۱۶۷هزار خودرو برای خانواده‌ی بهزادی و لاشیدایی
۹۰۹۶۳۹
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴
۲۹۰۹۲
جلسه رسیدگی به اتهامات مسؤولان سابق شرکت خودروسازی سایپا به صورت علنی برگزار شد. اتهامات موجود شامل اخلال در نظام ارزی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام معاملات ارزی در سطح کلان، اخلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی از طریق تحصیل ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه خودرو با انحصار و بهره مندی از رانت و همچنین اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت شرکت هرمی به مبلغ ۲۶۳ میلیارد ریال و پولشویی به میزان سه هزار و دویست میلیارد تومان با ۲۶۰ حساب بانکی است.

خبرگزاری ایسنا: مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: جلسه رسیدگی به اتهامات مسئولان سابق شرکت خودروسازی سایپا و مرتبطان این پرونده صبح امروز برگزار شد.

حسینی نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه دو پرونده با دو کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است، گفت: بخشی از دو پرونده از حیث موضوع و اتهامات با هم مشترک هستند که بخش مذکور قرائت خواهد شد.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

نماینده دادستان با بیان اینکه این پرونده ۲۶ متهم دارد افزود: اتهامات موجود شامل اخلال در نظام ارزی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام معاملات ارزی در سطح کلان، اخلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی از طریق تحصیل ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه خودرو با انحصار و بهره مندی از رانت و همچنین اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت شرکت هرمی به مبلغ ۲۶۳ میلیارد ریال و پولشویی به میزان سه هزار و دویست میلیارد تومان با ۲۶۰ حساب بانکی است.

حسینی در ادامه تصریح کرد: متهمان ردیف اول و دوم پرونده مورد نظر زن و شوهر و دارای شغل آزاد هستند که با مدیرعامل و معاون بازاریابی و فروش و همچنین مدیر اداره برنامه ریزی فروش سایپا در قسمت اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی تبانی داشته اند.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

حسینی در ادامه و با تشریح اسامی و عناوین اتهامی متهمان بیان کرد: وحید بهزادی فرزند ابوطالب، متهم است به مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی از طریق ثبت سفارش صوری و غیر واقعی، دریافت ارز از بانک‌های پارسیان و سرمایه و انجام عملیات حواله ارزی بدون دریافت مجوز و در پوشش شرکت شهاب پارسه کیش و چند شرکت در خارج از کشور، مشارکت در اخلال کلان در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو با ارزش ۱۱۹ میلیارد و ۷۷۹ میلیون ریال و کسب منفعت، مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت در شرکت هرمی و عضو گیری به مبلغ ۶۳ میلیارد ریال، جعل سند رسمی، شناسنامه و استفاده از سند مجعول عادی و ارائه اسناد جعلی گمرکی به بانک‌های سرمایه و پارسیان و مشارکت در عملیات پولشویی به نحو سازمان یافته به میزان ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، نجوا لاشیدایی فرزند علی متهم است به مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام عملیات حواله ارزی بدون اخذ مجوز از طریق دفاتر غیر مجاز، مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و از طریق پیش خرید، مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق عضو گیری و فعالیت در شرکت هرمی و تحصیل منفعت به مبلغ ۶۳ میلیارد ریال و مشارکت در عملیات پولشویی از طریق بهره گیری از حساب‌های اشخاص متعدد حقیقی و حقوقی به مبلغ ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان.

وی ادامه داد: مهدی جمالی فرزند علی اکبر متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و تولیدات مورد نیاز مردم که از ۱۷۲ هزار و ۹۴۱ دستگاه خودرو ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه به ۱۵ نمایندگی از میان ۶۰۰ نمایندگی تحویل داده شده است.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

نماینده دادستان در ادامه بیان کرد: رضا تقی زاده، معاون سابق بازاریابی و فروش سایپا متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی و تولیدات مورد نیاز مردم که از ۱۷۲ هزار و ۹۴۱ دستگاه خودرو ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه به ۱۵ نمایندگی از میان ۶۰۰ نمایندگی تحویل داده شده است. حسین نوری مدیر اداره برنامه‌ریزی فروش سایپا متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی، جعفردل افکار متهم است به مشارکت در اخلال در نظام توزیع نیازمندی های عمومی تعداد ٦٦٩٩ دستگاه خودرو به مبلغ ٤٦ میلیارد و ٨٣٨ میلیون ریال. سید سعید مولوی فرد متهم است به مشارکت در اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و جعل و استفاده از سند مجعول جهت اعلام رفع تعهدات ارزی. حسین رشیدی‌زاده متهم است به معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی، هادی رشیدی زاده متهم است به اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و جعل و استفاده از سند مجعول جهت اعلام رفع تعهدات ارزی. زکریا حسن نیا مسئول ارزی بانک مرکزی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام ارزی و پولی از طریق ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی. داریوش حسین خانی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی. سمیه گرامی متهم است به اخلال در نظام پولی و ارزی. سپیده توکلی متهم است به اخلال در نظام پولی و ارزی. احسان دهقانی متهم است به انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۳ هزار و ۸۶۶ میلیارد و ۶۱۱ میلیون و ۹۷۶ هزار و ۴۰۷ ریال و عضویت در شبکه پولشویی. حسین معینی بشیری متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ هزار و ۴۶۳ میلیارد و ۸۲۶ میلیون و ۳۴ ریال و عضویت در شبکه پولشویی.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

محمد مهدی طریقت منفرد متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۴ هزار و ۵۷۷ میلیارد و ۴۶۹ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۱ ریال.

زهرا بهزادی متهم است به انجام عملیات پولشویی به مبلغ ۳۱۳ میلیارد و ۶۳ میلیون و ۱۰۴۹ ریال. کامبیز فیروزه‌ای متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی و انجام عملیات پولشویی به مبلغ بیش از ۱۱ هزار میلیارد ریال.

مصطفی نیاکان، متهم است به اخلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی از طریق همکاری در ساخت و تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو. مجید بهزادی متهم است به معاونت در اخلال نظام اقتصادی، پولشویی و همکاری با متهمان ردیف اول و دوم.

نوید ارژنگی متهم است به شروع به جرم نسبت به اتهامات سعید مولوی‌فر.

وحید دهقان متهم است به جابجا نمودن اسناد و مستندات.

علیرضا دهقان متهم است به همکاری با متهمان از طریق جابجایی اسناد و سوزاندن آنها.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

ایمان پیوندی متهم به همکاری با متهمان از طریق جابجایی اسناد و سوزاندن آنها؛ بنابراین گزارش، در کیفرخواست قرائت شده نام دو تن از نمایندگان مجلس نیز به عنوان متهم به چشم می‌خورد.

پس از ذکر اسامی متهمان نماینده دادستان گفت: تشریح اقدامات مجرمانه متهمان دارای چهار بخش است.

الف) وحید بهزادی و خانم لاشیدایی از سال ۸۶ در شرکت پالینور شروع به فعالیت کردند که این شرکت با وعده‌های واهی سرمایه‌گذاری اقدام به جذب افراد می‌نموده و عمده پروژه‌های ادعایی این شرکت در حوزه بورس و فلزات است. همچنین برای گسترش زنجیره انسانی وعده پورسانت به افراد داده شده است، میزان ۱۴۹ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۹۶۲ میلیون دلار به شرکت مذکور تزریق سرمایه شده و بنا بر گزارش ارسالی وزارت اطلاعات نجوا لاشیدایی و وحید بهزادی در تاسیس و اداره این شرکت اقدام به پولشویی نموده اند که بر اساس حساب‌های مالی لاشیدایی و مستندات موجود در خصوص ارتباط وی با مازیار مهدوی‌فر نجوا لاشیدایی نقش مهمی را در این شرکت ایفا کرده است. حساب بانکی نجوا لاشیدایی در بانک صادرات از سال ۸۶ تا ۸۸ گردش مالی ۱۳ میلیارد تومانی داشته است و تعدادی از اعضای شرکت پالینور با وی همکاری می‌کردند که یکی از موارد آن واریز ۴۰۰ میلیون تومان از حساب یکی از افراد به حساب امین رضایی است. اعضای هیئت مدیره این شرکت در زمینه خرید و فروش ارز فعالیت داشته است. مبلغ ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نزد خانم نجوا لاشیدایی به عنوان امانت وجود داشته که او سود آن را به حساب ندا لاشیدایی ارسال می‌کرده است.

بر اساس مستندات نجوا لاشیدایی اداره اموال ندا لاشیدایی و مازیار مهدوی‌فر را در اختیار داشته است که مهدوی‌فر در زمان حضور در ایران در چندین نوبت به حساب نجوا لاشیدایی وجوهی را واریز نموده است. مقدار عواید حاصل از شرکت پادینور ۲۶۳ میلیارد ریال برآورد گردیده است.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

ب) اخلال در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از کشور: ابوطالب بهدادی، وحید بهدادی نجوا لاشیدایی و ندا لاشیدایی در این اتهام نقش اساسی را ایفا کردند که بهزادی در سال‌های ۸۵ تا ۹۱ گردش مالی ۱۴۰ میلیارد تومانی داشته است. حواله جات ارزی از طریق همکاری بهزادی با برخی افراد از جمله جمشیدی که از اعضای شرکت پالینور می‌باشد صورت گرفته است و نقش مدیریتی در ارسال حواله‌جات ارزی را ایفا کرده است. شرکت‌های جم کیش، شرکای کیش، شهاب پارس کیش و برخی از شرکت‌های دیگر با وحید بهزادی همکاری داشتند همچنین کامبیز فیروزیه در صدور حواله جات ارزی فعالیت داشته است که بر اساس مستندات موجود بسیاری از مشتریان شرکت شهاب پارس کیش وجوه خود را به حساب فیروزیه واریز می‌کردند.

ج) عملیات متقلبانه نسبت به دولت از طریق ارز دولتی و فروش آن در بازار آزاد:

حسینی افزود: همچنین شبکه گسترده‌ای از افراد در امور ترخیص داری فعالیت داشتند. برخی از مسئولان و معاونان ارزی بانک‌های مختلف مراحل تخصیص ارز به بانک را تسهیل و در قبال آن سکه دریافت می‌کردند که خانم‌ها سمیه گرامی و سپیده ترکی از جمله این افراد هستند.

نماینده دادستان تاکید کرد: برخی از متهمان از طریق ثبت سفارشات صوری هم خریدار بودند و هم فروشنده که با این کار اقدام به فریب دولت جهت دریافت ارز دولتی می‌کردند.

حسینی گفت: آقایان محمد مهدی و رضا طریقت منفرد به همراه معین رشیدی از طریق کارهای بانکی ثبت سفارشات، فعالیت‌های مجرمانه متهمان را تسریع می‌کردند.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

وی بیان کرد: حسب تحقیقات صورت گرفته، وحید بهزادی با استفاده از تبانی با شرکت سایپا اقدام به انعقاد قرارداد برای تولید و فروش خودرو کرده و سپس با رایزنی سعی در تمدید قرارداد کرده است.

نماینده دادستان گفت: نجوا لاشیدایی ضمن اخذ وکالت کاری از جعفر دل افزا برای انجام امور مالی مرتبط، از حساب‌های بانکی خانواده بهزادی همچون پدر و مادر وی استفاده کرده است که بر اساس ردیابی مالی متهمان مبلغ ۳۰ میلیارد تومان عواید حاصل از فعالیت مجرمانه وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی بوده است.

حسینی ادامه داد: طبق اظهارات نجوا لاشیدایی منبع اولیه سرمایه گذاری‌ها در سال ۹۳، ۳ میلیون دلار بوده که با توجه به نحوه نامشروع سرمایه گذاری جرم پولشویی محقق شده و موارد نقض قوانین به وقوع پیوسته است.

نماینده دادستان ادامه داد: حسب تحقیقات صورت گرفته متهمان در کل کشور اقدام به توزیع خودرو و تحویل به سایر نمایندگی‌های شرکت خودروسازی سایپا می‌کرده‌اند در حالی که شرکت خودرو سازی سایپا باید این کار را انجام می‌داد که این بی توجهی منجر به گرانی و کمبود خودرو شد.

حسینی گفت: از سوی دیگر حتی یک ریال مالیات نیز از سوی متهمان پرداخت نشده که این خود از مصادیق پولشویی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه تشکیل شبکه پولشویی بخش دیگری از فعالیت‌های متهمان وحید بهزادی و فساد از طریق حساب‌های بانکی سایر متهمان است، افزود: بر این اساس مجموع گردش‌های مالی سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که به لحاظ گستردگی عملیات پولشویی می‌تواند مصداق اخلال در نظام محسوب شود.

نماینده دادستان با اشاره به گزارش‌های متعدد وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درباره شبکه پولشویی مذکور اظهار کرد: نجوا لاشیدایی در سال ۹۷، تعداد ۲ هزار سکه دریافت کرد و از وی ۳۰ حساب در شبکه بانکی شناسایی شد و تا زمان تهیه کیفرخواست گردش مالی حساب‌ها ۸ هزار میلیارد ریال بوده است.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

نماینده دادستان در ادامه جلسه دادگاه بیان کرد: ۳۸ حساب بانکی با گردش دو هزار میلیاردی متعلق به آقای ابوطالب بهزادی و همچنین ۵ هزار سکه با سوابق آموزش و پرورش همخوانی ندارد.

حسینی خاطر نشان کرد: عصمت اوحدی مادر وحید بهزادی متولد ۱۳۳۵ که در اطلاعات پایه بانکی، خود را خانه دار معرفی نموده، فاقد سابقه مالیاتی، به عنوان بازرس شرکت هرمس افق معرفی گردیده که ۳۵ حساب از وی شناسایی شده است. این حساب‌ها تا زمان تنظیم کیفرخواست سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال گردش حساب داشته اند که احتمالا در راستای فعالیت‌های خانم نجوا لاشیدایی و تامین وجه ۵ هزار سکه بوده است.

وی افزود: خانم اوحدی در تاریخ ۲۸.۱۱.۹۶ دو قطعه سکه پیش خرید کرده که نشان دهنده وضعیت مالی وی بوده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: صغری اسلام دوست مادر خانم نجوا لاشیدایی متولد سال ۱۳۲۵ که در اطلاعات پایه بانکی خود را خانه دار معرفی نموده دارای یک مورد مالیات خرید ملک در سال ۹۴ است. این ملک حسب تحقیقات به وی هدیه شده است و در ۱۱.۳.۹۶ به عنوان نایب رئیس شرکت هرمس افق معرفی گردیده که سوابق مالی با امکان تامین وجه ۵ هزار سکه تناسب ندارد.

نماینده دادستان گفت: وحید بهزادی متولد سال ۱۳۶۰ خود را موبایل فروش معرفی کرده از ابوطالب بهزادی در خصوص استفاده از حسابهایش وکالت نامه دارد. بهزادی سابقه خروج از کشور در ابتدای سال ۹۷ به مقصد امارات را دارد.

نماینده دادستان بیان کرد: از محمد علی مقتم متولد سال ۱۳۴۳ که خود را کارمند بازنشسته اعلام نموده است بالغ بر ۴۰ حساب کشف شده که بر اساس اطلاعات دریافتی گردش مالی آن‌ها در حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار کرد: نگار مقتم خواهر ناتنی نجوا لاشیدایی خود را کارمند اعلام کرده است، برابر اطلاعات به دست آمده به عنوان بازرس علی البدل شرکت هرمس افق فعالیت می‌کرده است که ۱۸ حساب در شبکه بانکی از وی کشف گردیده و بر اساس اطلاعات دریافتی گردش حساب‌های مذکور در حدود دو هزار میلیارد ریال بوده است.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

حسینی بیان داشت: احسان دهقانی همسر زهرا بهزادی متولد سال ۱۳۶۳، کاسب و دارای سابقه پرداخت مالیات که ۲۹ حساب از وی در شبکه بانکی کشف گردیده و در حدود هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال گردش مالی داشته است.

وی در ادامه و در تشریح عملیات لایه گذاری بیان کرد: عملیات لایه‌گذاری به این معناست که ارتباط بین وجوه با منشا آن از بین رفته است که در گراف ردیابی مالی این امر به وضوح مشخص است.

نماینده دادستان تصریح کرد: حساب‌های سپرده بلند مدت در حدود ۴۰ روز پس از افتتاح ابطال و به نام افرادی افتتاح شده است که همه این موارد می‌تواند در راستای عملیات لایه گذاری باشد.

حسینی با بیان اینکه منشا کلی وجوه تا اوایل اسفند سال ۹۶ به حساب لاشیدایی رسیده است گفت: برخی از مرتبطان خانم لاشیدایی دارای تعدد حساب و گردش مالی بالایی هستند که به نظر می‌رسد این حجم قابل توجه گردش مالی ناشی از فعالیت‌های سالم اقتصادی نبوده باشد.

وی گفت: خانم لاشیدایی دارای وکالت نامه‌های متعددی از افراد مختلف بوده و با ارائه آن‌ها به بانک‌ها و موسسات مالی مختلف از حساب این افراد استفاده کرده است، از طرفی تاسیس شرکت‌های مختلف با هیئت مدیره و آدرس‌های مشترک از مواد با اهمیت دیگر بوده ممکن است سایر افراد صرفا در راستای تامین منافع خانم لاشیدایی چیده شده باشند.

نماینده دادستان اظهار کرد: جابجایی وجوه حساب در بین افراد در بازه زمانی کم این احتمال را می‌دهد که تراکنش‌های انجام شده بدون اهداف اقتصادی واضح و مشخص صورت گرفته باشد چرا که در پرونده‌های پولشویی جابجایی وجوه بین حساب افراد می‌تواند از مصادیق لایه گذاری تلقی گردد.

وی بیان کرد: حداقل بیش از ۱۳ میلیون یورو از ارزهای دریافتی رفع تعهد نشده است.

نماینده دادستان ادامه داد: در اظهارات حامد مبشری، دانیال مهرجویی و محمد کاظم جمیشیدی که در متن کیفرخواست وجود دارد آورده شده که به حساب وحید بهزادی حواله‌جات متعدد ارزی ارسال می‌شده است. همچنین رضا طریقت منفرد نیز اظهاراتی داشته که در کیفرخواست ذکر شده است. جای تامل دارد از حساب‌های وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی در شرکت شهاب پارس بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان به حساب خانمی واریز شده که بنا بر تحقیقات به عمل آمده این خانم مجری شبکه ضد انقلاب من و تو و مجری مرجان تی‌وی بوده که در سال ۹۴ از کشور خارج شده است.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

حسینی نماینده دادستان در خصوص دلایل مربوط به قرارداد منعقده با سایپا اظهار کرد: یکی از این دلایل اخلال از طریق فروش سبدی محصولات سایپا است. خانم لاشیدایی و وحید بهزادی از طریق نمایندگی شیراز بر خلاف مقررات قانونی اقدام به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو با آورده ۳۰ میلیارد تومان نموده‌اند که جمالی (مدیرعامل سابق سایپا) آن را امضا نموده است.

حسینی گفت: شرکت سایپا علاوه بر مشارکت یک فرد حقیقی در تولید ۶۷۰۰ دستگاه خودرو تنها با پیش پرداخت ۵ میلیون تومان خودروها را تحویل داده است که این مورد اعتراض سایر نمایندگی‌ها در پی داشته است.

وی ادامه داد: بنا بر اظهارات برخی متهمان تعویض خودروهای کم‌فروش به پرفروش نیز صورت می‌ِگرفته است که در این باره صحبت‌های آقای جهرودی (مدیرعامل بعدی سایپا) حاکی از وجود رانت و انحصار در قرارداد فوق می‌باشد، همچنین نتیجه بررسی‌های سازمان بازرسی نشان می‌دهد که نحوه شراکت سایپا با متهمان منحصر به فرد بوده است. سایپا در زمان جمالی این قرارداد را منعقد کرده و در نقل و انتقالات کد فروش ویژه به متهمان اختصاص داده شده است. در قرارداد، تخصیص و جریمه‌های قابل توجهی وجود دارد که در سایر قراردادهای منعقده مشاهده نمی‌شود همچنین ۱۹۳۰ دستگاه خودرو شامل تیبا دوگانه‌سوز، ساینا و وانت که دارای حاشیه سود کم بوده‌اند به خودروی پراید تبدیل شده است.

حسینی با اشاره به اختصاص محصولات پرفروش شرکت سایپا به متهمان گفت: با توجه به وجود ۶۰۰ نمایندگی سایپا در کشور محصولات پرفروش این شرکت به متهمان اختصاص یافته و سود خانم لاشیدایی ۱۶ میلیارد تومان برآورد شده است و شرکت سایپا با طرح فروش سبدی محصولات و با بهره‌مندی از رانت و شبکه دلالی عملا بازار خودروهای پرفروش را در اختیار متهمان قرار داده است که این مورد موجب ایجاد انحصار در بازار خودرو شده است.

وی افزود: این طرح‌ها زمانی ایجاد شده که بسیاری از مردم در صف تحویل خودرو بوده‌اند. با طرح فروش سبدی و ایجاد شبکه دلالی، انحصار بازار خودرو به وجود آمده است. تشکیل این شبکه توسط مدیرعامل وقت سایپا علاوه بر اخلال در بازار خودرو موجب ضررهای هنگفت در شرکت سایپا گردیده است. در سال ۹۶، ۱۲۶۶ میلیارد ریال خسارت به شرکت سایپا وارد شده است.

در ادامه حسینی نماینده دادستان به بخشی از اظهارات متهمان درباره تقی زاده پرداخت و افزود: خانم پریسا مختار ملکی رئیس وقت اداره برنامه ریزی سایپا در اظهارات خود عنوان کرده است تقی زاده در ابتدای فعالیت خود نخست شروع به شناسایی نمایندگی‌های با قدرت مالی بالا کرده است و بعد از شناسایی ۱۵ نمایندگی، اقدام به فروش خودرو به صورت سبدی کرده است.
نماینده دادستان ادامه داد: در اظهارات خانم مختار ملکی اشاره شده آقای تقی زاده با نمایندگی‌های پولدار قرارداد می‌بست و نمایندگی‌های ضعیف باید با این نمایندگی‌های پولدار کار می‌کردند ضمن آنکه تقی زاده شخصا اعلام می‌کرد که خودروهای مشتریان را فاکتور نکنم.

رانت ۱۶۷هزار خودرو برای خانوده بهزادی و لاشیدایی

حسینی درادامه به گزارش مبسوط معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات درباره طرح پیش فروش سبدی خودرو و قراردادهای خانم نجوا لاشیدایی که منجر به افزایش خودرو شده بود اشاره کرد وگفت: در این گزارش آمده است که پس از انجام اقدامات صورت گرفته، تقی زاده با زد و بند با نمایندگی‌های متمول علاوه بر کسب گسترده مال نامشروع باعث تضییع حقوق مشتریان شد.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس گزارش مذکور از مجموع ۹۹۶ میلیارد تومان که تحت عنوان فروش سبدی خودرو صورت می‌گرفت بیش از ۹۰ درصد آن یعنی حدود ۷۷۴ میلیارد تومان توسط شخص آقای تقی زاده با نمایندگی دل افکار انجام میشد.

نماینده دادستان گفت: در سال ۹۴، یک‌صدوپنجاهم از فروش سایپا به صورت سبدی بود، اما از سال ۹۵ این نسبت به یک دهم رسید و در سال ۹۶ نیز یک چهارم فروش سایپا به صورت سبدی فروخته شد. این موضوع نشان می‌دهد اقدام فوق الذکر باعث شده تا حجم قابل توجهی از خودروها فقط در اختیار تعدادی از نمایندگی‌های خاص قرار گیرد و همچنین نشان می‌دهد فروش سبدی خودرو به صورت محدود انجام شده است.

حسینی در ادامه درباره اقدامات صورت گرفته پیرامون طرح فروش سازمانی محصولات سایپا اظهار کرد: در قراردادهای مرتبط با طرح فروش سازمانی می‌بایست خودروهای سازمانی به جامعه هدف واگذار می‌شد، اما این خودروها بدون ضابطه‌ای مشخص و با رانت به افراد محدود توزیع می‌شد....

حسینی در ادامه با اشاره به اخلال انجام شده در طرح اتوخدمت در شرکت سایپا بیان کرد: این موضوع شامل دو بخش است که بخش اول اخذ تسهیلات کلان و سودهای نامتعارف از سپهر صادرات و تحمیل هزینه‌ها و خسارات مالی زیادی به شرکت سایپا است و بخش دوم اخذ وجه از مشتریان و پرداخت سود و انجام عملیات بانکی است. این طرح در مهر سال ۹۴ و با هدف تامین مالی صورت گرفت که از سال ۹۵ با بهره ۲۶ درصد ادامه یافت.

نماینده دادستان اظهار کرد: بانک مرکزی مهلت شش ماهه‌ای جهت ملغی نمودن این طرح به سایپا داد که تا کنون به طور کامل انجام نشده است. بهره پرداختی بابت این طرح ۱۴۰۲ میلیارد تومان بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اخلال انجام شده ناشی از اقدامات مدیرعامل سابق سایپا در خصوص کاهش و افزایش سهام شرکت در بورس بیان کرد: متهم جمالی برای نشان دادن موفق عمل کردن خود اقدام به افزایش و کاهش سهام سایپا در بورس نمود.

در این بخش از جلسه دادگاه با اتمام کیفرخواست قاضی زرگر بیان کرد: از همه بزرگواران که حوصله کردند و مخصوصا نماینده دادستان بابت قرائت این کیفرخواست طولانی کمال تشکر را دارم.

انتشار یافته: 77
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1398/06/30
مديران اين دو شركت بخاطر دولتي بودن از طرف دولت انتخاب ميشوند ..!!!
هر چي اختلاس و دزدي هست در بين مديران دولتي و شركتها و سازمانهاي دولتي است ...!!!
جالبه با اين ناكارامدي بازم دولت از تصدي گري خودش دست بر نميدارد
تمام شركتها و سازمانها را خصوصي كنيد اونوقت ميبينيد چطوري مراقبا كه كسي يك ريا بر ندارد
البته خصوصي سازي واقعي نه دادن مجاني شركتها به خودي ها ...!!!
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
ولشون کنید گناه دارن این بدبختا تازه سفرکاناداشون مونده نرفتن
س
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
این گردن کلفت ها را اعدام باید کرد اینها از اسرائیل ترامپ بدتر است اینها مردم را بیچاره گرفتار کرده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
فساد در این دو خودروسازی خیلی بیشتر از اینهاست و پیچیدگی زیادی دارد . منتها اینا انکار نیستند نمی توانند جمعش کنند .
kardook
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
بنده خدا حسن کلید تو تبلیغاتش یه حرف راست زد که رییسی اگه بیاد دیوار میکشه و الان داره معلوم میشه که همه حرفای روحانی کذب نبوده.
دهه شاستقول بی کس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
چند سال کار کردم پول جمع کنم یک ماشین بخرم حالا با اون پول موبایل میدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
مافیا خودرو قوی تر از این حرف هاست الان چندین دولت عوض شده کدامشون تونستن کاری بکنن قطعابعدی ها هم نمی تونن چون اونهاقوی تر از دولت ها هستند ن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
باید کسی هم که اینها را مدیر عامل کرده شناسایی و بازجویی بشه
بدون نام
United States
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
همون هپکو را که خصوصی کردند برای هفت پشتمون بسه.
باید بدون اغماض و رحم، همه عوامل این فشارهای هماهنگ اقتصادی اعدام بشن تا مردم حداقل دلشون کمی خنک بشه و درس عبرتی بشه برای مدیران دزد مذهبی نما.
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1398/06/30
آآآ حالا شد
پاسخ ها
دهه شاستقول بی کس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
حالا چه این میره یکی میاد جاش از بدتر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
دو تن دزد با دو خاندان پروار شده از اموال دزدی که بهشون وصل اند خوب نگاخ کنید اونیکه از نداری کلیه فروخت اونیکه از نداری خودشو کشت اونیکه از نداری دخترش رو داد رفت ون زنی که از نداری تن فروش شد او که از نداری کارتن خواب و گور خواب شد حقشون مالشون تو جیب این دو نفر و امثال این دو نفر هست چه با افتخار و بی شرم و هم زل زده به دوربین
اگر مردید حقشون رو بذارید کف دستشون نه اینکه نمایشی بگیرید بعد ازاد کنید
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/06/30
خب حالا قیمت خودرو اومد پایین!!!!!! مگه اینا اخلال در نظام اقتصادی نکردن تا قیمت ها ی خودرو بره بالا پس چرا قیمت خودرو ها رو نمیارین پایین!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
دلت خوشه ! کدام کاهش قیمت تا به حال چه چیزی ارزان شده که این یکی هم بشه ؟!سال 85 پرایدی که الان 4000 دلار میدن رو به قیمت 8000 دلار به مردم فروختن و همینطور تا الان ادامه داشته وقتی به اتهامات اونها رسیدن به اینها هم میرسن
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1398/06/30
تا حالا فکر می کردم فقط خانمها در کنکور ورودی دانشگاهها از آقایان پیشی گرفتند اما خدا را شکر در اختلاس و مفاسد مالی هم از آقایان گوی سبقت را ربودند بعد عده ای شعار می دهند چرا از خانمها در مناصب مدیریتی استفاده نمی شود
از مدیران ایران خودرو چه خبر ؟ رفت به وادی فراموشی مثل بابک زنجانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
خانمها نصف جمعیت اند هر وقت پنجاه درصد اختلاس گرها خانم شدند حرفت درست در میاد!
احساسات مردانه ات رو کنترل کن
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
گوی سبقت رو وقتی زنها می ربایند که شصت درصد اختلاسگرها زن باشند
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1398/06/30
اداره نظارتی قضاییه کجا بود زود تر مردم خیلی وقته معترضن به تخلفات سایپا ایران خودرو
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1398/06/30
لعنت بهشون با اون قیافه و شیوه ثبت نامی سادیسمی شون
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1398/06/30
همه سو استفاده گر کی استخدام کرده همه شایسته ها و مردم بیکارن
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1398/06/30
اقای رییسی عزیز خواهشا اعدام کنید.....
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1398/06/30
هیهات از دست دزدان هیهاااااات
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1398/06/30
مگه میشه همین چندتا باشن انقدر دیر بفهمن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اینها کار آفرین بودند فردا میشوند کاندید رییس‌جمهوری چون دیگه همه راه کار بلد هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
از آن طرف شرکت سایپا و ایران خودرو ماشین ها رو دپو میکنند میگن کمبود زبتسوت دارند نمیشه تحویل مردم داد از آن طرف هم 168 هزار تا دزدی میکنند مگه سالی چند خودرو تولید می کنند
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/06/30
امثال همین عوضی ها باعث شدن که بیشتر از یکسال تاخیر در تحویل برلیانس ها ودیگر خودرو ها به وجود آمده چون ماشین های ما را تو بازار آزاد فروخته اند و حالا به جاش می خواهند پراید بدهند یعنی ما باید تاوانه دزدیهای اونا را بدهیم ؟
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/06/30
امثال همین عوضی ها باعث شدن که بیشتر از یکسال تاخیر در تحویل برلیانس ها ودیگر خودرو ها به وجود آمده چون ماشین های ما را تو بازار آزاد فروخته اند و حالا به جاش می خواهند پراید بدهند یعنی ما باید تاوانه دزدیهای اونا را بدهیم ؟
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/06/30
امثال همین عوضی ها باعث شدن که بیشتر از یکسال تاخیر در تحویل برلیانس ها ودیگر خودرو ها به وجود آمده چون ماشین های ما را تو بازار آزاد فروخته اند و حالا به جاش می خواهند پراید بدهند یعنی ما باید تاوانه دزدیهای اونا را بدهیم ؟
Iran, Islamic Republic of
17:22 - 1398/06/30
اگر این اعمال صورت گرفته باید بدون کارهای دیکر ادامشان کنند ؟
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1398/06/30
باید تمام اموال این حضرات گرفته بشه و با مدیرانی که تبانی کرده اند در محوطه سایپا اعدام بشن و جنازه شون هم همان جا دفن بشه ببینیم دیگه کسی جرات میکنه به حقوق مردم دست درازی کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
دلت خوش است که بگیرد که خودش همدست اینها نبوده باشد
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1398/06/30
فقط اعدام . هر حکم دیگه ای غیر از این برای من که از اول ماه تا آخر ماه شکنجه میشم تا زندگی رو بچرخونم یعنی جفنگ .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
فقط اعدام هر حکم دیگری بدهند خیانت به مردم است
Germany
17:41 - 1398/06/30
هر دم از این باغ دزدی میرسد
Germany
17:41 - 1398/06/30
هر دم از این باغ دزدی میرسد
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/06/30
ان شاءلله همشون رو گردن بزنید
Iran, Islamic Republic of
18:01 - 1398/06/30
ترانه به خدا این مفسدین به واقعی کلمه را اعدام کنید چرا باعث شرمساری هزاران پدر ،جلو
زن و بچه شأن شده‌اند
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1398/06/30
فساد در کشور ما سیستماتیک نیست!!!!!نه اصلأ اینطور نیست!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1398/06/30
سریال هیولا سریالی جالبیست حتما ببینید از طرفی دم قوه قضائیه گرم به هر حال ماهی هر وقت از آب بگیری تازه است اما به شرطی دم قوه قضائیه گرم که مردم سر اینها را بالای طناب دار ببینند آن وقت ببینید چه شود
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1398/06/30
یعنی پراید همون ۵میلیونه.۴۵میلیونش رو این بی شرفا باعث شدن واحمقایی مثل ما میریم نوبت
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1398/06/30
اسامی نمایندگی های متخلف بیارید
Iran, Islamic Republic of
18:57 - 1398/06/30
در زمان آقای جمالی رنو برای تولید دو خودرو کویید و داستر قرار بود بابت مطالبات سایپا به دولت کارخانه ساوه را به رنو واگذار کند با گربه رقصانی همین آقای جمالی و کارشکنی های متعدد ایشان، رنو عطای تولید خودرو در ایران را به لقایش بخشید
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1398/06/30
سایپا نبود که ...دزد خونه بود وزیر قبل صنعت کی بود نعمت زاده
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1398/06/30
اینا باید همگی اعدام بشن وگرنه حکم زندان سبک بدتر مردمو عصبانی میکنه
Iran, Islamic Republic of
19:31 - 1398/06/30
قانون و قانون گذار وقوا حامی اینجور آدما نباشند اینهمه پرونده و دزدی در کشور بوجود نمیاد
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1398/06/30
اینها انگشت کوچیکه اونایی که دارند راست راست راه میروند هم نمیشوند راست میگویید و ریگی به کفشتان نیست اونها را محاکمه کنید که مردم هم بخوبی میدانند چه کسانی هستند
United States
19:58 - 1398/06/30
این که با مانتو روسریه؟؟ حالا دیدید اون نعمت زاده چادر رو به انتخاب خودش سر کرده. اونوقت یه عده می گفتن دادگاه به مقدسات ما توهین کرده
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1398/06/30
مافیای خودرو همچنان میتازند
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1398/06/30
حالا این حرام لقمه ها را گرفتی تیم ما بدبخت ت که نتوانستیم به ماشین مان برسیم و این عوامل باعث شدند پول خود را از ما گرفته ولی تحویل نمی دهند چه کار باید بکنیم سایپا دزد است
Iran, Islamic Republic of
20:51 - 1398/06/30
هرکه زیادشدسیم وزرش،ازآسمان زرنباریده به سرش،یاخودش دزد بوده یاپدرش(هم خودش دزد بوده وهم پدرش).
United Arab Emirates
20:51 - 1398/06/30
جالب اینجاست که ندیدیم متهمی اعتراف به جرم خود کند چرا قانونی نداربم که متهمی در دادگاه دروغ بگوید مجازاتی سخت داشته باشد و برعکس اعتراف باعث شود تخفیف بگیرد
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1398/06/30
چه خوبه
تا دیروز با پول مردم به مردم فخر فروختید و اشرافی و با تکبر راه رفتید
امروز شاختان شکسته شده و عین موش توو تله گیر افتادین
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1398/06/30
ببینید به چه روزی افتادند یک روز سلام انسانها را نمیگرفتن بلی پول
کثیف همانطور است کو آن بروبیا ها وآن دوستانتان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
درآمد حرام رسوایی به بار میاره، همه کسانی که فکر میکنن با دزدی و اختلاس میتونن یک شبه ره صد ساله برن باید از اینها درس عبرت بگیرن که پول حرام آخرش میشه زندان و رسوایی و بی آبرویی
United States
23:24 - 1398/06/30
لطفا شفاف سازی کنید چه کسی این آقایان را در این دو کارخانه نصب کرده وباحکم چه کسی ایشان به این سمت نصب شدند
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1398/06/30
خدایا چ مملکتیه
این همه دزدی و رانت و اختلاس .. اونوقت میان رااحت از حقوق من کارمند ب بهانه نبود بودجه یک میلیون تومان کم می کنن و بعدم تعهد میگیرن ک شکایت نکنیم
خدایا خودت ب دادمون برس
اینجا ظلم آزاده
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1398/06/30
یعنی میشه یه روز تیتر خبر بزنید
ایرانخودرو و سایپا در آتش سوختند....
Iran, Islamic Republic of
02:21 - 1398/06/31
سلام حالا این اقایان 168 هزار خودرو جابجا کردن مملکت فلج کردن چکارشون میکنند فردا همه میشوند کار آفرین
Iran, Islamic Republic of
04:38 - 1398/06/31
این وضع مملکته عده ای محتاج نان شب عده ای رانت خوار ودزد سیرمونی ندارند این مبلغ صدها پشته این زن وشوهر رو تامین کرده بازهم قانع نیستند
Iran, Islamic Republic of
05:55 - 1398/06/31
آقای رییسی خدا قوت
خدا خیر در دنیا و آخرت بهت بده.
دمار از روزگار این نامردا و بقیه دزدا و کسانی که به مردم ظلم و خیانت کردن،در بیار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
درود بر رئیسی؛
آمار دستاوردهاش تو این 6 ماهه از 6 سال دستاوردهای دولت جهانگیری و ظریف و روحانی بیشتره!
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1398/06/31
خواهشا شو تبليغاتي نباشه همه اينها را ظرف جند روز اينده اعدام كنيد
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1398/06/31
نقطه اي را نام ببريد كه در انجا فساد نباشه
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/06/31
خدا كنه به سزاي دزديهاشون برسن اين همه نا حق كردن اخرش خدا زد تو سرشون رسواشون كرد
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1398/06/31
در ضمن بگید که از دوروبریهاشون، چه صاحب منصبانی وجود دارند منظور اینه که به کدام صاحب منصب امنیتی یا کشوری یا لشگری یا قضایی وصلند؟ و بدانند که روزی باد آنها را خواهد برد همان باد خدا که به چشم برهم زدنی برق آسا می وزد و می سوزاند و با خاکستر برابر می کند.
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1398/06/31
فقط اعدام خیانت کار واختلاسی باید کل اموال خود وبستگانش مصادره واعدام
United Arab Emirates
14:30 - 1398/06/31
به خداوندی خدا اعدام هم برای اینها کمه ۱۰ سال دنبال نمایندگی فروش این خراب شده بودم ندادند اخرش با رشوه که برادر نماینده مجلس گرفت داد به یکی دیگه اینها مفسد فی الارض هستند
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1398/06/31
برو بابا خود دولت هم دزده وغرق فساده بیخودی ارزرا گرون کردن تا کسریهای دزدیشون را به گردن مردم انتقال بدن بانی و باعث دزدیها همین دولته ماساده فکر میکنیم
Iran, Islamic Republic of
22:40 - 1398/06/31
وای خدا فقط چند خطش رو خوندم سرم سوت کشید.اینا رو تو ملاعام اعدام کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
فکر میکنید چرا خودروسازی های ما پیشرفت نمیکنن؟!! چون دولتی هستن و همچین مدیران اختلاس گری توش بودن! وگرنه تا الان ما هم بنز ایرانی ساخته بودیم؛ همونطور که تو سلول بنیادی و نانو و موشک اینقدر پیشرفت کردیم
Iran, Islamic Republic of
05:21 - 1399/03/01
دست و پنجه آیت الله رییسی درد نکنه...به امید دستگیری تمام مفسدین اقتصادی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج