ماردیک مارتین درگذشت
۹۰۶۳۶۰
۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
۵۰۳۱
فیلمنامه‌نویس فیلم‌های تحسین شده‌ای چون «گاو خشمگین» و «خیابان‌های پایین شهر» در ۸۲ سالگی درگذشت.

خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی: ماردیک مارتین فیلمنامه‌نویس فیلم‌های «گاو خشمگین»، «خیابان‌های پایین شهر» و «نیویورک نیویورک» مارتین اسکورسیزی در ۸۲ سالگی درگذشت.

ماردیک مارتین درگذشت

وی از خانواده‌ای آمریکایی در ایران متولد شده و در عراق بزرگ شده بود و همانجا وقتی یک نوجوان بود به عنوان توزیع‌کننده فیلم کار کرده بود. وی بعد راهی آمریکا شد و در رشته اقتصای در دانشگاه نیویورک تحصیل کرد و بعد جذب سینما شد و سال ۱۹۶۱ با ملاقات با اسکورسیزی به این مسیر وارد شد. او به زودی در یکی از فیلم‌های اولیه اسکورسیزی که فیلم کوتاهی با عنوان «چه کسی به در من می‌زند؟» و مستند «آمریکایی‌های ایتالیایی» همکاری کرد.

مارتین سال ۱۹۷۳ در همکاری با اسکورسیزی فیلمنامه «خیابان‌های پایین شهر» را نوشت و بعد با همکاری یکدیگر «نیویورک، نیویورک» را نوشتند. پس از نقل مکان کردن به هالیوود وی با چارتوف وینکلر همکاری کرد و فیلمنامه «والنتینو» را برای کن راسل نوشت.

گرچه فیلم «آخرین والس» اسکورسیزی در سال ۱۹۷۸ یک فیلم مستند درباره آخرین کنسرت یک گروه موسیقی بود، اما مارتین در نوشتن فیلمنامه آن با اسکورسیزی همکاری کرد و همین کار را برای مستند «پسر آمریکایی: پرونده استیون پرنس» نیز انجام داد.

برای فیلم «گاو خشمگین» در سال ۱۹۸۰، مارتین یک سال و نیم را صرف تحقیق درباره زندگی بوکسور جیک لاموتا کرد و فیلمنامه را با پل شرایدر نوشت و برای آن نامزدی گلدن گلوب را کسب کرد. وی سال ۲۰۰۷ در مصاحبه‌ای گفته بود دنیرو دوست داشت فیلم ساخته شود اما مارتی (اسکورسیزی) دوست نداشت زیرا از بوکس متنفر بود.

آخرین فیلمنامه‌ای که او نوشت برای فاتح آکین در سال ۲۰۱۴ برای فیلم «برش» بود.

مستندی درباره زندگی وی با عنوان «ماردیک: بغداد تا هالیوود» سال ۲۰۰۸ ساخته شد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج