اشتباه اصلی سیاست ترامپ درباره‌ی ایران چیست؟
۹۰۹۶۴۹
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
۹۸۶۳
دشمن رأیش را داد! این رفتار بی تردید مخالف انتظارات دولت ترامپ بود. فشار حداکثری علیه ایران نتوانست رفتار این کشور را متعادل کرده یا آن را به میز گفتگو‌ها بازگرداند، بلکه تهران را برای اقدامات تلافی جویانه تحریک کرد.

خبرگزاری تابناک: دشمن رأیش را داد! این رفتار بی تردید مخالف انتظارات دولت ترامپ بود. فشار حداکثری علیه ایران نتوانست رفتار این کشور را متعادل کرده یا آن را به میز گفت‌وگوها بازگرداند، بلکه تهران را برای اقدامات تلافی جویانه تحریک کرد. شرایط تحریم ها به حدی دشوار است که ایران به خوبی احساس می کند، در صورت انجام اقدامات تحریک آمیز و حتی خطرناک چیز زیادی برای از دست دادن ندارد.

بسیاری از ناظران بر این باورند، یکی از عوامل اصلی سردرگمی ترامپ در قبال ایران و اظهارات متناقض وی در مورد ایران، عدم آشنایی ترامپ با ایران و الگوی رفتاری آن است.

اشتباه اصلی سیاست ترامپ درباره‌ی ایران چیست؟

در این رابطه، «فرید زکریا» روزنامه‌نگار و تحلیلگر آمریکایی بر این باور است که اشتباه اصلی سیاست ترامپ در برابر ایران را باید در عدم شناخت وی نسبت به الگوی رفتاری و تصمیم گیری ایران دانست.

زکریا در واشنگتن پست نوشت: «دشمن صاحب رأی است»؛ این نقل قولی است که به سون تزو (Sun Tzu)، استراتژیست نظامی باستانی چین نسبت داده می شود. تزو توصیه می کند که انسان باید دشمنش را بشناسد. این دقیقا بیانگر مهم ترین کاستی سیاست ترامپ در برابر ایران است. استراتژی دولت ترامپ اعمال فشار دوچندان بر ایران و وادار کردن سایر کشورها به پیروی از تحریم های یکجانبه ایالات متحده و در نتیجه تسلیم کردن ایران است.

واکنش اولیه تهران به این سیاست خویشتندارانه بود. ایران به سادگی در پی عبور از ایالات متحده برآمد؛ به پایبندی به برجام ادامه داد و تلاش کرد، با سایر کشورها تجارت کند. اما این تلاش ها به دلیل نقش دلار در سیستم مالی بین المللی شکست خورد و تحریم ها جواب داد.

اقدام بعدی تهران این بود که نشان دهد این نوع فشار حداکثری هزینه ای دارد. «ایجاد مزاحمت برای شناورهای در حال تردد در خلیج فارس، سرنگونی پهپاد آمریکایی، به‌کارگیری نیروهای نیابتی منطقه ای و یورش اخیر به تأسیسات نفتی عربستان همگی در راستای این اقدام صورت گرفت. پیام این اقدام ها روشن است: پیامدهای دشمنی با ایران می تواند در سراسر خلیج فارس گسترش یافته و در عرضه جهانی نفت اختلال ایجاد کند.»

دشمن رأیش را داد! این رفتار بی تردید مخالف انتظارات دولت ترامپ بود. فشار حداکثری علیه ایران نتوانست رفتار این کشور را متعادل کرده یا آن را به میز گفت‌وگوها بازگرداند، بلکه تهران را برای اقدامات تلافی جویانه تحریک کرد. شرایط تحریم ها به حدی دشوار است که ایران به خوبی احساس می کند، در صورت انجام اقدامات تحریک آمیز و حتی خطرناک چیز زیادی برای از دست دادن ندارد.

نکته دیگر، سیاست های داخلی جمهوری اسلامی است. درست همانند ایالات متحده، کسانی در ایران نیز با برجام مخالف بودند و عقیده داشتند که تهران در ازای قول آمریکا برای برداشتن تحریم ها و اجازه بازگشت ایران به اقتصاد جهانی، امتیازات بزرگی را واگذار کرده است. آنها پیش بینی کردند که واشنگتن به تعهداتش پایبند نخواهد ماند. با خروج ترامپ از برجام ادعای آنها به حقیقت پیوست.

به گفته جیم ماتیس (Jim Mattis)، وزیر دفاع مستعفی ترامپ، «کشورهایی که هم‌پیمانانی دارند، جلو می روند و کشورهای بدون هم پیمان تنزل می کنند.» عجیب است که ایالات متحده تنها با حمایت تعداد اندکی از هم‌پیمانانش راهبردی تازه و پرخطر را علیه ایران برگزید. ترامپ برای شروع این راهبرد به هم‌پیمانان اروپایی خود اهمیتی نداد و به نظر می رسد، این دلیل اصلی استعفای ماتیس بود. اروپایی ها نیز حق رأی دارند و گذشته از همیاری، برخی از آنها فعالانه در پی خنثی کردن سیاست های ایالات متحده در برابر ایران هستند. حتی امارات متحده عربی، وفادارترین هم‌‌پیمان عربستان سعودی، نیز در ماه های اخیر بین خود و ریاض فاصله ایجاد کرده و قصد خروج از یمن به عنوان یک مداخله شکست خورده را دارد.

سون تزو در کتاب «هنر جنگ» می نویسد پیروزی فقط هنگامی ممکن است که یک رهبر بداند چه زمانی را برای مبارزه انتخاب کند و آماده باشد. شکست زمانی تضمین شده است که یک رهبر بی محابا، دمدمی مزاح و متکبر باشد. این تحلیلی به ‌هنگام از دوران باستان است.

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Ireland
19:03 - 1398/06/30
اینقدر ترامپ مسخره است که همکاران را هم سر کار گذاشته
Iran, Islamic Republic of
23:12 - 1398/06/30
تمام این فشارها فقط بخاطر اسراییل و صهیونیسم جهانی است. چون تمام معادلات آنها بهم خورده. اسرائیل هر روز را با ترس از ايران شب میکند و صهیونیسم جهانی ترس از بهم خوردن نقشه ها و منابع درآمدی خود. اگر سلطه دلار پایان یابد اگر معلات نفتی بهم بخورد. اقتصاد جهانی از هم خواهد پاشید و این پایانی بر آمریکاو صهیونیستی جهانی و اسرائیل خواهد بود که دور هم نیست.
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1398/06/30
ترامپ،برجام برگرد،درغیراینصورت متضررمیشوی!
Iran, Islamic Republic of
00:03 - 1398/06/31
سیاستهای ترامپ اللخصوص درقبال ایران بشدت به هم ریخته و نامنظم هست و نشانگر اینه که اون خودشم گیج شده و نمیدونه چی میخواد چون یک عده ای ازش میخوان بگونه ای عمل کنه که ایران از هم بپاشه و عده دیگر خواهان پذیرفتن حق ایران و مصالحه با ایران هستندطرف اول بیشتر روش فشار میارن ولی میدونه حق با طرف دومه.اما سر دوراهی مونده گاهی اینطرف میره گاهی اونطرف
Iran, Islamic Republic of
00:03 - 1398/06/31
سیاستهای ترامپ اللخصوص درقبال ایران بشدت به هم ریخته و نامنظم هست و نشانگر اینه که اون خودشم گیج شده و نمیدونه چی میخواد چون یک عده ای ازش میخوان بگونه ای عمل کنه که ایران از هم بپاشه و عده دیگر خواهان پذیرفتن حق ایران و مصالحه با ایران هستندطرف اول بیشتر روش فشار میارن ولی میدونه حق با طرف دومه.اما سر دوراهی مونده گاهی اینطرف میره گاهی اونطرف
Iran, Islamic Republic of
02:22 - 1398/06/31
ترامپ نباید نوکر نتانیاهو باشد تا درآینده رأی بیاورد ‌.
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1398/09/17
هیچ کشوری توی دنیا به اندازه ایران به اسراییل خدمت نکردچون زمانی اسراییل تنهاترین کشورخاورمیانه بودولی به لطف ایران الان شده عزیز دوردونه خاورمیانه ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج