جریمه و زندان برای قطعِ درخت در حیاط خانه
۹۰۸۸۲۸
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۸
۸۳۰۳
قطع درخت بدون مجوز در حیاط خانه هم دارای مجازات سنگین حبس و جریمه است.

خبرآنلاین: مجازات از بین بردن درختان در قوانین، مجازات نسبتا سنگینی است. یکی از قوانینی که این اقدام را جرم تلقی کرده مربوط به قانون مجازات اسلامی است که بر اساس قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرها، علاوه بر جریمه، زندان را هم برای قطع درخت پیش بینی کرده است.

قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرها که ابتدا در سال ۱۳۵۲ به تصویب مجلس شورای ملی رسید و پس از آن با تغییراتی که شورای انقلاب در سال ۱۳۵۹ در آن داد، متن آن اصلاح شد و پس از سالها متن موجود آن در سال ۱۳۸۸ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.

در ماده یک این قانون آمده است: به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان، قطع هر نوع درخت و یا نابود کردن آن به هر طریق در معابر، میادین، بزرگراهها، پارکها، بوستان ها، باغات و نیز محل هایی که به تشخیص شورای اسلامی شهر، باغ شناخته شوند در محدوده و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوط ممنوع است.

آنقدر متن این ماده گسترده و فراگیر است که تقریبا قطع هر نوع درخت را در فضای عمومی و حتی اماکن خصوصی که باغ شمرده می شود، ممنوع کرده و طبق ماده قانونی که بالاتر عنوان شد، مجازات آن حبس و جریمه خواهد بود. بخش مجازات مالی عنوان شده در این ماده علاوه بر جریمه ای است که شهرداری به عنوان جریمه اداری قطع درخت، از فرد خاطی دریافت می کند.

یعنی کسی که درختی را قطع کند، هم باید مجازات حبس و پرداخت جریمه قانونی دادگاه را تحمل کند و هم جریمه اداری که شهرداری در کمیسیون مربوطه، تعیین می کند را بپردازد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
23:01 - 1398/06/27
اینا‌که جنگلها رانابود‌میکنند پس مجوزدارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
نه پس ندارن با مجوز و کاملا برنامه ریزی شده درختان جنگل قطع میشه
Iran, Islamic Republic of
23:01 - 1398/06/27
اینا‌که جنگلها رانابود‌میکنند پس مجوزدارن
United Kingdom
00:53 - 1398/06/28
کجای متن گفته حیاط خانه که در تیتر زدید
گفته: حتی اماکن خصوصی که باغ شمرده می شود
بخاطر اینه که از لحاظ مجوز و قیمت باغ محسوب می گردد از دید شهرداری، وگرنه اختیار حیاط رو داریم
Iran, Islamic Republic of
01:03 - 1398/06/28
رشوه میگیرند از سازنده ها اینهمه درخت رو قطع میکنن اونوقت طرف درخت خشک خونشو قطع میکنه جریمش میکنن.چرا چون رشوشون نرسیده. اون رشوه رو میذاری تو سفره ات زن و بچت به هزار راه کشیده میشن.
اصلا به شماها چه که طرف تو حریم خصوصیش درخت قطع میکنه. درختای ولیعصر رو خودتون نابود کردید کسی ازتون جریمه گرفت جاش درخت 1 روزه تو کویر کاشتیت؟؟؟!!!
Canada
01:08 - 1398/06/28
قانون.ناقس.است.طرف.با.ندادنآب.درخت.راخشک.میکند.باید.باصاحب.باغ.ازراهمنطقی.تر.برخوردکرد.
Iran, Islamic Republic of
03:55 - 1398/06/28
اگر قانون هست پس چرا برای یکسری هست و برای از ما بهتران نیست.. اگر اينطوره پس تمام شهرداران و عوامل دخیل در جنگل زدایی چرا آزاد و ول میگردند؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1398/06/28
این قانونها برای مردم عادی است نه مفسدین و رانت خواران فاسد دزد ...
Latvia
17:10 - 1398/06/28
دنبال پولن اونهایی که درخت جنگلهارا قطع میکنن ویلا میسازن ازخودشونن کاری ندارن ولی کسی که درخونه خودش درخت گذاشته اگر قطع کند زندان وجریمه چه عدالتی
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1398/06/28
فعلا که شهرداریها عامل قطع اکثر درختا و خشک شدن اونا هستن. نمیدونم چرا از این دستگاههای درختکن که درختو از ریشه میکنه و میبرنش جای دیگه میکارن نمیخره؟! به خدا اگه درختا پا داشتن فرار میکردن تا به آب برسن. تو رو خدا هر کی میتونه به درختای تشنه آب بده. تقریبا دو ماه پیش رفتم بهشت زهرا اکثر درختا داشتن از تشنگی خشک میشدن. تا جایی که تونستم به چند تاشون آب دادم و تصمیم گرفتم اگه بازم خواستم برم یه شلنگ بلند با خودم ببرم و تا میتونم به درختا آب بدم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج