بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۱۵۲۲۷
۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۳
۲۱۵۸
قهرمان سابق وزنه برداری جهان و المپیک گفت: در ماجرای کیانوش رستمی و سعید علی حسینی هر دو یعنی هم فدراسیون و هم خود ورزشکار را باید مقصر دانست.

خبرگزاری ایسنا: بهداد سلیمی به دور از حواشی این روزهای وزنه برداری در کشور دیگر مشغول گذراندن دوره مربیگری است تا بتواند در عرصه مربیگری حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشد. سلیمی نخستین وزنه بردار ایرانی است که به دوره مربیگری بین المللی سه ماهه اعزام شده است.

البته او بی خبر از اوضاع و احوال وزنه برداری ایران نیست و امیدوار است حواشی اخیر تمام شود و وزنه برداری ایران در المپیک بتواند دوباره مدال آور باشد.

سلیمی در حالی که خودش را برای حاضر شدن در کلاس های مربیگری آماده می کرد و همچنین قرار بود در یکی از مسابقات وزنه برداری مجارستان هم حضور داشته باشد، پاسخگوی سوالات بود که این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود

*مشغول پشت سر گذاشتن دوره مربیگری در مجارستان هستید. چقدر این دوره تا اینجا برای شما مفید بوده و توانسته به دانش وزنه برداری شما اضافه کند؟

دوره بسیار خوبی است. به صورت تئوری و عملی آموزش می بینیم. حتی در یکی از مسابقات مجارستان حضور داشتیم تا تجربه مسابقه ای هم به دست آوریم. این دوره خیلی به من کمک می کند و دارم ابعادی از وزنه برداری را که تجربه نکرده ام، یاد می گیریم.

*چقدر جای خالی برگزاری چنین دوره هایی در ایران احساس می شود؟

فکر می کنم خیلی وقت است که یک دوره بین المللی با مدرس خوب در ایران نداشتیم. حتی اعزام به این دوره ها را هم نداشتیم و اولین بار است چنین اتفاقی می افتاد. مربیان ما به خصوص مربیانی که کار استعداد یابی را انجام می دهند به چنین دوره هایی احتیاج دارند که بتوانند خودشان را به روز کنند.

*پس از پایان این دوره مربیگری، چه برنامه ای دارید و قرار است در چه راهی از دانشی که به دست آوردید، استفاده کنید؟

پایان این دوره اواسط آذرماه است. بعد از آن، لیگ برتر را داریم. برنامه دیگری برای مربیگری ندارم و پیشنهاد دیگری هم نیست که بخواهم راجع به آن فکر کنم. اینکه در چه راهی این دانش را قرار است استفاده کنم باید بیبینم چه راهی پیش روی من گذاشته می شود. اولین هدف من کسب دانش در مربیگری بوده که دارم این کار را انجام می دهم.

*به عنوان قهرمان سابق جهان و المپیک به نظر شما عملکرد وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی چگونه بود؟

ما نفراتی داشتیم که توانستند برای اولین بار مدال بگیرند مثل حافظ قشقایی، علی میری و رضا دهدار. به نظرم در این دوره جوان ها، ستاره های مسابقات بودند. البته ما اگر دنبال کسب مدال در المپیک هستیم باید تلاش کنیم این مدال ها در اوزان المپیکی به دست آید.

*اینکه ما در اوزان المپیکی مسابقات قهرمانی جهان فقط یک مدال برنز دوضرب گرفتیم، برای المپیک نگران کننده نیست؟

این نگرانی در جامعه ورزش وجود دارد. عملکرد ما متاسفانه در اوزان المپیکی خیلی خوب نبود فقط ایوب موسوی مدال کسب کرد. اگر با این شرایط جلو برویم مقداری کارمان در المپیک سخت می شود. سهراب مرادی آسیب دیدگی شدید دارد و هنوز حضورش در المپیک مبهم است.

برای رستمی و علی حسینی هم مشکل دیگری به وجودآمده است. این سه نفر، نفرات اصلی ما بودند که شانس کسب مدال دارند. امیدوارم مشکلات هر سه نفر برطرف شود. نظر من این است با نبود این سه نفر بعید به نظر می رسد در المپیک نتایج خوبی کسب کنیم.

البته در مورد نتیجه نگرفتن در اوزان المپیکی یک مقدار دست کادرفنی هم خالی بود و خیلی نمی شد انتظار بیش از حد داشت. به نوعی ستاره هایمان را از دست دادیم. دست کادر فنی مقداری خالی بود. اگر از جنبه مثبت نگاه کنیم ان‌شاءالله نفراتی که در اوزان غیر المپیکی مدال گرفتند از مسابقات و سال بعد وارد اوزان المپیکی شوند و آنجا هم بتوانند مدال بگیرند و موفق باشند.

*فکر می کنید ایراد کار کیانوش رستمی کجا است که در سه رویداد مهم (مسابقات جهانی 2017 و 2019 و بازی های آسیایی 2018) اوت شد و نتوانست نتیجه بگیرد؟

در مورد مسابقات جهانی 2019، فاکتورهایی دست به دست هم داد تا کیانوش نتواند مدال بگیرند. بحث داوری، سرد شدن، شرایط روحی و روانی و جو مسابقه تاثیر منفی در روحیه ورزشکار گذاشت و بعد از این اتفاقات جمع و جور شدن از لحاظ روحی و بدنی سخت می شود.

با خود کیانوش هم صحبت کردم استراتژی او در سالهای اخیر "یا طلا یا هیچ" بوده است. او نیامد که ابتدا وارد جدول شود و مدال برنز یا نقره خودش را قطعی کند و در آخر خودش را به مدال طلا برساند. بلکه از همان اول به فکر کسب مدال طلا بود.این استراتژی در این دو، سه سال اخیر جواب نداده است.

در المپیک ریو جواب داد و موفق شد مدال طلا بگیرد ولی بعد از المپیک برایش دیگر جواب نداد. با خود کیانوش خیلی در این مورد صحبت کردم به نظرم نیاز است استراتژی و برنامه ریزی خودش را برای مسابقات تغییر دهد. چون به هر حال زحمات خودش بعد از المپیک هدر رفته است.

فکر می کنم با توجه به تجربه تلخی که در سه مسابقه داشته است، از مسابقات بعدی دیگر شاهد این اتفاق نباشیم که کیانوش بخواهد کار را با وزنه های بالایی شروع کند. علاوه بر این مسائل مقداری حواشی در این چند وقت پیرامون او زیاد بود. همچنین از سوی برخی از افراد در فدراسیون هم اذیت شد که همه این موارد تاثیر گذار بود.

*به نظر شما وزنه برداران ایران چقدر در مورد شرایط کسب مجوز حضور در المپیک 2020 توجیه شده اند؟

یک مقدار شرایط رفتن وزنه برداران ما به المپیک سخت شده است چون باید امتیاز کسب کنند و در رنکینگ اوزان المپیکی یا جزو هشت نفر اول باشند و یا نفر اول آسیا باشند. خیلی از وزنه برداران ما تا الان نتوانسته اند مجوز را بگیرند و این یک مقدار کار را سخت می کند.

برای همین دو سهمیه هم که ایران دارد، فدراسیون باید هر کسی که بیشترین امتیاز را گرفته و جزو هشت نفر باشد را اعزام کند و خیلی حق انتخاب ندارد. در حال حاضر اینکه ما حتی دو نفر را داشته باشیم که بتوانند جزو هشت نفر اول رنکینگ اوزان خود قرار بگیرند هم جای سوال دارد.

*در ماجرای سعید علی حسینی و کیانوش رستمی حرف و حدیث زیاد است و به نظر شما مقصر به وجود آمدن این اتفاق چه کسی است؟

در ماجرای سعید و کیانوش نمی توان 100درصد کسی را مقصر دانست. به هر حال عواملی دست به دست داد که این اتفاق بیفتد. نمی توان گفت سعید و کیانوش کاملا خودشان مقصر بوده اند یا 100 درصد فدراسیون مقصر است. به نظرم باید هر دو طرف یعنی فدراسیون و خود ورزشکار را مقصر دانست.

*فکر می کنید امکان حل مشکل این دو وزنه بردار وجود داشته باشد؟

واقعا نمی دانم. اما امیدوارم این اتفاق بیفتد. کیانوش قهرمان بزرگی است. او کسی است که دو مدال المپیک و چند مدال جهانی گرفته است. سعید هم 10 سال از ورزش حرفه ای دور بود و با قدرت برگشت و مدال های خوبی گرفت. واقعا حیف است. به نظرم جا دارد فدراسیون و آقای مرادی بیشتر پیگیر باشند. امیدوارم که منجر به نتیجه شود.

*در مسابقات جهانی 2019، عملکرد دو نماینده ایران در فوق سنگین بسیار بحث برانگیز بود. به نظر شما محسن دادرس در گروه B وزنه می زد، بهتر نبود؟

در مورد فوق سنگین و انتخاب دادرس صحبت هایی دارم. من به نظر کادرفنی احترام می گذارم اما در اینکه چه شد که دادرس انتخاب شد جای سوال و حرف و حدیث باقی گذاشته است.

وقتی ما سعید علی حسینی را داشتیم که با آمادگی خیلی کمتر هم می توانست بیشتر از این وزنه بزند چرا باید او را خط می زدیم و دادرس را می‌بردیم؟ در اینکه رکوردهایی برای او داده شد که در گروه A باشد به نظرم به توانایی اش نگاه نکردیم.

در دوضرب هم وزنه 225 کیلوگرم وزنه ای است که دادرس خیلی کم در مسابقات داخلی زده بود و شروع کار با این وزنه ریسک بالایی بود.

*برخی کارشناسان معتقدند کادرفنی برای اینکه دادرس بتواند استراحت کند و اوت نشود، مجبور شد وزنه اول علی داودی را پایین انتخاب کند تا او روی تخته بیاید و دادرس استراحت کند؟

اولین حرکت دوضرب علی داودی به نظرم خیلی پایین بود. یکی از دلایلی که علی داودی در این مسابقات و مسابقات قبلی نتوانست نتیجه بگیرد وزنه های پایینی بود که برایش شروع کردند. اینکه ما برای حرکت اول وزنه پایین انتخاب کنیم تا تیم نتیجه بگیرد و دوم ورزشکار را روی مدال ببریم، به نظرم استراتژی غلطی است.

چون نیم ساعت تا چهل دقیقه منتظر ماندن باعث می شود بدن ورزشکار سرد و از شرایط ایده ال خاج شود. من عملکرد کادرفنی را در مجموع خوب دیدم و نفرات شاخص و جوانی را معرفی کردند اما در فوق سنگین عملکرد کادرفنی بحث برانگیز بود و جای سوال داشت.

به نظرم عملکرد تیم غیر از فوق سنگین در مجموع خیلی خوب بود و باید به آقایان برخواه خورشیدی و جباری تبریک بگویم.

*برخی ها در مورد علی داودی معتقدند تعریف و تمجید های زیاد از او و انتظارات بالا نتیجه عکس داشته است. نظر شما در مورد این وزنه بردار چیست؟

علی داودی وزنه بردار جوانی است که یکی دوسالی است روی بورس آمده است. به نظرم استعداد خوب و درخشانی است. اما با توجه به سن و سالش باید انتظارات را پایین تر بیاوریم. باید دنبال این باشیم که او برای سالهای آینده تجربه کسب کند.

الان با توجه به سن پایین انتظارات از او زیاد است. این باعث می شود از نظر ذهنی و روحی و روانی فشار زیادی را متحمل شود. به نظرم اگر این فشار را کم و شرایط را برایش فراهم کنیم که با آرامش خاطر بتواند تمرینات را دنبال کند، برای مسابقات بعدی می تواند نتیجه خوبی بگیرد.

*تالاخادزه باز هم در مسابقات جهانی همه را شگفت زده کرد . فکر می کنید توانایی این را دارد بیشتر از 484 کیلوگرم رکورد بزند؟

تالاخادزه قطعا این توانایی را دارد که بیشتر از این وزنه بزند. واقعا از وزنه هایی که زد مشخص بود بیشتر از این جا دارد. او از سال 2015 مدال آوری خود را آغاز کرد. هر روز در حال پیشرفت بوده است و در هر مسابقه از شش حرکتش به نحو احسن استفاده می‌کند.

تالاخادزه در عین جوانی بسیار پخته است و همچنین مربی بسیار خوبی به نام آسانیدزه دارد که خودش قهرمان جهان و المپیک بوده است. به نظرم تا چند سال آینده کسی نمی تواند خیلی برای طلای جهان و رسیدن به رکوردهای تالاخادزه مدعی باشد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Korea, Republic of
09:23 - 1398/07/18
استراتژیک رستمی ضایع کردن ایران بود تعجبه که بازم روداره
Korea, Republic of
09:27 - 1398/07/18
اقای رستمی فکر کری خیلی مهمی انقدر ناز مکنی توکه تو خانه تمرین مکنی برو سرکوچتان مسابقه بده ایران پور پهلوانه برو از حسن یزدانی یاد بگیر
Korea, Republic of
09:48 - 1398/07/18
اقای رستمی به هر ورزشکاری یه لقب میدن لیاقت تو هم اقای کبر و غروره پاندای کنفوکار هم بد نیست
Korea, Republic of
09:50 - 1398/07/18
کیانوش خان بجای معذرت خواهی بازم فخر میفروشی خیلی روداری
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
ادیب_4
خرید باکس 4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر