انتشار فیش‌های حقوقی تبعات دارد
۹۰۷۹۰۵
۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۶
۵۰۴۶
یک اقتصاددان معتقد است انتشار فیش‌های حقوقی در سامانه حقوق و مزایا می‌تواند باعث افزایش شفافیت شود، اما این قضیه می‌تواند باعث افزایش فشار‌های افکار عمومی برای کاهش حقوق‌های کارمندان شود که تبعاتی به دنبال خواهد داشت.

خبرگزاری ایسنا: راه‌اندازی سامانه حقوق و مزایا ایده‌ای است که چندسالی است که مطرح است و به نظر می‌رسد می‌تواند در روشن شدن برخی از ابعاد پنهان دریافت حقوق و مزایا توسط کارمندان دولت روشنگر باشد، با این حال یک اقتصاددان معتقد است بهترین راهکار برای کاهش فساد اداری و افزایش شفافیت کوچکتر شدن دولت.

انتشار فیش‌های حقوقی تبعات دارد

امیرحسین خالقی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه تفاوت در مبلغ حقوق رسمی با حقوق پرداختی ریشه‌ای تاریخی دارد، اظهار کرد: در دوران قاجار نیز مواجب کارمندان دولت باهم تفاوت داشت و آن چیزی که پرداخت می‌شد نیز با آن چیزی که در دفاتر نوشته می‌شد متفاوت بود.

این اقتصاددان با بیان اینکه انتشار فیش‌های حقوقی می‌تواند مزایایی در راستای ایجاد شفافیت داشته باشد اضافه کرد: با این حال باید این مساله را هم در نظر داشت که انتشار آنچه که در تاریکخانه دولت می‌گذرد می تواند باعث افزایش فشارهای اجتماعی شود که می تواند در نهایت باعث کاهش حقوق‌های رسمی شود. در چنین شرایط تمایل برای افزایش مزایای غیررسمی بیشتر می‌شود که این خود می‌تواند دوباره باعث ایجاد عدم شفافیت شود.

خالقی با اشاره به برخی از گزارش های بانک جهانی درباره فساد در کشورهای جهان سوم اظهار کرد: یکی از دلایلی که برای افزایش فساد در دستگاه‌های اداری عنوان می‌شود کاهش حقوق رسمی کارمندان دولت است که می‌تواند باعث شود کارمندان برای جبران آن به فساد کشیده شوند.

او با بیان اینکه حقوق رسمی پرداختی به روسای جمهور آمریکا حدود ۴۰۰ هزار دلار در سال است این میزان از حقوق را در سطوح بالایی دولتمردان در این کشور نیز صادق دانست و گفت: اگر میزان واقعی حقوق برخی از دولتمردان منتشر شود معلوم نیست که واکنش افکار عمومی به این قضیه چه خواهد بود.

این اقتصاددان با بیان اینکه افزایش حقوق‌ها می‌تواند باعث نارضایتی افکار عمومی یا احساس تبعیض شود و کاهش حقوق‌ها نیز می‌تواند فسادآور باشد ادامه داد: بهترین راهکار این است که دولت هرچه بیشتر کوچک‌ شود و از حجم دستگاه‌های اداری کاسته شود، در غیر این صورت همیشه فضایی برای سواستفاده از موقعیت‌های اداری خواهد بود.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
16:57 - 1398/06/25
انتشارفیش های حقوق وزارت نفت وشرکتهای زیرمجموعه هایشان تبعات دارد؟درمقابل وجدان.غیرت.انصاف وانسانیت چطور؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
رئیس جمهور قویترین اقتصاد جهان سالی 400 هزار دلار پول میگیره یعنی حدود 5 میلیارد تومان در سال نه در ماه.بعدا اونوقت بعضی از وزرای اقای روحانی که از خانواده مرفه هم نبودن الان چند هزار میلیارد سرمایه دارن.یعنی رئیس جمهور امریکا چقدر باید کار کنه تا اینقدر پول جمع بشه؟ محض اطلاع برخی از سینه چاکان ترامپ قبل از رئیس جمهور بودن تاجر و از خانواده ثروتمند بوده.
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1398/06/25
بیجا میکند تبعاتی داشته باشد,میترسید دزدیاتون رو بشه ؟
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1398/06/25
حقوقهای نجومی لو میرن
تفیشها رو منتشر نکنید!
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/06/25
اقتصاد دانهای ایران هرچی میگن برعکسش درست است شک نکنید . جون دمشون وصله به دولت
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/06/25
بابد منتشر بشه تا مفتخوری برخی نجومی بگیران ناکارامد مشخص بشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
تبعات برای خاینین ووطن فروشان دار
Iran, Islamic Republic of
17:21 - 1398/06/25
چرا ملت نباید بدونن خیلی کارمندانی که از شدت بیکاری باید بیمه بیکاری از تامین اجتماعی بگیرن دارن حقوق های نجومی میگیرن
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1398/06/25
این اقتصاددان اسم ندارد؟ این خود عدم شفافیت نیست؟
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1398/06/25
عجب اقتصاددانی! پس کلا میگه منتشر نکنید
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1398/06/25
بهترین راه مبارزه با فساد اداری وچماول بیت المال از بین بردن علل ورفع عیب سیستم است ودزدی ها معلول شکاف های عمیق نبود نظارت وخلائ قانون است
پاسخ ها
نخجوانی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
همان است که آقا یاخانم باباپور گفتند دنبال معلول نباشید علت ها را ازبین ببرید
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1398/06/25
بزرکترین اختلاسگران ونجومی بگیران که همان پول حرام بیت المال است توسط مسئولین ارشد دولتی و مجلسی دریافت میگرددو تبعات آن بخاطر حرام بودنش؛ خرج مسائل حرام و ضد نظام اسلامی بکار میرود..... مخصوصا خروج سرمایه ها و اختلاس و رانت خواری آقازادگان و گرفتن نبض بازار وشاهرگ حیاتی قوت مردم است.....
مرگ بر تمام کسانی که مخالف شفاف سازی هستند....( مزگ بر دشمنان علی ابن ابیطالب)
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
احسنت
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/06/26
تو این موارد دوره قاجار و پهلوی و آمریکا خوبه که اونا هم همین کار رو میکردن!!!جماعت دزد و غارتگر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج