کاربرد‌های بلاک چین از زبان کوین نیک
۹۰۵۳۶۰
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۶
۳۹۷۲
کوین نیک از تیمی تشکیل شده که سال‌ها است درزمینه‌ی ارز‌های دیجیتال فعالیت می‌کند و بیش از هر چیز، نبود اطلاع‌رسانی مناسب و آگاهی محدود در حوزه‌ی بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال را مانع استفاده از این تکنولوژی نوین در ایران می‌بیند.

زومیت: کوین نیک از تیمی تشکیل شده که سال‌ها است درزمینه‌ی ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و بیش از هر چیز، نبود اطلاع‌رسانی مناسب و آگاهی محدود در حوزه‌ی بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال را مانع استفاده از این تکنولوژی نوین در ایران می‌بیند.

کاربرد‌های بلاک چین از زبان کوین نیک

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

در این نوشتار، کوین نیک تلاش می‌کند شما را با مرسوم‌ترین کاربردهای بلاک‌چین در زندگی آشنا کند تا نقش خود را در این زمینه ایفا کرده باشد.

کوین نیک از مزایای بلاک‌چین می‌گوید

بلاک‌چین (Blockchain) شبکه‌ای اینترنتی است که اطلاعات را به‌شکل بلوک‌های جداگانه‌ی یکسان طبقه‌بندی و نگه‌داری می‌کند. فرق بلاک‌چین با شبکه‌ی اینترنت در شیوه‌ی ذخیره‌سازی اطلاعات است. در اینترنت معمولی، اطلاعات روی سرور ذخیره می‌شود و با آسیب‌دیدن آن ممکن است به اطلاعات ارزشمندتان آسیب وارد شود.

این اطلاعات تا حدودی دربرابر حمله هکرها و افرادی که در پی دسترسی و ردیابی اطلاعات شما هستند، آسیب‌پذیر است؛ اما زنجیره‌ی بلاک‌چین این مشکل را حل و شبکه‌ای بسیار امن و نفوذناپذیر ایجاد کرده است. در بلاک‌چین هزاران نقطه اشتراک وجود دارد که داده‌ها را ثبت و اصلاح می‌کنند؛ به همین دلیل، نفوذ به این شبکه و سرقت یا دست‌کاری اطلاعات تقریبا ناممکن است.

این سیستم برای انجام کارهای نیازمند دقت و امنیت بسیار زیاد، مناسب است، تکنولوژی پایه‌ی ارزهای دیجیتال بلاک‌چین است و بدین‌ترتیب اطلاعات خود را نگه‌داری و تولید می‌کند. با تمام این‌ها، کاربرد بلاک‌چین در زندگی روزمره چیست؟

آشنایی با کاربردهای بلاک‌چین در زندگی ما

بلاک‌چین هزاران کاربرد دارد که سبب شده شرکت‌های بزرگ چندملیتی درون خود واحد بلاک‌چین تأسیس کنند و به استفاده‌ی عملی از این تکنولوژی نوین در بخش‌‌های مختلف سازمان خود ایمان دارند. درادامه، به برخی از مهم‌ترین کاربردهای بلاک‌چین اشاره خواهیم کرد:

۱. احراز هویت

سرویس‌های احراز هویت آنلاین در دنیای دیجیتال امروز و زمانی‌که بسیاری از کارهای روزمره‌ی خود را در محیط وب انجام می‌‌دهیم، بسیار ضروری است. یکی از راهکارهای احراز هویت امن و سریع به‌کارگیری تکنولوژی بلاک‌چین است. بلاک‌چین هزینه‌ی تهیه کارت‌های هوشمند و دشواری مراحل اسکن کارت و مخاطرات ناشی از گم‌شدن آن را از بین خواهد برد و در وقت و هزینه‌ صرفه‌جویی می‌کند.

۲. ارزهای دیجیتال

ارزهای سنتی دیگر پاسخ‌گوی نیازهای دنیای مدرن دیجیتال نیستند و وابستگی آن‌ها به طلا و دولت‌ها برای ارزهای سنتی مشکلاتی ایجاد کرده است. ارزهای دیجیتال برپایه‌ی تکنولوژی بلاک‌چین برای غلبه بر این مشکلات به‌وجود آمده‌اند. انتقال سریع و امن پول به سراسر جهان آن‌هم با چند کلیک ساده تحولی است که در سایه‌ی بلاک‌چین به‌وجود آمده است. امروزه، بسیاری از کارآفرینان و کسب‌و‌کارها و مردم عادی به فکر استفاده از ارزهای دیجیتال افتاده‌اند تا کسب‌و‌کار و زندگی خود را رونقی دوباره ببخشند.

۳. صنایع غذایی

دست‌کاری غذای بشر و ارائه‌ی تبلیغات نادرست در سطح وسیع، سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کند. افراد سودجو با هدف کسب درآمد بیشتر تقلب را وارد کسب‌و‌کار خود می‌کنند و به زندگی مردم آسیب می‌زنند. بلاک‌چین می‌تواند با این تقلب‌ها برخورد و به ارتقای سطح سلامت جامعه کمک کند. زنجیره‌ی تأمین مواد غذایی با بلاک‌چین شفافیت می‌یابد و با هر تغییر مواد اولیه و زنجیره‌ی تأمین، کل شبکه به‌روزرسانی می‌شود. مردم و نهادهای نظارتی و صاحبان کسب‌و‌کار به‌راحتی در جریان کوچک‌ترین تغییرات قرار می‌گیرند و این به مفهوم ارتقای کیفیت محصولات نهایی خواهد بود.

۴. کشورداری و برگزاری انتخابات

در کشوری دموکراتیک، اعتماد عمومی مردم به مسئولان مهم‌ترین پایه‌ی کشورداری و ایجاد همدلی در جامعه است. برگزاری انتخابات عادلانه و نظرسنجی‌های مختلف برای آگاهی از خواست مردم لازمه‌ی هر کشور عدالت‌محور است. زنجیره‌ی بلاک‌چین، به‌ویژه اتریوم، در برگزاری انتخابات امن و به دور از دخالت‌های عناصر تأثیرگذار قدرت کمک درخورتوجهی می‌کند و مدیریت دارایی‌های دیجیتالی مردم با این تکنولوژی، با شفافیت و سلامت کامل امکان‌پذیر خواهد بود.

۵. نظام بانک‌داری و پرداخت

بلاک‌چین می‌تواند سیستم اداره‌ی مالی جهان را متحول کند و سیستمی نوین را در شبکه‌ی بانک‌داری جهانی پیاده‌سازی کند. دستیابی به بانک‌داری نوین در سایه‌ی نظام بانک‌داری و پرداخت مبتنی‌بر بلاک‌چین امکان‌پذیر است. برخی پیش‌بینی می‌کنند با عمومی‌شدن استفاده از بلاک‌چین این امکان وجود دارد که تمامی شعب فیزیکی بانک‌ها برچیده شوند. کنترل جریان پول برعهده‌ی زنجیره‌ی بلاک‌چین خواهد بود و دیگر نیازی نیست بانک‌ها این خدمات را ارائه کنند. بلاک‌چین سیستم رهن و اجاره و وام‌دهی را هم متحول خواهد کرد.

۶. افزایش سرمایه با ICO

هر شخصی و در هر موقعیت جغرافیایی، ازطریق ICO خواهد توانست سرمایه‌گذاری کند و این به‌معنی تحول ساختار این پدیده است. احراز هویت هنگام سرمایه‌گذاری و ارائه‌ی رسید به سرمایه‌گذاران و جلب اعتماد آنان در سایه بلاک‌چین بسیار ساده‌تر از گذشته انجام خواهد گرفت. توکن‌ها و کیف‌‌پول‌های الکترونیک سرمایه‌ها را در خود نگه‌داری خواهند کرد و برای شرکت‌ها و حتی انتقال به مشتریان شما کاربردی خواهند بود.

۷. پلتفرم تغییر‌ناپذیر

یکی از ویژگی‌های مهم زنجیره‌ی بلاک‌چین تغییرناپذیربودن آن است. تغییر داده‌ها و دست‌کاری آن در این سیستم بسیار سخت است؛ به همین دلیل، می‌توان از بلاک‌چین‌هایی که در ارائه‌ی ارزهای دیجیتال استفاده شده‌اند، در قالب «قراردادهای هوشمند» برای رشد کسب‌و‌کارها استفاده کرد. قراردادهایی که در بلاک‌چین تأیید و امضا می‌شوند، امکان میانجیگری و دخالت واسطه‌ها را مسدود و شرایط قرارداد و بندهای مختلف آن و حتی شیوه‌ی اجرای آن را به‌صورت کاملا خودکار ذخیره می‌کند. طرفین این قرارداد با خیال راحت می‌توانند روی پیشبرد اهداف خود تمرکز و به راحتی به یکدیگر اعتماد کنند.

۸. آموزش

شاید در نظر اول استفاده از بلاک‌چین در آموزش کمی دور از ذهن به‌نظر برسد؛ اما درحقیقت، مدارس و مراکز آموزش عالی می‌توانند از خدمات بلاک‌چین در امور مختلف استفاده کنند. ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به دانش‌آموزان، ثبت اطلاعات مربوط به ارزیابی‌ها، ارائه‌ی گواهینامه پایان دوره و حتی رد‌و‌بدل‌کردن دانش و تکنولوژی با کمک بلاک‌چین بسیار ساده‌تر از قبل خواهد بود.

۹. مدیریت شبکه‌ی انرژی

امروزه، انرژی به اشکال مختلفی مدیریت می‌شود و مراکز توزیع انرژی بر روند کارها نظارت دارند: کار پرمسئولیتی که هرگونه اشتباه محاسباتی در آن می‌تواند تبعات مختلفی به‌همراه داشته باشد. امروزه، شبکه توزیع انرژی با کمک انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار متحول شده است و شما می‌توانید انرژی خورشیدی را در باتری ذخیره کنید و حتی به دیگران بفروشید. بلاک‌چین می‌تواند روند تغییرات مثبت را سرعت ببخشد و واسطه‌ها را از میان بردارد تا مردم خودشان بتوانند مستقیما انرژی مبادله کنند.

۱۰. خبرنگاری

بلاک‌چین دنیای ژورنالیست‌ها را هم متحول خواهد کرد. دنیا درمعرض انفجار اطلاعات است و روزانه درمعرض اطلاعات مختلفی قرار داریم. اگر نویسندگان درقبال تولید اطلاعات پول دریافت می‌کردند و برای اطلاعات مناسب و مفید مبلغی هرچند اندک می‌پرداختیم، هم کیفیت اطلاعات متحول می‌شد و هم ما در انتخاب‌هایمان دقت بیشتری می‌کردیم. با کمک بلاک‌چین می‌توان امیدوار بود تعداد اخبار دروغ و جعلی هم به میزان چشمگیری کاهش یابد.

نتیجه‌گیری

موارد استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین به این‌ها محدود نمی‌شود و از آن می‌توان در پزشکی، دفاتر اسناد رسمی، اینترنت اشیاء و... استفاده کرد. کوین نیک معتقد است با شناخت صحیح تکنولوژی بلاک‌چین دلایل اقبال عمومی مردم جهان به خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای مردم روشن‌تر می‌شود و در سایه‌ی همین دانش و آگاهی می‌توانیم از بلاک‌چین و محصولات آن مثل ارزهای دیجیتال استفاده‌های هوشمندانه‌تری کنیم.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج