نگرانی ایران از برنامه مخفی هسته‌ای عربستان
۹۰۸۰۱۸
۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۲
۱۲۰۸۰
به دنبال ادعای واهی و بی اساس نماینده عربستان سعودی در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، نماینده ایران ضمن ابراز تاسف از استفاده عربستان سعودی از جنگ و تنش برای پنهان کردن مسائل و ناکامی‌های داخلی خود، نسبت به انجام برنامه مخفی هسته‌ای از سوی این کشور ابراز نگرانی کرد.

ایسنا: به دنبال ادعای واهی و بی اساس نماینده عربستان سعودی در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، نماینده ایران ضمن ابراز تاسف از استفاده عربستان سعودی از جنگ و تنش برای پنهان کردن مسائل و ناکامی‌های داخلی خود، نسبت به انجام برنامه مخفی هسته‌ای از سوی این کشور ابراز نگرانی کرد.

در بخشی از پاسخ نماینده ایران آمده است: بسیار مایه تاسف است که عربستان سعودی از جنگ و تنش، برای پنهان کردن مسائل یا ناکامی‌های داخلی خود استفاده می‌کند. رژیم سعودی و متحدانش به طور آشکار و مکرر در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که جهت رسیدن به منافع و اهداف نامشروع، در تجاوز به کشورهای همسایه خود از جمله یمن، ارتکاب جرائم جنگی، حمله به مدارس، بیمارستان‌ها، بازارها و قتل عام زنان و کودکان ابایی ندارند.

نماینده ایران با تاکید بر اینکه عربستان در حال توسعه و اجرای یک برنامه هسته‌ای به شدت غیرشفاف است، افزود: مقامات سعودی در چندین مناسبت مختلف اشاره کرده‌اند که در حال کار بر روی طرحی هستند تا با احداث کانال، کشور همسایه خود قطر را از حالت شبه جزیره به جزیره تبدیل کنند. بخشی از این کانال برای یک تاسیسات پسماند هسته‌ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این قصد سیاسی پادشاهی عربستان حاکی از آن است که رفتار غیرمسئولانه این کشور نه تنها به ملت و محیط خود بر می‌گردد، بلکه همچنین ثبات و ایمنی منطقه و کشورهای همسایه را هدف قرار گرفته است.

نگرانی ایران از برنامه مخفی هسته‌ای عربستان

در بخش دیگری از واکنش ایران با اشاره به اینکه رفتار غیرمسئولانه و برنامه غیر شفاف عربستان از سوی دولت ترامپ و ذیل رویکرد تجاری و سودمحور مورد حمایت قرار می‌گیرد، آمده است: ضروری است که جامعه بین المللی برای عربستان روشن سازند که تحمل هیچ‌گونه انحراف از برنامه صلح آمیز هسته‌ای یا انتقال مواد رادیو اکتیو به گروه‌های تروریستی را ندارند.

نماینده ایران در پایان ضمن درخواست از عربستان سعودی برای پذیرش کامل نظام پادمانی آژانس و اجازه به بازرسان این نهاد برای دسترسی به تمامی فعالیت‌های هسته‌ای آن، تاکید کرد: ضروری است تا آژانس فورا از همه کشورهایی که عربستان آنها را به عنوان شرکای احتمالی اهدای نیروگاه‌های برق هسته‌ای معرفی کرده، بخواهد تا از تامین راکتورهای برق هسته‌ای برای پادشاهی سعودی تا زمانی که شرایط برای اجرای پادمان های مناسب آژانس فراهم نشده، خودداری کنند.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1398/06/26
مرگ بر سعود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
آقای نماینده ، نگران نباش ، فردا پس فردا دست نیروهای خودی تحویل خواهند داد.
بدون نام
United Arab Emirates
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
تا ایران هست هیچ اتفاقی در عربستان نمی افتد نگران نباشید
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1398/06/26
چرا بازرسای آژانس یقه پاره نمی کنن ک مرتب بازرسی کنن


از مراکز تحقیقاتی ، پایگاه ها ، دانشگاه ها

ترکمانچای فقط مال ایرانی بود؟
Iran, Islamic Republic of
01:28 - 1398/06/26
جای نگرانی نیست. یه موشک نقطه زن داروشه.
Iran, Islamic Republic of
01:49 - 1398/06/26
عربستان از این توان ها ندارد
راستی اطلاعات شما لحظه به لحظه عربستان را بررسی میکند پس نگران چی هستین
Iran, Islamic Republic of
03:03 - 1398/06/26
شک نکن ک عربستان ب بمب هسته ای مجهز نمیشه
امریکا بلایی صد بار بدتر از ایران ب سر عربستان میاره
عربستانی ک 100%درصد ب نفت وابسته است و جوان خامی تصمیم گیرنده اصلی کشورش هست دقیقا ب بهانه هسته ای فلجش میکنه البته تا خوب بدوشش
اونوقته ک روزگار عربا را سیاه کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
الان که هفتاد درصد ایرانی ها زیر خط فقرن.یه سرچ تو اینترنت بزن با سواد ببین وضع کی خوبه.ما روسیه چین یمن لبنان نیجیریه و... داره میدوشه اونا یه کشور
شانسورچی
Iran, Islamic Republic of
06:32 - 1398/06/26
می بخشید 'چرا ما ''' ایران ''' از برنامه مخفی اتمی عربستان سعودی نگران باشیم ?
Iran, Islamic Republic of
07:36 - 1398/06/26
یعنی الان شما خیلی شفاف هستید!؟
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/06/26
اگرعربستان به سوی سلاح هسته ایی برودایران هم بایدبرای دفاع ازخودبایدبسازدیابایدجلوی عربستان رابگیرندونگذارندویا هم ماهم سلاح هسته ایی بسازیم چون اگرعربستان به چنین چیزی برسندکشورماامنیت ندارد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج