو با سرعت زیاد در فیلم ها) تصویر شی متحرک تا حدودی تار خواهد شد که این مشکل ناشی از نرخ پایین تعویض فریم در هر ثانیه (FPS) است. تلویزیون های پلاسما از این مشکل عاری هستند هر چند که در مدل های جدیدتر و گرانتر LCD ها و LED ها پیشرفت های خوبی به دست آمده است اما در اغلب مواقع مشکل حادی به حساب نمی آید.نکته ای که در اینجا باید در مورد پلاسما ها اشاره کنیم، مشکل ماندن شبه تصویر (Burn-in) است. در مدل های قدیمی پلاسما ها در صورتی که یک تصویر (یا لوگو شبکه تلویزیونی) به مدت زیادی روی صفحه باقی می ماند پس از تغییر تصویر، سایه آن تا مدتی روی صفحه دیده می شد و حتی گاهی در صورت طولانی شدن بسیار زیاد زمان منجر به سوختن صفحه می گشت. اما در مدل های امروزی تقریبا این مورد یافت نمی شود و در صورتی که دقت فراوانی به خرج ندهید متوجه این شبه تصویر نخواهید شد.

6- کیفیت صدا:

تمامی تلویزیون های امروزی از کیفیت صدای مطلوبی برای پوشش یک اتاق نشیمن برخوردارند. اما به اغراق فروشنده ها و تولید کننده ها در اینکه فلان مدل بهترین کیفیت صدا را دارا می باشد اعتنا نکنید، چرا که اگر می خواهید بهترین کیفیت صدا را داشته باشید باید یک سینمای خانگی نیز تهیه کنید.

جمع بندی:


هر یک از انواع تلویزیون ها معایب و محاسن خود را دارند و قاعدتاً انتخاب یکی از مدل های مذکور به عنوان برنده ی مطلق امکان پذیر نخواهد بود. اما با توجه به نیاز شما و ویژگی های هر یک از این تلویزیون ها میتوان مناسب ترین گزینه را انتخاب کرد.

LCD  ها در حال خروج از بازار هستند و کیفیت تصویر انواع دیگر را ندارند، اما ارزان قیمت ترین مدل ها در بین اندازه های کوچکتر را دارند.

LED ها روشنایی بالایی دارند، مصرف انرژی پایین و طراحی های بسیار زیبا، اما پس از OLED ها گران ترین مدل ها هستند.

Plasma ها غلظت رنگ و کیفیت تصویر بالایی دارند، ارزانتر هستند و سرعت تصویر بالاتری دارند، اما مصرف انرژی بالایی نیز دارند و در محیط های بسیار روشن کمی آزار دهنده خواهند بود.

در نتیجه می توان گفت اگر کیفیت تصویر چندان برای شما مهم نیست و برای مصارف معمولی مانند دوربین های مدار بسته یا استفاده ی اداری قصد خرید تلویزیون ارزان دارید، LCD ها مناسب ترین گزینه خواهند بود. اگر به دنبال استفاده روزمره برای ساعت های زیاد هستید و کیفیت تصویر برای شما مهم است به سراغ LED ها بروید. اما اگر جزو عاشقان سینما هستید و مایل به تماشای فیلم ها با کیفیت بالا و یا تماشای دسته جمعی مسابقات ورزشی هستید حتما نگاهی هم به پلاسماها داشته باشید.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
بهمن پور_داخلی4
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آف دکور _فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کیان برنا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
آف دکور _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی